AnasayfaBlogBilgi Sistemleri Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bilgi Sistemleri Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

16 Haziran 2021
Bilgi Sistemleri Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Eğer sizde ağ kurmayı seviyorsanız ve hızlı, problemleri ortadan kaldıran bir BT seviyesine ilgi duyuyorsanız, başarılı bir bilgi sistemleri yöneticisi olabileceğiniz anlamına gelebilir. Bilgi sistemleri yöneticisi olan kişiler bir şirketteki bilgisayar sistemlerinden sorumlu olan kişilerdir. Yönetici olmadan önce sektörde bazı pozisyonlarda görev almak gerekir. Bunlar; teknik destek ya da operasyon gibi alanlarda deneyim sahibi olmak anlamına gelir. Bilgi sistemleri müdürü, endüstri ve hizmet sektöründe yer alan herhangi bir organizasyonda çalışabilir ve teknisyen, programcı ve veri tabanı yöneticilerinden sorumlu olarak faaliyetlerini yürütür.

Ayrıca işlevsel bir yönetici, olacağı için servis sağlama yöneticisi ya da sistem yöneticisi olarak da bilinir. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler oldukça hızlı olduğu için gelişmeleri yakından takip etmeli ve mesleğine uyarlayabilmelidir.

Yazımızda tüm merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilmek için bilgi sistem müdürü ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptır. Hep birlikte bilgi sistemleri müdürü nedir? Bilgi sistemleri müdürü ne iş yapar? İnceleyelim.

Bilgi Sistemleri Müdürü Nedir?

Bilgi sistemleri müdürü en genel tanımı ile bilgi işlem personelini yöneten kişilere verilen mesleki bir addır. Bilgi işlem stratejilerini araştırmakla ve uygulamakla sorumlu kişiler bu unvana sahip olur. Bilgi sistemleri müdürü, bilgi işlem departmanındaki tüm işleyişten sorumlu olan kişidir.

Bilgi işlemde görev alan personel takibi, işlemlerin yönetilmesi gibi işlerle uğraşan kişidir. Bilgi işlemdeki stratejilerin araştırılması ve görev dağılımının yapılması başlıca sorumlulukları arasındadır. Personellerin yönetilmesi için gerekli düzeni kuran kişidir.

Bilgi sistemleri müdürü olmak isteyen kişilerin üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olması gerekir. Lisans derecesi ile mezun olan meslek mensupları kamu kurumlarında ya da özel kuruluşlarda bilgi sistemleri müdürü olarak görev alabilir. Bu alanda kariyer planı olan kişilerin kendilerini sürekli geliştirmeye devam etmeleri gerekir.

Bilgi Sistemleri Müdürü Ne İş Yapar?

Bilgi sistemleri müdürü, kamu kurumu ve özel şirketlerde oldukça geniş iş imkanına sahip personellerin başında gelir. Üretim, satış ve pazarlama alanında gerekli bilgi sistemlerini kurup, yönetir. Şirketin müşterilerle teknolojik bağını kurmayı temel hedef olarak belirler. Son yıllarda yaşanan sektörel gelişmeler bu alanda hizmet veren personele olan ihtiyacı da arttırmış durumdadır. Bilgi sistemleri müdürünün başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kurumun ihtiyacı olan donanım ve yazılımları test etmekten sorumlu olan kişidir.

 • Bilgi işlem departmanı için stratejik planlar geliştirmeli ve bunları yetkililer ile paylaşmalıdır.

 • Bilgi işlem personelinin görev dağılımını yapmaktan sorumludur.

 • Departman çalışmalarını sürekli olarak takip etmekle yükümlü kişidir.

 • Çalışanlar için eğitim programlarını hazırlar.

 • Mesleki gelişim fırsatlarını yakından takip eder.

 • Güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için çalışmalar yürütür.

 • Teknolojik araştırmalara yön verir.

 • Yönetim ve müşterilere departman çalışmaları hakkında bilgilendirme yapmaktan sorumludur.

Bilgi Sistemleri Müdürü Maaşları

Bilgi sistemleri müdürü olarak görev alan kişiler, bir şirketteki bilgisayar sistemlerinden sorumludur. Yönetici olmadan önce sektörde, teknik destek ya da operasyon gibi bölümlerde deneyim sahibi olur. Endüstri ve hizmet sektöründe yer alan bir organizasyon içinde yer alabilir ve teknisyen, programcı ve veri tabanı yöneticilerinden sorumlu olarak çalışır. Ayrıca bir bilgi sistemleri müdürü, servis sağlama yöneticisi ya da sistem yöneticisi olarak da anılır. Planlı olarak güvenlik bakımını üstlenmek ve çalışmaları geliştirmek için aktif iş saatleri dışındaki saatlerde çalışmaları gerekebilir. Çalışmanın çoğu, kritik zamanlarda ve uzun saatler gerektirebilir. Genellikle proje tabanlıdır. Ayrıca krizleri çözmek üzere her an çalışmanız gerekebilir.

Serbest meslek ya da serbest çalışma, bilgi sistemleri sektörünün yüklenicileri istihdam ettiği alanlardandır. Proje yönetimi çalışmaları ise rol konusunda geniş bir deneyime sahipseniz, kısa vadeli sözleşmelerle sağlanabilir. Yapılan iş, hızla değişen bir alanda güncel teknik beceriler gerektiren bir yönetim işi olduğundan, kariyer molaları neredeyse hiç söz konusu değildir. Bilgi sistemleri müdürü maaşları bulundukları yere ve organizasyon türüne göre değişiklik gösterir. Günlük olarak ya da proje bazında ücretlendirme serbest çalışan bir danışmanlık hizmetinde mümkündür. Bilgi sistemleri müdürü maaşları kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca kişinin eğitimi, tecrübesi ve nitelikleri maaşını etkileyen unsurlardır. Kişilerin teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri başarılarında rol oynayan önemli faktörlerdir. Bilgi sistemleri müdürü ne kadar maaş kazanır?

 • Göreve ilk başlayan bir bilgi sistemleri müdürü 6.000 TL maaş alır. 

 • Bir süre tecrübe sahibi olmuş bir bilgi sistemleri müdürü ortalama maaşı 7.500 TL olarak belirlenmiştir.

 • Uzun yıllar tecrübe sahibi olan bir bilgi sistemleri müdürünün en yüksek maaşı 11.000 TL olarak görülmektedir.

Bilgi Sistemleri Müdürü Nasıl Olunur?

Bilgi sistemleri müdürü olmak isteyen kişilerin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği gibi dört yıllık mühendislik programlarından mezun olması gerekir. Bu bölümlerde temel anlamda verilen dersler ise Programlamaya Giriş ve Algoritma, Sunum ve Sunuş Teknikleri, Girişimcilik, Yapay Zeka Uygulamaları, Bilgisayarın Temelleri, Genel Matematik, Veri Tabanı Yönetimi, Sistem Programlama, Bilimsel Araştırma gibi önemli teknik derslerdir. Bu gibi bölümlerden mezun olarak çeşitli kurum ve işletmelerde bilgi sistemleri müdürü olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Yalnız eğitim tek başına yeterli değildir. Bu alanda çalışacak kişiler mesleki niteliklere sahip olması gerekir. İşverenler bu niteliklere oldukça fazla dikkat eder.

 • Mükemmel bilgi sistemleri bilgisine sahip olmaları gerekir.

 • Geliştirme araçlarında ustalık göstermeleri beklenir.

 • Bilgisayar dillerinde ustalığa sahip olmaları gerekir.

 • IS kavramsallaştırma ve modelleme konusunda iyi bilgi sahibi olmaları gerekir.

 • Proje yönetimi tekniklerinde ustalık göstermeleri beklenir.

 • İyi bilgisayar becerilerine sahip olmaları gerekir.

 • İyi analitik ve sentez becerileri göstermeleri aynı zamanda analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır.

 • İyi derecede yabancı dil özellikle İngilizce bilgilerinin fazla olması beklenir.

 • Bağımsız olarak nasıl çalışılacağını bilmeli, gerekli durumlarda takım çalışması içinde uyum göstermelidir.

 • Liderlik vasıflarına sahip olmalı, yöneticilik becerileri sergilemelidir.

Bilgi Sistemleri Müdürü Bilgi Sistemleri Müdürü nedir Bilgi Sistemleri Müdürü ne iş yapar Bilgi Sistemleri Müdürü maaşları Bilgi Sistemleri Müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat