AnasayfaBlogBeril Dedeoğlu Kimdir?
Tarihte Bugün

Beril Dedeoğlu Kimdir?

15 Mart 2019
Beril Dedeoğlu'nun Hayatı

Son görevinde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu Üyesi olan Beril Dedeoğlu, tarihte bugün, 9 Aralık 1961 tarihinde Ankara'da doğdu. Beril Dedeoğlu, eski Avrupa Birliği Bakanı olarak belirli bir dönem görev aldı. Birçok gazete ve çeşitli televizyon kanallarında haber programlarında yer alan Beril Dedeoğlu, rektörlük ve YÖK üyeliği gibi görevlerde bulundu. Ancak 13 Mart 2019 tarihinde yaşamını yitirdi. Beril Dedeoğlu kimdir? Hayatı nasıldı? Hangi görevlerde bulundu?

Beril Dedeoğlu Kimdir?

Beril Dedeoğlu 1961 yılında dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamladı. 1982 yılında Galatasaray Lisesinden mezun olan Dedeoğlu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü 1986 yılında bitirdi. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. 

Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde başlamıştı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör olmuştur. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi. Bir dönem Kadir Has Üniversitesinde ders verdi. 

Dedeoğlu, 2005 yılından itibaren Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığını yürüttü. Agos, Yeni Şafak ve TRT Haber televizyon kanallarında çeşitli haber programlarında yer aldı. Akademik kariyerinin yanı sıra, Star ve Daily Sabah gazetelerinde uluslararası ilişkiler alanında köşe yazarlığı yapmıştır.

Aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu Üyesi olan Dedeoğlu, 2015 yılında kısa bir süre Avrupa Birliği Bakanı olarak da görev yaptı. Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun, Avrupa Birliği hakkında, uluslararası politika ve uluslararası güvenlik alanları hakkında çok fazla sayıda araştırma, makale ve kitapları bulunmaktadır. Çeşitli gazetelerde dış politika üzerine yazılar yazan Dedeoğlu, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliğine atandı.

AB bakanı olarak ve bunun yanı sıra AB üyelik müzakerelerinde ülkemizi baş müzakereci olarak temsil etmiştir. Sadece bununla da sınırlı kalmayarak geçici bakanlar kurulunda 2 kadın bakandan biri olmuştur. Akademik kariyeri boyunca AB ve uluslararası süreçlerde önemli çalışmalar yapmıştır.

2013 yılında çözüm sürecindeki akîl insanlar arasında yer almıştır. Ülkemizde İç Anadolu bölgesinde çok sayıda konferans vermiştir ve bu sıfatla çeşitli ziyaretler gerçekleştirmiştir. Çözüm sürecinde de önemli katkıları olmuştur. Hem ulusal hem uluslararası önemli çalışmaları neticesinde isminden söz ettirerek akıllara kazınan isimlerden önemli isimlerden biri olmuştur.

Beril Dedeoğlu Ödülleri

Türkiye Yazarlar Birliği Basın Fikir Ödülü, 2016

Beril Dedeoğlu Kitapları

  • Adım Adım Avrupa Birliği, 2006

  • Uluslararası İlişkiler Sözlüğü, 2000

  • Ortadoğu Üzerine Notlar, 2002

  • Dünden Bugüne Avrupa Birliği, 2003

  • Uluslararası Güvenlik ve Strateji, 2008

  • Değişen Dünyada Yeni Dengeler, 2008

  • Türkiye-Avrupa Birliği Sarmalında Ayrıcalıklı Ortaklık Eleştirisi, 2010

  • L’Europe Puissance et la Turquie, 2006

  • Dikkat! İçeride Sınav Var, 2015

Beril Dedeoğlu Vefatı

Beril Dedeoğlu, 28 Şubat 2019'da beyin kanaması geçirdi. İstanbul'daki özel bir hastanede geçirdiği ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı. Evli ve 2 çocuk annesi olan Hatice Beril Dedeoğlu, 13 Mart 2019 tarihinde 57 yaşında hayatını kaybetti. Dedeoğlu'nun cenazesi Galatasaray Üniversitesinde yapılan anma törenin ardından cenaze namazı Fatih Camiinde kılındı. Cenazesi Edirnekapı Şehitliğine defnedildi.

beril dedeoğlu kimdir beril dedeoğlu hayatı
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar
Kişisel Gelişim

2020’de En Çok Okunan Kitaplar

07 Ağustos 2020
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020