Close
Mobil Menu Bars

Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri

29 Mayıs 2015, 1494 defa okundu.
Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri
Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri

Girişimci olmak bazı yetkinliklere sahip olmak mıdır? Yoksa üstün zekalı mı olmak gerekir? Bu sorunun cevabını elbette bilmiyoruz. Çünkü birçok farklı yapıya sahip başarılı girişimciler ve farklı girişimci özellikleri var.

Bu sebeple bu yazıda başarılı patronların girişimci özellikleri nedir sorusunda cevap arayacağız.

Girişimcilik hepimizin içinde yatan bir idealdir. Başarılı sayılabilmek için girişimcilik hızlı bir yol olmasına karşın zor bir yoldur. Bu zorlukları atlatabilmek için deneyim, birikim ve bazı yetkinliklere ihtiyaç olduğu su götürmez.

Aşağıda girişimci özellikleri maddeler halinde sıralanmıştır. Hangilerine sahip olduğunuzu gözden geçirin.

Girişimci Özellikleri

Başarılı girişimciler risk alırlar ve riskleri yönetirler. Bir anlaşma yapmadan önce tüm zorlukları gözden geçirin. Diğer bir anlamda iyi bir planlama da diyebiliriz. Risk yönetimini etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor. risk almak para kazanmanın doğal bir parçasıdır. Ancak bu riskler körü körüne alınmaz. İyi bir araştırma, arka plan ve dikkat gerektiriyor.

Birçok başarılı girişimci iş hayatına genç yaşta başlamıştır. Aile işletmesinde kasiyerlik, tezgahtarlık ya da garsonluk gibi görevlerle başlamış ve iş hayatını genç yaşta öğrenmiştir. Para kazanmanın nasıl birşey olduğunu ve nasıl zorluklarla elde edildiğini küçük yaşta öğrenmek girişimcilik için önemli bir artı değerdir.

Başarılı girişimciler harcama ve tasarruflarını kontrol altında tutarlar. Neye ne kadar ihtiyacı olduğunu ya da neyden tasarruf etmesini iyi bilen kişilerdir. Daha da ötesi ne kadar paraya ihtiyaçları olduğunu bilirler. İhtiyaçlar sınırsız olsa da tümüne sahip olmayı reddeden kişilerdir. Sürekli bir hedef koyarlar ve hedefi gerçekleştirdiğinde yeni hedeflerle yola çıkarlar.

Profesyonellik herkes için zor bir görevdir. Bir alanda profesyonel olmak iyi bir deneyime sahip olmak anlamına gelir. Ancak her girişimci özellikleri itibariyle profesyonel olmak zorundadır.

Rekabet günümüz dünyasında girişimcilerin doğal yaşamıdır. Girişimciler rekabet doğasına ayak uydurmalı ve rekabetçi bir yapıya sahip olmalıdır. Okul hayatında daha yüksek puan almak için çalışanlar iş hayatında girişimciliğe en yatkın kişilerdir. Birçok başarılı girişimci rekabet yüzünden uykusundan ve sosyal hayatından vazgeçmektedir. Eğer girişimci olmaya karar verdiyseniz rekabetçi yapınızı gözden geçirin.

Başarılı olabilmek için gerekli olan anahtarlardan biri de özgüvendir. Kim olduğunu, ne yapabileceğini ve neyi başarması gerektiğini bilen kişiler başarılı girişimcilerdir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nuran Yağcı
13 Aralık 2019
5.0

Girişimcilik risklidir ancak getirisi mükemmeldir. Girşimcilik eğitiminiz sayesinde verimli bir eğitim süreci geçirdim teşekkür ediyorum güzel hizmetiniz için.