AnasayfaBlogBaşarılı Patronların Girişimci Özellikleri
Başarılı İnsanlar

Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri

29 Mayıs 2015
Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri

Girişimci olmak bazı yetkinliklere sahip olmak mıdır? Yoksa üstün zekalı mı olmak gerekir? Bu sorunun cevabını elbette bilmiyoruz. Çünkü birçok farklı yapıya sahip başarılı girişimciler ve farklı girişimci özellikleri var.

Bu sebeple bu yazıda başarılı patronların girişimci özellikleri nedir sorusunda cevap arayacağız.

Girişimcilik hepimizin içinde yatan bir idealdir. Başarılı sayılabilmek için girişimcilik hızlı bir yol olmasına karşın zor bir yoldur. Bu zorlukları atlatabilmek için deneyim, birikim ve bazı yetkinliklere ihtiyaç olduğu su götürmez.

Aşağıda girişimci özellikleri maddeler halinde sıralanmıştır. Hangilerine sahip olduğunuzu gözden geçirin.

Girişimci Özellikleri

Başarılı girişimciler risk alırlar ve riskleri yönetirler. Bir anlaşma yapmadan önce tüm zorlukları gözden geçirin. Diğer bir anlamda iyi bir planlama da diyebiliriz. Risk yönetimini etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor. risk almak para kazanmanın doğal bir parçasıdır. Ancak bu riskler körü körüne alınmaz. İyi bir araştırma, arka plan ve dikkat gerektiriyor.

Birçok başarılı girişimci iş hayatına genç yaşta başlamıştır. Aile işletmesinde kasiyerlik, tezgahtarlık ya da garsonluk gibi görevlerle başlamış ve iş hayatını genç yaşta öğrenmiştir. Para kazanmanın nasıl birşey olduğunu ve nasıl zorluklarla elde edildiğini küçük yaşta öğrenmek girişimcilik için önemli bir artı değerdir.

Başarılı girişimciler harcama ve tasarruflarını kontrol altında tutarlar. Neye ne kadar ihtiyacı olduğunu ya da neyden tasarruf etmesini iyi bilen kişilerdir. Daha da ötesi ne kadar paraya ihtiyaçları olduğunu bilirler. İhtiyaçlar sınırsız olsa da tümüne sahip olmayı reddeden kişilerdir. Sürekli bir hedef koyarlar ve hedefi gerçekleştirdiğinde yeni hedeflerle yola çıkarlar.

Profesyonellik herkes için zor bir görevdir. Bir alanda profesyonel olmak iyi bir deneyime sahip olmak anlamına gelir. Ancak her girişimci özellikleri itibariyle profesyonel olmak zorundadır.

Rekabet günümüz dünyasında girişimcilerin doğal yaşamıdır. Girişimciler rekabet doğasına ayak uydurmalı ve rekabetçi bir yapıya sahip olmalıdır. Okul hayatında daha yüksek puan almak için çalışanlar iş hayatında girişimciliğe en yatkın kişilerdir. Birçok başarılı girişimci rekabet yüzünden uykusundan ve sosyal hayatından vazgeçmektedir. Eğer girişimci olmaya karar verdiyseniz rekabetçi yapınızı gözden geçirin.

Başarılı olabilmek için gerekli olan anahtarlardan biri de özgüvendir. Kim olduğunu, ne yapabileceğini ve neyi başarması gerektiğini bilen kişiler başarılı girişimcilerdir.

Eğer bir patron olarak girişimcilik ve liderlik özelliklerinizi geliştirmek istiyorsanız Koçvari Liderlik eğitimine katılabilirsiniz. Bu zamana kadar adından fazlasıyla söz ettirmiş; Bill Gates, Jeff Bezos gibi liderlerin neden liderlik olduklarına bakmak gerekir. Eğer bu değerlendirmeyi profesyonel olarak değerlendirmek istiyorsanız aradığınız eğitim evinizin rahatlığında Enstitü'de mevcut. Koçvari Liderlik eğitimine kayıt olmak için aşağıdaki butona tıklayın ve hemen başlayın.

Ve unutmayın, günümüzde patronluk sadece görev vermekten ibaret değil. Eğer başarılı bir patron olmak istiyorsanız liderlik ve girişimcilik özelliklerine sahip olmanız gerekiyor. İnternet ve yapay zeka teknolojilerinin gelişimine ayak uydurmak için patron olarak sorumluluğu ele almak gerekiyor. Tabi ki başarılı bir ekip kurmak ve bu ekibin gelişime ayak uydurması da kaçınılmaz bir sorumluluk!

Başarılı Patronların Girişimci Özellikleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
21. Yüzyıl Yetkinlikleri
Kişisel Gelişim

21. Yüzyıl Yetkinlikleri

18 Ocak 2021
Liderlik Türleri
Liderlik

Liderlik Türleri Nelerdir?

09 Ağustos 2021