AnasayfaBlogBaşarılı İş Ağı Geliştirmek İçin 8 Önemli Kural
İş Hayatı

Başarılı İş Ağı Geliştirmek İçin 8 Önemli Kural

24 Temmuz 2020
Başarılı İş Ağı Geliştirmek İçin 8 Önemli Kural

İş ağı, işinizi büyütmeniz konusunda yardımcı olmak için firma sahipleri, tedarikçiler veya iş deneyimleri olan profesyonellerle tanışma ve fikir alışverişinde bulunma olarak tanımlanabilir.

İş Ağı ayrıca elinizdeki kaynakların etkin kullanımı şeklinde de ifade edilebilir. Çevremizi bugüne kadar tanıştığımız ve bugünden sonra tanışacağım insanlar diye ikiye ayırırız. Bu insanların hayatımızdaki yeri ve bizim onların hayatındaki yeri iş ağı geliştirmek olarak vurgulanabilir. 

Konferanslar, davetler, fuarlar ve organizasyonlar işinizi geliştirmeniz için yeni insanlarla tanışabileceğiniz en uygun zamanlardır. İşletme sahipleri ve yeni iş kollarına atılmak isteyen herkes bu gibi toplantılarda birbirlerine kartvizitlerini vermek için yarışa girer. İş ağınızı geliştirme konusunda hemen herkes konuya ne kadar vakıf olduğunuzdan ziyade çevrenizin ne kadar geniş olduğuna dikkat ediyor. Sadece çevrenizin geniş olması ve ağınızın kuvvetli olması iş geliştirme için yeterli olmayabilir. Burada önemli olan sizin kimleri ve hangi şirketleri tanıdığınızdan ziyade markanızı kimlerin bildiğidir. 

İş ağı geliştirmek nedir?

İş ağı oluşturma, iş fırsatlarını kolaylaştırmak için diğer profesyonellerle ilişki kurma sürecidir. İşletmeler, benzer düşünen bireylerle bağlantı kurarak yeni müşteriler bulabilir, ortaklıklar kurabilir ve yönlendirmeler oluşturabilir. İş ağı oluşturma, ticari fuarlar veya konferanslar gibi etkinliklerde yüz yüze veya sosyal medya veya profesyonel ağ siteleri aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılabilir.

Etkili ağ oluşturma, iyi iletişim ve kişiler arası becerilerin yanı sıra işletmenizin neler sunabileceğinin net bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. Doğru yapıldığında, iş ağı oluşturma, erişim alanını genişletmek isteyen her işletme için paha biçilmez bir araç olabilir.

İş ağı geliştirmek için neler yapabiliriz?

Bir iş ağı geliştirmek, şirketinizin erişim alanını genişletmek ve insanların ürün veya hizmetiniz hakkında konuşmasını sağlamak için harika bir yol olabilir. Peki güçlü bir ağ oluşturmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Bunun bir yolu, değerli bağlantılar olabilecek kilit bireyleri veya grupları belirleyerek işe başlamak. Potansiyel bağlantıları belirledikten sonra, onlara ulaşın ve kendinizi tanıtın. Sektörel etkinliklere veya ticari fuarlara katılın ve tanıştığınız kişileri takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca ilgili çevrimiçi topluluklara katılabilir ve tartışmalara katılabilirsiniz.

Bir iş ağı geliştirmenin bir diğer önemli parçası da değer sunmaktır. Potansiyel bağlantılarınıza yardımcı olacak veya ilgilerini çekecek ne sunabilirsiniz? Belki de sektörel bilgileriniz veya faydalı olabilecek kaynaklara erişiminiz vardır. Her ne olursa olsun, değer sunmaya ve faydalı bir bağlantı olmaya odaklanın. Biraz çabayla, şirketinize yıllarca fayda sağlayacak güçlü bir iş ağı geliştirebilirsiniz.

LinkedIn'de bir iş grubuna katılın veya grup oluşturun

İş ağı kurmak, kariyerini geliştirmek isteyen her profesyonel için çok önemlidir. LinkedIn, 500 milyondan fazla üyesiyle en popüler İş ağı platformlarından biridir. LinkedIn'deki iş grupları, benzer düşünen profesyonellerle bağlantı kurmak, yeni fırsatlar hakkında bilgi edinmek ve sektör haberlerinden haberdar olmak için harika bir yoldur.

Mevcut bir iş grubuna katılabilir veya kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz. Bir iş grubu oluştururken, akılda kalıcı bir ad seçtiğinizden ve grubun amacının kısa bir açıklamasını eklediğinizden emin olun. Ardından, bağlantılarınızı gruba katılmaya davet edin ve ağ oluşturmaya başlayın!

Sektörel etkinliklere ve toplantılara katılın

İş ağı oluşturma, bilgi ve kaynak alışverişinde bulunmak amacıyla diğer profesyonellerle ilişkiler geliştirme sürecidir. Bir iş ağı oluşturmanın birçok yolu vardır, ancak en etkili yöntemlerden biri sektörel etkinliklere ve mikserlere katılmaktır. Bu size potansiyel müşteriler, satıcılar ve iş ortaklarıyla yüz yüze tanışma fırsatı verir.

Ayrıca yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgi edinebilir ve sektör trendleri konusunda güncel kalabilirsiniz. Sektör etkinliklerine katılmak, değerli tavsiyeler sağlayabilecek diğer profesyonellerle ilişkiler kurmanıza da yardımcı olabilir. Kısacası, iş ağı kurmak her türlü iş başarısı stratejisinin önemli bir parçasıdır ve sektör etkinliklerine katılmak başlangıç için harika bir yoldur.

Müşteriler ve referans ortaklarıyla kahve veya öğle yemeği için buluşun

İş ağı kurmak, diğer profesyonellerle ilişki kurmakla ilgilidir. Müşterileriniz ve referans ortaklarınızla kahve veya öğle yemeği için buluşarak onları kişisel düzeyde tanıyabilir ve yakınlık kurabilirsiniz. Bu ilişkiler ileride yönlendirmelere, ortak girişimlere ve hatta ortaklıklara yol açabilir. Ve elbette, kahve ve öğle yemeği yeni biriyle bağ kurmak için her zaman harika bir yoldur. Dolayısıyla, profesyonel ağınızı genişletmek istiyorsanız, müşterileriniz ve referans ortaklarınızla bir fincan kahve veya yemek için buluşmayı düşünün. Bu harika bir şeyin başlangıcı olabilir.

Sosyal medyada diğer profesyonellerle bağlantı kurun

İş ağı kurma, yüz yüze etkinliklere katılma ve kağıt kartvizit alışverişi günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, diğer profesyonellerle çevrimiçi bağlantı kurmak artık her zamankinden daha kolay. LinkedIn, iş ilişkileri kurmak için harika bir platformdur ve Twitter, sektör haberlerini takip etmek ve düşünceli sohbetlere katılmak için yararlı olabilir. Ancak, sosyal medyanın sadece kendini tanıtmakla ilgili olmadığını, aynı zamanda gerçek bağlantılar kurmak ve değer sağlamakla da ilgili olduğunu unutmamak önemlidir. Düşünceli bir şekilde kullanıldığında, sosyal medya diğer profesyonellerle ağ kurmak için paha biçilmez bir araç olabilir.

Uzmanlığınızı ve bilginizi çevrimiçi olarak ve yüz yüze başkalarıyla paylaşın

İş ağı oluşturma, uzmanlığınızı ve bilginizi alanınızdaki diğer kişilerle paylaşmanın harika bir yoludur. Diğer profesyonellerle çevrimiçi ve yüz yüze bağlantı kurarak çeşitli konularda fikir, tavsiye ve ipucu alışverişinde bulunabilirsiniz. İş ağı oluşturma, ilişkiler kurmanıza ve yeni iş fırsatları geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Alanınızdaki diğer profesyonellerle bağlantı kurmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, bir meslek kuruluşuna veya ticaret birliğine katılmayı düşünün. Bu size benzer düşünen bireylerden oluşan bir ağa erişim sağlayacak ve diğer uzmanlardan öğrenebileceğiniz ve onlarla bağlantı kurabileceğiniz etkinliklere ve konferanslara katılmanıza olanak tanıyacaktır. Bölgenizdeki iş ağı etkinliklerini de araştırabilirsiniz.

Bu etkinlikler, rahat bir ortamda diğer profesyonellerle tanışma ve fikir ve iletişim bilgilerini paylaşma fırsatı sunar. Son olarak, çevrimiçi ağ kurmanın gücünü unutmayın. Profesyonellerin bağlantı kurabileceği ve bilgi paylaşabileceği birçok çevrimiçi forum ve grup vardır. İş ağı kurmak, bilgi tabanınızı genişletmek, ilişkiler kurmak ve yeni iş fırsatları geliştirmek için harika bir yoldur. Bu yüzden dışarı çıkmaktan ve ağ kurmaya başlamaktan korkmayın!

Tanıştığınız kişilerle kartvizit alışverişi yapın

Kartvizitler ağ kurmak için önemli bir araçtır. Kim olduğunuzu ve sizinle nasıl iletişime geçileceğini fiziksel olarak hatırlatırlar. Bilgilerinizin ellerinde olması için tanıştığınız kişilerle kartvizit alışverişinde bulunun. Kartvizitler, o kişiyle sohbet ettikten ve daha fazla etkileşim potansiyeli olduğunu hissettikten sonra değiştirilmelidir.

Örneğin, bir iş konferansında biriyle tanışırsanız, daha sonra takip edebilmek için kartvizit alışverişinde bulunun. Kartvizitler, insanların birbirleriyle bağlantı kurmaları ve bilgi alışverişinde bulunmaları için hızlı bir yol sağlar. Gittiğiniz her yerde ağ kurmaya hazır olmak için elinizde her zaman birkaç tane bulundurduğunuzdan emin olun.

LinkedIn'de bir iş grubuna katılmak veya bir iş grubu oluşturmak, diğer profesyonellerle ağ kurmaya başlamak için harika bir yoldur. Sektör etkinliklerine ve mikserlere katılmak, potansiyel müşteriler ve tavsiye ortaklarıyla tanışmanın bir başka harika yoludur. Müşteriler ve tavsiye ortaklarıyla kahve veya öğle yemeği için buluşmak, onları daha iyi tanımak ve kartvizit alışverişinde bulunmak için harika bir fırsattır. LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi sosyal medyada diğer profesyonellerle bağlantı kurmak, onlarla kolayca iletişim halinde kalmanızı sağlar.

Uzmanlığınızı ve bilginizi çevrimiçi olarak ve yüz yüze başkalarıyla paylaşmak, gelecekteki iş fırsatlarına yol açabilecek ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Tanıştığınız kişilerle kartvizit alışverişinde bulunmak, kurduğunuz bağlantının somut bir hatırlatıcısıdır. İşiniz için ağ oluştururken en yararlı bulduğunuz taktikler hangileri? Bırakın

iş ağı iş ağı geliştirmek iş ağı geliştirme iş ağı kurma network
Yasin Kılıç
Yasin Kılıç

Ankara’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Medya sektörü ve yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259