Close
Mobil Menu Bars

Başarılı İş Ağı Geliştirmek İçin 8 Önemli Kural

24 Temmuz 2020, 917 defa okundu.
Başarılı İş Ağı Geliştirmek İçin 8 Önemli Kural
iş ağı, iş ağı geliştirmek, iş ağı geliştirme, iş ağı kurma, network, iş,

İşinizi geliştirmek ve yeni işler kurmak istiyorsanız doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insanlarla bir araya gelmeniz gerekir. Peki geniş bir iş ağına sahip olmak ve işlerinizi büyütmek için neler yapmanızı gerekiyor? İstanbul İşletme Enstitüsü eğitmenlerinden Hüseyin Mandacı tarafından hazırlanan İş Ağı Geliştirme Eğitimi işini geliştirmek ve bu alanda yeni ağlar kurmak isteyenler için hazırlandı. İş Ağı Geliştirme konusunda gerekli tüm bilgilerin verileceği bu eğitime satış profesyonelleri ve kariyer hedeflerine hızla ulaşmak isteyenlere başvurabilir. Ayrıca sosyal çevrelerini geliştirmek isteyenlerden iş alanından etkili network oluşturmak isteyenlere kadar işini ve ağını geliştirmek isteyen herkes katılabilir. 

İş ağı, işinizi büyütmeniz konusunda yardımcı olmak için firma sahipleri, tedarikçiler veya iş deneyimleri olan profesyonellerle tanışma ve fikir alışverişinde bulunma olarak tanımlanabilir. İş Ağı ayrıca elinizdeki kaynakların etkin kullanımı şeklinde de ifade edilebilir. Çevremizi bugüne kadar tanıştığımız ve bugünden sonra tanışacağım insanlar diye ikiye ayırırız. Bu insanların hayatımızdaki yeri ve bizim onların hayatındaki yeri iş ağı geliştirmek olarak vurgulanabilir. 

Konferanslar, davetler, fuarlar ve organizasyonlar işinizi geliştirmeniz için yeni insanlarla tanışabileceğiniz en uygun zamanlardır. İşletme sahipleri ve yeni iş kollarına atılmak isteyen herkes bu gibi toplantılarda birbirlerine kartvizitlerini vermek için yarışa girer. İş ağınızı geliştirme konusunda hemen herkes konuya ne kadar vakıf olduğunuzdan ziyade çevrenizin ne kadar geniş olduğuna dikkat ediyor. Sadece çevrenizin geniş olması ve ağınızın kuvvetli olması iş geliştirme için yeterli olmayabilir. Burada önemli olan sizin kimleri ve hangi şirketleri tanıdığınızdan ziyade markanızı kimlerin bildiğidir. 

iş ağı, iş ağı geliştirmek, iş ağı geliştirme, iş ağı kurma, network, iş,

İş Ağı Geliştirilirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

  • İş ağınızı geliştirmeye başlamadan önce alanınızda uzmanlaşmalısınız: Ağ geliştirmeye başlamadan önce yapmanız gereken işinizde uzman olmaktır. Öncelikle kendinizi ve işinizi ispat etmediğiniz sürece kimse sizi listesine eklemek istemez. Yeni becereler kazanarak başarılı işlere imza atmanız gerekiyor. Yatırımcıları kendinize çekmek istiyorsanız markanızı bir değer haline getirmelisiniz. Merak uyandıran ve sizi rakiplerinizden farklı kılan yeteneklerinizi ortaya koymalısınız. 

  • Kimi tanıdığınızdan ziyade nasıl bir başarı ortaya koyduğunuz önemli: Kartvizit listeniz istediği kadar dolu olsun. Başarılı ve fark oluşturan bir iş ortaya çıkarmadığınız sürece insanların dikkatini çekemezsiniz. Başarılı bir iş ortaya koyduğunuzda hem yeni bağlantılar kurabilir hem de ilişkilerinize süreklilik katarsınız. 

  • Belirli bir amaç için bir araya gelen insanlarla buluşmaya özen gösterin: İnsanlar yeni bir şeyler öğrenmek ve sorunlarına çözüm üretmek için bir araya gelebilir. Doğru bağlantıları kurmanın ön koşulu insanlara aradıkları şeyi verebilmekten geçer. Zaman, bilgi, deneyim, bağlantı, saygı, güven olmak üzere karşımızdaki kişinin istediği şeyi ona vermeliyiz. Kartvizitlerin değil değerlerin paylaşıldığı toplantı ve organizasyonlara katılmaya çalışın. 

iş ağı, iş ağı geliştirmek, iş ağı geliştirme, iş ağı kurma, network, iş,

İyi Bir İş Ağı Geliştirici Olabilmek 

İyi bir İş Ağı Geliştirebilmek ve bu alanda başarılı olmak için 8 önemli kuralı yerine getirmelisiniz. 

İyi Bir Dinleyici Olmalısınız: İnsanların aradıkları iş fırsatlarını bulmaları konusunda yardımcı olabilmek için öncelikle iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Karşınızdaki kişiye akılcı sorular sorarak ulaşmak istediği yere varması konusunda destek olmalısınız. Hikayelerini sabırla dinleyerek, anlattıklarından yola çıkarak noktaları birleştirmelisiniz. 

Her zaman pozitif bir tutum sergileyin: Pozitif olduğunuz ve olumlu bir havada kaldığınız sürece insanlar yörüngenizden çıkmak istemeyecektir. Anlayışlı ve duyarlı olmanız karşınızdaki kişinin size daha rahat kendini ve işini anlatmasını sağlayacaktır. 

İşbirlikçi ve yol gösterici olun: Karşınızdakinin ne istediğini öğrenebilmek için çaba sarf etmeniz gerekir. İnsanlar, onları önemsediğinizden emin olana kadar sizin ne bildiğinizle ilgilenmezler. Bunun için gözlerinizi ve kulaklarınızı sürekli açık tutun. Karşınızdaki kişiye yardımcı olmak için fırsat kollayın. Bu konuda şunları yapabilirsiniz; 

  1. Karşınızdaki kişinin ilgilendiği konuda ona kitap ya da makale önerisinde bulunabilirsiniz. 
  2. İlgi alanına uygun bir etkinliğe davet edebilirsiniz. 
  3. İhtiyacı olduğunu bildiğiniz bir eğitime katılmasını önerebilirsiniz. 
  4. Aradığı bağlantıları kurması konusunda yardımcı olabilirsiniz. 
  5. Direk bir iş bağlantısı ile görüştürebilirsiniz. 

Güven telkin etmelisiniz: İnsanlar karşılarındaki kişilerle iş yapmak ya da onlara referans olmayı planladıklarında ilk olarak itibarlarını düşünür. O nedenle itibarını riske atmamak için karşısındaki kişinin güvenilir olduğuna kanaat getirmesi gerekir. Bu yüzden iş hayatınızda ve sosyal çevrenizde ilişki kurarken güven duygusuna çok dikkat etmelisiniz. 

iş ağı, iş ağı geliştirmek, iş ağı geliştirme, iş ağı kurma, network, iş,

İnsanların konfor alanına girmeye çalışın: Fark edilmek, duyulmak, anlaşılmak ve tavsiye edilmek istiyorsanız birilerinin konfor alanına girdiğinizden emin olmalısınız. Bunu sağlayabilmeniz için yaptığınız işlerde ve verdiğiniz sözlerde bir bütünlük olmalı. Sözleriniz ve davranışlarınız arasında tutarlılık olmalıdır. 

Her zaman ulaşılabilir olmalısınız: İnsanlar ne yaptığınızı ve ne söylediğinizi her zaman hatırlayamayabilir. Ancak onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmaz. İlgili davranmanız, açık sözlü olmanız, gülümseyen bir yüz ve göz teması kurmanız karşınızdaki ile ilişki bağınızı çok sağlam kurmanızı sağlar. 

Samimi olun: Olduğunuz gibi görünün. Eğer olduğunuzdan farlı bir kişi gibi görünmeye çalışırsanız emin olun belirli bir zaman sonra ağınızı kurma konusunda başarılı olmadığınızı görürsünüz. İlgili gibi göründüğünüzde düşünce ve ifadelerinizde ortaya çıkabilecek çelişkiler hemen fark edilir. Beden diliniz, yüz ifadeleriniz, sesiniz, kelimeleriniz ve konuşma tarzınız arasındaki uyum, bütünlük kaybolur. Bunu fark eden kişiler zarar görmemek için sizden uzaklaşır. 

Sahip olduğunuz bağlantıların kıymetini bilin: Bağlantılarınızda temasta kalmak için her zaman bir sebebiniz olmalı. Aldığınız iş yönlendirmelerini iyi takip edin. İş ağınızda bulunan kişileri zorda bırakacak ve onların güvenini zedeleyecek davranışlardan kaçının. 

İş Ağı Geliştirmek Nedir?

Bireylerin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı olarak iş çevreni geliştirmesine iş ağı geliştirmek denir. Bu sistemin püf noktası doğru yerde ve doğru insanlarla tanışmaktır. 

İş Ağı Geliştirmek İçin Neler Yapılmalı?

Katıldığınız toplantıya ne için gittiğinizi bilmelisiniz. Toplantının konusunu ve konuşmacılarını iyi takip etmelisiniz. Toplantı kapsamında konuşulacak tüm konular hakkında bilgi edinmelisiniz.

İş Ağı Geliştirirken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Kurallar?

Gerçek ve sanal dünyada iletişimi dengeleyin. Ağınızın kapsamını belirleyin. Eşit derecede saygı gösterin. Değer yaratın. Etkinliklere katılın. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!