Close
Mobil Menu Bars

Başarılı Bir Sunum Nasıl Hazırlanmalı?

15 Mayıs 2019, 1418 defa okundu.
Başarılı Bir Sunum Nasıl Hazırlanmalı?
Başarılı Bir Sunum Nasıl Hazırlanmalı?

Hayatımız boyunca bir çoğumuz sunum yapmak mecburiyetinde kalmışızdır. Gerek eğitim hayatımızda gerek bir dernek veya vakıfta gerekse iş hayatımızda karşımıza çıkan bu sunumlar bir çoğumuzun korkulu rüyası olabilir. Unutmamak gerekir ki her şeyin bir matematiği vardır, eğer sunum hazırlama ve sunmanın mantığını kavrarsak sunum yapmak çok zevkli bir hale gelebilir. 

Sunum Nasıl Hazırlanmalı?

Etkili bir sunum hazırlamak için öncelikle kaliteli bir araştırma yapmak lazım. Güvenilir internet siteleri ve kitaplardan kolaylıkla bu araştırmayı yapabiliriz. Metin araştırmasında önemli olan öznelden ziyade nesnel metinleri ele almaktır. Öznel metinler, geçicidir ve yalnızca birkaç kişi ya da topluluğa hitap eder. 

Sunumda herkese hitap edebilmek için nesnel metinler kullanmak, istatistik ve sayısal verilerle desteklemek sunumun ilgi çekme oranını artırır. Ayrıca araştırmalarımız yalnızca metinlere yönelik değil resimlerin de bulunması lazım. Etkili bir sunum için ilgi çekici görse seçmek çok önemli. Görsellerin üzerinde herhangi bir link, isim vs. olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Sunumun Görseli Çok Önemli

Eğer resim çerçevesinde bir fazlalık varsa ister Power Point üzerinden ister diğer programlar üzerinden resmi kesip düzeltebilirsiniz. Ayrıca resmi düzeltirken resmin köşelerinin keskinliği yerine hafif yuvarlatma özelliğini kullanıp daha yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu basit düzeltme, insanların gözlerini daha az yorar ve onlar fark etmeseler dahi daha etkileyici bir hale gelir. 

Sunum görseli nasıl düzenlenir?

Görseli, metin ve isteğe bağlı verileri (grafik, tablo vs) Word üzerinden düzenlemeliyiz. Metinlerdeki yazım hatalarını düzeltmek ve ekleme çıkarma işlemleriyle etkili bir sunum içeriği oluşturabiliriz.  Power Point’e verileri aktarmadan önce, arka plan seçimi yapmak çok mantıklı olacaktır. Arka planı seçerken açık ve parlak olmayan renkler seçmeniz lazım. Lacivert, siyah, mavi, kahverengi gibi renkler arka plan için hiç de mantıklı bir seçim olmaz. Ayrıca yazı rengi de siyah veya siyaha yakın tonlarda diğer renkler olabilir. Önemli olan bir diğer nokta ise yazım şekilleridir. 

Yazım Şekilleri

Okunması kolay olan yazım şekillerini seçmelisiniz örneğin Times New Roman, Arial gibi... Sunumda altı kırmızı yahut mavi çizgilerin olmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bir sunum sayfasına çok fazla yazı sığdırmaya çalışmakta çok büyük bir hatadır. Bu izleyiciyi yorar ve sıkar, ayrıca sunum sırasında sizin de satırları karıştırmanıza sebep olabilir.  Mümkün olduğunca 8 satırı geçmemeye dikkat etmek gerekir. Ayrıca metnin bazı bölümlerini maddelendirmek de harika bir detay olacaktır. 

Slaytın ilk sayfasında büyük bir şekilde başlık olmalı ve alt tarafta da sizin adınız ve soyadınız (gerekiyorsa e-posta, okul numarası vs) bulunmalıdır. Diğer sayfalarda eklediğimiz metinlerin arasına homojen bir şekilde resimleri de eklemek gerekir. Resmi kimi zaman yalnızca tek bir sayfada, kimi zaman da metinle kullanabiliriz.

Ardından slayt geçişlerini, resim-metin girişlerini kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. İzleyiciyi çok yormayan basit ve yumuşak geçişler her zaman daha avantajlıdır. Ayrıca isteğe bağlı ses de eklenebilir. Eğer arka fonda hep bir ses olsun istiyorsanız, kısık düzeyde bir enstrümantal müzik tercih edebilirsiniz. 

Hazırlanan Sunum Nasıl Sunulmalı?

Sunum yaparken önemli olan rahat olmaktır. Daha önceden ayna karşısında yahut birine karşı yapacağınız ön sunumlar sizi sunum gününe hazırlayacaktır. Sunumda tüm dikkati sunuma verebilmek için sade ve şık bir kıyafet tercih etmelisiniz. Renk olarak siyah-beyaz, bordo, lacivert gayet idealdir. 

Sunum sırasında yalnızca okuyup geçmemek gerekir, ara ara eklemeler yapmak ve bakmadan okumak sunuma hâkim olduğunuzu gösterir. Sunum sırasında tavana, zemine, bilgisayara bakarak anlatmak çok büyük bir hata ve eksidir. İzleyicilerle göz teması kurmak izleyiciyi psikolojik olarak dinlemeye ve ikna olmaya sevkeder. 

Eğer göz teması kurmaktan çekiniyorsanız, izleyicilerin kaşlarına, alınlarına bakarak, saçlarına bakarak onlara onlarla göz teması kuruyormuş efekti verebilirsiniz. Eğer bunu da yapamıyorsanız arkalara bakmak en mantıklısı olacaktır. Etkili bir sunum için sunumdan önce kendini tanıtmak ve sunumun sonunda teşekkür etmek gerekir.

Yazar: Elifnur Köprülü
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!