AnasayfaBlogBarmen ve Barmaid Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Barmen ve Barmaid Nedir? Ne İş Yapar?

21 Mart 2021
Barmen / Barmaid Nedir? Ne İş Yapar?

Eğlence sektöründe bar adı verilen alan içinde alkollü ya da alkolsüz içki servisi yapan, aperatif yiyecekler hazırlayan, bara gelen misafirleri karşılayan ve ilgilenen kişilerden erkek olanlara barmen kadın çalışanlara ise barmaid ismi verilmektedir. Barmen ya da barmaid olmak isteyen kişilerin sunum yetenekleri hakkında başarılı olması ve bu yetenekleri ile misafirlerin ilgisini çelecek servis ve sunumlar yapması gerekir.

Barmenlik ya da barmaidlik günümüzde eğlence alanında fazlasıyla tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır. Kolay bir meslek gibi görünüyor olsa da her meslek gibi kendi içinde bazı önemli zorlukları bulunur. Barmen ya da barmaid nedir, ne iş yapar, sorumlulukları nelerdir, barmen olma şartları nelerdir, gibi sorularınıza yazımız aracılığı ile aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Barmen / Barmaid Nedir?

Barda alkollü ve alkolsüz, soğuk ve sıcak içecekleri ve çeşitli aperatif yiyecekleri hazırlayan, bara gelen misafirlere sunan görevli kişilerdir. Barmen ve Barmaid pozisyonunda çalışan kişilerin sunum becerilerini kullanmaları ve bara gelen misafirlere ikram ve hizmetleri en iyi şekilde sunmaları gerekmektedir. İngilizce kullanımda bu meslek grubunda çalışan erkek "barmen", kadın ise "barmaid" olarak tanımlanır.

Barmen ve barmaidler cafeler, restoranlar, tatil yöreleri, otellerin bar kısımları gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Önceki yıllarda bu meslekte genelde erkekler çalışırken barmaidlerin çoğalması ise yakın yıllara dayanır. Barmenlik ile alakalı eğitimler alan ve kendini geliştirme sürecine devam eden kişiler çok kolay bir şekilde iş imkanı bulma fırsatı yakalar.

Barmen ve barmaidler genellikle kapalı alanlarda işlerini yaparlar. Görevlerini yerine getirirken çok uzun saatler ayakta kalmaları gerekir. Bu mesleği tercih edecek kişilerin gece oldukça geç saatlere kadar çalışması gerekebileceğini göz ardı etmemesi gerekir. Barmenler müşteriler ile yakından ilgilenmesi gerekir ve onların siparişlerinin hazırlanmasında önemli role sahiptir. Bu mesleği tercih edecek kişilerin iletişim becerileri yüksek olması da oldukça önemlidir.

Barmen / Barmaid Ne İş Yapar?

Toplumda genel bir görüşe göre barmenler yalnızca içki hazırlayan kişiler olarak düşünülür. Ancak bu mesleği yapan kişilerin göründüğünden çok daha fazla iş sorumluluğu bulunur. Alanda ihtiyacın çeşit olması onlarında görevlerinde çeşitliliği ortaya çıkarır. Eğlence sektörüyle ilgili, organizasyonlarda yer almayı seven, alkollü ve alkolsüz içki sunumlarına ilgisi olan kişilerin barmenlik mesleğini yapmaları uygun olur. Barmenlik alanına ilgi duyuyorsanız bu alanda kendinizi geliştirebilir ve kariyer adımlarını verdiğiniz yön ile tırmanabilirsiniz. Barmen ve barmaidlerin görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • İçki hazırlama ve sunum yeteneklerini gelişmiş olmaları oldukça önemlidir.

 • Konuşma yeteneklerini gelişmiş olması gerekir. İnsanlarla kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeliler.

 • İçki hazırlarken uyumlu tatlar yaratarak, lezzetli kokteyller hazırlamalılar.

 • Çalıştığı bar hakkında bilgili olmalıdır. Barda içecekler nerede olmalı bardaklar, sunum malzemeleri nerede olmalı bilmelidir.

 • Eğlence amacıyla gelen misafirlere karşı güler yüzlü olmalı ve onları en iyi şekilde ağırlamaya özen göstermelidir.

 • Mali giriş ve çıkışların kontrolleri de barmen ve barmaidler tarafından yapılır.

 • Bar bölümünün temizliği ve düzeni barmen ve barmaidin sorumluluk alanıdır.

 • Barmenler eğlence sektöründe görev aldıkları için enerjileri her zaman yüksek olması gerekir.

 • Satış sektöründe çalıştıkları düşünüldüğünden, satış yeteneklerinin de iyi olması gerekir.

 • Barmen ve barmaidlerin ikna yeteneklerinin de yüksek olması gerekir.

 • Barmenlik mesleğini tercih edeceklerin profesyonelliğe önem vermeleri ve bu bilinç ile çalışmalarını sürdürmeleri gerekir.

 • Barmenlerin kişisel bakımlarına da özen göstermeleri gerekir.

Barmen / Barmaid Maaşları

Barmen ve barmaidler cafelerde, restoran, tatil yerleri ve eğlence alanlarında görev alabileceği gibi otellerin bar kısmı gibi farklı alanlarda çalışmalarını yürütebilir. Bu mesleği yapan barmen ve barmaidlerin görevleri arasında farklılık olmaz. Biri kadın diğeri erkek çalışandır. Önceleri meslekte genel olarak erkekler çalışırken şimdilerde barmaidlerin çoğaldığı da gözlemlenmektedir.

Barmenlik ile ilgili eğitimlere katılan ve kendini geliştirmeye devam kişiler çok daha kolay bir şekilde iş bulabilir ve tecrübesi sayesinde daha yüksek maaş elde edebilir. Barmenler ve barmaidler tatil beldeleri dışında genellikle kapalı alanlarda işlerini yapmak zorundadırlar. İşlerini yaparlarken çok uzun saatler ayakta kalmaları gerekecektir. Bu mesleği yerine getirecek kişilerin iş yerinin çalışma şekline göre gece oldukça geç saatlere kadar çalışması gerektiğini unutmaması gerekir.

Barmenler ve barmaidler müşterileri ile daima yakından ilgilenir ve onların siparişlerinin hazırlanması için gerekli çalışmaları yapar. Bu meslekte başarılı olanların ortak özelliği iletişim becerilerinin yüksek olmasıdır. Barmen ve barmaid maaşları çalıştıkları alana ve edindikleri tecrübelere göre değişkenlik gösterir. En düşük barmen ve barmaid maaşı 2900TL civarındadır, en yüksek ise 4500 TL civarında olduğu gözlemlenir. Bir barmen ya da barmaid ortalama 3.500 TL civarında maaş gelirini sahiptir.

Barmen / Barmaid Nasıl Olunur?

Barmen ya da barmaid olmak isteyen kişiler için bazı önemli şartlar bulunur. Bu şartları yerine getirmeleri halinde çalışma şekilleri ve kazançları belli olur. Bunlar nelerdir, inceleyelim.

 • Öncelikle Turizm Meslek Lisesi ve ardından Turizm Meslek Yüksek Okulu Mezunları barmenlik mesleğini seçenekleri arasına ekleyebilir.

 • Turizm meslek liselerden mezun olmayan kişilerin ise profesyonel barmenlik ile ilgili eğitim almaları onlar açısından avantajlı bir seçenek olacaktır.

 • Milli Eğitim Bakanlığı onaylı yerlerde barmenlik ya da barmaidlik ile alakalı çeşitli sertifikalar almak ta bu alanda hızlı yol almalarını sağlar.

 • Küçük yaşlarda garsonluk ile mesleğe adım atan profesyonellere de rastlamak mümkündür. Bu kişiler usta çırak ilişkisi ile birlikte barmenlik, barmaidlik bölümüne yükselebilirler.

 • Barmen ya da barmaid olmak isteyen adayların en az lise mezunu olma şartı aranır.

 • Genellikle yabancı turistlerin geldiği tatil alanlarında bu mesleği yapacak olan kişilerin yabancı dil bilgisine sahip olması gerekir. İngilizce ve bunun yanında Rusça, Almanca gibi dilleri bilmeleri de önemlidir.

 • İletişimlerinin güçlü olması gerektiği için iletişim alanında da sertifika programlarına katılmaları bu alanda bazı eğitimler almaları önerilir.

barmen barmaid
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209