AnasayfaBlogAraç Muayene Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Araç Muayene Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

27 Temmuz 2021
Araç Muayene Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

Araç muayene teknisyeni yasal düzenlemelere ve güvenlik standartlarına uygun olacak şekilde araç muayene istasyonlarında yer alan kontrol cihazları ile motorlu kara taşıtlarının muayenelerini yapan nitelikli kişilere verilen mesleki unvandır. Araç muayene teknisyeni olmak isteyen kişiler bazı eğitimleri tamamlamaları gerekir. Endüstri Meslek Liselerinin, Motor, Tesviye, Makine bölümleri ile Teknik Liselerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler bu alanda çalışabilir.

Kendisi için belirlenen zaman içerisinde kendisine atanan görevi yerine getirme becerisi göstermesi beklenir. Microsoft Office programları ve temel bilgisayar kullanım bilgisine sahip olan kişiler için uygun bir alandır. B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları yeterlidir. Ayrıca bazı mesleki nitelikleri de taşımaları gerekir.

Yazımızda araç muayene teknisyeni hakkında merak edilen tüm sorulara yanıtlar aradık. Araç muayene teknisyeni nedir? Araç muayene teknisyeni ne iş yapar? Araç muayene teknisyeni maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Araç Muayene Teknisyeni Nedir?

Araç muayene teknisyeni, tüm motorlu taşıtların, yasal düzenlemelere ve güvenlik standartlarına uygun olacak şekilde muayene işlemlerini yapan kişidir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler mesleki eğitimleri tamamlamalıdır. Araç muayene teknisyeni olarak kariyer planı olanların Endüstri Meslek Liselerinin, Motor, Tesviye, Makine bölümlerinden birinden ya da Teknik Liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmaları şartı aranır.

İki yıllık eğitim vermekte olan Meslek Yüksek Okullarının Otomotiv Teknolojisi ve Makine bölümlerinden mezun olarak da bu alanda faaliyette bulunmak mümkündür. Araç muayene teknisyenlerinin iletişim yönleri kuvvetli olmalıdır. Bunun en önemli sebebi araç kullanıcılarına teknik arıza ya da muayene ile ilgili bilgiler vermeleri gerekebilir. Dikkatli ve disiplinli çalışmaları gerekir. Kendilerini geliştirmeleri de oldukça önemlidir.

Araç Muayene Teknisyeni Ne İş Yapar?

Titizlikle ve büyük bir özenle çalışmalarını yerine getirmesi gereken araç muayene teknisyeninin görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Muayeneye gelen araçlara ait ruhsat ve gerekli belgeler ile aracı teslim almalıdır.

 • İlgili mevzuatlar gereği araç içerisinde yer alması belirtilen yangın tüpü, reflektör ve ilk yardım çantası gibi ekipmanların varlığını kontrol etmesi gerekir.

 • Aracı muayene kanallarına çekmelidir.

 • Araçta yer alması gereken farlar ve ayarları, sinyal lambaları gibi aydınlatma tertibatını kontrol etmelidir.

 • Araçlarda hasar olup olmadığını incelemeli ve arızaları tespit etmek için aracı çalıştırmalıdır.

 • Aracın ayak ve el fren tertibatını kontrol etmelidir.

 • Araç bileşenlerini mekanik ya da elektrikli cihazlar aracılığı ile aşınma, hasar veya yanlış ayarları tespit etmek için incelemelidir.

 • Aracın şasi, motor numarası gibi numaraları ve ruhsat numaralarını kontrol etmelidir.

 • Araç yağlarını değiştirmelidir.

 • Aracın alt kısmını ve gerekli tertibatı kontrol etmeli ve yağ kaçağını kontrol etmelidir.

 • Taşıtların emisyon standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmelidir.

 • Aracın trafiğe güvenli bir şekilde çıkması için bir engelinin olup olamadığını kontrol etmelidir.

 • Mevzuata uygun gerekli tüm kontrolleri yapmalıdır.

 • Kusurlu bulunması durumunda muayeneden geçemeyen araçlarla ilgili taşıt sahiplerine iyileştirmeler önermelidir.

 • Muayene tamamlandıktan sonra hafif kusurlu ve kusursuz tespit ettiği araçlarla ilgili, muayeneden geçtiğine dair belgeleri doldurmalıdır.

 • Muayeneden geçen araç sahiplerine muayene etiketi vermelidir.

 • Teslim edilen araçların kaydını tutmalıdır.

 • Taşıt içinde yasadışı ekipman bulunan araç sahiplerini yetkililere bildirmelidir.

Araç Muayene Teknisyeni Maaşları

Motorlu taşıtları yasal düzenlemelere uygun ve güvenlik standartlarına göre istenen hale getirmek için aracı muayene eden kişilere araç muayene teknisyeni adı verilir. Teknisyen, muayene yapılacak aracın ruhsatını ve trafik sigortasını kontrol etmelidir.

İlk yardım seti, reflektör ve yangın tüpü gibi zorunlu ekipmanların araç içinde yer alıp almadığını kontrol etmelidir. Aracın hasarını tespit etmek amacıyla aracı çalıştırmalı ve test etmelidir. Belirlenen sorumlulukları kendisinden beklenen sürede teslim etmelidir.

Dolayısı ile iyi bir zaman yönetimi becerisi göstermelidir. Araç muayene teknisyeninin çalışmalarına göre maaşları da belirlenir. Asgari geçim indirimi (AGİ), prim ve diğer ödeneklere göre farklı rakamlarda maaşları olabilir. Kişini tecrübesi, eğitimi ve bilgileri maaşını etkileyen unsurlardır. Bir araç muayene teknisyeni ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni iş yaşamına başlayan bir araç muayene teknisyeni en az 3.200 TL maaş kazanır.

 • Tecrübe edinmiş bir araç muayene teknisyeni ortalama 4.000 TL maaş elde eder.

 • Bu alanda tecrübe ve bilgi sahibi olan bir araç muayene teknisyeninin ise 6.500 TL’ye kadar gelir elde ettiği görülür.

Araç Muayene Teknisyeni Nasıl Olunur?

Araç muayene teknisyeni olmak isteyen kişiler eğitim imkanlarını araştırır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin; Endüstri Meslek Liselerinin, Motor, Tesviye, Makine bölümlerinden birini tamamlaması gerekir. Teknik Liselerin ilgili bölümlerinden mezun olanlar da bu alanda çalışabilir.

Ayrıca üniversitelerin 2 yıllık eğitim imkanı olan Otomotiv Teknolojisi ve Makine bölümlerinden mezun olan kişilerde bu meslekte başarı gösterebilir. Eğitimi süresince edindiği bilgilere ek olarak kazandığı deneyim ile de mesleği icra edebilir. Ayrıca eğitim ve tecrübenin yanı sıra niteliklerini geliştirmesi de çok önemlidir. İşverenler nitelikleri dikkatle inceler ve bir başarı unsuru olarak değerlendirir. Araç muayene teknisyeni olmak isteyen kişilerde bulunması gereken nitelikleri aşağıdaki gibi tek tek sıralayabiliriz.

 • Söz verdiği zaman içerisinde kendisine verilen görevi yerine getirebilecek zaman yönetimi becerisine sahip olmaları oldukça önemlidir.

 • MS Office ve temel bilgisayar kullanım becerisine sahip olmaları gerekir.

 • B sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylardan başka sürücü belgesi istenmez.

 • Ekip çalışmasına yatkın olmaları oldukça önemlidir. Bireysel çalışmaların yanı sıra sıklıkla ekip çalışmasına dahil olabilirler.

 • Müşterilere teknik arıza ve muayene hakkında bilgi vermeleri gerekeceği için sözlü iletişim yeteneğine sahip olmaları önemlidir.

 • Müşteri odaklı çalışmaları gerekir.

 • Uzun süreli ayakta çalışmaları gerekebilir bu durumda fiziki yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

 • Analitik düşünme becerisine sahip olmaları önemlidir.

 • Titiz, disiplinli ve dikkatli olmaları gerekir.

Araç Muayene Teknisyeni Araç Muayene Teknisyeni nedir Araç Muayene Teknisyeni ne iş yapar Araç Muayene Teknisyeni maaşları Araç Muayene Teknisyeni nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş dünyasında fark yaratacak donanımlar edinin. Teknolojinin öğrenmeye ilişkin sunduğu tüm işlevleri keşfetmek için öğrenmeyi öğrenme eğitimine katılın.
4.9
(34)

Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

11 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209