AnasayfaBlogAnimasyon Sanatçısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Animasyon Sanatçısı Nedir? Ne İş Yapar?

14 Haziran 2021
Animasyon Sanatçısı Nedir? Ne İş Yapar?

Animasyon sanatçısı, ülkemizde yapmak istenen meslekler arasında ön sıralarda yer aldığı söylenebilir. Oldukça zevkli bir iş olması sebebiyle pek çok kişi tarafından sık tercih edilen bir meslek dalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kurallardan en önemlisi animasyon sanatçısı nasıl olunur ve hangi şartları taşımanız gerektiğidir. Ruhunuzda animasyon alanına dair bir ilgi varsa bu meslek tam size göre olabilir.

Bu meslekte kariyer planı olan kişilerin aynı zamanda yaratıcı olmaları da önemlidir. Animasyon sanatçıları özellikle sinema ve çizgi film sektörünün vazgeçilmez bir parçalarıdır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin eğitimlerini tamamlamaları ve kendilerini geliştirmeleri önemlidir. Alacakları eğitim ilgili alanlara ait lisans programlarıdır. Farklı bir alanda eğitim alan kişiler ise çeşitli akademilerin sunduğu sertifika eğitimlerinden yararlanabilir.

Yazımızda animasyon sanatçısı nedir? Animasyon sanatçısı ne iş yapar? Animasyon sanatçısı maaşları nedir? Gibi sorularınıza yanıtlar hazırladık.

Animasyon Sanatçısı Nedir?

Animasyon sanatçısı, televizyon, film ve video oyunlarında görmeye alışkın olduğumuz renkli ve hareketli görüntüleri oluşturup çizmekle sorumlu olan kişilerdir. Yaratıcılık özellikleri ile dikkat çekerler. Animasyon sanatçısı olmak isteyen herkes öncelikle nasıl bir eğitim almaları gerektiğini araştırır. Animasyon sanatçısı olmak için üniversitelerin Çizgi Film ve Animasyon, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon programlarından herhangi birinden lisans seviyesinde mezun olması gerekmektedir.

Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olmayıp bu alana ilgi duyan kişilerde sektörde yer almak isteyebilir. Bölüm mezunu olmayıp mesleğe ilgisi olan kişiler için de üniversitelerin Animasyon yüksek lisans programları vardır. Ayrıca çeşitli eğitim akademilerinin animasyon sertifika programlarından da faydalanabilirler. Animasyon sanatçısı olmak için eğitim tek başına yeterli değildir. Mesleğin ihtiyacı olan bazı niteliklere de sahip olmak gerekir. Bu nitelikler başarılarında önemli roller üstlenir. Ayrıcakişisel gelişim eğitimleriözellikle yabancı dil eğitimi alan adaylar işverenler tarafından daha çok tercih edilir. Üniversite eğitiminiz süresince kendinizi geliştirmeye yönelik destekleyici eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Animasyon Sanatçısı Ne İş Yapar?

Animasyon sanatçısının ilk olarak kreatif fikirler geliştirmesi ve onları hayata geçirebilmesi için yaratıcı düşünebilmesi gerekmektedir. İşverenlerin animasyon sanatçısında yaratıcılığa çok fazla önem verir. Özellikle sinema ve çizgi film sektöründe emek yoğun çalışmalar sergileyen sanatçılar, iş bulma konusunda çok fazla zorluk çekmez. Animasyon sanatçılarının proje bazlı olan görevlerinde zaman zaman değişiklik olsa da temel mesleki görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Fikirlerini farklı animasyon ve modelleme programları ile grafik ve animasyon haline getirir.

 • Çeşitli bilgisayar programlarını kullanarak oluşturacakları içerik için karakter tasarlarlar.

 • Animasyon dizilerini görselleştirmek üzere storyboard hazırlar.

 • Tasarımlara boyut kazandırma çalışmaları yapar.

 • Proje ile müşterinin ihtiyaç ve gereksinimleri doğrultusunda senaryolar oluşturup, tasarlar. Animasyon oluşturmalı, süreç içerisinde müşteriyle ve proje ekibiyle iletişim halinde olmalıdır.

 • Projeye uygun, ilgili müzikle çizilen karakterlerin senkronizasyonunu sağlamalıdır.

 • Animasyon katmanlarını birleştirebilmeli ve bunun için editörlerle beraber çalışmalıdır.

 • Projenin ya da ürünün müşterinin istekleri doğrultusunda hazırlandığından emin olmalıdır. Teslim tarihine ve bütçeye dikkat etmelidir.

 • Proje için oluşturulan animasyonun son halini müşteriye sunmalıdır.

Animasyon Sanatçısı Maaşları

Animasyon sanatçısı olarak kariyerlerine devam etmek isteyen kişiler maaş gelirlerini araştırır. Yaptıkları için niteliğine ve kurumun beklentilerine bağlı olarak birçok sorumluluk alabilirler. Bu durumda maaşlarına olumlu anlamda yansır. Animasyon sanatçısı eğitim kurumlarında ders verebilir, serbest zamanlı olarak 3D sanatçısı olarak faaliyet gösterebilir. Aynı zamanda sanat danışmanı, reklam tasarımcısı ve grafik tasarımcı olarak da istihdam edilen animasyon sanatçısı oldukça fazladır. Görev ve sorumlulukları dahil oldukları projenin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Dolayısı ile maaşları da değişiklik gösterir. Aldıkları eğitim, tecrübeleri ve kendilerini geliştirmelerine göre oldukça iyi kazançlar elde ettikleri görülmektedir. Teknolojileri yakından takip etmeli ve sektörel değişimlere ayak uydurmalıdır. Beklentilere yönelik yaratıcı çalışmalar ortaya koyması oldukça önemlidir. Bir animasyon sanatçısı ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni işe başlayan bir animasyon sanatçısı en düşük 3.00 TL ile işe başlar.

 • Bir düre tecrübe edinmiş bir bütçe uzmanı ise ortalama 4.200 TL maaş elde eder.

 • Tecrübeli bir bütçe uzmanı ise en fazla 6.000 TL maaş kazanmaktadır.

Animasyon Sanatçısı Nasıl Olunur?

Animasyon sanatçısı olarak çalışmak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Keyifli bir çalışma ortamına sahip olan sanatçılar bazı zamanlarda yoğun bir tempo altında çalışır. Bu alana ilgisi olan ve yetenekli olan kişiler tarafından araştırılan meslek oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Animasyon sanatçısı olmak isteyen kişiler öncelikle eğitim imkanlarını merak ediyor. Bir diğer araştırdıkları konu ise kariyer olanaklarıdır. Animasyon sanatçısı olmak isteyen kişilerin üniversitelerin Çizgi Film ve Animasyon, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon lisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir.

İlgili bölümlerden mezun olmayıp, bu mesleğe ilgisi bulunan kişiler için üniversitelerin Animasyon yüksek lisans programları alternatif olarak karşılarına çıkmaktadır. Ayrıca çeşitli eğitim akademilerinin animasyon sertifika programları da faydalı olacaktır. Kariyer imkanları ise hiç de kısıtlı değildir. Özellikle kendini geliştirmeye devam eden yetenekli ve yaratıcı sanatçılar iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaz. İşverenler projeleri için eğitim ve tecrübenin yanında mesleki niteliklere de önem verir. Animasyon sanatçısında işverenler tarafından özellikle aranan nitelikler aşağıdaki gibidir. 

 • Animasyon sanatçının öncelikli olarak, kreatif fikirler geliştirmesi ve onları hayata geçirebilmesi için yaratıcı düşünceye sahip olması gerekir.

 • Flash, 3d studio max, Maya, Lightwave, Softimage ve Cinema 4D gibi animasyon için kullanılan yazılımlara hakim olmalıdır.

 • Renk, doku ve ışık hakkında iyi bir kavrayışa sahip olmaları beklenir.

 • Ekip çalışmasına yatkınlık göstermeleri istenir. Zaman zaman bireysel ama genellikle takım çalışması içinde hareket ederler.

 • Kendilerinden beklenen işi belirlenen süre içerisinde teslim etmeleri önemlidir.

 • Sözlü ve yazılı iletişim becerisi göstermeleri gerekir.

 • Tempolu çalışma ortamına uyum sağlayabilecek yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

 • Yabancı dil bilmeleri özellikle iyi derecede İngilizce bilmeleri bir adım önde olmalarını sağlar.

animasyon sanatçısı sinema çizgi film lisans sertifika Animasyon Sanatçısı nedir Animasyon Sanatçısı ne iş yapar Animasyon Sanatçısı maaşları Animasyon Sanatçısı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
550209