Close
Mobil Menu Bars

Alan Derinliği Nedir?

11 Aralık 2019, 3119 defa okundu.
Alan Derinliği Nedir?
 alan derinliği, alan derinliği nedir, diyafram, fotoğraf, fotoğrafçı, kurs, online, eğitim, fotoğrafçılık eğitimi,

Fotoğrafçılıkta kullanılan teknikler, profesyonel olmasanız dahi kullanmaktan zevk aldığınız birtakım özellikleri barındırır. Fotoğrafın geçmişinden bugüne taşınan ve gelişen teknikler amatör ya da profesyonel birçok kişi tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle günümüzün gelişen teknolojisinin bir ürünü olarak akıllı telefonlar dijital fotoğraf makinelerinin kullanım özelliklerini kişiye sağlayarak fotoğrafçılığa dair teknikleri de kullanıma açmıştır. Birçoğumuz da telefonların sağladığı bu olanakları kolaylıkla öğrenerek fotoğraflarımızı daha kaliteli gösteren teknikleri kullanırız.

Mobil fotoğrafçılık alanının ortaya çıkmaya başladığı ve akılı telefonlar özelinde birçok fotoğraf yarışması olduğu düşünüldüğünde çektiğiniz fotoğraf üzerinde etkili duracak yöntem ve teknikler nelerdir? Tabii ki bu tekniklere kolayca erişmenin yolu üst düzey bir akıllı telefondan ziyade fotoğrafın asıl sahibi olan, fotoğraf makinelerini edinmek daha doğru olacaktır.

Gelişen teknoloji size imkan ve olanaklar sağlasa da fotoğrafçılık alanında telefonun sağladığı kolaylıklar bir yana kendi emeğinizi dönüştüreceğiniz bir fotoğrafın sahibi olmak her zaman daha tatmin edici olacaktır. Fotoğrafçılıkta fotoğrafın, olduğundan daha şaşırtıcı ve etkili görünmesini sağlayan tekniklerin başında en çok bilinen ve kullanılan alan derinliği olmuştur. Amatör fotoğrafçının da profesyonel fotoğrafçının da kullandığı ve fotoğrafa net bir şekilde etkisini gösteren alan derinliği kavramı fotoğraf makinenizin odaklanması ile ilgili olarak kullanılır.

 alan derinliği, alan derinliği nedir, diyafram, fotoğraf, fotoğrafçı, kurs, online, eğitim, fotoğrafçılık eğitimi,

Alan Derinliği Nedir? Fotoğraflara Etkisi Nasıl Olur?

Alan derinliğinin fotoğrafçılıkta en çok kullanılan tekniklerden biri olduğunu öğrendik. Net alan derinliği, tanım olarak fotoğraf makinesinin bizim gözümüzden farklı olarak sadece belirli alanları gözlemesi sonucunda; fotoğraf makinesinin objektifinin odaklanma noktasının yakınında ve uzağında bulunan netlik alanlarıdır.

Fotoğraf makinesinin net olarak gördüğü ve sığ olarak yani görüntünün netliğinin az olduğu fotoğrafları elde etmek ve alan derinliğini fotoğrafta kullanmak birkaç etkene bağlıdır. Bu kullanımlardan en önemlisi diyaframdır. Onun dışında diğer kullanımları da birlikte kullanmak alan derinliğine istediğiniz ölçüde etki edecektir. Alan derinliği sağlamak için bu kullanımların temel işlevlerini bilmeli ve alan derinliğine nasıl etki sağladıklarını gözlemlemelisiniz.

  • Diyafram Değeri: Diyafram değerini rakamsal olarak artırmak alan derinliğinin geniş yani net olmasını sağlar. Eğer fotoğrafınızın arka planında yer alan nesnelerin de net görünmesini istiyorsanız diyaframınızı (f) kısarak rakamsal değerini f/16 ve üstünde bir değere yükseltin. Fotoğrafınızın ön planında ya da arka planın flulaştırmak yani sığlaştırmak istiyorsanız da diyaframı açarak diyaframının rakamsal değerini f/2.8 ve altında tutabilirsiniz. Bu sizin fotoğrafınızda nasıl bir kompozisyon kullanmak istediğinize bağlı olarak değişir.
  • Objektifin etkisi: Fotoğraf makinesini lensi yani objektifinin odak uzunluğunun uzun ve kısa olmasına bağlı olarak alan derinliğini etkiler. Uzun geniş açılı lenslerde alan derinliği de geniştir. Sığ ve flu bir fotoğraf elde etmek için diyaframla beraber 85 mm ve daha fazlasının kullanılması gerekir.Ayrıca 85 mm lens ile çekeceğiniz bir fotoğrafta kompozisyon içinde görüntüleri birbirlerine yaklaştırarak mesafeyi azaltmak  yani üst üste bindirme tekniğini uygulayabilirsiniz. 
  • Nesneye olan uzaklık: Fotoğrafınızda geniş alan derinliği elde etmek istiyorsanız konunuzdan, yani nesnenizden uzaklaşın, alan derinliğini azaltmak flulaştırmak için ise konunuza yaklaşın.

Kompozisyonda Alan Derinliği Kullanımı

Fotoğrafta kompozisyon kullanımı, fotoğrafçılıkta fotoğrafçının kendi dünyasını, anlamlarını ve  sanatını konuşturabileceği bir alan imkanı sağlamaktadır. Ünlü ve başarılı birçok fotoğrafçı görüntülerinde kendi sanat çizgisini özgürce ortaya çıkaran ve kompozisyona dayalı bazı kullanımları kendi dünyalarına göre tasarlayabilenler oluyor. Alan derinliği de etkili bir fotoğrafın otaya çıkmasında yardımcı olacak bir fotoğrafçılık kullanımına sahip. Özellikle fotoğrafçılığın alt dalı olan portre fotoğrafçılığında etkilerini görmek mümkündür. Bir portre fotoğrafına baktığınızda ön plandaki insan ya da objenin net ama arkasının çoğu durumda flu olduğunu görürsünüz.

diyafram, fotoğraf, fotoğrafçı, kurs, online, eğitim, fotoğrafçılık eğitimi,

Bu kullanım öndeki nesnenin öncelikli olması ve asıl konun dışına çıkmamak için alan derinliğinin sığ olmasını sağlayabilmektir. Siyah beyaz fotoğraflarda konuyu anlamlaştırmak ve dramatik etkiyi sağlamak için de sığ alan derinliği kullanılmaktadır. Eğer fotoğrafınız arka planı net görülür ve bu arka plan konudan farklı özellikte ve renklere sahipse konudan kopukluk yaşanabilir. Ayrıca manzara fotoğrafçılığın ise durum tam tersidir, manzaranın tümünün görünmesi ve birlikte algılanması için geniş açılı bir lens ve diyaframın sayısal değerinin artması gerekiyor. Eğer fotoğrafınızın ön planında yer alan nesneyi tamamlayacak önemli bir nesne,durum varsa konuyla ilişkilendirmek amacıyla net geniş alan derinliğinden yararlanabilirsiniz.

Bu kullanımlar sizin fotoğraftaki sanat anlayışınıza, anlam ve derinlik hissiyatınıza ve aslında en önemlisi fotoğrafın neye ihtiyacı olduğunu anlamanız ile ilgili bir kullanım sağlar. Bazen fotoğrafta birçok nesneyi kadraja almak isteyebilirsiniz ama fotoğrafta ön planı hak eden bir nesne ya da durum bakış açınızı değiştirmenizi sağlayarak fotoğrafa etki eder. Kompozisyona etki eden alan derinliği kullanımı, kısaca sizin görmek istediğiniz ve göstermek istediğiniz anlama yardımcı olan etkili fotoğrafçılık tekniklerinden biri olarak fotoğrafa derinlik ve keskinlik sağlar, sizin perspektifinizi başkalarının da görmesine etki eder.

Fotoğrafçılık Teknikleri Eğitimi

Eğitim almak ve gelişmek fotoğrafçılıkta da kendini geliştirmek ve ilerlemek için ön koşulu sağlayan etkenlerden biridir. Fotoğrafçılıkta belirli bir noktaya gelmek ya da daha iyi fotoğraflar elde etmek için temel fotoğrafçılık eğitimi almanız gözünüzün bir görüntü oluştururken nasıl iyi görmesi ile ilgili bilgiler sunacaktır. Ayrıca fotoğrafta diyafram, objektifler ve kompozisyon kullanımını alan derinliğinde kullanmak, diğer değişkenleri de kompozisyon içinde etkili bir şekilde kullanmak için belli teknikleri bilmek, öğrenmek gerekiyor. Fotoğrafçılık alanında eğitim almak için kurslardan ve online eğitim kurumlarından yararlanma olanağınız var. Bu eğitimlerle fotoğrafçılıkta etkin olan teknikleri öğrendikten sonra göz aşinalığı sağlamak için bolca pratik yapmaya ve teknikleri birlikte kullanmaya çalışın.

 alan derinliği, alan derinliği nedir, diyafram, fotoğraf, fotoğrafçı, kurs,

Özellikle etkili bir kompozisyon ve anlam için başarılı fotoğrafçıların teknikleri nasıl kullandıklarına ve fotoğrafı nasıl sanatsal hâle getirdikleri gözlemleyin. Başlangıç aşamasında fotoğrafçıların tekniklerini ve fotoğraflarını taklit etmeniz daha sonra kendi perspektifinizi oluşturmanıza ve neyin size anlam verdiğini bulmanıza yardımcı olacaktır. Eğitim süreci boyunca teknikleri uygulamak için eğitmeninizden destek alın.

Bu aşamada fikir edinmek ve fotoğrafçılık dersleri almak, fotoğrafçılıkta gelişmek ve teknikleri öğrenmek için online eğitim veren Enstitü sayfasını ziyaret edip fotoğraf çekme eğitimi alabilirsiniz. Eğitim sonunda ise kendi bakış açınızla fotoğrafçılık tekniklerini birleştirerek kendi sanat yapıtınızı meydana getirme imkanı bulabilirsiniz.

Alan derinliği nedir?

Alan derinliği fotoğrafçılıkta en çok kullanılan tekniklerden biridir. Net alan derinliği, tanım olarak fotoğraf makinesinin bizim gözümüzden farklı olarak sadece belirli alanları gözlemesi sonucunda objektifinin odaklanma noktasının yakınında ve uzağında bulunan netlik alanlarıdır. Net alan derinliği diyaframın değerine, objektifin odak uzunluğuna ve geniş ya da sığ alan derinliğini meydana getirir.

Kompozisyonu fotoğrafta kullanmak için neler yapılmalı?

Fotoğrafçının fotoğrafa kendi sanatını,anlamını ve özgünlüğünü yansıttığı kompozisyon, fotoğrafa derinlik veren bir anlatım şeklidir. Fotoğrafta kullanmak için ise bazı teknikleri ve kuralları öğrenmelisiniz. Ayrıca fotoğrafçıların fotoğraflarını gözlemlemeli ve deneyim elde etmek için uygulama yapmalısınız.

Fotoğrafçılık tekniklerini öğreten eğitim olanakları nelerdir?

Fotoğrakçıkla amatör ya da profesyonel olarak ilgilenmek ve uğraşmak istiyorsanız temel ve ileri seviye eğitim almanız ve aldığınız eğitimle beraber pratik yapmanız gerekmektedir. Fotoğrafçılığın temel konularını ve tekniklerini öğreten birçok kurs ile online eğitim sağlayan kurumlar mevcut. Bu kurumlardan alacağınız eğitimle beraber teknikleri uygulamak için eğitmeninizden destek alarak teknikleri deneyimlemeye çalışmalısınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!