AnasayfaBlogAlakart Garson Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Alakart Garson Nedir? Ne İş Yapar?

28 Temmuz 2021
Alakart Garson

Alakart, Fransızca ‘a la carte’ sözcüğünden gelir. Kafelerde ya da restoranlarda satılan yiyecek ve içeceklerin, bir menüde listelenmesi ve gelen müşterilerin, bu menüden diledikleri yemeği seçmesi anlamını ifade eder. Seçilen yemek, restoranda anlık olarak sunuma hazır hale getirilir. Restoranlarda müşterilerin alakart menüden seçtiği yiyecek ve içecekleri hazırlayan ve müşterilere sunan kişiye alakart garson adı verilir.

Alakart garson, müşterilerin siparişlerini almaktan ve mutfaktaki görevlilere iletmekten sorumludur. Daha sonra, hazırlanan yiyecek ya da içeceğin müşteriye sunumunu yapar ve birçok restoranda hesabı da alır. Bu alanda çalışacak kişilerin yüksek bir enerjiye sahip olmaları gerekir. Dinamik yapıda bir meslektir.

Yazımızda alakart garson ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar aradık. Alakart garson nedir? Alakart garson ne iş yapar? Alakart garson nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Alakart Garson Nedir?

Alakart garson sık duyduğumuz mesleklerden biridir. Özellikle yiyecek ve içecek sektöründe çalışmak isteyen kişiler bu meslek dalını detaylı olarak inceler. Restoran, eğlence mekanı, kafe ve hizmet sektöründe müşterilerin mekana özel hazırlanan menüden tercih ettiği yemekleri ve içecekleri servis eden meslek çalışanına alakart garson adı verilir. Siparişleri kurallara uygun olacak şekilde alır, ilgililere iletir, sunumunu yapar ve gerekli durumlarda hesabı da alır.

"Alakart" kelimesi Türkçe'ye Fransızca'dan giren bir kelimedir. Menüden sipariş edilen yemek ve içecekler için kullanılan bir kelimedir. Alakart garson da müşterilerden gelen siparişleri alır ve restoranın mutfağına istenenleri iletir. Ardından yemek ve içecekler hazır olduğunda müşteriye sunumunu yapar.

Alakart garson olmak isteyen kişiler, eğitimi Halk Eğitim Merkezlerinde ve çeşitli özel kurumlarda alabilmektedir. Alakart garson olmak için en az ilköğretim okulu mezunu olmak gerekir. Bunun yanında prezantabl bir yapıya sahip olmak da gerekir. Ayrıca Meslek Liselerinde yer alan Yiyecek İçecek Hizmetleri ya da Servis Hizmetleri bölümlerinden mezun olan kişiler işe alımlar sırasında daha avantajlı olur.

Alakart Garson Ne İş Yapar?

Alakart garson, restoran işletmecilerinin belirlediği saatler içerisinde faaliyette bulunur. Bir üniforma ya da şık bir kıyafet giymesi gerekir. Her zaman temiz ve prezantabl bir görüntüye sahip olmalıdır. İşinin gereği uzun saatler ayakta kalması gerekebilir. Alakart garsonun diğer önemli görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Servis yapmadan önce restoranı hazırlar ve masaların, ortamın temiz tutulmasını sağlar.

 • Çalışma süresi boyunca müşterilere kibar davranır.

 • Müşterilere menüde bulunan yemek ya da içecekler konusunda tavsiyelerde bulunur.

 • Siparişleri alır ve mutfağa ya da bara iletir.

 • Siparişlerin hazırlığı bittikten sonra uygun bir şekilde müşterilere servis yapar.

 • Masalarda müşterilerden kalan boş tabak ve bardakları toplaması ve masayı temizlemesi gerekir.

 • Hijyen ve sağlık konusunda hassas olmaları beklenir.

 • Zaman zaman mutfakta ve depoda yer alan malların yeterli olup olmadığını denetler ve müdüre eksikleri iletir.

Alakart Garson Maaşları

Kişiler alakart garson olarak bir işletmede çalışmak istiyorsa, mesleğin gerektirdiği eğitimleri tamamlamalıdır. Turizm bölgelerinde çalışmaya devam eden garsonların, yabancı dil öğrenmesi de oldukça önemlidir. Yiyecek ve içecek sektörü, oldukça yaygın olan bir sektördür. Dolayısı ile alakart garsonlar, kolaylıkla iş bulma imkanına sahiptir. Ülkemiz doğal zenginlikleri sayesinde her yıl çok sayıda turisti misafir eder. Bu nedenle özellikle turizm sezonunda, turistik bölgelerdeki otellerde, kafelerde ve restoranlarda iş bulmak hiç zor olmamaktadır.

Alakart garson maaşları da değişiklik gösterir. Çalışılan işyerine, çalışma saatlerine, kişinin ne kadar eğitimli olunduğuna ve deneyim süresine bağlı olacak şekilde değişikliklerle karşılaşmak mümkündür. Alakart garsonlar, işveren tarafında verilen maaşın dışında, müşterilerden de bahşiş alma imkanına sahiptir. Peki, bir alakart garsonu ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni işe başlayan bir alakart garsonu 3.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir alakart garsonu ortalama 4.500 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllar deneyim elde eden ve kendini geliştiren bir alakart garsonu ise 7.000 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Alakart Garson Nasıl Olunur?

Alakart garson eğitimi almak için Halk Eğitim Merkezlerinden ve çeşitli özel kurumlardan yararlanmak mümkündür. Alakart garson olmak üzere çalışmalarına başlamak isteyen kişilerin en az ilkokul mezunu olması ve prezantabl bir görüntüye sahip olması gerekir. Ayrıca Meslek Liselerinin Yiyecek İçecek Hizmetleri ya da Servis Hizmetleri bölümlerinde eğitimlerini tamamlayan kişiler işe alımlarda daha fazla avantaj sahibi olarak görülür.

Alakart garson olmak için Halk Eğitim Merkezi ve özel kurumlardaki Servis Hizmetleri eğitimlerinde bazı temel bilgiler öğretilir. Bunlar; Servis Yönetimi ve İdaresi, Garson Çeşitleri, Çeşitli Ülkelerin Mutfak Servisleri, Masa Sunumu, Menü Sunumu ve Servis Hizmeti eğitimleri olarak sıralanabilir. Bu eğitimleri alanlar işe alım sürecinde daha avantajlı olur. Ancak genellikle restoranlar ya da diğer eğlence mekanları deneyim sahibi olan ve prezantabl olan kişileri öncelikli olarak tercih eder. İ

şe alım süreci bazen göründüğü kadar kolay olmayabilir. İşverenler birçok konuyu titizlikle incelemek isteyebilir. Kişinin eğitimi, deneyim yılı, kendini geliştirme kapasitesi bunların her biri birer kriter olarak değerlendirilir. Ayrıca kişinin sahip olduğu özelliklerde oldukça fazla önemsenir. Her birinin birer başarı unsuru olduğu göz önünde bulundurulur. Bir alakart garsonunda bulunması gereken özellikler nelerdir, inceleyelim.

 • Dış görünüşe her zaman önem vermelidir.

 • Temizlik ve hijyen kurallarına uygun davranmalı dikkatli ve titiz olmalıdır.

 • İşini severek yapmalı, pozitif düşünmeli ve müşteri memnuniyeti önem sırasında olmalıdır.

 • Görgü kurallarını bilen, güler yüzlü, sabırlı kişiler olmaları gerekir.

 • Alanında donanımlı, bilgili ve ast üst ilişkilerinde sınırlarını bilmeli ve ona göre hareket etmelidir.

 • Hizmet verdiği kurumun menüsünde yer alan ürünleri içecekleri tanımalı ve müşterinin istemesi halinde gerekli bilgileri vermelidir.

 • Temel gastronomi bilgisine sahip olmalıdır.

 • Garsonluk mesleği ile ilgili eğitimleri tamamlamış olması beklenir.

 • Müşterinin hizmet aldığı masayı hijyen kurallarına uygun olacak şekilde öncesinde ve sonrasında temiz tutmalıdır.

 • Müşteri ile arasında mesafe bırakmalı ve gereksiz iletişim halinde olmamalıdır.

Alakart Garson nedir Alakart Garson ne iş yapar Alakart Garson maaşları Alakart Garson nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

5 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

16 Ağustos 2021
Turizm ve Otelcilik Bölümü
Bölümler

Turizm ve Otelcilik Bölümü

28 Ağustos 2020
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209