Close
Mobil Menu Bars

Aile ve Okul İlişkisinin Eğitim Hayatındaki Önemi

18 Ocak 2019, 1448 defa okundu.
Aile ve Okul İlişkisinin Eğitim Hayatındaki Önemi
Aile ve Okul İlişkisinin Eğitim Hayatındaki Önemi

Bir çocuğun gerek psikolojik gerekse fiziksel gelişiminde ailenin rolü yadsınamaz. Eğitim ilk önce ailede başlar. Ailenin tutum ve davranışları sağlıklı bir çocuk yetişmesini doğrudan etkiler. 

Aile Nedir?

Aile, bir toplumun temel niteliklerini yansıtan en küçük birimdir. Çocuk paylaşmayı toplum içinde yer almayı aktif bir biçimde hayatta yer almayı ailede öğrenir. Bu sayede okul çağına gelmiş çocukların kişilikleri büyük ölçüde şekillenir. Fakat çocuk okula başladığında aileden farklı olarak kendisini yepyeni bir dünyanın içinde bulur. İşte tam da bu nokta aile ve okul ilişkisi başlar.

Aile ve Okul İlişkisinde Öğretmenin Yeri

Aile ve okul ilişkisindeki her bir etkileşim öğrencinin eğitimine yansır. Bu yüzden bu ilişkilerin mümkün olduğunca uyumlu bir şekilde yürütülmesine özen gösterilmelidir. Bu noktada öğretmen aile ile kurulan ilişkide kilit noktadır. Bazı ailelerle kurulan ilişkilerde tarafların birbirlerini tanımaları zaman alabilir. 

Bu çoğunlukla aile ve öğretmenin eğitim anlayışlarının veya hayat görüşlerinin farklı olmasından ileri gelmektedir. Bu durumda öğretmen aileye açık bir şekilde düşüncelerini iletmeli ve içtenlik, nezaket ve hoşgörü göstermelidir. Taraflar birbirlerini anlamaya çalışmalı ve empati içeren bir iletişim kurmaya özen göstermelidir. Bu süreçte ilişkilerde olumsuzluğa yer verilmemelidir. Zira bu durum öğrencinin eğitim hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. 

Öğretmenin Görevleri

Öğretmen aile ve okul ilişkisini başlatmak için tüm velilerle genel bir tanışma toplantısı yapmalıdır. Toplantıda öğretmen açık, sade net ve yumuşak bir dille ailelerden ve öğrencilerden neler beklediğini ifade etmelidir. Bu konuşma esnasında giyinme tarzı, beden dili, kelime seçimi ve konuşma üslubu gibi birçok psikolojik etken mevcuttur. Öğretmen bu etkenlerin iletişimdeki yerini unutmamalı ve uzun cümleler kurmaktan kaçınmalıdır. 

Öğretmen ile öğrenci ailesi ilişkisi nasıl olmalı?

Öğretmen aile ve okul ilişkisini sürekli ve düzenli olarak sürdürmelidir. Ailelerin telefon numarası ve adres gibi bilgilerine sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra öğretmen velilerle yüz yüze görüşme seçeneğini de atlamamalıdır. Velilerle randevulaşarak öğrenciye dair gözlem sonuçlarını paylaşmalı ve daha ayrıntılı bilgiler vermeye özen göstermelidir. 

Aile ve okul ilişkisi öğrenci hakkında sadece olumsuzlukları ve sorunları paylaşmaktan ibaret değildir. Bu sebeple, öğretmen, öğrencinin başarılarına ve gelişimine dair bilgileri de paylaşmalıdır. Bu durumdan duyduğu mutluluğu aileye yansıtması da son derece önemlidir. 

Aile ve Okul İlişkisinde Eğitim Anlayışı Farklılıkları

Aile ve okul bir toplumu oluşturan en önemli iki kurumdur. Öğrenci bir gününün önemli bir kısmını bu iki kurumda geçirir. Bu yüzden, ailenin eğitim ve öğretim anlayışı ile okulun eğitim anlayışının benzerlikler göstermesi ve birbirine uyum sağlaması güçlü bir aile ve okul ilişkisi için çok önemlidir. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Böyle bir durumda ailenin ve öğretmenin öğrenciye yönelik beklentileri ve yaklaşımları çakışır. 

Örnek vermek gerekirse çok rahat bir aile ortamında yetişmiş öğrenci aynı davranışları sınıf ortamında da sergiler, öğretmenini ve arkadaşlarını belirli noktalarda rahatsız eder. Öte yandan çok baskıcı bir ailede yetişmiş öğrenci kendisini geri çeker ve aktivitelere katılmaz. Sınıf içinde davranış uyumu sağlamak öğretmenin en önemli görevidir. Bu yüzden öğretmen öğrencilerini yakından izlemeli, davranış farklılıklarını gözlemlemelidir. 

Asla önyargılı olmadan aile ile uzun ve kapsamlı bir ilişki yürütülmelidir. Her aile kendi içerisinde sosyo-ekonomik açıdan eşsiz bir bütünlüktür. Dolayısıyla aile ve okul ilişkileri, bir denge kurarak ailenin bütünlüğünü koruma ve geliştirme bilinciyle sağlanmalıdır. İlişkilerin amacının topluma ve kendisine faydalı bireyler yetiştirmek olduğu unutulmamalı ve bu ilişkilerde taraflar her zaman yapıcı ve çözüm odaklı olmaya özen göstermelidir.

Yazar: Cansu Alaca
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!