AnasayfaBlogAdli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

04 Mart 2021
Adli Tıp Uzmanı

Adli tıp uzmanı, çeşitli yargı organları için tıbbi olarak bilirkişi hizmeti ve raporu veren kişilere denir. Suç mahallinde yer alan bütün bulgu ve kanıtlar toplanır ve tıp alanında delil elde edebilmek üzere adli tıp uzmanına teslim edilir. Adli tıp uzmanları bu veriler neticesinde yargı organlarına tıbbi alanda kanıtlar sunarak, bilirkişi hizmeti verir. Özellikle suç mahallinden alınan bulgu ve kanıtlar çeşitli tıbbi yöntemler uygulanarak analiz edilir. Tüm bu analizlerin sonuçlarının hepsi yargı organlarında kullanılmaktadır.

Bilimsel teknikler uygulanarak hukuki açıdan problemlerin çözülmesi aşamasında adli tıp uzmanları önemli bir role sahiptir. Uzmanlar ellerindeki verilere göre bilimsel teknikler kullanılarak kanıtlar sunulmasını sağlar. Bu alanda çalışan tüm adli tıp uzmanları gerekli tespitleri yapabilecek bilgi ve donatımla yetiştirilir. Oldukça disiplinli ve dikkatli olmayı gerektiren bir meslek dalıdır. Alacakları eğitim sonrasında yerine getirmeleri gereken önemli şartlarda bulunur.

Aşağıda adli tıp uzmanı kimdir? Nasıl olunur? Detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Adli Tıp Uzmanı Nedir?

Adli Tıp Uzmanları ülkemizde yer alan yargı organlarına tıbbi alanda bilirkişi hizmeti vermektedir. Suç mahallinden toplanılan bulgu ve kanıtlar, adli tıp uzmanları tarafından tıbbi bilgi ve yöntemler uygulanarak analiz edilir. Yapılan analizler neticesinde yargı organlarında kullanılmak üzere rapor edilir.

Adli tıp uzmanları gerek tıp alanında gerek yargı alanında çok önemli roller üstlenirler. Suçluların bulunmasında ve suçların kanıtlanmasında kilit role sahiptirler. Toplum düzenini sağlamak üzere adli tıp uzmanlarına her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle devlete hizmet vermek üzere çalışan pek çok adli tıp uzmanı bulunmaktadır.

Bu mesleği tercih etmeyi düşünen kişilerin çalışma koşullarını detaylı bir şekilde incelemeleri önemlidir. Meslek göründüğünden çok daha meşakkatli ve özveri gerektiren bir alandır. Çalışmaları detaylı incelemeler gerektirir. Bazı durumlarda uzun saatler ve günler gerektiren araştırmalar yapılır.

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar?

Adli tıp uzmanları üstlendikleri önemli sorumluluklarla toplum için büyük bir yere sahiptir. Yaptıkları çalışmaları belli prosedürlere ve çeşitli tıbbi yöntemlere göre yürütmeleri gerekir. Bu alanda çalışmak isteyen pek çok aday mesleği tercih etmeden önce hangi sorumluluklara sahip olacağını bilmesi önemlidir. Birey ve toplumda meydana gelen hukuki sorunlarının çözümlenmesinde, bilimsel yöntemler kullanan ve tıbbi kanıtlar sunan adli tıp uzmanının en temel görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Adli tıp uzmanlarının en temel sorumlulukları arasında olay yeri incelemesi yer alır.

 • Olay mahallinden veya şüpheli bulunan kişilerden; kan, kıl, idrar ve doku örnekleri toplayarak, test yaparlar.

 • Otopsi uygulamasından sorumludurlar.

 • DNA analizi yapmak, babalık tespiti gibi kimlik tespit incelemeleri yapmak diğer önemli görevleri arasındadır.

 • Yazılı belgeleri inceler ve gerçekliklerini doğrularlar.

 • Kriminalistik ve balistik incelemelerde bulunurlar.

 • Tüm laboratuvar protokollerini uygular ve yönetmeliklerinin takip edilmesini sağlarlar.

 • Kanıt analizilerine dayanarak yazılı raporlar hazırlarlar.

 • Adli analiz sonuç raporlarının güvenilirliğini arttırmak üzere; ilgili verilerin, veri tabanlarına girişini yaparlar.

 • Laboratuvar malzemelerinin düzenli olarak bakım ve gözetimini yaparlar.

 • Hakim, savcı, avukat, adli psikolog ve suç soruşturmasında bulunan diğer tüm kolluk kuvvetlerine uzman tavsiyesinde bulunurlar.

 • Adli ekip üyeleri ve ilgili diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışırlar.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları

Adli tıp uzmanları için iş imkanlarının oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Adli tıp uzmanları kamu veya özel sektörde yer alan kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedir. Bu iki sektör arasında çok fazla maaş farkı olduğu söylenemez. Adli tıp uzmanları çalışmalarını; tüm laboratuvarlarda, hastanelerde ve sağlık kurumlarında yerine getirebilir. Kriminalistik ve balistik incelemelerde bulunan adli tıp uzmanı doğru raporları hazırlamaktan sorumludur.

Bunun yanında hakim, savcı, avukat ve psikologlara uzman tavsiyesi sunmaktadırlar. Adli tıp uzmanı kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak çalışmalar içinde de önemli roller üstlenirler. Adli Tıp Uzmanı maaşları çalıştıkları kuruma ve yaptıkları göreve göre çeşitlilik gösterir.

Göreve yeni başlayan adli tıp uzmanlarının 4 bin 600 lira maaş aldıkları bilinmektedir. Görev ve sorumlulukların çoğalması ile beraber iş deneyimleri de artmaktadır. Bu nedenle adli tıp uzmanı ortalama maaşları 9 bin 200 lira olarak karşımıza çıkmaktadır. Tecrübeleri ve yetkileri arttıkça adli tıp uzmanlarının en yüksek 17 bin 200 lira maaş alabildikleri de bilinmektedir.

Tıp sektörünün en önemli elemanları içinde yer alan adli tıp uzmanlarından çoğu özel sektörde görev yapmak daha avantajlı olarak değerlendirilmektedir.

Adli Tıp Uzmanı Nasıl Olunur?

Sağlık sektörü tüm sektörler içinde en önemli yere sahip olanıdır. İnsanın canını emanet ettiği bu alanda alınan eğitimler de uzun ve zorludur. Adli tıp uzmanı olmak isteyen adaylar kariyerlerine nasıl yön vereceklerini detaylı olarak araştırıyor. Adli tıp uzmanı olmak için bazı önemli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Adli tıp uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerde altı yıl tıp lisans eğitimini başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Tıp eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra diplomasını alan kişiler Tıpta Uzmanlık Sınavına katılmaları gerekir. Sınavda başarılı olmaları halinde; bundan sonraki süreçte ise dört yıl boyunca Adli Tıp Uzmanlık eğitimi almaları gerekir.

Tüm bu aşamaları başarıyla tamamladıktan sonra ise adli tıp uzmanı olma hakkı elde edebilirler. Aldıkları eğitim sayesinde hastanın tedavisinde görev yapan doktorla ile de iletişim halinde olarak tedavide rol oynarlar. Adli tıp uzmanı olmak için alınan donanımlı eğitimin yanı sıra bazı kişisel özellik şartları da aranır. Tüm bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • İyi derecede yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmak.

 • Analitik düşünme becerisi sergileyebilmek.

 • Gelişmiş gözlem becerisi göstermek ve detaylar konusunda azami dikkat göstermek.

 • Sabırlı ve yüksek konsantrasyona sahip olmak

 • Sonuçlandırdığı tıbbi analizlerin yasal sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Problem çözme yeteneğine sahip olmalı; mantıksal, tarafsız bir yaklaşım gösterebilmelidir.

 • Stresli zamanlarla ve duygusal durumlarla baş edebilme becerisi sergilemelidir.

 • Takım çalışması için yatkın olmalıdır.

 • Disiplinli olmalıdır.

adli tıp uzmanı nedir adli tıp uzmanı nasıl olunur adli tıp uzmanı kimdir adli tıp uzmanının görevleri nelerdir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.