Close
Mobil Menu Bars

6 Adımda Daha Başarılı Olun

02 Mayıs 2019, 1153 defa okundu.
6 Adımda Daha Başarılı Olun
başarı, nasıl daha başarılı olunur, başarılı insanlar, kişisel gelişim

Başarı, çocukluktan itibaren bize öğretilen bir kavramdır. Çocukluğumuzdan beri süregelen belli adımlarda hedefler gerçekleştiririz. Örneğin; küçük bir çocuğun tek başına yemek yiyebilmesi bir başarıdır. Yetişkin birinin paraşütten atlayabilmek cesaretini gösterebilmesi de. Kimileri sadece akademik anlamdaki başarıyı önemserken kimi bunu önemsemez. Yani kısacası başarı ömür boyu süren dinamik bir süreçtir. Başarının tanımı herkes için farklılık gösterir. Bazı insanlar iş hayatında iyi olmayı tercih ederken bazıları ise mutlu ve kalabalık bir çevrede kabul görmeyi başarı sayabilir. Sadece bazı başarılardan daha az haz alınırken bazı başarılar ise uzun vadede daha çok haz verir.

Başarılı olmanın kuralları nelerdir?

Disiplinli Olmak

Disiplinli olmak için öncelikle bir hedefinizin olması gerekir. Hedefinizi belirledikten sonra her gün belli adımları atlamadan devam etmelisiniz. Unutmayın bir işte başarılı olmanın tek yolu aynı istikrarda devam etmektir. Bugün toplum tarafından başarılı kabul edilen insanların hayatını incelediğimizde görüyoruz ki belli ritüelleri atlamadan her gün devam ettiriyorlar. Başarılı olmanın ilk altın kuralı bu disiplini kendinizde sağlamaktır.

Planlı Olmak

Başarılı olmak için yapmanız gereken ilk şey planlı olmaktır. Ancak uzun vadeli planlar motivasyonunuzu düşürebilir, bu yüzden planlarınızı kısa vadeli olarak belirleyin. Günlük, haftalık ve aylık planlarınız olsun. Sabah uyandığınızda ya da akşam yatmadan önce gününüzü mutlaka planlayın ve yapılacaklar listenizi oluşturun. Planlı olmak motivasyonunuzu da artıracaktır. Bu da iş yerinizde ve çevrenizde daha parlak fikirler sunmanıza yardımcı olur.

Zamanı İyi Yönetmek

Zaman kavramı günümüz dünyasında ‘’zamanım yok’’ klişesine takılı kalmış durumdadır. İyi bir zaman yönetimi ile yapmanız gereken işleri gününde ve zamanında yapmanın başarı üzerindeki etkisi çok büyüktür. Geçmişe ya da geleceğe çok fazla takılı kalmadan yaşanılan anda elinden gelenin en iyisini ortaya koymak gerekir. Unutmayın geleceği değiştirmek için bulunulan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek önemli bir husustur.

Kitap Okumak

Belki çok klişe gelecek fakat çoğu başarılı insanın hayatlarına bakıldığında görüyoruz ki kitap okumanın önemi çok büyük. Çünkü kitaplar bize görmediğimiz ya da fark etmediğimiz noktalarla ilgili çeşitli bakış açıları sunar. Bundan dolayı kitap okumanın başarı üzerinde yadsınamaz bir gücü vardır. Microsoft şirketinin kurucularından Bill Gates, her gün bir saatini kitap okumaya ayırıyor. 

Daha Az Uyuyun Daha Çok Çalışın

Günde yedi saatten fazla uyumayın. Uyuyarak harcayacağınız zamanı kişisel gelişim eğitimleri alarak kendiniz için daha verimli hale getirebilirsiniz. Yabancı dil eğitimleri alabilir, ilginizi çeken konularda belgeseller izleyebilirsiniz. Farklı mekânları keşfedip hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Kendinize ne kadar yatırım yaparsınız başarılı olma olanağınız o kadar artar.

Sadece Kendinize Ayırdığınız Zaman Dilimi Mutlaka Olsun

Sürekli başarıyı düşünmek insanı yoran ve strese sokan bir durumdur. Bundan dolayı kendinize beyninizi deşarj edecek çeşitli etkinlikler bulmanız önemlidir. Uzun bir yürüyüş, meditasyon, spor gibi beyninizi boşaltacak aktivitelere mutlaka yer verin. Unutmayın ne kadar mutlu bir beyne sahip olursanız başarı oranınız o kadar artar.

Başarı dediğimiz kavram dinamik bir süreçtir. Başarıyı olumlu ve olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Stres, öz disiplin yetersizliği, çevre gibi faktörler başarıyı olumsuz etkilerken; kararlılık, cesaret, azim başarıyı olumlu etkileyen durumlardır. Bu kavramların başarıya olan etkisini Bu Yıl Başarılı Olmak İçin Bunları Yapın yazısını okuyarak daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Başarıyı sadece istemek yetmez. Pes etmemeniz ve inatçı olmanız gerekir. En küçük zorlukta yıkılıp bırakmak yerine daima hedefinize giden yolda devam etmelisiniz. İstikrarlı ve kararlı olduğunuzda göreceksiniz ki başarı size kendiliğinden gelecektir.

Yazar: Aleyna Yaylı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!