AnasayfaBlog5 Adımda Öfke Kontrolü
Stres Yönetimi

5 Adımda Öfke Kontrolü

30 Ekim 2019
5 Adımda Öfke Kontrolü

Sinirlendiği an gözü hiçbir şey görmeyenlerden misiniz? O an başından adeta kaynar sular dökülen, sinir patlaması yaşayanlardan mısınız? Bunların elbette çözümleri öfke kontrolü ile mümkün. Şimdi arkanıza yaslanın ve tüm bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi öğrenin.

Öfke kontrolü nedir? Öfkeyi kontrol altına alarak doğru bir biçimde ifade edebilme becerisidir. 

Öfke, tıpkı mutluluk, üzüntü, heyecan gibi normal bir duygudur. Evde, iş yerinde ya da herhangi bir yerde bir problemi aşmanız gerektiğinde olumlu kullanıldığında işe yarayabilir. Tıpkı hırs duygunuzun azim ve istikrar için kullanılması gibi. 

Ancak saldırganlık, fiziksel reaksiyonlar, ani öfke patlamaları meydana geliyorsa, bu durum sorun teşkil edebilir. Öfkenizi kontrol altına almak, sonradan pişman olacağınız şeyler yapmanızın ya da söylemenizin önüne geçer. Bu sayede daha mutlu bir toplum olur ve daha iyi insan ilişkileri geliştiririz. Ruh sağlığı iyi bir toplum inşa etmenin yolu sağlıklı bir birey olmaktan geçer.  

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfkeniz patlama noktasına ulaşmadan ve geri dönüşü olmayan şeylere sebebiyet vermeden, öfke kontrolü için stratejiler geliştirebilirsiniz. Öfke kontrolü için ne gibi stratejiler izlememiz gerektiğini 5 adımda ele aldık. Keyifli okumalar…

1. Adım: Nefes Al, Nefes Ver, Geriye Doğru Say

Sinirlenmemize neden olan bir olay karşısında ani tepki vermek yerine deriiiin bir nefes almaya ne dersiniz? Hatta bunu şimdi birlikte uygulayalım. Gökyüzüne bakarak enerjiyi hissederek derin ve güzel bir nefes alın. Aldığınız nefesi 2-3 saniye içinizde tutun. Şimdi yavaşça verin. Etkisini şimdiden hissetmiş olmalısınız. Aynı şekilde sinirlendiğiniz anlarda da bunu birkaç kez uygulayın ve bu süreçte 10’dan geriye sayın. Emin olun biraz durup kendinize sakinleşme fırsatı verdiğinizde her şey daha farklı olacak.

2. Adım: Gerçekten Sinirlenmeme Değer mi? 

İçinde bulunduğunuz durum çok sinirlenmenize sebep olabilir, hakkınız var. Ancak bunu saldırganlık ve fiziksel şiddetle çözemezsiniz. Öfkelendiğiniz anda kendinize 2 dakika verin ve düşünün: Bu durum gerçekten aşırı tepki verip kendimi yıpratmama değecek mi? Ayaktaysanız oturun, oturuyorsanız ayağa kalkıp biraz dolaşmayı deneyin. Yürüyüş yapmak hem daha iyi düşünmenize hem de sakinleşmenize yardımcı olacak.

3. Adım: Öfkenizin Altındaki Nedeni Düşünün

Sizi öfkelendiren gerçekten şu an karşı karşıya olduğunuz durum mu yoksa birikmişliklerin bir patlaması mı? Neden kontrolsüz bir şekilde bağırmak üzeresiniz? Tepki vermeden önce bunları kafanızda çözüme ulaştırın. Zaten bu adıma gelene kadar çoktan sakinleşmiş ve daha sağlıklı düşünüyor olacaksınız. Yeter ki kendinize inanın ve denemekten çekinmeyin. 

4. Adım: Güzel Anlarınızı Düşünün

Karşınızdaki insan eğer aileniz, arkadaşınız ya da eşiniz gibi yakın çevrenizdense onunla geçirdiğiniz güzel anları gözünüzün önüne getirin. Sonrasında pişman olacağınız, aranızdaki ilişkiye zarar verecek öfke patlamanız yerini belki de tatlı bir tebessüme bırakacak. Karşınızdaki insana sarılın. Onunla sakin sakin konuşmaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre içten bir sarılma, vücutta oksitosin hormonu salgılanmasına neden olur. Bunun sonucunda da karşımızdaki kişiye olan şefkatimiz, bağlılığımız artar. Ve tabii bununla birlikte öfkemiz de yerini sakinleşmeye bırakır. 

Eğer karşınızdaki o kadar da samimi olmadığınız hatta tanımadığınız birisiyse sarılmanız elbette tuhaf kaçabilir aman dikkat. Bunun yerine ilk 3 adımı tekrarlamayı deneyin. Biraz gevşemek için kendinize ‘sakin ol, geçecek, sakinleş’ gibi telkinlerde bulunun. Mümkünse de bulunduğunuz ortamı terk edin.

5. Adım: Yavaşlayın ve Rahatlayın

Öfke anında karşımızdaki insana karşı yargılama ve suçlama konusunda hakarete varan ifadeler kullanırız. Lütfen yavaşlayın ve olanı-biteni, kendinizi gözden geçirin. Aklınızdan geçen şeyleri hemen söylemek zorunda değilsiniz. Kendinizi dinleyin ve sakinleşmek için her şeyin geçeceğini, bundan 5 dakika sonra daha sakin, 5 saat sonra daha mutlu olabileğinizi düşünün. 

Öfkelendiğiniz zaman hiçbir yere sığamayız ve içimizi boşaltmak için saldırganlığın, hakaretler etmenin çözüm olduğunu düşünürüz. Ancak yanılırız. Bir anlık öfke patlaması belki de ömür boyu pişman olacağınız şeylere sebebiyet verecektir. 

Bonus Adım:

Öfke kontrolü konusunda daha başarılı olmak için kendinize şans verin. Stres Yönetimi Eğitimi ile siz de öfkenizi kontrol altına almayı daha iyi öğrenebilir, stresi nasıl yönetmeniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online eğitimlere şimdi katıl, eğitimlerde başarılı olman durumunda sertifika almaya hak kazan!

öfke kontrolü stres online eğitimler sertifika ücretsiz eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır?
Stres Yönetimi

Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır?

05 Şubat 2020
5 Adımda Öfke Kontrolü
Stres Yönetimi

5 Adımda Öfke Kontrolü

30 Ekim 2019
Çatışma Yönetimi Teknikleri
İşletme Yönetimi

Çatışma Yönetimi Teknikleri

10 Şubat 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105