AnasayfaBlog12 Adımda Kendinizi Geliştirin
Kişisel Gelişim

12 Adımda Kendinizi Geliştirin

18 Ocak 2019
12 Adımda Kendinizi Geliştirin

Kendini geliştirmek, daha iyi mevkilere gelmenin, daha mutlu bir yaşamın ve hayatı dolu dolu bir yaşamanın temel kuralıdır. Insanın sadece tek bir alanda değil, birçok alanda kendini geliştirmesidir kişisel gelişim. Kişisel gelişim bir varış noktası değil bir yolculuktur.

Kişisel Gelişim İçin İzlemeniz Gereken Adımlar Nelerdir?

Kendini tanımak, kitap okumak, kültürel gezilere katılmak.... 

Kendinizi geliştirmeniz, kişisel gelişiminiz için çaba göstermeniz hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatında başarı kapılarını size açar. Stresinizi azalttığı gibi sizi daha mutlu bir insan yapar. Kişisel gelişiminiz için yapabileceklerinizi aşağıda sıraladık. Bu basamakları teker teker çıkarsanız, kişisel gelişim yolcuğunuzda büyük bir yol almış olursunuz.

Kendinizi tanıyın

Kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken kendiniz tanımanız. Yeteneklerinizin, hobilerinizin, fobilerinizin, eksik yönlerinizin farkında olduğunuz zaman kendinizi geliştirmeniz daha kolay olacaktır. Gerekirse çevrenizdeki insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini öğrenin. Eksiklerinizi, yetenekli olduğunuz alanları bilmediğiniz sürece kendinize geliştirmeniz çok zor olacaktır. İstediğiniz kadar kişisel gelişim kitabı okuyun anlayacaksınız ki hem kendinizi geliştirmenizin hem de başarının ilk kuralı kendinizi tanımazdır. Haydi objektif olun ve kendinizi artılarınızla, eksiklerinizle bir değerlendirin. Bu hayatınızda daha kararlı adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Kitap okumak neden bu kadar önemli?

Kitap okumanın ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliriz. Kitap günü gelir bir dostun yerini tutar. Kitaplar anlama kabiliyetini artırdığı gibi hayal gücünün gelişmesine de sağlar. Kitap okuma, kelime dağarcığınızı artırdığı için diksiyon üzerine de olumlu etkileri vardır. Genel kültürünüzü ve uyku kalitenizi artırmak için kitap okumayı ihmal etmeyin. Ayrıca diksiyon konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz, diksiyon eğitimi de alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim için Kitap Önerilerini sizin için derledik.

Kültürel gezilere katılın

Farklı kültürler görmek, farklı kültürleri tanımak size birçok şey katacaktır. Farklı kültürleri tanıdıkça bakış açınız değişecek. Bu da sizi günlük yaşantınızda daha başarılı kılacaktır.

İlgili olduğunuz konularda kendinizi geliştirin

Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Neleri sevdiğinizi, hangi konularda başarılı olduğunuzu sizden daha iyi kimse bilemez. Bir konuya ilgi duyuyorsanız kendinizi bu konuda geliştirmeye çalışın. O konuyla ilgili araştırmalar yapın, imkanınız varsa eğitimler alın, kitaplar okuyun. Mesele bir şirkette yöneticiyseniz liderlik eğitimi sizin için faydalı olabilir.

Yeni bir dil öğrenin

Kendinizi geliştirmenin en önemli unsurlarından biridir yabancı dil öğrenme. Dikkatinizi ve zekanızı artırdığı gibi farklı kültürleri öğrenmenize de katkıları olacaktır. Dil öğrenme size yeni iş kapıları açabileceği gibi statünüzü de artıracaktır. Ayrıca yeni bir dil öğrenmenin Alzheimer ve Demans riskini de azalttığı birçok çalışmada yer alıyor.

Olumsuzlukları hayatınızdan çıkarın

Geçmişte sizi üzen birçok olay olmuş olabilir. Bırakın geçmişi. Şimdiye odaklanın. Hatalarınızı, üzüntülerinizi hatırlamanız size ruhsal çökkünlük ve zaman kaybı yaşatmaktan başka bir şeye yarayaramayacak.
Yine motivasyonunuzu düşüren, depresif olmanıza neden insanları hayatınızdan çıkarın.

Hobi edinmek neden önemli?

Hobilerle uğraşmanız sizi mutlu edeceği gibi motivasyonunuzu da artıracaktır. Hayatınıza renk katacaktır. Bu da sizi daha başarılı bir insan yapacaktır. Özgüvenli bir insan yapacaktır.

Fobilerinizden kurtulmaya çalışın

Fobilerinizden kurtulmak için fobiye neden olan nesneyle yada durumla yüzleşin. Ama aşamalı olacak şekilde. Eğer fobiniz ileri düzeydeyse psikolojik yardım alabilirsiniz.

Seminerlere, konferanslara, kurslara katılın

Seminereler, konferanslar ve eğitimler kişisel gelişiminiz için çok önemli fırsattır. Hele ki bu eğitimi verenler konunun uzmanıysa. Böyle eğitimleri mutlaka kaçırmayın. Online eğitimlere de katılmaya çalışın.

Planlı olun

Her zaman bir plânınız olsun. Kendinize yapılacaklar listesi oluşturun. Bu size kaygıdan kurtaracağı gibi birçok alanda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Tv izlemeyi ve telefon kullanmayı azaltın

Aşırı Tv izleme ve telefon kullanma zaman kaybına yol açtığı gibi sizi sosyal hayattan da alıkoyar. Son zamanlarda yapılan araştırmalarla göre tv izlemek Alzheimer riskini artırıyor. Göz üzerine olan zararlı etkilerini de hepimiz biliyoruz.

Günlük tutun

Günlük tutmak hayal gücünüzü, iletişim becerinizi artırır. Günlük tutarak kendinizi iyi ifade etmeyi öğrenirsiniz. En güzeli de yazınca rahatlayacaksınız.

kişisel gelişim 12 adamda kişisel gelişim iş hayatı
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259