AnasayfaOnline EğitimlerMülakat Teknikleri Eğitimleri

Mülakat Teknikleri Eğitimleri

Doğru adayı arayan İK uzmanları ve hayalindeki işe kavuşmak isteyenler için hazırlandı.

Her insan kaynakları uzmanı veya işe alımcı şirkete bağlı olarak farklı mülakat tekniklerini uygular. Ancak hemen hemen her durumda ihtiyacınız olan ve değişmeyen bazı teknikler de var.

Enstitü’de mülakat teknikleri eğitimlerine katıldığınızda birbirinden farklı özelliklere sahip ve uzman kişiler tarafından bir insan kaynakları departmanının ihtiyacı olan tüm mülakat tekniklerini öğreneceksiniz. 

Kurs AdıFaydalarıNeler Öğreneceksiniz?İş Hayatında FaydalarıNeden Katılmalısınız?
CV Hazırlama EğitimiProfesyonel ve etkili bir CV oluşturunEtkili CV yazma teknikleri, formatlama, kişisel bilgilerin sunumuBaşvurulan işlere daha fazla ilgi ve olumlu geri dönüşlerİş başvurularında rakiplerinizden öne geçmek ve dikkat çekici bir CV oluşturmak için
İngilizce Mülakata Hazırlık Eğitimiİngilizce mülakatlarda başarı şansınızı artırınİngilizce mülakat sorularına nasıl cevap verilir, dil becerilerini geliştirmeUluslararası iş fırsatlarında daha yüksek başarı oranıİngilizce mülakatlarda kendinizi daha rahat ve güvenli hissetmek için
İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimiİşe alım sürecini ve mülakatları daha etkili yönetinİşe alım süreçleri, aday değerlendirme, mülakat yöntemleriİşe alım süreçlerini optimize etme ve daha nitelikli adaylar bulmaİşe alım süreçlerinde başarı oranını artırmak ve daha etkili mülakatlar gerçekleştirmek için
Uygulamalı Mülakat Teknikleri EğitimiMülakatlarda daha başarılı olun ve stresle başa çıkınMülakat sürecinde başarı için ipuçları, beden dili ve iletişim becerileriMülakatlarda daha yüksek başarı oranı ve daha iyi iş fırsatlarıİş görüşmelerinde daha etkili ve güvenli bir şekilde iletişim kurabilmek için
Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri EğitimiYetkinlik bazlı mülakatlarda daha etkili performans sergileyinYetkinlik bazlı mülakat soruları, başarı öyküleri ve örnek cevaplarYetkinlik bazlı mülakatlarda daha başarılı olma ve kariyer fırsatlarını artırmaYetkinlik bazlı mülakatlarda güçlü bir performans sergileyerek daha iyi iş fırsatları yakalamak için

Mülakat Teknikleri Eğitimleri Nelerdir?

Bir aday araştırırken, görüşmeden önce CV’sini değerlendirirken ve mülakat sırasında sormanız gereken sorular ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Bu konuda Enstitü’de yer alan mülakat teknikleri eğitimleri çok işinize yarayacak.

  • İşe Alım ve Mülakat Teknikleri

  • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri

  • CV Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi

  • İnsan Kaynakları Yönetimi

  • Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi

  • İş Analizi ve Görev Tanımı Eğitimi

  • Kariyer Yönetimi Eğitimi

  • Dijital İK Eğitimi

Bu eğitimler işe alımcılar tarafından alınması gereken eğitimlerdir.

Mülakat Teknikleri Eğitimlerinde Neler Öğreneceksiniz?

Bu eğitimleri alanında uzman kişiler alabildiği gibi herhangi bir iş görüşmesine hazırlanan adaylar da alabilir.

Her şeyden önce bir iş yerine adayı seçerken işe alım politikalarına uygun bir şekilde ilan oluşturmanız gerekiyor. Bu ilanda dikkat etmeniz ve önceliklendirmeniz gereken konular söz konusudur. Bu konuda bilgi sahibi olacağınız ve kendinizi geliştireceğiniz stratejik ve temel insan kaynakları yönetimi eğitimlerine katılabilirsiniz. Mülakat esnasında soracağınız sorular veya mülakatta karşılaşacağınız sorular tamamen şirketin insan kaynakları politikalarına uygun bir şekilde hazırlanmış olacaktır. Günümüzde her alan artık dijitalleşti. Bu yüzden dijital insan kaynakları yönetimi konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Enstitü’de yer alan bu eğitimlere katılabilirsiniz.

Bir ilan hazırlanırken iş analizi ve görev tanımları tam olarak hedef adayın bulunmasına yönelik hazırlanır. Bu yüzden bir işin tanımı, analizi yapılmaldır. Aynı zamanda görevlerin de net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Mülakat esnasında da aday bu iş ve görev tanımlarına göre sorgulanır. 

İşe alımcı veya insan kaynakları uzmanı o işin tüm gerekliliklerini bilmiyor olabilir bu durumda mülakatta ilgili departman yöneticisini de bulundurabilir. Bu konuda işe alım mülakatının içerisinde yetkinlik bazlı bir mülakat da yapılır. Aday her konudan işe uygun olup olmadığına göre değerlendirilir.

Mülakat eğitimleri arasında CV hazırlama ve iş görüşmesine hazırlık eğitimi de yer alıyor. Bu eğitim daha çok aday olan kişi için gibi gözükse de aslında bir işe alımcının mülakat esnasında sorduğu soruları CV’de yer alan bilgilere göre çeşitlendirmesi gerekliliği konusundan ortaya çıkmıştır. İşe alan kişi bir adayın CV’sine yazdığı bölümler kadar, tam olarak hangi kısımlara odaklanması gerektiği bilmelidir. Bu hem zaman kazandırır hem de doğru adayın bulunmasını sağlar.

Kariyer yönetimi ise yine mülakatı yakından ilgilendiren konulardan biridir. Evet, herkes bir iş için başvuruyor ancak başvuran kişilerin bu şirketten beklentileri var. Bu adayın tam olarak ne beklediğini anlamanız ve mülakat sorularını buna göre şekillendirmeniz gerekir. Sabit saatlerde çalışmak isteyen adaya fazladan çalışma konusu ile ilgili daha özelleştirilmiş bir soru sorduğunuzda istemediği için muhtemelen verimsiz bir mülakat yaşanacaktır. Bu yüzden hem aday açısından hem de şirket açısından bir adaya sunabileceğiniz kariyer yönetimi planı olması gerekir. Aynı zamanda bir işe başvuran aday için de bu dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Mülakat Teknikleri Eğitimlerinden Alınan Sertifikalar Ne İşe Yarar?

Eğer insan kaynakları alanında uzmanlaşacaksanız veya işe alımla ilgili bir göreviniz varsa mutlaka mülakat tekniklerinin sertifikalarını almalısınız. Aldığınız sertifikalar sizi diğer adaylara nazaran daha çok öne çıkaracaktır.

Mülakat adayların gözünde bir işe alımcı tarafından kolay gibi gözükür. Çünkü değerlendirilen taraf kendileri olduğu için nasıl olsa soruları soran onlar, cevaplar bizi zorluyor diye düşünebilirler. Ancak bu öyle bir durum değil. Bir işe alım uzmanı sizi işe alacakken şirketin politikalarını da gözden geçirir. Mülakat oldukça zor bir alandır. Bu yüzden bu konuda kendinizi geliştirdiğinizi sertifikalarınızla gösterebilirsiniz.

Bir işe başvuran adayların da mülakat teknikleri ile ilgili sertifikalarının olması, iş görüşmesine çağırma konusunda daha çok imkan bulmalarını sağlar. Çünkü bu işin tekniğini öğrendiğiniz için bir iş görüşmesine hazır olduğunuzu gösterir. İster bu alanda uzman olun ister bir iş başvurusunda bulunacak bir aday, mutlaka mülakat teknikleri eğitimlerine katılın ve sertifikalarınızı alın.

Devamını göster

Mülakat teknikleri kursları hakkında sık sorulanlar