Asuman Çalışkan

Sign Language Instructor and Translator

Sign Language Instructor and Translator

She was born in Samsun in 1986. She graduated from Anadolu University, Business Administration and Atatürk University, Occupational Health and Safety. She is doing her master's degree in Rumeli University, Institute of Science and Technology. Working in the health sector in 2009, Asuman Çalışkan was also in contact with deaf individuals due to her job. Later, she took sign language instructor and interpreter training by being involved in a project and switched to sign language trainer and interpreter professionally.

Asuman Çalışkan, who also took part in the Olympics by taking international sign language training, gives sign language trainings in different institutions and organizations to remove barriers in communication, believing that hearing in deaf people is not actually an obstacle to communication, but that this obstacle is actually created by hearing people.

Asuman Çalışkan, who also works as a sworn translator, also tries to increase people's interest in sign language by organizing theaters and shows in sign language.

Evaluations(41)
Average Rating 5,0
H.LEVENT ERGÜN
17 November 2021
5.0

Nihayet Auman Hocam Uluslararası İşaret dili başladı.3 seneden beri dile getiriyordum derslerde .Bugün kaydımı yapıyorum derste görüşmek üzere

Sevim Akan
Sevim Akan
21 March 2021
5.0

Yıllardır istediğim bir eğitimi Asuman hocamdan alma şansım oldu. İyi ki de olmuş inanılmaz tatlı ve motive edici harika bir eğitim aldım. İleri seviye eğitimimi tamamladım. Size sonsuz teşekkür ederim Asuman hocam.

Damla Terzi
10 January 2021
5.0

Keyifli, eğlenceli ve oldukça faydalı bir eğitimdi. Asuman hocama teşekkürler.

Başak Bayram
16 October 2020
5.0

Çok keyifli ve faydalı bir eğitimdi.Asuman hocamızın anlaşılır anlatımı ve motivasyonu sayesinde bu eğitimin bana çok şey kattığını düşünüyorum.Temel işaret dili eğitiminden sertifikamı aldım.Şimdi de ileri seviye işaret dili ve jargon eğitimlerini heyecanla bekliyorum.Asuman hocama emekleri için çok teşekkür ederim.

Vesile Aslan
Vesile Aslan
19 September 2020
5.0

Çok eğlenceli bir eğitimdi her şey için teşekkür ederim hocam. Konular geniş olmasına rağmen çok iyi bir şekilde bizim işaretleri öğrenmemizi sağladınız. Ayrıca anlatımınız çok akıcı. Zevkli bir hafta oldu.