AnasayfaBlogZor Günlerin İlacı: Yaratıcı Karantina Aktiviteleri!
Kişisel Gelişim

Zor Günlerin İlacı: Yaratıcı Karantina Aktiviteleri!

07 Ocak 2021
Zor Günlerin İlacı: Yaratıcı Karantina Aktiviteleri!

Maalesef dünya 2019 yılının son ayında Covid-19 denilen bir virüsle tanıştı. Bu durumla birlikte alışkın olmadığımız bir düzenle karşılaştık. Çin’in Wuhan kentinde ilk vakanın görülmesinden bu yana hepimiz stresli ve endişeli günler geçiriyoruz. Yüz yüze sosyalleşmeyi minimuma indirmek zorunda kaldık. Eski normalimizin aksine toplu alanlardan ve etkinliklerden kaçar olduk.

Her ülkede olduğu gibi vatandaşların sağlığını korumak için Türkiye’de de karantina başlatıldı. İlk defa rastladığımız bu durum, haliyle bizi sersemletti. Sosyal varlıklarız. Çoğumuz kapana kısılmış hissettik. Psikolojimizi korumak adına yeni yöntemler geliştirmeye çalıştık ve kendimizi motive etmeye uğraştık. Hâlâ evde vaktimizi güzel ve verimli geçirebilmek için arayış içerisindeyiz. O zaman gelin klasikleşmiş önerilerden biraz uzaklaşarak yaratıcı karantina aktivitelerinden bahsedelim.

Hiç Mutfak Atölyesine Katıldınız Mı?

Karantina aktiviteleri için en güzel tavsiyelerden biri yemek yapmaktır! Anneniz ya da babanızın en iyi yaptığı şey hamur açmak mı? Kardeşiniz çok mu güzel kurabiye yapıyor? Harika! Mutfağı atölyeye dönüştürmek güzel bir fikir olabilir. Geriye kalan tek şey haftanın bir gününü seçmek. Vakti geldiğinde herkes birer önlük kapsın ve günün öğretmeninin karşısına geçsin.

Hatta artıralım! Yemekleri puanlayın. En az beğenilen kurabiyenin sahibi bu hafta çaylardan sorumlu olabilir. Gündelik hayatın monotonluğunu yok etmek için ödüller ve cezalar işi hareketlendirebilir. Her zaman biraz rekabet ve enerjiye ihtiyacımız vardır öyle değil mi?

Kara Gün Dostumuz: Hobiler

Geçtiğimiz bu zor karantina döneminde sizi karanlık ve kasvetli düşüncelerden uzaklaştıracak, kafanızı dağıtacak hobilerinize sarılın. Konfor alanında vakit geçirmeye herkesin ihtiyacı var. Öyle çok para harcamanıza da gerek yok. Mesela evinizdeki o eski saksıların yeni bir görünüm kazanma vakti gelmedi mi?

Dekoratif eşyalar yaratabilir, bir silikon tabancası ve biraz iple ortaya çok yaratıcı bir kalemlik çıkarabilirsiniz. Çeşitli video platformlarında karantina aktiviteleri için oldukça güzel anlatımlı hobi içerikleri var. Artık ilham almak eskisinden daha kolay.

Uzun zamandır o köşede sizi bekleyen tuvalle; çekmecelerde unutulmuş örgülerle ya da çalınmayı bekleyen müzik aletinizle ilişkileri tazelemenin tam vakti.

Kendinizin Peyzaj Mimarı Olun!

Balkonunuzu küçük bir botanik bahçesine çevirin. Mesela bir kalem ve kağıtla çalışacağınız alanı tasarlamak, karantina aktiviteleri içinde en eğlencelisi olabilir. Bir duvarı yeşillendirmek, evin bir köşesine hayat vermek ve toprakla uğraşmak her zaman ruhunuzu besleyecektir. Çekirdekten tohum elde ederek minik bir limon ağacı bile yetiştirebilirsiniz. Bu sayede günlük rutin oluşturmuş olursunuz. Emek verilen her şeyin güzelleşeceğini unutmayın. Bu süreçte onu izlemek size keyif verecektir.

En Değerli Şey Sizsiniz! Kendinize Yatırım Yapın

Evet evde güzel vakit geçirmek istiyoruz; ancak karantina aktiviteleri dediğimizde aklınıza sadece eğlence gelmesin. Vaktimizi değerlendirmek oldukça önemli. Ne demiş Tagore: ‘Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır’. Planlamamızda hobilerimize yer verdik. Şimdi öğrenmeliyiz. Online eğitim, hayatımızın bir gerçeği olmuş durumda. Evde kalmamız mı gerekiyor? O zaman krizin içindeki fırsatı görelim. Sorumluluklarımızdan artakalan sıkıcı vakitlerde bir dil öğrenelim; ertelediğimiz bir merakı, bir kursu araştıralım. Hep ‘ah vaktim olsaydı’ dediğimiz o yazarlık eğitimine başlayalım. Her neyi istiyorsak başarabilecek gücümüz var. ‘Hayal bunlar’ demeyelim. Her yol bir adım atmakla başlar değil mi?

Karantinada Spor Yapamıyor Musunuz? Dans Etmeyi Deneyin

Spor yapmayı herkes sevmeyebilir. Her yönüyle size uymayabilir. Hepimizin bir noktada hevesinin tükendiği günler oldu. Sağlığımız için hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz ama üşeniyoruz. Arama motoruna karantina aktiviteleri yazdığımızda, spor yapmanın önemi anlatılıyor. Evet mutlu hissetmek için fiziksel aktiviteye ihtiyacımız var. Peki bu işi başka bir şekilde halledemez miyiz? İşte size bunun için kolay bir yöntem! Kimsenin bize bakmadığı bir an hepimizin dans etmişliği vardır... Dans, sporu eğlenceli hale getirecek. İnternet çağında yaşıyoruz. Size uygun türü bulun ve bir şans verin. Samba, zumba, hip-hop, modern dans, halk oyunları... Deneyin ve gerisi kendiliğinden gelsin.

Bonus: Müzik ruhun gıdasıdır.

Saydığımız karantina aktivitelerini gerçekleştirirken arkada çalacak müzik listelerini hazırlamayı unutmayın. Farklı ruh hallerine göre şarkı seçmek size başlı başına bir etkinlik yaratacaktır.

Yaratıcı Karantina Aktiviteleri karantina günleri hobiler dans etmek dil öğrenmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.