AnasayfaBlogZamanı Verimli Yönetin
Zaman Yönetimi

Zamanı Verimli Yönetin

03 Mayıs 2022
Zamanı Verimli Yönetin

Günümüzde gerek işlerin yoğunluğu gerekse sosyal hayatlarımızın hızına yetişememek tüm dünya insanlarının şikayet ettiği bir olgu. 

Zamansızlık

Zaman doğru kullanılmadığı için hem iş hayatımızda hem de özel hayatımızda bir türlü yetiştirilemeyen işler. Oysaki başarıyı yakalamış insanların başarı hikâyelerini dinlediğimizde başarı sırlarından en önemlisinin zaman yönetimi olduğunu görüyoruz. Peki, bu insanlar zamanı doğru kullanarak başarıya ulaşabiliyorken, kimi insanlar neden zamansızlıktan ve başarısızlıklardan sürekli şikâyet ediyorlar?

Zamanı Doğru Yönetememenin En Büyük Nedeni Nedir?

Bu sorunun cevabını aradığımızda en etkili cevapları kendimizde bulacağımız bir gerçek. Zamanı doğru kullanamayanların en büyük gerekçesi birçok işi aynı anda yapmaya çalıştıklarından dolayı hiçbir şeyin yetişmediğini söylemeleridir. Oysaki tüm işler belli bir planlama ve zaman yönetimi ile yapılırsa her şey daha hızlı bir şekilde ilerleyecek ve yetişecektir.

Zamanı Doğru Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? 

Başarının yolu zaman yönetimi. Sürekli yoğun olan insanlar için zaman yönetimi becerisi kazanmak neredeyse zorunluluktur. Peki zaman yönetimi becerisi nasıl kazanılır? Bununla ilgili bazı yollar var. 

İş Planı Çıkarmak

Plansız çalışmak, zaman yönetiminin en önemli düşmanıdır. Plansız ve programsız çalışmak zihninizin dağılmasına neden olur ve hiçbir iş yetişmez. 

Yapılacak işleri nasıl zamanında yetiştiririz?

İşlerinizi zamanında yetiştirebilmek için güne başlarken mutlaka bir iş planı ve yapılacaklar listesi çıkartın. Yapılacaklar listesini önem sırasına göre düzenleyin. Bu liste işlerinizi kontrollü bir şekilde yapmanızı sağlar. İş planınızı yaparken işlerinizi ortalama bir bitirme süresi belirleyerek saat planı çıkartın. Böylelikle zamanı doğru kullanarak daha kontrollü hareket edin. 

Yapılacak İşleri Ertelemek

Bir işi ertelemek zaman yönetimini yanlış kullananların en önemli hatasıdır. Bir işi daha sonra yaparım diyerek o işten kurtulamazsınız. Devamlı olarak sonra yaparım diye ertelediğiniz iş teslim zamanı yaklaştığında panik yaparsınız bu da doğal olarak hata yapmanıza ve düzgün bir iş çıkartmamanıza sebep olur. Bunun için zamanında yapmanız gereken bir işi asla ertelemeyin. Günlük hazırladığınız planı işlerinizi ertelemeyecek şekilde organize edin.

Çalışırken Başka Şeylerle İlgilenmek

Çalışma sırasında zihni dağıtacak herhangi bir şey zamanı doğru kullanmak isteyenlerin asla yapmaması gereken bir davranıştır. Yaptığınız bir işe tamamıyla odaklanmış ve tüm dikkatinizi vermişken gelen bir mesaj sesi veya bir mail bildirimi bütün dikkatinizi dağıtır. Çalışmanıza yeniden konsantre olabilmeniz ise size zaman kaybettirir. Eğer zaman yönetimini doğru kullanmak ve işlerinizi rahat bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız çalışmaya başladığınızda dikkatinizi dağıtacak her şeyi kapatın. Mail ve sosyal medya kontrolü gibi işlerinizi vereceğiniz ufak molalarda yapın. 

Üzerine Çok Fazla İş Yükü Almak

Zaman yönetimini yanlış kullananların yaptığı en önemli hatalardan bir diğeri ise aynı anda çok fazla iş yükü almaya çalışmaktır. Bilimsel çalışmalar insan beyninin birden fazla işi aynı anda yaparken tam verimli olarak çalışmayacağını ispatlamıştır. Üzerinize yapabileceğinizden fazla iş yükü aldığınızda zihniniz asıl hedefinden uzaklaşır. Bu da hem üzerinde çalıştığınız işin verimsiz olmasına hem de ciddi bir şekilde zaman kaybetmenize neden olur.  Bu nedenle üzerinize iş yükü alırken zamanı doğru kullanabileceğiniz şekilde iş alın. Bir işi tam manası ile teslim etmeden yeni bir iş almayın.

Kısa molalar Vermemek

Zaman yönetimini doğru bir şekilde kullanmanın diğer bir yöntemi ise çalışmalara kısa molalar vermektir. Beynimiz aktif olarak sürekli çalıştığında bir süre sonra yorulmaya başlayacaktır. Beynin yorulması ise dikkatin dağılmasına neden olacaktır. Mola vermeden çalıştığınızda zihin yorgun düştüğünden yaptığınız işi daha yavaş yapacak ve zamanı doğru kullanamamış olacaksınız. Bu yüzden bir iş yaparken kendinize mutlaka kısa molalar verin. 

Verdiğiniz kısa molalarda zihninizi dinlendirin ve işe geri döndüğünüzde daha verimli olacağınıza inanın. Vereceğiniz kısa molalar işinize geri döndüğünüzde motivasyonunuzu artıracak ve konsantrasyonunuzun daha iyi olmasını sağlayacaktır. Zamanı doğru kullanın. İşe basit ve önemsiz gibi görünen alışkanlıklarınızı gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Zamanın kötüye kullanımı da iyiye kullanımı da elinizde. 

Zamanı iyi yönetmek için belli bir eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda online eğitimler veriyor. Alacağınız Zaman Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok yardımcı olabilir.

zaman yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi ve Başarı
Başarı

Başarının Yolu Zaman Yönetimi

16 Mayıs 2019
Zamanın Yöneticisi (mi) Olmak
Kişisel Gelişim

Zamanın Yöneticisi (mi) Olmak

01 Mayıs 2020
Erteleme Hastalığı Nedir
Kişisel Gelişim

Erteleme Hastalığı Nedir?

19 Mayıs 2018
Popüler Zaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Popüler Zaman Yönetimi Teknikleri

10 Mayıs 2020
Zamanını Etkili Yönetme Sanatı 
Zaman Yönetimi

Zamanını Etkili Yönetme Sanatı 

08 Mayıs 2021