AnasayfaBlogZaman Yönetimi Teknikleri
Zaman Yönetimi

Zaman Yönetimi Teknikleri

17 Ekim 2019
Zaman Yönetimi Teknikleri

Zaman nedir? Bir eylemin içinde olduğu veya olacağı süreye verilen isimdir. Yerini dolduramayacağımız birikimini yapamayacağımız ve bir yerden almamızın mümkün olmadığı belki de en değerli kavramdır. Bize düşen davranışlarımızla zaman yönetimi teknikleri geliştirerek zamanı etkin kullanmayı sağlamak. Zaman yönetimi işlerini yetiştirmekte güçlük yaşayan çalışanların daha iyi organize olmaları amacı ile ilk kez Danimarka’da uygulanmıştır. Unutmamak gerek ki zaman yönetimi başarıyı getirir.

Zaman Nasıl Planlanır?

Zamanı iyi planlayabilmek için öncelikle bir gün içerisindeki aktivitelerimizi belirlemeliyiz. Oluşturacağımız yönetim planını yazılı olarak yapmamız hem hatırlatıcı hem motive edici olarak en etkili yöntem olacaktır. Zamanımızı etkin bir şekilde kullanabilmek için neler yapabiliriz?

Önceliklerini Belirle

Zaman yönetimi günün önceliklerini belirleyerek başlamalıdır. Masanızı topladıktan sonra ya da e-maillerinize baktıktan sonra değil. Günlük iş planı oluşturarak günün en iyi en kötü zamanlarını not alarak hangi saat aralığında hangi işe öncelik vermemiz gerektiğini organize etmeliyiz.

Hedeflerini Belirle

Zorlu olmalı bizi motive etmeli ve başarabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Yapılabilir olmalı ki cesaretimiz kırılmasın. Kesin ve ölçülebilir olmalı ki ne zaman ulaşabileceğimizi bilmeliyiz. Ciddiye almak için zaman sınırı olmalı.

Zaman Yönetimini Oluşturmayı Zorlaştıran Durum ve Davranışlardan Uzak Durun

Düzensizlik masamızın düzenli olması bile günlük zaman akışımızda bize yardımcı olacaktır. Zaman yönetimi ertelemeler ile zorlaşır. Yapamama korkusu, ilgi eksikliği, baskılara karşı hassas olma, yapılması gereken değil, yapmak istediklerini yapma erteleme sebeplerindendir.

 Bitirmek için değil de başlamak için bir süre koymak görevi başarı ile tamamladığında nasıl hissedeceğini düşünmek erteme yapmanızı engelleyecektir. Mükemmel davranmaya çalışmak zamanınızı alacaktır. Kendinize duyduğunuz aşırı güven hata yapma oranınızı yükseltip yine zamanınızı boşa harcamanıza sebep olacaktır.

Zaman yönetimi için bir eğitim var mı, varsa nereden alırız?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız Zaman Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok yardımcı olabilir.

Kendiniz İçin Zaman Elde Etme Yolları Belirleyin

Size ait olan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızı seçerken karşınızdakinin sizi anladığını teyit edin. Çalışma arkadaşlarınızın da kendi zaman yönetimi biçimleri olabilir onlara bu alanı sağlamak için zemin hazırlayıp yol gösterin. Toplantı başlıklarını net belirleyip verdiğiniz zaman aralığına uyun. 

Böylelikle hem kendi zamanınızdan hem de çalışma arkadaşlarınızın zamanından çalmamış olursunuz. Zamanınızı boşa geçirdiğinize inandığınız görüşmelerden uzak durabilirsiniz, yapmayı planladığınız işler için zaman aralıkları belirleyerek günlük akışınızı kontrol altına alabilirsiniz. Zaman yönetimi için geliştirilmiş popüler yöntemler vardır. İşte en etkili olanları;

Pomodoro Tekniği

Zaman yönetimi belli periyodlara bölünmeli ve her periyod arasına belli dinlenme süreleri ayrılmalıdır. Dinlenme süreleri belli oranlarda ve sıklıkla yapılmalıdır. Yöntemdeki asıl amaç dikkat dağınıklığını azaltarak motivasyonu yükseltmektir. 

İşleri Yoluna Koyma Tekniği

Kişinin taleplerini, gereksinimlerini yazması ve daha sonra yapılabilir boyutlara ayrılarak uygulanmasıdır. Yöntem zamanı organize edebilme ve uygulama kolaylığı sağlar.

168 Saat Tekniği

1 hafta için hesaplanmış saatlerin sayısıdır. Amaç öncelikler ile zamanınızı organize etmeli yanlış belirlenerek öne alınmış işleri ve harcanan zamanı minimize etmektir.

Ertelememe Tekniği

Zaman yönetimi için önemli bir çalışmadır. Yapmanız gereken işe başlamayı ilk planladığınız zaman dilimine göre hazırlamak. Bu sizi zaman kaybından kurtaracaktır.

Zamanını İyi Yönetilenlerin İpuçları

  • Benzer görevleri gruplandırmak her zaman kolaylık sağlayacaktır.

  • Her eşyanın bir yeri olmalı ve işin bittiğinde onları yerine koymak zaman yönetimi unsurudur.

  • Çok fazla ara veremesen de düzenli verdiğin molalar motivasyonunu yükseltecek ve zamanını tasarruflu kullanmanı sağlayacaktır.

  • Bir karışıklığın içine düştüğünü hissettiğin an durmak, geri çekilmek, önceliklerini ve acil olanları gözden geçirmek işini kolaylaştıracak zaman yönetimi sağlayacaktır.

  • İş bitiminden başlayarak geriye doğru plan yapmak zamanı düzenlemede yardımcı olur.

  • Beklenmeyen durumlar için zaman ayırman kaygının oluşmamasına destek verecektir. 

Yazar: Esra Girgin

online eğitimler zaman yönetimi yönetim zaman zaman planlama zaman yönetimi zaman yönetimi eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
500209