Close
Mobil Menu Bars

Yöneticiler Çalışanları Nasıl Denetler?

27 Mart 2018, 1892 defa okundu.
Yöneticiler Çalışanları Nasıl Denetler?
Yöneticiler Çalışanları Nasıl Denetler?

Yöneticiler çalışanların faaliyetlerini izlemek zorundadır. Denetleme olmadan, hedefleriniz doğrultusunda gidilip gidilmediğini ve personel politikalarının yeniden düzenlenmesi gerekip gerekmediğini bilemezsiniz. Ayrıca yöneticiler herkesin aynı hedefte gidip gitmediğini kontrol etmelidir.

Kontrolleri yaparken, yapılan işi izlemeniz, ilerlemeyi önceden belirlenen planla karşılaştırmanız ve sistemin tasarladığınız şekilde işlediğini görmeniz büyük önem taşır.

Her şey yolunda gidiyorsa, izlemekten başka bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak işler her zaman böyle yolunda gitmez. Daha doğrusu genellikle yolunda gitmez. Birisi hastalanır; planlanan işler beklenenden daha uzun sürer; önemli bir rakip fiyatları düşürür; bir yangın yandaki binayı yok eder ve birkaç gün binayı tahliye etmeniz gerekir. Oluşabilecek başka nedenler planınızı etkileyebilir. Kontrol etmek işte tam bu anda etkiyi en aza indirgemek için harekete geçmenizi sağlıyor.

Bu, plan aşamasına dönmeniz ve planları düzenlemeniz anlamına gelir. Aynı zamanda, organizasyonda değişiklik yapılması ve ekip üyelerine yeni hedefler verilmesini de gerektirebilir. Daha sonra, yeni planı kontrol edin ve gerekirse değişiklik yapın. Bu döngü görev bitinceye kadar devam eder.

Yöneticilerin denetim göreviyle ilgili yapması gerekenler

Değerlendirme formu tutmak her zaman fayda sağlamaz.

Bilgi temelli eyleme geçmediğiniz takdirde izlemenin bir mantığı yoktur. Sadece izlemeyin. Doğru şeyleri ölçtüğünüzden emin olun ve daha sonra ölçümlerin gösterdiği problemleri düzeltmek için gerekli önlemleri alın.

Ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz

Bir şeyi ölçümlemedikçe, daha iyiye ya da kötüye gidip gitmediğinizi bilemezsiniz. Nelerin daha iyi hale geldiğini ve nelerin daha da kötüleştiğini görmek için ölçüm yapmazsanız, gelişimi yönetemezsiniz.

Sürecin Sonuçların Önüne Geçmesine İzin Vermeyin

Bu makale özellikle planlamaya yönelik olsa da izleme görevine de değinmektedir. Kontrol altına alamadığınız izleme görevine bu kadar fazla odaklanmayın ve gerekli değişiklikleri yapın.

Personel koçluğu: Ne Zaman Müdahale Etmeli?

İyi bir yönetici her zaman çalışanlarının yaptıklarını izler ancak belirli koşullar haricinde çalışanlarına müdahale etmek için araya girmez. Çalışanların birşeyi öğrenmeleri için hata yapmalarına izin vermek, müdahale etmek ve rehberlik etmek bir yöneticinin bilmesi gereken şeylerdir. Bunlar denge kontrol mekanizmasıdır.

Negatif Geri Bildirim Vermek

Bir yönetici, ekibin veya bir personelin faaliyetini kontrol eder, ancak her zaman olumsuz geri bildirim vermesi gerekmez. Pozitif geri bildirimin varlığını unutmayın.

Yöneticiler çalışanların davranışlarını, kıyafet kurallarına uyup uymadıklarını ve müşterilerle iletişim şekillerini gözlemlerler. Dijital faaliyetlerini (Şirket e-postası, şirketin sosyal hesaplarını yönetme vs) takip etme de aynı derecede önemlidir ve sebepleride aynıdır. Yönetici olarak çalışanların izlenmekte olduğunu bilmelerini sağlayın. Neyin izlendiğini ve nedenini bildirin. Neyin kabul edilebilir ve neyin kabul edilemez olduğunu bildirin.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!