AnasayfaBlogYeni Nesil İş Modeli: Online İçerik Editörlüğü
Blog Yazmak

Yeni Nesil İş Modeli: Online İçerik Editörlüğü

07 Ocak 2019
Yeni Nesil İş Modeli: Online İçerik Editörlüğü

Yeni bir işten söz ediyoruz, yeni nesil için yepyeni bir iş modelinden. Web dünyasındaki dönüşüm insanların alışveriş alışkanlıklarından tutun da; yeme, içme, hoşça vakit geçirme, okuma, yazma, bir dostu ziyaret etme, hal hatır sorma biçimlerine kadar pek çok şeye yepyeni bir şekil kazandırıyor. 

Bunca değişimin arasında çalışma biçimlerinin değişmemesine imkan var mı? Elbette yok! Bu yeni çalışma biçimi; elinizde kahveniz, evinizin sıcak bir köşesinde, hoş bir kafenin şık masasında ya da deniz kenarında bir sahil kasabasında ayaklarınızı uzatarak size çalışma imkanı sunuyor. İşte bu yeni nesil iş modelinin adı: Online İçerik Editörlüğü.

İçerik Editörlüğü Eğitimi - Online Eğitim Programına katılın.

Online içerik editörlüğünün bir iş modeli olarak görülmesi ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de değer kazanmasının pek çok farklı nedeni bulunuyor. Ancak en önemli nedenin e-ticaret pazarındaki pastanın trilyon dolarlara kadar yükselmesi diyebiliriz.

E-Ticaret Hacmi Yükseliyor ve İçerik Editörlüğünü De Yukarılara Taşıyor

Bugün dünya üzerindeki pek çok ülkenin gayri safi milli hasılasından çok daha büyük bir ekonomiden söz ediyoruz. Web kendi ekonomisini oluşturuyor. Bu yeni ekonomik düzen de yeni iş modellerini ve yeni çalışma şekillerini oluşturuyor. Dünya genelindeki e- ticaret hacmi 2,8 Trilyon doları bulmuş durumda. Önümüzdeki 2 yıl içinde söz konusu rakamın 4,5 Trilyon doları bulması bekleniyor. Kültürel, ticari, sosyal tüm faaliyetler webe yöneliyor ve bu yöneliş de içeriğe olan ihtiyacı arttırıyor. Bugün, dünya nüfusunun yüzde 47,3’ü e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıyor. E-ticaret hacmi yükseldikçe içerik editörlüğünü de yukarılara doğru taşıyor.

Ev hanımları, öğrenciler, akademisyenler, doktorlar, bilim insanları, yoğun iş temposundan sıkılmış sakinlik arayanlar, şehir beni boğuyor şöyle küçük bir sahil kasabasına yerleşsem diyenler. Daha kimler kimler? Hepsi için oldukça güçlü ve esnek çalışma saatleri sunuyor. Peki bunca anlatımdan sonra Online İçerik Editörlüğü nedir? Sorusuna teorik ve pratik anlamda bir cevap verelim ister misiniz? İşte tüm ayrıntılarıyla Online İçerik Editörlüğü…

Online İçerik Editörlüğü Nedir?

Online içerik üretim ajansları aracılığıyla ya da tam bağımsız şekilde, işi nitelikli ve yüksek kaliteli içerik üretmek olan yazarlar; Online içerik editörü olarak tanımlanır. İçerik editörlüğü yapabilmek için teknik olarak; internet bağlantısı ve metin yazıp araştırmalar yapabileceğiniz bir bilgisayar yeterli…Neler yazacağız? Sorusunu duyar gibiyim; aslında yazacağınız içeriklerin bir sınırı yok diyebiliriz. Yine de bir kaç örnekle konuyu daha anlaşılır kılalım; e-ticaret sitelerindeki ürünlere ait açıklama metinleri, kategorilere dair açıklayıcı içerikler, şirketlerin bloglarında yer alan ürün ve hizmetlere ait faydalı bilgileri içeren içerikler, şirketlerin kurumsal web sitelerinde yer alan içerikler, backlink amaçlı blog içerikleri… Saymakla bitiremeyiz ama hepsinin farklı sektörlere ait olması işin daha renkli ve monotonluktan uzak olmasını sağladığı kesin. Tüm bu farklı içerikleri oluşturabilmek için bilgiye ihtiyacınız olduğu da muhakkak…

Francis Bacon’un da dediği gibi; “Bilgi güçtür” bilgiyi elinde bulunduranlar geleceğin şekillenmesinde de etkin rol oynayacak. Online içerik editörlüğü yapabilmek için sahip olmanız gereken bilginin düzeyi her hangi bir alanda uzman olmak şeklinde anlaşılmamalı, bilgiye erişebildiğiniz ve söz konusu bilgiden nitelikli içerikler üretebildiğiniz sürece, bu işte ben de varım diyebilirsiniz. 

Online İçerik Editörlüğü Özgürleştirir!

Online içerik editörlüğünün en temel özelliği nedir? Diye soranlara tek bir sözcük cevap veriyor; 

“Özgürleştirir!”

Özellikle kalabalık ve trafiği bol metropollerde yaşayanların, işe gitmek ve işten dönmek için harcadıkları süreler, kapalı ofislerde geçen sıkıcı mesai saatleri, patron azarı, şef, müdür fırçası, mesai arkadaşlarınızla yaşanan çekişmeler… Sıralanan her şey oldukça keyifsiz görünüyor. Yeni nesil iş modeli olarak tanımlanan ve gelecekte çok daha popüler bir hal alacak olan Online İçerik Editörlüğü bir meslek olarak düşünüldüğünde tüm sıralanan sıkıcı şeylerden kurtulmanızı sağlayacak.

Online içerik editörlüğü avantajları neler?

İşte her biri özgürleşmenizi sağlayan online içerik editörlüğünün muhteşem avantajları...

  • Çalışmaya ne zaman başlayacağınıza siz karar verirsiniz

  • Gün içinde ne kadar çalışacağınıza siz karar verirsiniz

  • Mekandan bağımsız olarak nerede çalışacağınıza siz karar verirsiniz

  • Ne kadar kazanacağınıza da siz karar verirsiniz.

Bunca güzel şeyi vaadeden bir işi, Türkiye’de yapmak mümkün mü? İşte cevabı…

Türkiye’de Online İçerik Editörü Olarak Çalışmak Mümkün Mü?

Online içerik editörlüğüyle ilgili sıralanan avantajları duyunca, “Tamam bu iş tam bana göre!” diyenleri duyar gibiyim. Peki, bu yeni nesil iş modeliyle Türkiye’de çalışmak mümkün mü? Elbette mümkün. 

Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada online içerik editörlüğü neredeyse son 15 yıldır oldukça popüler, Türkiye için ise bir iş olarak görülmesi ve aylık bir kazanç sağlayacak kadar sistemli şekil alması son 5 yıla dayanıyor.

Türkiye’de online içerik editörlüğü yapabileceğiniz şirket sayısı 50’nin üzerinde ancak bunların 5 tanesinin ciddi ve nitelikli biçimde online içerik talep ettiğini ve tatmin edici ücretler verdiği söylenebilir.

Online İçerik Ajansları Yazarlarını Nasıl Seçiyor?

İşin adı online olunca elbette bu tür bir işe başvuru da online şekilde gerçekleşiyor. Türkiye’de faaliyet gösteren online içerik ajanslarının pek çoğu yazar adaylarından 300 - 500 kelime arasında bir deneme içerik talep ediyor. Aynı zamanda eğitim durumunuz ve ilgi alanlarınız da yazarlık başvurusunda talep edilen bilgiler arasında sayılabilir. Yazarlığa kabulde dikkat edilen hususular ise özetle;

  • Dil ve anlatım kuralları

  • İmla kuralları

  • Metinde bütünlük 

  • Talebe uygun nitelikte içerik

Sıralanan tüm hususlar aslında ne kadar iyi bir yazar olduğunuzu gösteren temel argümanlar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi “Bilgi güçtür” ve sahip olduğunuz bilgi birikimi online içerik editörlüğüne kabulünüzde de etkili rol oynayacak.

Farklı Dillerde İçerik Üretebiliyorsanız Çok Daha Avantajlı Sayılırsınız

Avrupa ve Amerika’da yer alan online içerik editörü olarak çalışabileceğiniz yüzlerce şirket bulunuyor. Söz konusu şirketler pek çok farklı dilde içerik üretimi yapıyor. Özellikle İngilizce içerik üretebiliyorsanız oldukça avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Hem ücretler çok daha tatmin edici hem de çok daha farklı seçenekte içerik talepleri sunuluyor. 

Bir online içerik ajansına bağılı olmadan çalışmak ve müşterilerinizle doğrudan iletişim kurmak da isteyebilirsiniz. İyi bir İngilizceye sahipseniz, online içerik konusunda iddialıyım diyorsanız. Homeworking çalışma şekliyle müşterilerinize doğrudan erişebileceğiniz platformlar da bulunuyor. 

Son olarak; online içerik editörlüğü konusunda daha fazla bilgi almak ve bu alanda kendinizi yetiştirmek istiyorsanız, İstanbul İşletme Enstitüsü çatısı altında verilen eğitimlere göz atmanızı tavsiye ederiz. 

içerik yazarlığı içerik editörlüğü eğitim
Sertaç Dalgalıdere
Dr. Sertaç Dalgalıdere
Gazeteci - Akademisyen

Marmara Üniversitesi Bilişim Teknoloji Doktorası yapan Dalgalıdere, uzun süren gazetecelik deneyiminin ardından Mustafa Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Halen dijital alanda çalışmalar yapmakta ve bilişim ve içerik üzerine eğitmenlik yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.