AnasayfaBlogYaşam Boyu Öğrenme: Kişisel Gelişim ve Eğitim
Kişisel Gelişim

Yaşam Boyu Öğrenme: Kişisel Gelişim ve Eğitim

04 Kasım 2019
Yaşam Boyu Öğrenme: Kişisel Gelişim ve Eğitim

İnsan doğduğu andan itibaren sürekli gelişen ve değişen bir varlıktır. Bu süreç içinde varlık sahnesinde ise en önemli rol insanın kendine yönelik yaptığı katkı ve yatırım olan kişisel gelişim ve eğitimdir. Özellikle gelişen ve değişen günümüz dünyasında kişilerin kendini geliştirmesi kaçınılmaz bir durumdur. 

Yaşam Boyu Eğitim

Çağın ruhuna uymak için sürekli kendimizi geliştirip eğiterek yaşam boyu eğitimimizi sürdürmemiz gereken günümüzde, kişisel gelişimimiz sanılandan daha çok önem arz ediyor. Doğduğumuz andan şimdiki anımıza kadar kişi hep eğitim içerisindedir. Bu eğitimin kimi zaman farkında bile olmayız. 

Bu bağlamda her öğrendiğimiz deneyimlediğimiz şeyler kişiye geri dönüt halindedir. Bu durum kişinin gelişimini etkilemektedir. Eğitim denilen kavram illa belli bir formal üzerinde olmaz. Formal kalıpta olan öğrenme durumu zaten öğretim kavramının kapsamına girmektedir. 

Kişinin belli başlı kurslar aracılığı ile kendini eğitmesi geliştirmesi günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Fakat her şeyden önce kişinin kendini geliştirmeyi istemesi gerekmekte. Eğer bu istek kişiyi harekete geçirirse yaptığı işte daha çok başarı sağlayacağı unutulmamalıdır. Çevresel faktörler ile harekete geçmekten ziyade içsel dürtüleri ile gelişmek isteyen bir birey gelişimini her türlü sağlayabilir. 

Bilgiyi Öğrenmeye Cesaret Etme Nedir?

Aydınlanma filozoflarından Immanuel Kant’ın “sapere aude” yani bilgiyi bilmeye öğrenmeye cesaret etme durumu, kişilerin sorgulamaya kendini bilme yönünde teşvik etmesi ile mümkün olan bir durumu da ifade etmektedir. Tarihsel süreçte Kant’ın bu söylemsel kalıbı kişisel gelişim ve eğitimde bir kırılma noktasını oluşturmaktadır. 

Bu mihenk taşından sonraki süreç günümüze kadar ilerleyerek devam etmiştir. Kişi farkındalığını sağladığı sürece kişisel eğitimini kendinin de sağlayabileceğini unutmamalıdır. Her geçen gün değişen ve gelişen modern dünyada kalifiyeli insan ihtiyacı artmış durumdadır. 

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Nitelikli yetişmiş insan yani başka bir deyişle formal öğretiminin yanında kişinin kendi kişisel gelişimini ve eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir.  Bu şekilde olan bireyler hem iş sahalarında daha çok tercih edilmekte hem de sosyal becerileri daha gelişmiş kimseler olmaktadır. Kişinin kendini geliştirmesine farkındalık kazandırmak için daha önce bahsettiğimiz online eğitimler bu aşamada etkili olmaktadır.

Bazen kişilerin kendini eğitiminde istenmedeki olumsuz sonuçlarda ortaya çıkabilmektedir. Bahsedilen kurslar aracılığı ile insanların içinde barındırdıkları bu kişisel gelişim eğitim potansiyelini daha pozitif yöne çekebilecek eğitim kurumlarına yönlendirmekte fayda vardır.

Kişisel gelişim ve eğitim için kurslar var mı?

Kişisel gelişim eğitimleri ile kendini daha iyi tanıyan, kendine güvenen ve daha iyi insan ilişkileri kurabilen bir birey oluruz. Eğitimlerde öğrendiğiniz yönergeleri içselleştirerek bu süreci doyuma ulaştırmak sizin göreviniz. Kişisel gelişim eğitimlerini internet üzerinden uzaktan online eğitim veren İstanbul İşletme Enstitüsünden alabilirsiniz.

Pozitif Enerji Yakalamak

Kişisel gelişim eğitimleri için kendinize zaman ayırmak ve bu konuda kendi iç sesinizi dinlemek oldukça önemlidir. Kendinize vakit ayırıp bazı şeylerle yüzleşmek size olumlu ve pozitif enerji katacaktır. Sağlıklı yemekler, müzik dinlemek, film izlemek veya yürüyüş yapmak ya da sizin iyi hissedeceğiniz diğer aktiviteler kişisel gelişim eğitiminize iyi gelecek aktivitelerdir. Sonuç itibariyle bu hususta kişilerinin önce kendi gelişimlerinin farkında olmaları ve bu gelişimlerin pozitif yönde etki edecek iienstitu kursları ile desteklemeleri onları günümüz dünyasında daha önde gelen kimseler yapmaktadır.

Yazar: Gülay İrem Tilki

bilgiyi öğrenme eğitim iienstitukişisel gelişim online eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150