AnasayfaBlogYandex Toloka İle Para Kazanma Yöntemi
İş Bulmak

Yandex Toloka İle Para Kazanma Yöntemi

03 Şubat 2020
Yandex Toloka İle Para Kazanma Yöntemi

İnternetten para kazanmak isteyen kullanıcılar hem yaptıkları işlerin karşılığını almak hem de emeklerinin boşa gitmemesi maksadıyla genellikle tercihlerini ismi bilinen ve güvenilir markalardan yana kullanırlar. Örneğin Google markasına olan güven sayesinde birçok insan Adsense reklamcılığı yaparak ya da YouTube kanalı açma ile internetten para kazanma işine soyunmuşlardır. Google firması da markasına olan bu güveni boşa çıkartmamış, gerçekten de insanlar internetten hatırı sayılır paralar kazanmaya başlamışlardır.

Yandex firması da marka gücünü arkasını alarak kendisine güvenen kullanıcıları için Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi geliştirmiştir. Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi yazılım ile bir sonuca varılamayan, mutlaka insana ihtiyaç duyulan hususlarda insan gücünü bir bedel karşılığında kullanmayı amaçlamaktadır. Kullanıcıların sisteme dahil olması ile birlikte hem Yandex amaçladığı hedefe ulaşmakta hem de kullanıcılar internetten para kazanmaktadır.

Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi size görevler vermektedir. Bu görevler genellikle, Yandex arama motoru kullanılarak listelenen sonuçların doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak maksadıyla hataların tespit edilmesi ya da eksik bilgilerin tamamlanması şeklindedir. Bunlar, görsellerin karşılaştırılması olabileceği gibi belli başlı ürünlerin kategorize edilmesi şeklinde de olabilir. Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi kullanıcıları için çok kolay bir yöntemdir. Yandex Toloka kullanıcısı tercih yaptığı görevi tamamlayarak para kazanabilir. Görevleri tamamlayabilmek adına ihtiyaç duyacağınız tek şey boş zamandır.

Yandex Toloka Nedir?

Google’ın internetten para kazandıran hizmetlerinin popülerliği yanında Yandex Toloka çok az bilinmekte, bu nedenle doğal olarak herkes Yandex Toloka nedir sorusunu sormaktadır. Yandex Toloka, görev tamamlayarak internetten para kazanabileceğiniz bir hizmettir. Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi hem web hem de mobil uygulama tabanlı kullanılabilir.

Yandex’in müşterileri olan firmalar tarafından Yandex Toloka aracılığıyla çeşitli görevler yayınlanır. Bu görevler;

 • Bir anahtar kelime karşılığı olacak sayfa ya da belgenin ne olduğu şeklinde bir soru,

 • Gösterilen bir fotoğrafın çocuklar için uygun olup olmadığının tespit edilmesi,

 • Bir kurumun iletişim bilgilerinin ve adresinin doğruluğunun yerinde görülmesi ve fotoğraflanması,

vb. şeklinde olabilir.

Yayınlanan her görevin ayrı bir talimatı bulunur. Seçtiğiniz görevi, istenildiği şekilde tamamlayarak o göreve karşılık gelen ödemeyi alabilmeniz için görev talimatlarını dikkatli bir şekilde okumanız gerekir. Örneğin, bir harita görevi seçtiniz ve bölgenizde bulunan bir hastanenin girişini fotoğraflamanız istendi.  Sizden istenen rastgele bir fotoğraf değildir. Nasıl bir fotoğraf istendiği görevin talimatında detaylı bir şekilde yazmaktadır.

Görevin tamamlanabilmesi için Yandex tarafından onaylanması gerekir. Bu nedenle, görevinizi tamamladığınızı gösteren verileri Yandex Toloka aracılığıyla ulaştırdığınız andan itibaren inceleme süreci başlar. Kontrol süreci sonunda görevin onaylanması halinde kazancınız hesabınıza aktarılır, eğer onaylanmaz ise gerekçesi tarafınıza bildirilir.

Yandex Toloka nedir sorusunun cevabını en özet haliyle verdik. Şimdi de Yandex Toloka nasıl kullanılır ve sistem nasıl işliyor, hep beraber daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yandex Toloka Nasıl Kullanılır?

Yandex Toloka hizmeti, alternatif arama motorları arasında yer alan Yandex’ten kazanç elde etmek için bir platformdur. Basit olarak tanımlayabileceğimiz görevleri yerine getiren tüm kullanıcılara internetten para kazanma fırsatı sunar. Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi Yandex’in her kullanıcısına açıktır. Yani isteyen herkes üye olarak Yandex Toloka ile internetten para kazanabilir. Yandex Toloka üyeleri, yaptıkları görev karşılığında kazançlarının hesaplarına aktarıldığını onaylayan geri bildirimlerde bulunmuşlardır.

Yandex Toloka’nın en büyük avantajlarından birisi üçüncü taraf sitelerde gezinme ihtiyacının olmamasıdır. Bu sayede kötü amaçlı bir yazılımın bilgisayarınıza bulaşma riski olmaz. Herhangi bir gruba katılmak gibi bir zorunluluğunuzun olmaması da ayrı bir avantajdır. Tamamen kendi başınıza ve serbest bir ortamda görevlerinizi yerine getirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yere yatırım yapmadan yalnızca görevlerinize odaklanarak Yandex Toloka ile kazanç sağlarsınız. Yandex Toloka ile yapacağınız başlıca görevler şunlardır:

 • Video kalitesinin tanımlanması,

 • Fotoğraf uygunluğunun değerlendirilmesi,

 • Önerilen arama sorgusunun en iyi türünün seçilmesi,

 • Görüntü kalitesinin değerlendirmesi,

 • Kayıtlı şirketlerin fotoğraflarının çekilmesi,

 • Makale başlıklarının değerlendirilmesi.

Yandex Toloka Üyesi Nasıl Olunur?

Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi için yapılacak ilk iş üye olmaktır. Bunun için bir Yandex hesabınızın ve bu hesaba tanımlı bir cep telefonu numaranızın olması gerekir. Tabi ki yaşınızın da 18’den büyük olması en temel şarttır. Kayıt işlemini gerçekleştirmeniz neredeyse 5 dakikadan az sürmektedir. Üye olduğunuz andan itibaren hemen kazanmaya başlayabilirsiniz ancak bazı görevleri alabilmeniz için önceden eğitim gerektirir.

Bu eğitimleri web ya da mobil uygulama üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim aşamasının başarıyla tamamlanması görev karşılığı alacağınız tutarları artırmakla kalmayacak, her bir görev için kuralları yeniden okumak zorunda  da kalmayacaksınız. Bazı görevler birkaç kez gerçekleştirilebilir, bu da basit bir görev üzerinden daha fazla kazanmanızı sağlar. Kazançlar otomatik olarak hesaplanır ancak bazı görevlerin incelenmesi gerekir. Ödeme tutarları 0,01$ ila 0,08$ arasında değişmektedir.

Yandex Toloka İle Nasıl Para Kazanılır?

Grafik görüntülerle çalışma

 • Yinelenen fotoğraf algılama

 • Görüntü kalitesi değerlendirmesi

 • Reklam materyali arama

 • Video görüntülerini eşleştirme

 • Görüntüyü döndürme

Videolu görevler

 • Video kalitesi değerlendirme

 • Videoyu arama sorgusuyla eşleştirme

Ses dosyalarıyla çalışma

 • Sesin metne dönüştürülmesi

Metin materyali ile çalışma

 • Sitedeki metin materyallerinin incelenmesi

 • Bilginin geçerliliği, yanlışlıkların düzeltilmesi

 • Makalelerin analizi, moderatörün çalışması

Diğer bir göreve bağlı görevler

 • Arama sorgusuna verilen materyalin uygunluğu

 • İstekte karmaşık dili belirleme

 • Arama sorgusuna göre arama yanıtı

Sokak görevleri

 • İstatistiksel göstergeler (örneğin, geçen araba sayısını ölçün)

 • Bir cadde, bina veya başka bir nesnenin fotoğrafını çekin

Yandex Toloka Üyelerine Tavsiyeler

Eğitimler sonucunda geçer not almamış olabilirsiniz ancak eğitimler zaten üyenin gelişimi içindir. Bu nedenle eğitimler tekrar edilebilir, eğitim sonuçları iyileştirilebilir. Yandex Toloka üye çalışmalarını derecelendirmektedir. Görev icra ettikçe, derecelendirme puanınız artar ya da azalır. Görevinizi yüksek kalitede yerine getirmeniz derecenizi yükseltir. Verilen görevleri zamanında yapmamanız halinde puan kaybedersiniz. Bu durum puanınızın düşmesine yol açar.

Daha fazla kazanmanıza yardımcı olacak tavsiyeler;

 • Tüm görevleri birden aynı anda almaya kalkışmayın. Yalnızca tüm talimatları okumanız bile oldukça zaman alacaktır. Bu nedenle, aynı türden birkaç görev seçmek ve bunların üzerine odaklanarak kaliteli iş çıkarmak çok daha iyi olacaktır.

 • Büyük ücretlerin peşinde koşmayın, zaman ve kâr arasındaki ilişkiyi doğru kurun. Azami kazancın 0,08 dolar olduğu görevlerin çoğu birkaç saat sürerken 0,02 dolarlık bir görev 5 dakika sürmektedir. Stratejinizi buna göre belirleyin.

 • Hafta içi çalışın. Kullanıcıların çoğu planlamasını hafta sonuna yapıyor, bu da internetten para kazanmak isteyen kullanıcıların çokluğu nedeniyle avantajlı veya fırsat görevlerinin sizden önce başkası tarafından alınmasına sebep oluyor. Fırsatları kaçırmayacak şekilde düzeninizi alın.

 • Kısayol tuşlarını ihmal etmeyin. Zamanla yarışıyor olacaksınız. Klavye ile çalışmak zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Kısayol tuşlarının işlevlerini en kısa zamanda öğrenin.

En çok kazananlar listesinin en üst sıralarında yer alan kullanıcılar ayda 10 ila 100 $ alıyorlar. Bazı forumlarda günlük 8-10 $ kazandığını iddia edenler de yok değil! Bu rakamlar ne bir asgari ne de azami kazanç göstergesi değildir. Ancak Yandex Toloka ile para kazanma yöntemi kullanılarak kazanılan tutar hakkında size bir fikir verir. Yandex Toloka muhteşem kazançlar vaat eden bir sistem değildir ancak internetten para kazanmak isteyenler için de iyi bir alternatiftir.  

yandex toloka yandex toloka ile para kazanma internetten para kazanma yandex toloka nasıl kullanılır
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Nasıl Para Kazanırım?
Nasıl Yapılır?

Nasıl Para Kazanırım?

17 Kasım 2021
Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri
Kişisel Gelişim

Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

12 Aralık 2019
Dijital paralar resmi olarak hayatımıza 2010 yılında giriş yaptı. Tanıtıldığı yıllar kimsenin bilmediği hatta adını duymadığı paralar, günümüzde trend oldu.
Kişisel Gelişim

Para Kazanma Fikirleri ve Yolları

09 Aralık 2019
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259