AnasayfaBlogVideographer Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Videographer Nedir? Ne İş Yapar?

04 Nisan 2021
Videographer Nedir? Ne İş Yapar?

Bazı meslekler birden çok adlandırmayla lanse ediliyor. Videographer mesleği de söz konusu mesleklerden biri. Video editörlüğü, kurgu-montaj uzmanı ve videographer. Birden fazla adlandırmaya sahip olsa videographer ve diğer meslek adları aynı iş üzerine kuruludur: kurgu. Kurgu işleri, bir videonun istenilen biçimde düzenlenmesini içerir.

Videographer, müşteri ya da hedef kitle için kurgu-montaj işleri ile uğraşır. Yeni nesil bir meslek olmasa da sosyal medya ve video içeriklerinin popülerleşmesiyle videographer mesleğinin yeninden canlandığını söylemek mümkün. Biz de yazımızda videoların profesyonel olarak düzenlenmesini sağlayan popüler mesleklerden olan videographerdan bahsedeceğiz. 

Videographer Nedir?

Videographer, video düzenleme işlerinden sorumlu kişidir. Videographer, kurgu işini halletmeden önce çekimleri kendi çeker. Yani fotoğrafçının çekeceği çekimleri videographer olan kişiler de yapabilmektedir. Bir nevi hem video hem de çekimler ile uğraşan kişiye videographer denir.

Videographer, pek çok farklı iş sektöründe kendine yer bulabilen bir meslek icra etmektedir. Bugün fotoğraf- video çekimleri ve düzenleme işleri dolayısıyla videographerlar ile anlaşan birçok müşteri ve marka vardır. Videographerın önemli bir meslek avantajı da freelance çalışmaya en uygun mesleklerden biri olmasıdır. Bilhassa pandemi gibi koşullardan dolayı tercih edilen bir çalışma modeli olan freelance çalışma, video editörlüğü alanında da oldukça tercih edilmektedir. 

Videographer, görsel sanat odaklı bir alandır ve bundan dolayı da bir videographer'dan yaratıcı işler beklenir. Özellikle işin montaj-kurgu kısmında videographerın kendine özgü bir kullanımla işin başına oturması, yaratıcılığı geliştirmesi açısından önemli bir durum sunmaktadır.

Videographer mesleği, iletişim ve görsel sanat odaklı bir alan olduğundan videographer'ın bazı iletişim ve yaratıcılık yetkinliklerine sahip olması gerekir. Geniş bir portfolyoya sahip bir videographer, sektörde kendine kolayca yer bulabilir ve birbirinden farklı işlerle uğraşabilir. Peki bir videographerın alanda kendini kanıtlaması için neler yapması gerekir?

Öncelikle viodegrapher'ın video düzenleme konusunda son trendleri ve gelişmeleri takip etmesi gerekir. Özellikle reklamcılık alanında çalışmak isteyen bir videographer'ın yeni medya, halkla ilişkiler, fotoğrafçılık ve çekim yapacağı ilgili alana aşina olması beklenir. Yine bir videographer, fotoğraf ve video alanında çekimler yaptığı için ileri düzey fotoğrafçılık hakkında da bilgi ve fikir sahibi olmalıdır. Genel olarak ise videographerın ekip çalışmasına yatkın olması ve müşteri iletişimi yürüterek iletişim ağını güçlendirrmesi gerekir. 

Videographer Ne İş Yapar?

Videographer öncelikle video kurgu işleriyle meşguldür. Çoğunlukla müşterinin ihtiyaç ve isteklerine göre videographer'ın yapacağı işler artar. Ayrıca videographer sadece kurgu işleriyle uğraşmaz, video içerikleri de yaratarak video içerik üreticisi görevini üstlenir. Video içerik fikri hazırlar ve buna uygun video çekim teknikleri düşünür. Genel olarak bir videographer'ın görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir. 

 • Kurgu programlarını kullanarak video için istenen düzenlemeleri etkinleştirir.

 • Videonun yazı, görüntü, ses, efekt, grafik ve animasyon gibi gereksinimlerini yapar. 

 • Müşterinin istediği video ve fotoğraf çekimlerini tamamlar. 

 • Videoları yayımlanacak sosyal medya mecrasına göre düzenler. 

 • Video içeriği ve video temasını belirler. 

 • Reklam, tanıtım, konferans, konser, yemek, etkinlik, kısa film, belgesel film ve sosyal medya video içeriklerinin çekimlerini planlar. 

 • Çekim öncesi gerekli ekipmanları hazırlar. 

 • Video fikri ve içeriğine göre bir video konsepti ve çekimini belirler. 

 • Müşteri briefine uygun çekimleri ve kurguyu belirler. 

 • Video ve fotoğrafları son hâline getirir. 

 • Fotoğraf ve video çekiminde ışık, pozlama, kompozisyon, renk ve gerekli ekipman kullanımına dikkat eder. 

 • Video kurgulama aşamasında müşteri ile iletişime geçerek eksiklikler ve gereklilikler üzerine fikir alışverişinde bulunur. 

Videographer, freelance ya da tam zamanlı çalışarak yukarıdaki işleri yerine getirir. Tam zamanlı çalışan bir videographer zaman zaman yoğun çalışabilmektedir. Bununla birlikte freelance çalışan bir videographer de işlerinin fazlalığına göre yoğun tempoda işlerini yerine getirir. 

Videographer Maaşları

Videographer mesleğinin maaşları, deneyim ve alan yetkinliklerini göstermeye bağlı olarak değişebilmektedir. Son yıllarda videographer mesleğine ve video düzenleme işlerine olan ilgi ve talep oldukça arttı. Buna bağlı olarak da videographer ya da video editörleri, birden fazla işle meşgul olmaya başladı.

Videographer maaşları; freelance, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışmaya bağlı olarak sabit nitelikte değildir. Frelance çalışan bir bir videographer, verimli çalışmasına ve fazla iş almasına bağlı olarak asgari ücretin üzerinde bir maaş alır. Deneyimli bir videographer ise 3.000- 10.000 TL arasında değişen bir maaş alabilir.

Stajyer videographer'ın başlangıç maaşı ise asgari ücretten az olabilmektedir. Fakat bazı reklam ve fotoğraf ajanslarında asgari ücret ile maaş alan stajyerler de vardır. Videographer mesleği, sadece yurt içinde çalışma imkânı sunmaz. İngilizce kullanımınız ve yurt dışında çalışma isteğiniz doğrultusunda freelance, uzaktan ya da tam zamanlı çalışma olanağını değerlendirebilirsiniz. 

Videographer Nasıl Olunur?

Videographer olmak için öncelikle video- kurgu işlerine yönelik bir kariyer hedefinizin olması gerekir. Günümüzde videographer mesleği popüler bir meslek alanı olsa da bu alanın da belli başlı zorlukları ve istekleri vardır. 

Videographer olma yolunda atılacak ilk adım video düzenleme programlarını öğrenmek ve aktif kullanmaktır. İş alanlarında daha çok Adobe programları arasında olan Premier Pro ve After Effect isteniyor. Bu iki program dışındaki video edit programları da alanda gelişmenize yardımcı olacaktır. Video düzenleme konusunda birçok mecra eğitim vermektedir. Ayrıca profesyonel olarak sürdürmenize yönelik üniversite eğitimleri de bulunmaktadır. İletişim ve güzel sanatlar fakültesi, videographer olmak için ideal eğitimler sunmaktadır. 

Söz konusu fakültelerde okurken yavaş yavaş sektöre adım atabilirsiniz. Stajyer video editörü ya da kurgu-montaj elemanı rayan reklam ve fotoğrafçılık ajasnlarına başvurabilirsiniz. Fakat bu tür ajanslarda çalışmak için video düzenleme programlarından en az birini ileri düzey kullanabilmeniz gerekir. Edineceğiniz küçük deneyimler, ileride size daha büyük bir alanda çalışma imkânı sunacaktır.

Ayrıca işe alım noktasında önemli bir faktör portfolyo genişliğine de önem göstererek yaptığınız işleri sunabilmelisiniz. Yine öğrencilik ve iş hayatında video ve fotoğraf konusunda kendini geliştirerek tercih edilen bir video editörü olmaya özen göstermeye çalışın. Özellikle freelance çalışmak isteyen video editörlerinin, tercih edilmek için farklı işleri almaları ve mesleki analamda kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Videographer Videographer nedir Videographer ne iş yapar Videographer maaşları Videographer nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209
Adobe After Effects Eğitimi
Esmanur BayarEsmanur Bayar
750209