AnasayfaBlogVerimliliğin Anahtarlarından Biri: Odaklanmak
Hedef Belirleme

Verimliliğin Anahtarlarından Biri: Odaklanmak

05 Aralık 2018
Birbirine bakan ve yüzüklerle süslenmiş iki elin yakın çekimi. Eller hafifçe üst üste binmiş ve parmaklar iç içe geçmiştir. Her iki elin orta parmağında birer yüzük var. Yüzükler altındır ve ortalarında değerli bir taş vardır. Eller narin ve yumuşak görünmektedir. Cilt pürüzsüz ve soluktur, gözle görülür bir leke yoktur. Tırnaklar kısa kesilmiş ve açık pembe bir oje ile boyanmış. Arka plan bulanıklaştırılmış.
Odaklanma KonusuOdaklanmanın FaydalarıOdaklanmanın Uygulanması
İş Hayatında OdaklanmaÇok iş yapmaktansa az ve öz iş yapmak daha başarılı olmayı sağlar.Hangi işi gerçekten yapmak istediğimize karar vermek ve ona odaklanmak.
İçsel OdaklanmaKişinin kendi kontrol ve denetimini arttırma olanağı sağlar.Kişinin kendi farkındalığının artırılması ve bilinçli düşüncelere yönelme.
Sosyal OdaklanmaÇevremizdekilerin düşünce ve duygularını anlama olanağı sağlar.Empati yapabilme ve başkalarının bakış açısını anlamak.
Genel OdaklanmaGeniş bir perspektif ile düşünme becerisi kazandırır.Makro düzeyde düşünme ve olaylara genel bir bakış sergileme.
Odaklanmanın Eğitimdeki ÖnemiÖğrencilerin daha başarılı olmalarını sağlar, bireysel gelişimlerine katkıda bulunur.Öğrencilerin dikkat toplama becerilerini geliştirmek için çeşitli eğitim metotlarının uygulanması.
Bilgi BirikimiDaha fazla bilgi birikimi ve bilgili olma durumu.Belirli bir konuya odaklanıp onun hakkında geniş yelpazede bilgi edinme.
Zaman YönetimiDaha verimli bir şekilde zaman kullanma becerisi kazandırır.Zamanı verimli kullanmak için planlama ve organizasyon yeteneğini geliştirme.
Mental OdaklanmaBireyin zihinsel yeteneklerini arttırır ve konsantrasyonunu geliştirir.Zihin egzersizleri ve farkındalık tekniklerini uygulamak.
Kişisel GelişimBireysel hedeflere ulaşmayı kolaylaştırır ve gelişimi hızlandırır.Kişisel hedef belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli adımları atma.
Teknoloji KullanımıDaha etkin ve verimli bir şekilde teknolojiyi kullanabilme yeteneği kazandırır.Teknolojik cihazları ve yazılımları belirli bir amaca hizmet edecek şekilde kullanma.

İş hayatında çok iş yapanlara istinaden az ve odaklanılmış niş iş yapanlara göre daha başarısız olduğunu gözlemliyoruz. Çünkü çok önemli bir kavramı işlerine yansıtamıyorlar. O da odaklanma. Başarının sırrı için odaklanmadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin efsane koçlarından Phil Jackson’a basketbolcuların konsantrasyonunu nasıl arttırdığı sorusuna verdiği cevap çok öğreticidir: “Eğer oyuncular, içinde bulundukları anda olmayı başarırlarsa kendilerini en iyi duruma getirirler. Hata yapma riskleri azalır ve hep bir adım daha hızlı ve bir ardım önde olurlar.”

Mihaly Csikszentmihalyi, başarılı insanların kendilerini dikkatli olmada eğitebilenler arasından çıktığını söyler. Csikszentmihalyi‘ye göre bilincini denetleyerek istediği konuya odaklanabilen; dikkatini dağıtan şeyleri göz ardı edebilen ve hedefine ulaşana kadar odağını kaybetmeyen insanlar, sadece başarılı olmakla kalmazlar aynı zamanda hayattan daha büyük zevk de alırlar. Çünkü yapılan işe odaklanmak, o anı dolu dolu yaşamak demektir. Yapılan işe konsantre olamamak ise, o anın geçmesi istemek demektir.

Maalesef içinde bulundukları zamanın bir an önce geçmesini isteyen, bir sonraki anda daha mutlu olacaklarını umut eden insanlar var. İnsanın kendini içinde bulunduğu zamana veremeyip sürekli geçmişi ya geleceği düşünmesi, mutsuzluğun reçetesidir. Eckhart Tolle’nin de söylediği gibi pek çok insan, ya geçmişle hesaplaşma yaparak ya da gelecekten endişe ederek yaşıyor. Bu arada da asıl odaklanması gereken “şimdiki zamanı” kaçırıyor, hayatı ıskalıyor.

Hayatın her alanında bu kavram önemlidir. Odaklandığınızda kendinizi daha hızlı geliştirirsiniz. Odaklanamayan, birçok işi aynı anda yapan şirketler başarılı olamıyorlar, Bunun nedeni: Odaklanamayıp bütçeyi yeterince faydalı bir şekilde kullanamıyorlar.

Malcolm Gladwell 10. 000 saat kuramına göre bir insanın bir işte uzman olarak sayılabilmesi için o konuda 10.000 saat çalışmış olması gerekiyor. Bu şekilde ancak bir işte uzmanlaşmış olur diyor bu kurama bakılırsa, Günde 10 saat tek o işle uğraşsak, 33 ay’a tekabul ediyor, şimdi dönüp kendimize bir soralım biz uzmanmıyız, uzman olduğumuz alana odaklanabiliyor muyuz ?

Odaklanma terimi aslında tek bir işe odaklanmak anlamına gelsede yaşayışımız, ve yapımız dolayısıyla, farklı işleredeki fırsatlar kafamıza aklımıza daha yatkın geldiği için, ama genelde uygulamaya konulunca, sapmaların olacağını ön görmediğimiz için, odaklanma terimini büyük çoğunluğumuz gerçekleştiremiyor.

Çünkü 2 önemli noktayı kaçırıyoruz;

1. si girdiğimiz her yeni iş,  yeni rakipler, yeni cepheler demek. Yeni işler sizin daha fazla zorlanmanız anlamına geliyor. 2. si İş gücünüz dağılmış oluyor. Bilgi birikiminiz parça parça oluyor.Toplamdaki etkisi zayıflıyor.

Bugün Amerika’da birçok çalışan odaklanma ve zaman yönetimi eğitimlerine gidiyor, teknolojinin kölesi olmamak ve teknolojiyi kendi avantajına çevirmek için düşünce şekillerini değiştirmenin yöntemlerini öğrenmeye çalışıyor.

İlgili eğitim: Etkili Zaman Yönetimi Eğitimi

Kendinize, diğerlerine ve dış dünyaya odaklanmak

Psikolog Yazar Daniel Goleman, Odak Mükemmelliğin Gizli Anahtarı adlı kitabında, odaklanmayı üç seviyede görür: İlk seviyede, içsel odaklanma, insanın kendi kendini kontrolü ve denetimiyle yakından ilgilidir. İkincisi, çevremizdekilerin düşünce ve duygularını anlayabilme çabası göstermeyi içerir ve üçüncü seviyede daha genel, dışardan bir bakış sergilemeyi gerektirir. Olup bitenlere mümkün olduğunca objektif bir şekilde dışarıdan bakmak ve büyük resmi kavrayabilmek için bu son seviyenin büyük önemi vardır. Goleman’a göre çok başarılı insanların sırrı bu üç odağı dengeli bir şekilde bir araya getirme becerilerinde gizlidir.

Odak bir işi iyi yapmanın tek yoludur. Ne kadar konsantre olursanız o kadar iyi iş çıkarırsınız. İki kere iki dörttür: Odak başarı getirir, odağı olmadan çalışmak başarısızlık. Kişinin odağını kaybetmesi hedefinin olmaması kadar kötüdür. Dikkatini toplayıp her anını planlayıp değerlendirmedikten sonra hedefine ulaşması neredeyse imkânsızdır.

Bütün mesele ne alanda başarılı olmak istediğimizi bilmekte

Hangi alanda sivrilmek, 1 numara olmak istiyorsunuz? Bu alana tutkuyla bağlı mısınız? İlk sorunun cevabı belliyse ve 2. sorunun cevabı evetse, işiniz kolay. Alanınıza odaklanır, zaman zaman kaybettiğiniz odağı yeniden sevdiğiniz konuya çevirmek için çaba harcarsınız. İşiniz büyüdükçe, konuyu daha da benimser, odak kaybını daha da aza indirgeyebilirsiniz.

Asıl zor durum bu iki sorunun cevabından emin olmayanların… Neye odaklanmak istediğinizi bilirseniz, başarılı olma yolunu yarılamışsınız demektir.

Odaklanma zihni geliştirir

Beyin, gelişmesi ve olgunlaşması en uzun süren organımızdır. Beynin fizyolojik gelişimi 20’li yaşlara kadar devam eder. Beynin dikkatten sorumlu bölgeleri de, beyne paralel olarak gelişimlerine yetişkinlik döneminde de devam ederler. Kısacası, beynimizi ve dikkatimizi geliştirmemiz yaşımız ilerledikçe de mümkündür. Yoğun odaklanma zihnin hızını arttırır, beyindeki sinaptik bağlantıları güçlendirir, neye odaklanıyorsak o konuyla ilgili sinir ağları yaratır ve zihin bölgesini geliştirir. Goleman, dikkati bir kas benzetmesiyle açıklar. Dikkati egzersizle güçlendireceğimiz bir zihin kası olarak düşünmemizi ister. Ezberleme ve yoğunlaşma o kası çalıştırır. Kaslarınızı ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar güçlenir, dayanıklılığınızı arttırırsınız. Tam tersi de geçerlidir, spor yapmaz, hareketsiz kalırsanız, kaslarınız işlevlerini unutur.

Odaklanırsanız, rakiplerinizden sıyrılırsınız. Şirketler biraz başarılı olunca başka girişimler yapmaya çalışırlar. Belki hiç bilmedikleri farklı sektörlere girerler ama eski güçlerini kaybederler, Çünkü enerjiyi bütçeyi bölerler vede yeni girecekleri işte ki tecrübesizlikleri onları başarısızlığa sürükler, elinizde 10 merminiz varsa 2 hedefi vurmak daha kolaydır, ama 5 hedefte vurma ihtimaliniz düşecektir

Odaklanırsanız, uzmanlaşırsınız. Başkaları diğer işleri tanımaya, onların inceliklerini öğrenmeye tecrübe edinmeye çalışırken siz kendi işinize odaklanır, onu nasıl geliştireceğinizi ileriye nasıl götürüceğinizi düşünürseniz daha hızlı yol alırsınız. Bir iş üzerinde zaman geçirdikçe onu daha iyi yapmayı öğrenirsiniz.

Odaklanırsanız, güçlenirsiniz. Odaklanma kaynakların boşa gitmesini önler, Piyasayı tam olarak öğrenmiş para kaybedilecek yerleri öğrenmiş olacaksınız, Para kazandıkça işinize harcarsanız satın alma gücünüz artar. Daha uygun almaya başlar, daha fazla para kazanırsınız.

Odaklanma kavramı hayatın her alanında gerekli sizi başarıyı götürüyor. İşinizi iyi yapmak kendinizi geliştirmek istiyorsanız, odaklanmanız o işte tecrübe edinmeniz gerekiyor.

Elbette ki işinizde karlılık oranları düşük geleceği olmayan bir işse o işe odaklanmayı bırakın , ve kendinize yeteneklerinize ve bilginize dair odaklanabileceğiniz bir iş alanı tercih edin.

Elbette odaklanma tek başına yeterli olamıyor. Odaklanırken kendinizi de geliştirmeniz ve o işte eski yetişmiş insanlardan tecrübe edinmeniz gerekiyor.

İş Hayatında Odaklanma, Çok iş yapmaktansa az ve öz iş yapmak daha başarılı olmayı sağlar, Hangi işi gerçekten yapmak istediğimize karar vermek ve ona odaklanmak, İçsel Odaklanma, Kişinin kendi kontrol ve denetimini arttırma olanağı sağlar, Kişinin kendi farkındalığının artırılması ve bilinçli düşüncelere yönelme, Sosyal Odaklanma, Çevremizdekilerin düşünce ve duygularını anlama olanağı sağlar, Empati yapabilme ve başkalarının bakış açısını anlamak, Genel Odaklanma, Geniş bir perspektif ile düşünme becerisi kazandırır, Makro düzeyde düşünme ve olaylara genel bir bakış sergileme, Odaklanmanın Eğitimdeki Önemi, Öğrencilerin daha başarılı olmalarını sağlar, bireysel gelişimlerine katkıda bulunur, Öğrencilerin dikkat toplama becerilerini geliştirmek için çeşitli eğitim metotlarının uygulanması, Bilgi Birikimi, Daha fazla bilgi birikimi ve bilgili olma durumu, Belirli bir konuya odaklanıp onun hakkında geniş yelpazede bilgi edinme, Zaman Yönetimi, Daha verimli bir şekilde zaman kullanma becerisi kazandırır, Zamanı verimli kullanmak için planlama ve organizasyon yeteneğini geliştirme, Mental Odaklanma, Bireyin zihinsel yeteneklerini arttırır ve konsantrasyonunu geliştirir, Zihin egzersizleri ve farkındalık tekniklerini uygulamak, Kişisel Gelişim, Bireysel hedeflere ulaşmayı kolaylaştırır ve gelişimi hızlandırır, Kişisel hedef belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için gerekli adımları atma, Teknoloji Kullanımı, Daha etkin ve verimli bir şekilde teknolojiyi kullanabilme yeteneği kazandırır, Teknolojik cihazları ve yazılımları belirli bir amaca hizmet edecek şekilde kullanma
verimlilik odaklanmak başarı hedef pozisyon kariyer gelişimi kariyer gelişim odaklanma süreci
Uzun, dalgalı kahverengi saçları sırtından aşağı dökülen genç bir kadın. Düz beyaz bir duvarın önünde duruyor, vücudu hafifçe yana dönmüş. Yüz ifadesi dalgın, gözleri uzaklara bakıyor. Beyaz bir gömlek ve koyu renk bir kot pantolon giymiş, ellerini rahatça kalçalarına dayamış. Saçları ortadan ayrılmış, bukleleri yüzünü yumuşak bir şekilde çerçeveliyor. Kendi teninde rahat ve kendinden emin görünüyor.
Elif Burcu Tapsız
Blog Yazarı

Çukurova Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1245721
Bu görüntü yeşil bir bitki üzerine yerleştirilmiş bir logoyu göstermektedir. Logo, mavi ve siyah renklerden oluşan bir kare gibi görünmektedir. Ortasında beyaz bir L harfi yer alıyor. Arka plan hafifçe odak dışı ve sol üst köşede sarı bir nesne görülebiliyor. Ön plandaki bitki küçük, beyaz çiçeklerle doludur. Logo bitkinin ortasına yerleştirilmiş ve büyük yapraklarla çevrelenmiştir. Görsel canlı, yeşil bir renk düzenine ve açık ve koyu öğeler arasında güçlü bir kontrasta sahip. Fotoğraf genel olarak doğadaki eşsiz bir anı yakalıyor.
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bu, selfie çeken genç bir adamın görüntüsüdür. Kollarını açmış, açık renkli bir duvarın önünde durmaktadır. Beyaz bir tişört, mavi kot pantolon ve bir çift spor ayakkabı giymektedir. Sağ elinde bir cep telefonu var ve kendi fotoğrafını çekmek için telefonu havaya kaldırıyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve gözleri konsantrasyonla kapalı. Koyu renk saçları düzgünce bir tarafa taranmış. Hayatının bir anını yakalarken rahat ve mutlu görünüyor.Kemal Kaluç
11980