AnasayfaBlogVerimliliğin Anahtarlarından Biri: Odaklanmak
Hedef Belirleme

Verimliliğin Anahtarlarından Biri: Odaklanmak

05 Aralık 2018
Verimliliğin Anahtarlarından Biri: Odaklanmak

İş hayatında çok iş yapanlara istinaden az ve odaklanılmış niş iş yapanlara göre daha başarısız olduğunu gözlemliyoruz. Çünkü çok önemli bir kavramı işlerine yansıtamıyorlar. O da odaklanma. Başarının sırrı için odaklanmadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin efsane koçlarından Phil Jackson’a basketbolcuların konsantrasyonunu nasıl arttırdığı sorusuna verdiği cevap çok öğreticidir: “Eğer oyuncular, içinde bulundukları anda olmayı başarırlarsa kendilerini en iyi duruma getirirler. Hata yapma riskleri azalır ve hep bir adım daha hızlı ve bir ardım önde olurlar.”

Mihaly Csikszentmihalyi, başarılı insanların kendilerini dikkatli olmada eğitebilenler arasından çıktığını söyler. Csikszentmihalyi‘ye göre bilincini denetleyerek istediği konuya odaklanabilen; dikkatini dağıtan şeyleri göz ardı edebilen ve hedefine ulaşana kadar odağını kaybetmeyen insanlar, sadece başarılı olmakla kalmazlar aynı zamanda hayattan daha büyük zevk de alırlar. Çünkü yapılan işe odaklanmak, o anı dolu dolu yaşamak demektir. Yapılan işe konsantre olamamak ise, o anın geçmesi istemek demektir.

Maalesef içinde bulundukları zamanın bir an önce geçmesini isteyen, bir sonraki anda daha mutlu olacaklarını umut eden insanlar var. İnsanın kendini içinde bulunduğu zamana veremeyip sürekli geçmişi ya geleceği düşünmesi, mutsuzluğun reçetesidir. Eckhart Tolle’nin de söylediği gibi pek çok insan, ya geçmişle hesaplaşma yaparak ya da gelecekten endişe ederek yaşıyor. Bu arada da asıl odaklanması gereken “şimdiki zamanı” kaçırıyor, hayatı ıskalıyor.

Hayatın her alanında bu kavram önemlidir. Odaklandığınızda kendinizi daha hızlı geliştirirsiniz. Odaklanamayan, birçok işi aynı anda yapan şirketler başarılı olamıyorlar, Bunun nedeni: Odaklanamayıp bütçeyi yeterince faydalı bir şekilde kullanamıyorlar.

Malcolm Gladwell 10. 000 saat kuramına göre bir insanın bir işte uzman olarak sayılabilmesi için o konuda 10.000 saat çalışmış olması gerekiyor. Bu şekilde ancak bir işte uzmanlaşmış olur diyor bu kurama bakılırsa, Günde 10 saat tek o işle uğraşsak, 33 ay’a tekabul ediyor, şimdi dönüp kendimize bir soralım biz uzmanmıyız, uzman olduğumuz alana odaklanabiliyor muyuz ?

Odaklanma terimi aslında tek bir işe odaklanmak anlamına gelsede yaşayışımız, ve yapımız dolayısıyla, farklı işleredeki fırsatlar kafamıza aklımıza daha yatkın geldiği için, ama genelde uygulamaya konulunca, sapmaların olacağını ön görmediğimiz için, odaklanma terimini büyük çoğunluğumuz gerçekleştiremiyor.

Çünkü 2 önemli noktayı kaçırıyoruz;

1. si girdiğimiz her yeni iş,  yeni rakipler, yeni cepheler demek. Yeni işler sizin daha fazla zorlanmanız anlamına geliyor. 2. si İş gücünüz dağılmış oluyor. Bilgi birikiminiz parça parça oluyor.Toplamdaki etkisi zayıflıyor.

Bugün Amerika’da birçok çalışan odaklanma ve zaman yönetimi eğitimlerine gidiyor, teknolojinin kölesi olmamak ve teknolojiyi kendi avantajına çevirmek için düşünce şekillerini değiştirmenin yöntemlerini öğrenmeye çalışıyor.

Kendinize, diğerlerine ve dış dünyaya odaklanmak

Psikolog Yazar Daniel Goleman, Odak Mükemmelliğin Gizli Anahtarı adlı kitabında, odaklanmayı üç seviyede görür: İlk seviyede, içsel odaklanma, insanın kendi kendini kontrolü ve denetimiyle yakından ilgilidir. İkincisi, çevremizdekilerin düşünce ve duygularını anlayabilme çabası göstermeyi içerir ve üçüncü seviyede daha genel, dışardan bir bakış sergilemeyi gerektirir. Olup bitenlere mümkün olduğunca objektif bir şekilde dışarıdan bakmak ve büyük resmi kavrayabilmek için bu son seviyenin büyük önemi vardır. Goleman’a göre çok başarılı insanların sırrı bu üç odağı dengeli bir şekilde bir araya getirme becerilerinde gizlidir.

Odak bir işi iyi yapmanın tek yoludur. Ne kadar konsantre olursanız o kadar iyi iş çıkarırsınız. İki kere iki dörttür: Odak başarı getirir, odağı olmadan çalışmak başarısızlık. Kişinin odağını kaybetmesi hedefinin olmaması kadar kötüdür. Dikkatini toplayıp her anını planlayıp değerlendirmedikten sonra hedefine ulaşması neredeyse imkânsızdır.

Bütün mesele ne alanda başarılı olmak istediğimizi bilmekte

Hangi alanda sivrilmek, 1 numara olmak istiyorsunuz? Bu alana tutkuyla bağlı mısınız? İlk sorunun cevabı belliyse ve 2. sorunun cevabı evetse, işiniz kolay. Alanınıza odaklanır, zaman zaman kaybettiğiniz odağı yeniden sevdiğiniz konuya çevirmek için çaba harcarsınız. İşiniz büyüdükçe, konuyu daha da benimser, odak kaybını daha da aza indirgeyebilirsiniz.

Asıl zor durum bu iki sorunun cevabından emin olmayanların… Neye odaklanmak istediğinizi bilirseniz, başarılı olma yolunu yarılamışsınız demektir.

Odaklanma zihni geliştirir

Beyin, gelişmesi ve olgunlaşması en uzun süren organımızdır. Beynin fizyolojik gelişimi 20’li yaşlara kadar devam eder. Beynin dikkatten sorumlu bölgeleri de, beyne paralel olarak gelişimlerine yetişkinlik döneminde de devam ederler. Kısacası, beynimizi ve dikkatimizi geliştirmemiz yaşımız ilerledikçe de mümkündür. Yoğun odaklanma zihnin hızını arttırır, beyindeki sinaptik bağlantıları güçlendirir, neye odaklanıyorsak o konuyla ilgili sinir ağları yaratır ve zihin bölgesini geliştirir. Goleman, dikkati bir kas benzetmesiyle açıklar. Dikkati egzersizle güçlendireceğimiz bir zihin kası olarak düşünmemizi ister. Ezberleme ve yoğunlaşma o kası çalıştırır. Kaslarınızı ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar güçlenir, dayanıklılığınızı arttırırsınız. Tam tersi de geçerlidir, spor yapmaz, hareketsiz kalırsanız, kaslarınız işlevlerini unutur.

Odaklanırsanız, rakiplerinizden sıyrılırsınız. Şirketler biraz başarılı olunca başka girişimler yapmaya çalışırlar. Belki hiç bilmedikleri farklı sektörlere girerler ama eski güçlerini kaybederler, Çünkü enerjiyi bütçeyi bölerler vede yeni girecekleri işte ki tecrübesizlikleri onları başarısızlığa sürükler, elinizde 10 merminiz varsa 2 hedefi vurmak daha kolaydır, ama 5 hedefte vurma ihtimaliniz düşecektir

Odaklanırsanız, uzmanlaşırsınız. Başkaları diğer işleri tanımaya, onların inceliklerini öğrenmeye tecrübe edinmeye çalışırken siz kendi işinize odaklanır, onu nasıl geliştireceğinizi ileriye nasıl götürüceğinizi düşünürseniz daha hızlı yol alırsınız. Bir iş üzerinde zaman geçirdikçe onu daha iyi yapmayı öğrenirsiniz.

Odaklanırsanız, güçlenirsiniz. Odaklanma kaynakların boşa gitmesini önler, Piyasayı tam olarak öğrenmiş para kaybedilecek yerleri öğrenmiş olacaksınız, Para kazandıkça işinize harcarsanız satın alma gücünüz artar. Daha uygun almaya başlar, daha fazla para kazanırsınız.

Odaklanma kavramı hayatın her alanında gerekli sizi başarıyı götürüyor. İşinizi iyi yapmak kendinizi geliştirmek istiyorsanız, odaklanmanız o işte tecrübe edinmeniz gerekiyor.

Elbette ki işinizde karlılık oranları düşük geleceği olmayan bir işse o işe odaklanmayı bırakın , ve kendinize yeteneklerinize ve bilginize dair odaklanabileceğiniz bir iş alanı tercih edin.

Elbette odaklanma tek başına yeterli olamıyor. Odaklanırken kendinizi de geliştirmeniz ve o işte eski yetişmiş insanlardan tecrübe edinmeniz gerekiyor.

verimlilik odaklanmak başarı hedef pozisyon kariyer gelişimi kariyer gelişim odaklanma süreci
Elif Burcu Tapsız
Elif Burcu Tapsız
Blog Yazarı

Çukurova Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.