AnasayfaBlogUzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur? Kimler Uzmandır?
Uzmanlık

Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur? Kimler Uzmandır?

16 Mart 2018
Bir kişi bir dizüstü bilgisayarın önünde oturmuş, konsantre bir şekilde yazmaktadır. Dizüstü bilgisayar gümüş renginde ve siyah bir ekrana sahip. Ekranda bir bilgisayardan çekilmiş bir metin var. Kişinin bileğinde hafif bulanık bir görüntüde yakalanan sarı bir bileklik var. Beyaz bir tişört giymektedir ve kısa siyah saçları vardır. Kişi işine odaklanmış ve elleri klavye üzerinde hareket ediyor. Etraflarındaki oda sessiz ve huzurludur. Etrafları yumuşak bir ışıkla çevrili, bu da sahnenin sakin ve huzur verici görünmesini sağlıyor.
Uzmanlık AlanıUzmanlık TanımıUzmanlık Kazanma Yolu
Varsayımsal UzmanlıkDoğuştan fiziksel ya da zihinsel yeteneklere dayalı uzmanlıkDoğuştan gelen yeteneklerle
Bilgiye Dayalı UzmanlıkHakim olunan konuda derin bilgisi ve anlayışı olan kişiYoğun öğrenme ve eğitim
Deneyime Dayalı UzmanlıkBelirli bir konuda yoğun deneyimi olan kişiYoğun pratik yapma ve deneyim kazanma
Geliştirme Odaklı UzmanlıkBelirli bir konuyu ya da yeteneği geliştirmede başarılı kişilerAdaptasyon ve araştırmacı yönlerin geliştirilmesi ile
Borsa UzmanlığıPiyasa eğilimlerini ve değerlemelerini analiz etme becerisiFinans ve ekonomi hakkında derin bilgiye sahip olma ve piyasa takibi yapma
Psikoloji Uzmanlığıİnsan psikolojisi ve davranışları konusunda derinlemesine bilgiye sahip olan kişiPsikoloji öğrenimi ve çeşitli davranış modellerini incelenmesi
Finans UzmanlığıFinansal planlama ve analiz konusunda geniş bilgiye sahip kişiFinans öğrenimi ve analitik becerilerin geliştirilmesi ile
Yaşam Koçluğu UzmanlığıBireylerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve hedeflerine ulaşmayı amaçlayan kişiKoçluk eğitimi ve pratiği ve insanla çalışma yeteneği
Topluluk Önünde Konuşma Uzmanlığıİnsanları etkileyen ve ilham veren konuşmalar yapabilen kişiPratik yapma ve halkla konuşma becerilerini geliştirme
Yemek UzmanlığıMüthiş yemekler oluşturabilen ve mutfakta geniş bilgisi olan kişiYemek yapabilme yeteneği ve mutfakta çok fazla deneyimin edinilmesi

Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmada uzmanlığın doğuştan gelen yetenek, eğitim düzeyi ve bilgiyle oluştuğu açıklandı. Bu tez doğrulanabilir kaynaklara dayanmaktadır.

Uzman, belirli bir alanda çok fazla bilgi ve deneyime sahip olan kişidir. Genellikle tavsiyeleri ve fikirleri için aranırlar, çünkü insanlar onlara doğru bilgi verme konusunda güvenebileceklerine inanırlar. Önemli kararlar almak söz konusu olduğunda, genellikle bir uzmanın görüşünü almak iyi bir fikirdir.

Uzman olmak neyi gerektirir?

Gerçekten bir uzman olduğunuzu söyleyebilir misiniz ? Gerçek bir uzman olmak için üç testten geçmeniz gerekiyor.

  • Performans: Bir uzmanın üstün bir performans sergilemesi gerekiyor.

  • Sonuç: Bir uzman sonuç odaklı olmalı ve doğrulanabilir sonuçlar ortaya çıkarmalı.

  • Ölçülebilir: Bir uzmanın gerçekten uzman olup olmadığını anlayabilmek için sonuçlarının ölçülebilmesi gerekir. Yani somut örnekler ortaya konmalıdır.

Uzman olduğunu iddia eden birçok kişinin gerçekten uzman olup olmadığı sorgulanabilir. Çünkü günümüzde uzman olduğunu iddia eden kişilerin birçoğu birçok hatayı kabul etmez ve aslında bunların hata olmadığını hayatın olağan akışından kaynaklandığını söylerler. Gerçek bir uzman olmanın kısa bir yolu yoktur. Hemen uzman olacağınızı iddia eden kaynaklar olsa da gerçek uzmanlık dikkat gerektiren ve ciddi bir gelişim gösterebilen kişilerde mümkündür.

Uzman olmak mükemmellik midir?

Birçok kişi günlük hayatında sürekli tekrar eden şeyleri yaptığı için artık bu konuda uzman olduğunu söyleyebilir. Ama bunu geliştiremedikleri zaman bunun zaten mümkün olmadığını söyleselerde aslında öyle değildir. Aslında bu kişiler uzman değildir. Yalnızca pratik kabiliyeti süreklilikten dolayı gelişmiştir. Örneğin her sabah sürekli koşu yapan birisi spor uzmanı olamaz. Her ev hanımı bir yemek uzmanı mıdır ?

Neden geliştirme odaklı?

İki türlü öğrenme yöntemi vardır. Birincisi zaten bu konuda yeteneğiniz vardır ve öğrenmek sizin için zor olmaz. Diğer ise adaptasyon ve araştırmacı yönünüzle zamanla bu konuya hakim olursunuz. İşte bu yeteneklerinizi geliştirmektir. Bilmediğiniz bir konuda bir şeyi öğrenmek önemli bir motivasyon gerektirir. Buradan deneyimin uzmanlık olmadığı sonucuna varabiliriz. Deneyim bir uzmanlık değildir, çünkü her gün aynı şeyi yaparak o konuyu artık ezberlemişsiniz. Peki geliştirme ?

bu dünyada uzmanlık artık çok kolay elde edilebilir bir şey haline gelmiştir. yanlış tavsiye veren uzmanların çoğaldığı ve hatasını kabul eden uzmanların azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. her gün borsa haberlerini takip eden borsa dergileri okuyan birisi kendisine piyasa uzmanı ya da borsa uzmanı diyebiliyor. yaptığı tahminleri de buna dayanak olarak gösteriyor. ama bir geliştirme yok, üzerine yeni bir fikir katma yok ve tamamen ezberciliğe dayanan bir uzmanlık modeli örneği sergiliyor.

Kim bu gerçek uzmanlar? Nasıl bulabiliriz?

Uzmanlar meraklı kişilerdir. Hakim oldukları konularda uzmanım diyemezler. Uzmanlar geliştiren kişilerdir. Uzmanlar küçük bir değişiklikle kemikleşmiş bir fikri yeniden yapılandırabilirler. Çünkü uzmanlar, hakim olduğu konuya farklı bir bakışla bakar ve iyi bir motivasyon ile hareket ederler. Uzmanlar hakim olduğu konuda herkesin baktığı gibi bakmaz. O konuda daha önce söylenenleri değil, yeni şeyler söylemeyi görev edinir.

Uzmanlık Nasıl Oluşur?

Uzmanlık genellikle iki şeyin birleşimi olarak kabul edilir: bilgi ve deneyim. Belirli bir alanda uzman olarak kabul edilmek için, konuyla ilgili derin bir anlayışa ve önemli miktarda uygulamalı deneyime sahip olmanız gerekir.

Uzmanlık kazanmanın birçok yolu vardır. Bazı insanlar doğuştan uzmandır. Karmaşık kavramları anlama yetenekleri vardır ve bu bilgiyi ortaya çıkan durumlarda kolayca uygulayabilirler. Diğerleri için uzmanlık, yıllarca süren çalışma ve uygulama yoluyla dikkatli bir şekilde geliştirilebilir.

Bilgi, bir konunun teorik olarak anlaşılmasıdır. Karmaşık kavramları anlama ve bu kavramları olaylara ve durumlara uygulama yeteneğidir. Belirli bir alanda uzman olarak kabul edilmeniz için, konuyu derinlemesine anlamanız gerekir.

Deneyim, bilginin pratik uygulamasıdır. Problemleri çözmek ve sonuçlara ulaşmak için teorik anlayışınızı kullanma yeteneğidir. Belirli bir alanda uzman olarak kabul edilmek için ikinci konu ise uygulamalı deneyime sahip olmanızın gerektiğidir.

Kime Uzman Denir?

Günümüzde birden çok uzman bulunur. Ne aradığınıza bağlı olarak birçok uzmanla karşılaşmanız mümkün. Uzmanı olmayan alan yok demek abartılı olmaz.

Belirli bir alanda uzmana ihtiyacınız varsa, o alanda yayınlanmış bildirileri olan veya çalışan birini bulmak isteyeceksiniz. Örneğin, bir psikoloji uzmanı arıyorsanız, konuyla ilgili kitaplar veya makaleler yazmış bir psikolog bulmak isteyebilirsiniz. Bir finans uzmanı arıyorsanız, finansal planlayıcı veya analist olarak çalışan birini aramak isteyebilirsiniz.

Yaşam koçluğu veya topluluk önünde konuşma gibi daha genel alanlarda da uzmanlar vardır. Bu kişilerin bazen belli bir bölüm mezunu olmadığını görebilirsiniz. Ancak yılların deneyimine ve kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip olabilirler. Uzmanlık nasıl oluşur başlığından da yola çıkarak bunun bilgi ve deneyimle olduğundan bahsetmiştik.

Nasıl Uzman Olunur?

Siz de herhangi bir alanda uzman olabilirsiniz. Nasıl mı? Sertifikalı eğitim programlarına katılarak!

Bilgi ve deneyimin bir arada öğrenilmesi imkansız değil. Ancak günümüzde üniversitelerde sadece teorik bilgiler veriliyor. Uygulama ve tecrübe konularına geldiğimizde üniversiteler maalesef eksik kalıyor. Bir kişi işe girmek istediğinde ise tecrübe eksikliği duvarını aşamıyor. Sonuçta herkesin deneyim ve bilgiyi bir arada işleyebilmesi gerekiyor.

Enstitü bu eksikliğin farkına çok uzun süredir varmış, nadir eğitim platformlarından. Hatta iş hayatına birçok bireyi kazandıran tek platform diyebiliriz. Neden diye soruyorsanız henüz eğitimlerini ve sertifikalarınızı almadınız demektir :)

Enstitü'de yer alan uzmanlar bu işe gönül vermiş kişiler. Eğer bir uzmanın deneyimlerinden ve bilgilerinden faydalanmak istiyorsanız kesinlikle eğitimlere katılın. Aldığınız başarı belgeleri size iş arama sürecinde önemli bir uzmanlık kazandırıyor ve ön plana çıkma fırsatını veriyor. Hemen katılın ve uzmanlaşmaya başlayın!

Varsayımsal Uzmanlık, Doğuştan fiziksel ya da zihinsel yeteneklere dayalı uzmanlık, Doğuştan gelen yeteneklerle, Bilgiye Dayalı Uzmanlık, Hakim olunan konuda derin bilgisi ve anlayışı olan kişi, Yoğun öğrenme ve eğitim, Deneyime Dayalı Uzmanlık, Belirli bir konuda yoğun deneyimi olan kişi, Yoğun pratik yapma ve deneyim kazanma, Geliştirme Odaklı Uzmanlık, Belirli bir konuyu ya da yeteneği geliştirmede başarılı kişiler, Adaptasyon ve araştırmacı yönlerin geliştirilmesi ile, Borsa Uzmanlığı, Piyasa eğilimlerini ve değerlemelerini analiz etme becerisi, Finans ve ekonomi hakkında derin bilgiye sahip olma ve piyasa takibi yapma, Psikoloji Uzmanlığı, İnsan psikolojisi ve davranışları konusunda derinlemesine bilgiye sahip olan kişi, Psikoloji öğrenimi ve çeşitli davranış modellerini incelenmesi, Finans Uzmanlığı, Finansal planlama ve analiz konusunda geniş bilgiye sahip kişi, Finans öğrenimi ve analitik becerilerin geliştirilmesi ile, Yaşam Koçluğu Uzmanlığı, Bireylerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve hedeflerine ulaşmayı amaçlayan kişi, Koçluk eğitimi ve pratiği ve insanla çalışma yeteneği, Topluluk Önünde Konuşma Uzmanlığı, İnsanları etkileyen ve ilham veren konuşmalar yapabilen kişi, Pratik yapma ve halkla konuşma becerilerini geliştirme, Yemek Uzmanlığı, Müthiş yemekler oluşturabilen ve mutfakta geniş bilgisi olan kişi, Yemek yapabilme yeteneği ve mutfakta çok fazla deneyimin edinilmesi
Uzman Kimdir Uzmanlık Nasıl Oluşur Kimler Uzmandır
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519