Close
Mobil Menu Bars

Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur ? Kimler Uzmandır ?

10 Mart 2015, 2114 defa okundu.
Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur ? Kimler Uzmandır ?
Uzman Kimdir? Uzmanlık Nasıl Oluşur ? Kimler Uzmandır ?

 

Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmada uzmanlığın doğuştan gelen yetenek, eğitim düzeyi ve bilgiyle oluştuğu açıklandı. Bu tez doğrulanabilir kaynaklara dayanmaktadır.

Uzman olmak neyi gerektirir ?

Gerçekten bir uzman olduğunuzu söyleyebilir misiniz ? Gerçek bir uzman olmak için üç testten geçmeniz gerekiyor.

Performans: Bir uzmanın üstün bir performans sergilemesi gerekiyor.

Sonuç: Bir uzman sonuç odaklı olmalı ve doğrulanabilir sonuçlar ortaya çıkarmalı.

Ölçülebilir: Bir uzmanın gerçekten uzman olup olmadığını anlayabilmek için sonuçlarının ölçülebilmesi gerekir. Yani somut örnekler ortaya konmalıdır.

Uzman olduğunu iddia eden birçok kişinin gerçekten uzman olup olmadığı sorgulanabilir. Çünkü günümüzde uzman olduğunu iddia eden kişilerin birçoğu birçok hatayı kabul etmez ve aslında bunların hata olmadığını hayatın olağan akışından kaynaklandığını söylerler. Gerçek bir uzman olmanın kısa bir yolu yoktur. Hemen uzman olacağınızını iddia eden kaynaklar olsa da gerçek uzmanlık dikkat gerektiren ve ciddi bir gelişim gösterebilen kişilerde mümkündür.

Uzman olmak mükemmellik midir ?

Birçok kişi günlük hayatında sürekli tekrar eden şeyleri yaptığı için artık bu konuda uzman olduğunu söyleyebilir. Ama bunu geliştiremedikleri zaman bunun zaten mümkün olmadığını söyleselerde aslında öyle değildir. Aslında bu kişiler uzman değildir. Yalnızca pratik kabiliyeti süreklilikten dolayı gelişmiştir. Örneğin her sabah sürekli koşu yapan birisi spor uzmanı olamaz. Her ev hanımı bir yemek uzmanı mıdır ?

Neden geliştirme odaklı ?

İki türlü öğrenme yöntemi vardır. Birincisi zaten bu konuda yeteneğiniz vardır ve öğrenmek sizin için zor olmaz. Diğer ise adaptasyon ve araştırmacı yönünüzle zamanla bu konuya hakim olursunuz. İşte bu yeteneklerinizi geliştirmektir. Bilmediğiniz bir konuda bir şeyi öğrenmek önemli bir motivasyon gerektirir. Buradan deneyimin uzmanlık olmadığı sonucuna varabiliriz. Deneyim bir uzmanlık değildir, çünkü her gün aynı şeyi yaparak o konuyu artık ezberlemişsiniz. Peki geliştirme ?

Bu dünyada uzmanlık artık çok kolay elde edilebilir bir şey haline gelmiştir. Yanlış tavsiye veren uzmanların çoğaldığı ve hatasını kabul eden uzmanların azaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Her gün borsa haberlerini takip eden borsa dergileri okuyan birisi kendisine piyasa uzmanı ya da borsa uzmanı diyebiliyor. Yaptığı tahminleri de buna dayanak olarak gösteriyor. Ama bir geliştirme yok, üzerine yeni bir fikir katma yok ve tamamen ezberciliğe dayanan bir uzmanlık modeli örneği sergiliyor.

Kim bu gerçek uzmanlar ? Nasıl bulabiliriz ?

Uzmanlar meraklı kişilerdir. Hakim oldukları konularda uzmanım diyemezler. Uzmanlar geliştiren kişilerdir. Uzmanlar küçük bir değişiklikle kemikleşmiş bir fikri yeniden yapılandırabilirler. Çünkü uzmanlar, hakim olduğu konuya farklı bir bakışla bakar ve iyi bir motivasyon ile hareket ederler. Uzmanlar hakim olduğu konuda herkesin baktığı gibi bakmaz. O konuda daha önce söylenenleri değil, yeni şeyler söylemeyi görev edinir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!