AnasayfaBlogÜretim Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Üretim Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

20 Mayıs 2021
Üretim Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

İmalat işlemlerini geliştirmek için mühendislik becerilerini ihtiyaç duyulur. Ürerimi yapılacak; yiyecek ve içecek, ilaç ve plastik gibi ürünlerin verimli ve düşük maliyetli bir şekilde üretilmesini sağlamak için üretim mühendislerine önemli işler düşer. Bir üretim mühendisi; üretim süreçlerini planlar, tasarlar, kurar, değişiklikler yapar ve optimize eder. Tüm bunlar için yüksek bir teknik uzmanlık ve sahip olduğu becerileri kullanır.

Üretim mühendisliğinin temel prensipleri tüm endüstriler için geçerlidir. Özellikle biyoteknoloji, yiyecek ve içecek, sıvı yağ, ilaç ve plastik sektörlerinde önemli roller üstlenirler. Çalışmaları; en uygun maliyetli yöntemleri kullanmak ve üretimin çevre üzerindeki etkisini azaltmak için verimli bir şekilde yüksek kaliteli mal üretme sürecinin iyileştirilmesini içermektedir. Kendilerinden beklenen görevleri belirlenen zaman içerisinde teslim etmeye özen göstermeleri gerekir.

Yazımızda üretim mühendisi nedir? Üretim mühendisi ne iş yapar? Üretim mühendisi olmak için hangi şartalar aranır? Sizler için araştırdık.

Üretim Mühendisi Nedir?

Üretim mühendisi; imalat sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda önemli role sahip olan, bilgisayar destekli tasarım ve imalat makinelerini teknik bilgileri ile kullanabilen, bilgisayar kontrollü tezgahlara hakim olan ve üretim sürecinde teknolojik ürünlerin kullanımını takip eden kişilere verilen mesleki addır. Üretim Mühendisi olmak isteyen kişiler, üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans eğitim veren Mühendislik Fakültelerinde bulunan Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Biyokimya Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği gibi bölümlerden birinden mezun olmaları gerekir.

Yüksek lisans yapmak zorunlu olmasa da devam edilmesi önerilir. Böylece kişiler hem kendini geliştirmiş olur hem de diğer adaylara göre bir adım önde olma fırsatı elde eder. Teknik bilgileri edinen kişilerden bazı niteliklere de sahip olmaları beklenir. Tecrübe ve diğer niteliklerle birlikte daha üst düzey rollere geçme fırsatı elde edilir. Eğitim süreleri içerisinde mesleki niteliklerini geliştirmek için gerekli çalışmalar yapmak ta önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Üretim Mühendisi Ne İş Yapar?

Hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulan üretim mühendislerinin üstlendikleri görevler oldukça önemlidir. Üretim mühendislerinin başlıca görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Üretim sürecini ve ürün tasarımı sırasındaki süreçleri takip eder.

 • Üretim esnasında üretimden doğan maliyet kontrolü yapmaktan sorumludur.

 • Verimlilik ile ilgili kapsamlı araştırmalar yapar.

 • Makine ve ekipmanları düzenli olarak kontrol eder.

 • Hem kullanılan ekipmanlar hem de ham madde kalitesine kadar üretimde kullanılması planlanan tüm unsurların kalitesini ölçer ve değerlendirir.

 • Malzeme artmaması, fazla mesai yapılmaması ve geciken ürün olmaması için verimlilik yöntemleri oluşturur.

 • Üretim için doğru stratejileri belirler.

 • Üretilen ürünler için harcanan zaman, emek ve para ile ilgili sürekli araştırmalar ve analizler yapar aynı zamanda istatistikler oluşturur.

 • Sadece süreç kontrollerinde değil bunun yanında malzeme ve makine kontrollerinde de aktif olarak rol alır.

 • Personelin işini doğru yapıp yapmadığını kontrol eder.

 • Üretilen ürünlerin sayısının müşterilerin taleplerini karşılayıp karşılamadığını kontrol eder.

 • Başarısızlık oranlarını istatistiki dökümlerle belirler ve bunun için çözüm yolları bulur.

Üretim Mühendisi Maaşları

Üretim mühendisinin kariyer gelişimi, büyük ölçüde çalışılan şirketin yapısına, ayrıca kurumun kültürüne, büyüklüğüne ve iklimine göre belirlenir. Belli bir statüye geçmeden önce, tasarım aşamasından kurulum sürecine kadar çok sayıda üretim aşamasında deneyim kazanılır. Kuruluş sırasında bulunduğunuz bir işletmede çeşitli bölümlerde çalışma imkanı yakalayacağınız için kurum içi iş deneyimi yaşama şansına sahip olursunuz. Farklı imalat endüstrilerinde daha fazla deneyim ve tecrübe kazanmak için farklı sektör ve şirketlere geçebilirsiniz. Mühendislik becerileri gösterirken bir yandan da üretim yönetimi ya da genel yönetim, pazarlama veya satış alanlarında ilerleme fırsatları da elde edebilirsiniz.

Üretim mühendisliği bir proje yöneticisi olmak ya da belirli bir alanda uzmanlaşmak ve araştırma ve geliştirmeye odaklanma imkanı tanıyan bir alandır. Tüm edindiğiniz tecrübeler sayesinde hem işinizde daha hızlı yol almış olur hem de kazancınızı büyük oranda arttırmış olursunuz. Eğitiminiz, tecrübeniz kendinizi geliştirmeye devam etmeniz kurumların dikkatini çeker. İşverenler bir adayı değerlendirirken tüm bu nitelikleri göz önünde bulundurur. Üretim mühendisi ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Bu meslekte en düşük maaş 3.200 TL olarak görülmektedir.

 • En yüksek maaş ise 9.500 TL'dir.

 • Üretim mühendislerinin ortalamada 6000 TL kazandıkları görülmektedir.

Üretim Mühendisi Nasıl Olunur?

Üretim Mühendisi olmak isteyen kişiler, öncelikle nasıl bir eğitim almaları gerektiğini araştırır. Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik Fakültelerinde bulunan ilgili bölümlerden mezun olmaları gerekir. Bunlar; Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Biyokimya Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği gibi mühendislik bölümleridir. Ülkemizde Üretim Mühendisliği adı altında bir bölüm sadece Sabancı Üniversitesi çatısı altında bulunmaktadır. İmalat Mühendisliği bölümü ise; Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesinde eğitim vermektedir. Eğitimini tamamlayan mühendisler kurumlarda çalışmak için hazır olur.

Eğitim süreleri içinde mesleki tecrübe edinmeleri ve uygulamalı olarak eğitim görmeleri için zorunlu staj süreleri bulunur. Üretim mühendisi unvanı ile kurumlarda çalışacak kişilerin mesleki niteliklere de sahip olması beklenir. Bu nitelikler başarılarında önemli roller üstlenir. İşverenler tarafından da önceliklendirilen kriterler arasında yer alır. Üretim mühendisinin taşıması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Kurum içi ve kurum dışı görüşmeleri olacağı için sözlü ve yazılı iletişim kanallarını etkili bir şekilde kullanabilmelidir.

 • Analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır ve sonuç odaklı düşünme yeteneğine sahip olması beklenir.

 • İşi gereği güçlü bir planlama ve organizasyon becerisi sergilemelidir.

 • İş birliği içinde çalışmaları yoğun olacağı için takım çalışması yapmaya uygun olmalıdır.

 • Problemler karşısında çözüm üretme becerisi sergilemelidir.

 • Zaman yönetimi yapabilmeli iş yönetimi konusunda özenli olması gerekir.

 • İş disiplini ve sorumluluk bilinci yüksek olmalı gerekli durumlarda adil görev dağılımı yapabilmelidir.

 • İşi gereği önderlik etmesi gereken süreçler olabilir bu durumlarda liderlik becerileri gösterebilmelidir.

üretim imalat üretim mühendisi biyoteknoloji lisans üretim mühendisi nedir üretim mühendisi ne iş yapar üretim mühendisi nasıl olunur üretim mühendisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.