Close
Mobil Menu Bars

Üçüncü Mekan: Kütüphaneler

07 Temmuz 2018, 986 defa okundu.
Üçüncü Mekan: Kütüphaneler
Üçüncü Mekan: Kütüphaneler

Başlıktan anlayacağınız gibi birinci ve ikinci mekandan sonra ihtiyacımız olan yere üçüncü mekan diyoruz. Birinci ve ikinci mekan çoğu insan için aynıdır. Bu eviniz ya da işiniz olabilir. İşinizi sevmiyorsanız arabanızı da mekan olarak seçebilirsiniz. Ancak üçüncü mekan kesinlikle kütüphane olması gerekiyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi “artık sıkıldık!” Bu konuyu yazmaya başladığımda veya çevreme anlattığımda karşılaştığım ilk soru şu: kütüphanede sessizce kitap okuyamayacak mıyım? Yazının devamını okudaman önce bu soruyu cevaplamak istedim. Üçüncü mekan kütüphanelerde herşey olduğu gibi sessiz okuma alanları da mevcut kalacak.

Üçüncü Mekan Kütüphaneler

Üçüncü Mekan Kütüphane Nedir?

Artan şehirleşme ve metrekare başına düşen insan sayısı gitgide artmaya başlıyor. 1945 yılında yüz bin üzerinden yaşamın olduğu şehir sayısı 4 iken günümüzde bu milyonlarla bahsediliyor. 1965 yılında bu sayı 14’e kadar yükselmiştir. Günümüzde ise nefes alacak yer kalmadı. Hava kirliliği, trafik ve atıkların çevreyi kirletmesi gün geçtikçe daha da kötüye gitmeye başlıyor. Her geçen gün yeni yaşam alanları yapılsa da bu yaşam alanlarında yaşayacak insanlar için sosyal alanlar yapılmıyor.

BM’nin yaptığı araştırma ve tahminlere göre dünya nüfusu 2050’ye kadar 9 Milyara ulaşacak ve insanların %35’i şehirlerde yaşayacak. Bu nedenle insanların hükümetlerden uluslararası milletlerden talepleri onlara daha fazla sosyal alan yaratmalarını istemek olacak. Sosyal alan gelecekte doğuştan gelen bir hak olarak görülebilecek. Düşünsenize bir anayasada “devlet vatandaşların sosyal alanlarını oluşturmakla görevlidir” maddesi olabilir. Kolombiyadaki Villanueva kütüphanesini buna örnek gösterebiliriz.

Halk Kütüphaneleri

Üçüncü mekan olarak olarak tanımladığımız kütüphaneler insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılar. Kütüphane dediğimizde aklınıza ilk gelen raf sistemi ve dizilmiş kitaplar gelir. Ancak üçüncü mekan kütüphane dediğimizde aklımıza “çim” gelebiliyor. Nasıl mı? Yazının devamında Bookyards kütüphanesine göz atın.

Üçüncü mekan kütüphanelere gittiğinizde sosyal yaşam ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayabileceksiniz. Kütüphaneye gittiğimizde sessiz olmamız konusunda uyarılsakta üçüncü mekan kütüphanede arkadaşlarınızla bol kahkahalı sohbetler yapabilirsiniz. Çünkü her ihtiyaç için ayrı alanlar mevcut.

Tiyatro: Üçüncü mekan kütüphane içerisinde bir tiyatro alanı mevcut ve oynanan oyunları izlemek için kütüphaneye gidebileceksiniz.

Sinema: Günümüzde film izlemek için alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Ancak üçüncü mekan kütüphaneler bu alışkanlığı değiştirecek gibi duruyor.

Sergi alanları: Sergi ve benzeri etkinlikler yapılabilecek ve bunun için özel alanlar oluşturulacak. Paris’de bulunan ünlü kütüphanede halen bu şekilde kullanılabiliyor. Türkiye’den Atılım Üniversitesi kütüphanesini’de örnek gösterebiliriz.

Oyun alanları: Zeka oyunlarından çocuk oyunlarına kadar çeşitli oyunların oynanabildiği ve hatta playstation bile oynanabilen alanlar mevcut.

Çeşitli aktiviteler: yazar buluşmaları, aktiviteler, öğrenci kulubü etkinlikeri, söyleşi, buluşma ve seminerler bu kütüphanelerde yapılabiliyor.

Üçüncü mekan kütüphaneler bir ihtiyaç ve İnsanlar sosyal alan ihtiyacını kendileri kütüphane kurarak karşılamaya çalıştılar. Diğer sosyal alan ihtiyacını karşılamak için yapılan kütüphaneleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Beitou Halk Kütüphanesi

Beitou Halk Kütüphanesi

Liyuan Kütüphanesi

Liyuan Kütüphanesi

Biblioteqhue / Paris Fransa

Biblioteqhue Kütüphanesi

Stockholm Halk Kütüphanesi - İsveç

Stockholm Halk Kütüphanesi

Boston Halk Kütüphanesi / Boston ABD

Boston Halk Kütüphanesi

Bookyards Kütüphanesi

Bookyards Kütüphanesi

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Bilge Özgür
17 Ağustos 2018
5.0

Görsellerle desteklemiz güzel ve akıl da kalıcılık sağlıyor.