AnasayfaBlogTıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Okuyanların Çalışma Alanı
Meslekler

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Okuyanların Çalışma Alanı

30 Aralık 2019
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Okuyanların Çalışma Alanı

Tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik, temelinde büro işlerini barındıran bir meslektir. Bu meslektekiler, tıp ve sağlık kurumlarında bulguların araştırılması, derlenmesi, hizmete sunulması, saklanması ve ilgili kişilere iletilmesi tarzında işlerle ilgilenirler. İki yıllık ön lisans eğitimini tamamlayan mezunlar tıbbi sekreter unvanıyla mesleğe başlayabilirler. Resmi ve özel hastanelerde hasta kabul sekreteri olarak çalışabilirler. Çalışma ortamları genelde masa başı şeklindedir.

Hasta giriş işlemleri, taburcu işlemleri ve doktor yönlendirmeleri en belirgin görevleri arasında sayılabilir. Kurumlarda, etkin çalışmalarıyla hasta muayene akışının kontrol altına alınmasını sağlarlar. Yetenekli tıbbi sekreterlerin çıkardığı iyi iş sayesinde kuyruklar uzamaz ve hasta memnuniyeti sağlanır.

Aynı zamanda kaliteli yapılan tıbbi sekreterlik hizmeti ile kurum kalite ve itibarına pozitif yarar sağlanır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ön lisans mezunlarının çalışma yelpazesi oldukça geniştir. Hem devlet bünyesindeki sağlık kuruluşları hem de özel olanlar tıbbi sekreterlere ihtiyaç duymaktadır. Bunları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Devlet hastaneleri

 • Adli tıp kurumları

 • Sağlık ocakları

 • Araştırma hastaneleri

 • Medikal ilaç ve tanıtım firmaları

 • Tıbbi yazılım şirketleri

 • Üniversite hastaneleri

 • Özel hastane ve klinikler

 • Özel muayenehaneler

 • Ambulans şirketleri

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Okuyanlar Hangi Dersleri Görüyor?

Bu bölümün öğrenim süresi toplamda 2 yıldır. Tıbbi sekreterlik bölümü dersleri şu şekilde sıralanabilir. Türk Dili, İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Bilgisayar, Psikoloji, Biyoistatistik, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Histopataloji, Tıbbi Terminoloji, Daktilografi, Hastalık Bilgisi, Stenografi, Halk Sağlığı ve Tıbbi Deontoloji, İlk Yardım, Tıbbi Dokümantasyon ve Arşiv Bilgisi, Araştırma Teknikleri, Halkla İlişkiler, Tıp Kütüphaneciliği, Sağlık Yönetimi, Büro Teknikleri ve Yönetimi…

Dersleri başarıyla tamamlayıp mezun olan öğrenciler, kpss ile devlete bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarına, hasta kabul personeli olarak memur statüsünde atanabilirler. Ya da sınavsız şekilde özel sağlık kurum ve kuruluşlara başvurarak iş bulabilirler. Kariyerini ilerletmek isteyen ön lisans mezunu öğrenciler dikey geçiş sınavı ile öğrenimlerini 4 yıla tamamlayabilirler. Böylece meslekte yükselme yapabilir, iş kariyerlerini arttırabilirler. İki yıllık tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunları; işletme, sağlık idaresi, işletme yönetimi ve sağlık yönetimi gibi bölümlere dikey geçiş yaparak lisans mezunu olabilirler.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sertifikası

Bu meslek üzerine kendini geliştirmek isteyenler tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik kurslarına katılmaktadır. Ön lisans eğitimi olarak bu bölümü okumayanların da kendilerine iş imkanı yaratmak için başvurduğu bu kurslar oldukça rağbet görmektedir. Zaman ve mekan problemini ortadan kaldıran uzaktan eğitim platformları bu konuda öncelikli şekilde tercih edilmektedir. Enstitü, verdiği kaliteli uzaktan eğitim ile popüler kurumlar arasındadır.

İlgili Eğitim: Tıbbi Sekreterlik Uzaktan Eğitim

Sertifikanızın size, işveren karşısında sağlam bir referans olabilmesi için tercih edeceğiniz eğitim kurumu oldukça önem taşır. Enstitü’de alınan tıbbi sekreterlik kursu sonrasında, derste başarılı olan adaylar sertifika almaya hak kazanır. Ve bu sertifikalar uluslararası resmi ve özel kurumlarda geçerliliğe sahiptir.

Yani özgeçmişinize ekleyeceğiniz Tıbbi Sekreterlik Sertifikası iş konusunda size, sağlam bir referans olacak ve yeni kapılar açılmasını kolaylaştıracaktır. Kurs içeriğinde tıbbi sekreterlik işlemleri ve genel kavramları hakkında gereken tüm bilgiler öğretilmektedir. Ayrıca tıbbi sağlık terminolojisi de kurs içeriğinde yer almaktadır. Bu da sizin için artı avantaj sağlamaktadır.

Tıbbi Sekreterlerin Görevleri Nelerdir?

Tıbbi sekreterler aynı zamanda hasta kabul sekreteri olarak da bilinmektedir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında hasta ile ilk irtibata geçen birim olarak çalışırlar. Hastaneler daha disiplinli ve etkili bir hizmet sunmak adına tıbbi sekreterler için iş istihdamı yaratmaktadır. Tüm görevlerinin yanı sıra kurum itibarını da temsil eden tıbbi sekreterlerin iyi eğitim almış olması ve sakinliğini koruyabilmesi oldukça önemlidir. Genel olarak tıbbi sekreterlerin görevlerine değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Hastanelerde hasta giriş kaydı ve taburcu olacak hastaların çıkış işlemleriyle ilgilenirler.

 2. Tıbbi raporları hazırlarlar ve ilgili kişilere iletir.

 3. Serviste görevliyse, hastaların servise alınmasını ve hastaların odalarına yerleştirilmesini sağlarlar.

 4.  Hasta giriş çıkışlarına ilişkin dosyaların kaydını yaparlar.

 5.  Serviste olanlar, günlük boş yatak ve hasta sayılarına ilişkin bilgileri tutarlar.

 6. Yatışı yapılan hastaların, istenen tetkiklerine ait işlem takibini yaparlar.

 7. Tedavi esnasında tespit edilen, ihbar edilmesi mecburi hastalıklarla ilgili yazışmaları gerçekleştirirler.

 8. Ameliyathanede çalışanlar, günlük ameliyat listesini düzenler ve ilgili birimlere dağıtırlar.

 9. Ameliyata alınacak hastaların dosyalarını düzenlerler.

 10. Ameliyatla ilgili gerekli kayıtları tutar ve ameliyat raporlarının yazılmasını sağlarlar.

 11. Poliklinikler için randevu akışını düzene koyarlar.

 12. Randevu dışı gelen hastalara yardımcı olmaya çalışır, gerekli yönlendirme işlemlerini yaparlar.

 13. Muayene esnasında istenen tetkikler için hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirir ve ilgili birimlere yönlendirirler.

 14. Haberleşme ve yazışma işlemlerini yürütürler. Genel olarak tüm ofis işlerinden sorumlu tutulurlar.

Tıbbi Sekreterler Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?

Var olan bilgi ve becerilerinizi ne kadar geliştirirseniz iş hayatında, o kadar çabuk fark edilirsiniz. Her meslek için bu kural geçerlidir. Tıbbi sekreterlik son dönem popülerliği artan bir meslek olsa da mesleğe olan yoğun talebe kurumların yarattığı iş istihdamı yeterli gelmemektedir. Bu sebeple tercih edilebilirliğinizi arttırmanız gerekmektedir. Bunun içinse kişisel gelişiminizi, iş kariyerinizi sürekli beslemek zorundasınız.

Teknoloji çağının nimetlerinden faydalanarak zaman mekan tasarrufu sunan online eğitimlere yönelebilirsiniz. Hasta kabul bölümü bitirdiniz ya da sertifikanızı aldınız diyelim. Peki, nasıl kendinizi ekstra geliştirebilirsiniz? İşte sizin için tıbbi sekreterlik kariyerinizi güçlendirecek birkaç gelişimsel ipucu.

On parmak klavye kullanımı

Tıbbi sekreterlerin on parmak klavye kullanabilmeleri farkındalık yaratır. Hızlı klavye kullanımı bilgisayara veri girişinizi hızlandırır. Yoğun hasta kuyruklarını kısa sürede eritmenizi sağlar. Bu da sağlık hizmetinde aksamaların önüne geçer.

İyi seviyede bilgisayar kullanım bilgisi

Teknoloji çağında oluşumuzun etkisiyle evrak işleri elektronik ortama taşınmıştır. Araştırma, inceleme, raporlama, kayıt, arşiv gibi birçok ofis işlemini bilgisayar üzerinden yapacağınızı düşünürsek bilgisayar sizi sağ kolunuz olmalı. Sadece hastane otomasyon programını kullanmakla sınırlı kalmamanız mesleki başarınızı artıracaktır.  Özellikle tıbbi yazılım firmaları için iyi bilgisayar bilgisine sahip olan adayların başvuruları daha öncelikli değerlendirilebilmektedir.

İngilizce bilmek

Yabancı dil bilmek ise her meslekte olduğu gibi tıbbi sekreterlik için de artı sağlayan bir durum. Dilediğiniz takdirde online eğitim şeklinde yabancı dil olarak İngilizce eğitiminizi almanız mümkün. Rakiplerinizin birkaç adım ilerisinde olmak için dil eğitimini önemsemelisiniz. Mesleki İngilizce olarak da kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Günlük konuşma bilgileri, iş İngilizcesi için yeterli gelmemektedir.

Etkili iletişim kurma becerisi kazanmak

Sürekli hasta ve hasta yakınları ile sözlü iletişim kurmak zorundasınız. Hastane ortamının kalabalık ve gergin bir ortam olduğunu göz önüne alırsak iletişimde denge tıbbi sekreterlerdir diyebiliriz. Bu nedenle her türlü durum karşısında sakinliğini koruyabilen bir personel olabilmelisiniz. Problemlere etkili iletişim beceriniz ile hızlı ve etkili çözümler bulabilmelisiniz. Etkili iletişim konusunda kendinizi geliştirmek içinde birçok online kurs mevcut. Bunlara katılabilirsiniz. Ya da etkili iletişim kurmak üzerine kitaplar, blog yazıları okuyarak bilgilenebilirsiniz. İşinizin kurumdaki sürekliliği için etkili iletişim beceriniz, size güvence olabilir.

tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okuyanlar tıbbi sekreter hasta kabul sekreteri tıbbi sekreterlerin görevleri hasta kabul personeli
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.