AnasayfaBlogTıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?
Video

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?

04 Şubat 2022
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?

Tıbbi sekreter, genellikle bir klinikte veya hastanede bir doktorla işbirliği içinde çalışan özel sağlık eğitimi almış bir kişidir.

Tıbbi sekreter, hasta randevuları ve randevu planlaması için büro işlerini yürütür. Hastalardan ve doktorlardan gelen soruları yanıtlar.

Klinik mesaisi başlamadan önce randevuların düzenli olduğundan emin olur. Bölüme gelen faksları alır ve ilgililere dağıtır. Ayrıca bunların fotokopilerini çeker. Eğer kuruluşta kayıt sistemi varsa bu sistemi güncel tutar ve gerekirse sigortayla ilgili işlemleri de yürütür.

Tıbbi sekreterler, genellikle hastayla iletişim oldukları için iyi bir iletişim becerisine ihtiyaç duyarlar. Tıbbi sekreterler ayrıca iyi derecede bilgisayar kullanabilmelidir. Çeşitli tıbbi terimlere de aşina olmalıdır. Örneğin konjestif kalp yetmezliği), serebrovasküler kaza ve buna benzer sağlık mesleğinde kullanılan kısaltmalara da son derece aşina olmalıdırlar.

Ayrıca Microsoft Word, elektronik tıbbi kayıtlar ve çeşitli veri tabanları ve elektronik tablolar gibi yazılımlarda da yetkin olmalıdırlar. Tıbbi sekreterler yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Tıbbi belgeleri tarama, dosyalama ve çıktı yeteneği tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon personeli için kritik bir beceridir. Tıbbi sekreterlerin bazı kliniklerde farklı görevleri olabilir. Diğer doktorlardan randevu alma, ambulans hizmetlerini ayarlama, sağlık sigortası sağlayıcılarını değiştirme vb. gibi evrak işlerini veya diğer klinik olmayan görevlerde hastalara yardımcı olmasını gerektirebilir.

Kısacası, bir tıbbi sekreter, tıbbi kuruluşlarda büro ve organizasyon desteği sağlayacaktır.

Tıbbi sekreter görevleri

Bu iş tanımı kısa ama doğrudur. Bununla birlikte, yukarıda saydıklarımız tüm görevleri kapsamaz; Bir tıbbi sekreterin yapması istenebilecek ek görevleri olabilir. Bunlar da iş görüşmesinde söylenir veya bir süre çalıştıktan sonra ortaya çıkar.

Tıbbi sekreterler tıp alanında çok önemli bir rol oynamaktadır. İdari görevlerde yardımcı olabilirler ve doktorlara hasta bakımı konusunda yardımcı olabilirler. Tıbbi sekreterler hangi zorluklarla karşı karşıya? Bu meslekte yer almak ne kadara mal olur? Gerekli sertifikalar var mı? Bir doktor muayenehanesinde veya bir sağlık kuruluşunda tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon personeli olmak istiyorsanız, bu konuda eğitim almalısınız. Tıbbi sekreterlik eğitimi sizin için harika bir seçim olabilir. Hemen katılın ve bu meslek için en büyük adımı atın.

Tıbbi sekreter olmak nasıl duygu?

Tıbbi sekreterler, bir tıbbi ofisin büro ve idari görevlerini yönetmekten sorumludur. Buna hasta bilgilerinin işlenmesi, randevuların planlanması ve faturalandırma işlemleri de dahildir. Ofisin sorunsuz çalışmasını ve hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamada kritik bir rol oynar.

İş son derece zorlu ve stresli olabilir, ancak aynı zamanda motive edici. Tıbbi sekreterler, hastaların kaliteli bakım almasını sağlamaya yardımcı olmada önemli bir rol oynamaktadır. Tıbbi ekibin ayrılmaz bir parçasıdırlar ve işlerin doğru ve verimli bir şekilde ilerlemesini sağlamada önemli bir rol oynarlar.

tıbbi sekreter
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.