AnasayfaBlogTemsil Sistemlerine Göre Hayatınız
Yaşam Koçluğu

Temsil Sistemlerine Göre Hayatınız

21 Aralık 2022
Hayatınız bir temsil sistemi olsaydı ne olurdu?

Başkalarının dünyayı nasıl gördüğünü daha iyi anlamak istediyseniz, temsil sistemleri size yardımcı olabilir. "Modaliteler" olarak da bilinen bu temsil sistemleri yaşam koçluğunda kullanılır ve insanların nasıl düşündükleri ve hissettiklerine dair içgörü sağlar. Şimdi bu modaliteleri anlamanın çevrenizdeki insanlarla daha etkili iletişim kurmanıza nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım.

Temsil Sistemleri Nedir?

Temsil sistemleri, duyularımız aracılığıyla bilgiyi nasıl işlediğimizi açıklayan bir dizi duyusal temelli dil kalıplarıdır. Bunlar arasında görsel (görme), işitsel (duyma), kinestetik (hissetme), koku alma (koklama) ve tat alma (tatma) yer alır. Bu sistemler, etrafımızdaki dünyayı anlamlandırmaya çalışırken düşüncelerimiz ve duygularımız için filtre görevi görür.

Her bir kişinin tercih ettiği temsil sistemini tanıyarak, iletişim tarzlarını daha iyi anlayabilir ve bu bilgiyi daha anlamlı konuşmalar yaratmak için kullanabiliriz. Örneğin, bir kişi bir durumu veya sorunu tanımlarken "gördüğü" şeyler hakkında konuşma eğilimindeyse, görsel sistemine diğer modalitelerden daha fazla güveniyor olabilir. Bunun farkında olmak, onlarla konuşurken dilimizi buna göre ayarlamamızı sağlayabilir.

Temsil Sistemlerini Nasıl Kullanabiliriz?

Önemli olan, başkalarını daha iyi anlayabilmemiz ve daha etkili konuşmalar yapabilmemiz için farklı temsil sistemlerini nasıl tanıyacağımızı öğrenmektir. Öncelikle, insanların konuşurken kullandıkları kelimelere dikkat edin; bir şey görmekten veya bir şey duymaktan bahsediyorlar mı? Bir şey hissetmekten veya bir şeyi koklamaktan/tadmaktan bahsediyorlar mı? Bu soruları yanıtlamak size en çok hangi temsil sistemini/ sistemlerini tercih ettikleri hakkında bir fikir verecektir.

İkinci olarak, göz hareketleri ve el hareketleri gibi beden dili ipuçlarını gözlemleyin; insanlar doğal olarak gözlerini ve ellerini tercih ettikleri temsil sistem(ler)i ile ilişkili alanlara doğru hareket ettirme eğilimindedir. Bu işaretleri izlemek, kelimeler olmadan neyin iletildiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Bir kişinin hangi modaliteyi tercih ettiğini bilmek, diğer kişinin nereden geldiğini daha iyi anlayarak iletişimdeki boşlukları kapatmamıza yardımcı olabilir. Temsil sistemleri hakkında bilgi edinmek, yaşam koçu olmak veya genel olarak kişilerarası ilişkilerini geliştirmek isteyen herkes için paha biçilmez bir beceridir. Temsil sistemlerini anlamak, bir başkasının söylediklerini kendi benzersiz perspektifinden yorumlamamızı sağlar, böylece güven inşa edebilir ve çevremizdekilerle daha derin bağlantılar kurabiliriz!

temsil sistemleri yaşam koçluğu
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Nedir?
Koçluk

Yaşam Koçluğu Nedir?

02 Ocak 2021
Kuantum Yaşam Koçluğu
Yaşam Koçluğu

Kuantum Yaşam Koçluğu

22 Mayıs 2021
10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?
Kişisel Gelişim

10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?

13 Aralık 2021
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209