AnasayfaBlogTelefon Mülakatında Adayı Öne Çıkaracak İpuçları
Telefon Mülakatı

Telefon Mülakatında Adayı Öne Çıkaracak İpuçları

29 Eylül 2021
Telefon Mülakatında Adayı Öne Çıkaracak İpuçları

İş mülakatlarının temelinde rekabetçi ruh yatar. İşveren, adayları değerlendirdiği bu mülakat sürecinde kendisi için en faydalı olanı seçmek ister. Bu mülakatların içerisinde barındırdığı rekabetçi ruh dolayısıyla her zaman hazır, soğukkanlı ve özgüvenli olmak gerekir. Mülakatların birden fazla aşaması bulunmaktadır. Bu adımlardan birisi de adayların yüz yüze mülakattan önce iletişim araçları vasıtası ile uzaktan test edildiği metotlardan birisi olan telefon mülakatıdır.

Telefon Mülakatı İpuçları

Covid - 19 salgınının etkisiyle sosyal mesafenin önem kazandığı şu zamanda bu yöntemin popülaritesi artmıştır. Görüşmelerde, işveren telefon mülakatı soruları ile adayın yüz yüze görüşmeye hazır olup olmadığını ölçmek ister. Bu görüşmede verdiği cevaplarla adayın mülakat süreci değerlendirilir. Adayı bir sonraki mülakat aşamasına götürecek ya da olumsuz sonuçlanabilecek bu telefon mülakatı aşaması oldukça önemlidir. Adayın başvurmuş olduğu göreve liyakatini kanıtlaması için aşması gereken bir engel olan bu etapta yardımcı olabilmesi için telefon mülakatında sizi öne çıkaracak ipuçlarından bahsettik.

1.Uygun Bir Ortam

Arama geldiğinde görüşme gerçekleştirmek için uygun bir ortam yoksa görüşülen kişiye durumu anlatıp geri dönüş yapmak için müsaade istemek uygunsuz olmaz.  Sağlıklı bir mülakat gerçekleştirmek için uygun ortam yakalandığında görüşme sırasında özgeçmişin göz önünde bulunması yararlı olabilir. Görüşmeyi ayakta yapmak ve hatta mümkünse kılık kıyafete önem vermek kimse görmese bile adayın motivasyonunu arttırabilir.

2.Heyecan Kontrolü

Telefon mülakatları genelde yüz yüze mülakatların aksine zamanı önceden planlanan görüşmeler olmaz. O yüzden iş başvurusu yapıldıktan sonra en kısa sürede başvurulan görev ve şirketle ilgili bir araştırma yapılması yararlı olur. Bu ön hazırlık plansız ve ani aramalar karşısında adayın heyecanını kontrol etmesine yardımcı olacaktır. Belki bir arkadaşla prova yapılması, heyecan kontrolü açısından zamanı geldiğinde soldukça kolaylık sağlayabilir. Cevap vermeye başlamadan önce adayın düşüncelerini toplaması gerekiyorsa bu anlaşılabilir bir durumdur. Cevap vermeye başlanmadan önce ufak bir düşünme süresi uygunsuz olmaz.

3.İyi Bir Dinleyici Olmak

Yanıt verilmesi beklenen soruları tam anlamıyla anlamak çok önemlidir. Bu yüzden karşı tarafın iyi dinlenmesi ve sözünün kesilmemesi hayatidir. Telefon mülakat soruları adayın nasıl bir dinleyici olduğunu da ölçer. Bağlantının iyi ve ses düzeyinin yerinde olduğundan emin olunmalıdır.

4.Kararlı Cevaplar Vermek

Kendinden emin olmak ve karşıdakine kararlı cevaplar vermek her mülakatta dikkat edilen önemli özelliklerdendir. Bunun için öncelikle adayın özgeçmişine hakim olması gerekir. Telefon mülakatı soruları genelde adayla ilgili bilgileri teyit amaçlıdır. Aday özgeçmişinin genel hatlarını ve güçlü yanlarını bilmeli, kendisini ön plana çıkaracak kabiliyetlerinin farkına varmalıdır. Konuşma sırasında sessizlik anlarında, eğer aday yanıtını tam olarak vermişse, karşı tarafın konuşması beklenmelidir. Cevaplar verilirken kelimeler kadar ses tonu ve olumlu ifadeler de önemlidir. Ses tonunun ne çok yüksek ne çok düşük olmaması gerekir. Kelimeler tane tane ve yutmadan açığa çıkmalıdır. Kısacası karşıdakinin anlaması kolaylaştırılmalı ve muhatap üzerinde olumlu bir intiba bırakılması önemlidir. Bu konuda Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri Eğitimi ve Diksiyon Eğitimi'ne katılabilirsiniz.

5.Güçlü Bir Soruyla Bitirmek

Mülakat sonunda görüşmeci adayın bir sorusunun olup olmadığını sorduğunda, önceden hazırlanmış bir sorunun olması yararlı olacaktır. Bu sayede ani beklenen bir soruya karşı güçlü bir cevap vererek rekabette ön plana çıkılabilir. Görüşme sonunda mülakatı yapan kişiye teşekkür etmek unutulmamalıdır. Bu hem nezaket açısından hem de karşı tarafa olumlu ifadeler vermek açısından önemlidir.

Telefon mülakatlarında yardımcı olabilecek bu ipuçları adayın kendisini göstermesi gereken zamanda karşılaşacağı duruma hazırlıklı olmasını sağlayacaktır. Profesyonel hayatta başarılar!

telefon mülakatı ipuçları telefonda etkili konuşma telefonda etkili iletişim eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Telefon Mülakatı Nedir? Nasıl Yapılır?
Telefon Mülakatı

Telefon Mülakatı Nedir? Nasıl Yapılır?

14 Nisan 2016
Telefon Mülakatı Soruları
Telefon Mülakatı

Telefon Mülakatı Soruları

20 Haziran 2016
Mülakat Türleri Nelerdir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakat Türleri Nelerdir?

28 Ocak 2020
Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?

01 Ekim 2021