AnasayfaBlogTarihin İlk Photoshop'u: Lenin ve Stalin
Kişisel Gelişim

Tarihin İlk Photoshop'u: Lenin ve Stalin

08 Ekim 2021
Tarihin İlk Photoshop'u: Lenin ve Stalin

Stalin, 1879 yılında işgalden kurtulmuş bir köylü ailesinde dünyaya geldi. Ailesi okuma yazma bilmiyordu. Kendisi de okula geç başladı. Stalin hayata çok erken atıldı. Stalin 10 yaşındayken babası öldü. Tecrübesizlikle mücadele eden Stalin, kendisine diğer işçilerden daha az ödeme yapan sömürge bir işveren için çalışmaya başladı.

Stalin 15 yaşındayken Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te tek başına yaşamaya başladı. Yaşını yüksek göstererek dinle ilgili bir üniversitede okumaya başladı. Ama gerçek bir meslekten çok teolojiyi merak ediyordu. İllegal bir Marksist gruba katıldı ve fizik dersleri kapsamında komplo teorilerinin üretildiği bir gruba katılarak kendini geliştirdi.

Yedi yıl çırak olarak devam ettikten sonra profesyonel bir devrimci haline geldi. Stalin Bakü’de harekete geçti. O zamana kadar tüm devrimciler sınır dışı edilmiş ya da hapse atılmıştı. Ama bu sefer gerçekten kurban olan insanlar vardı. Daha iyi çalışma koşulları isteyenlere polis ateş açıyordu. Bu harekette 100’den fazla işçi hayatını kaybetti. Stalin 3 yıllığına sürgün edildi.

Gürcistan’dan çok uzak yerlere sürgün edildiği için ebedi hale gelen bu hapis cezası, Stalin’in gelecekteki siyasi hayati için çok önemliydi. 1902 Haziran ayında yaşanan bu durum geçmişi hakkında bir şeyler bilen tüm muhaliflerin ortadan kalkmasına yardımcı oldu.

3 yıllık sürgünden sonra doğa onun tek öğretmeni oldu. Kendini özgür hissediyordu. Doğanın kendi gücüne çok saygı duyuyordu. Yaşamın kendisini şekillendirdiğine inanıyordu. Tüm teorik inançlarını yaşayarak test etti ve kendini çok kurnaz biri olarak buldu. Aynı zamanda engel tanımayan bir cesareti de vardı.

Lenin ve Stalin Nasıl Tanıştı?

Viyana’da illegal olarak yayınlanan Pravda gazetesinde yazı kuruluna Stalin seçildi. Lenin'le iletişime geçmek istiyordu. Stalin’in sürgün edildiği yerden ayrılmasına izin verilmezken tüm gizli kanallar aracılığıyla Lenin’le iletişim kurması çok zordu. Ama Pravda’nın baş editörü Lenin’e bir yardımcıya sahip olmanın ne kadar uygun olduğundan bahsetti ve bu görev için Stalin’i önerdi.

Lenin ulusal geçmişi nedeniyle başlarda onu kabul etmek istemedi. Çarlık Rusya’sında üç ulus vardı ve yalnızca biri özgür kabul ediliyordu. Yani Büyük Ruslar. Diğer tüm uluslara ise ikinci sınıf vatandaştı. Stalin de öyleydi. Ama sonra Lenin, Stalin’in kendisiyle eşit bir zekaya ve cesarete sahip olduğunu görünce kararını değiştirdi.

Rus Devrimi ve Lenin

Rus devrimi 1917 yılında Ekim ayında gerçekleşti ama Leninizm’in gerçek önemi 1922’de Lenin felç geçirdiğinde ortaya çıktı. Leninizm başta Marksizm’i tanımlamak için ortaya çıkmıştı. Ancak Lenin kendi ideolojik ve politik inançlarını uygulamaya koymak için yeniden tanımladı. 

Devrimden sonra Lenin, Rusya’da sosyalizm isteyen özellikle Lev Troçki’nin partisini yenerek konumunu güçlendirdi. Bunu yapmak için demokratik merkeziyetçilik diye bir kavram ortaya attı. Aynı zamanda devlet fonu olarak bir şey öne sürdü. Yani zenginlik artmaması için devlet kontrolünde yönetim vardı. Zenginliğin burjuvazi sınıfını oluşturmasının önüne geçmek istiyordu. Herkesin aynı konumda olması için çeşitli politikalar uyguladı. Ancak felç geçirdi ve sadece 2 yıl daha yaşadı.

Stalin Yönetimi Ele Alıyor

1927 yılında Komünist Partisi’nin genel sekreteri olarak devam ediyordu. Stalin her zaman Lenin’in sağ kolu olarak gözüktü ve Lenin’in düşüncelerini savunduğunu göstermek için elinden geleni yapıyordu. Komünizm sistemini canlı tutmaya çalışıyordu. Serbest piyasa ekonomisine de devlet fonları sistemine de inanmıyordu. Bunun yerine devletin sıkı gözetim yaptığı diktatörlük rejimini seçti. Peki insanlar bunu nasıl kabul etti?

Tarihin İlk Photoshop’u

Stalin başa gelmeden önce diktatörlük rejimini sürdüreceğini ifade etmemişti. Aksine Lenin’in sağ koluylu ve sıkı bir komünistti. İşte bu noktada Lenin’i kullandı. Sadece fikirlerini savunduğunu iddia ederek değil, algı yönetimi ve photoshop’la.

Stalin, Lenin hastayken onunla bir fotoğraf çektirdi. Lenin felç geçirmişti. Onunla bir hatıra fotoğrafı çektirmek istedi. İşte bu fotoğraf Stalin’i topluma kabul ettirmek için kullanıldı. Fotoğrafta Stalin’in bir kolu diğerinden daha kısaydı ve Lenin’le aynı pozisyona sahiplerdi. Ancak Stalin bunun değiştirilmesini istedi. Stalin’in bir kolu askerlik zamanında yaralandığı için diğerinden kısaydı. Öncelikle; kısa kolunun diğeriyle eşitlenmesini ve kendisinin Lenin’den daha güçlü durması için fotoğrafta oynanarak büyütülmesini istedi. Ve bu fotoğraflarla başa gelmek için kampanyalarını yürüttü. 

Lenin’in çok sevilen bir lider olmasına karşılık, onun sağ kolu olan Stalin’in komünizmi diktatörlüğe dönüştüreceğini bu fotoğrafla hiç kimse tahmin edemezdi. 

photoshop eğitimi tarihin ilk photoshop'u lenin ve stalin stalin lenin rus devrimi
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Nedir?
Fotoğrafçılık

Photoshop Nedir? Ne İşe Yarar?

26 Aralık 2019
Photoshop İle Neler Yapılabilir?
Fotoğrafçılık

Photoshop İle Neler Yapılabilir?

30 Ağustos 2021
Photoshop Nasıl Yapılır?
Video

Photoshop Nasıl Yapılır?

30 Eylül 2021
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Fotoğrafçılık Eğitimi
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Evren YılbaşıEvren Yılbaşı
750209
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209