AnasayfaBlogSüt ve Besi Hayvancılığı Bölümü (MYO)
Bölümler

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü (MYO)

Süt ve besi hayvancılığı; besi hayvancılığı yetiştirilmesi, süt ve süt ürünleri üretilmesi ile ilgilenen bir alandır. Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü günümüzde üniversitelerde ön lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. Bölümün temel amacı iyi verim ve kalitede ürünler elde edebilmek için nitelikli, donanımlı mezunları sektöre yetiştirmektir.

Elde edilen ürünleri kalite kontrol standartlarına uygun bir biçimde hazırlamak ve saklamak, satış amacı ile yapılması gereken düzenlemeleri yapmak bu bölüm mezunlarının sorumlulukları arasındadır. Bu bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilerinde sorumluluk sahibi olması ve hayvanlara karşı da sevgi dolu olması aranan başlıca kişisel özellikler arasındadır. Ülkemizde birden fazla üniversitede Süt ve besi hayvancılığı eğitimi alma şansı elde edebilirsiniz.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Nedir?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü ön lisans eğitimi verir. Bölüm meslek yüksekokulu kapsamında yer alır. Süt ve Besi Hayvancılığı bölümün amacı süt ve besi hayvanlarından iyi bir verimlilik sağlamak ve kaliteli ürünler elde etmek için gerekli bilgileri öğrenciler ile paylaşmaktır. Elde edilen kaliteli ürünleri doğru bir şekilde satış için hazırlayacak ve saklama koşullarını kalite kontrol standartlarını gözeterek düzenleyecek mezunlar sektöre kazandırılır.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü eğitimini 2 yılda tamamlar. Süt ve besi hayvancılığı bölümü Türkçe eğitim veren bir bölümdür. Bölümü tercih etmek isteyen adayların TYT puanı ile tercih yapmaları gerekir. Ege Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Dicle Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi öğrencilerin eğitim alabilecekleri üniversitelere örnektir.

Öğrenciler, Hayvan Hastalıkları başta olmak üzere, pek çok teknik dersten toplam 4 dönem boyunca da sorumlu olacaktır. Öğrencilerin mezun olmaları için 120 kredi haklarını doldurmaları gerekir. Üniversitelerinin mezuniyet koşulları arasında zorunlu staj vardır.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünden mezun olanlar kariyerlerini daha farklı şekilde geliştirmek isteyebilir. Bu nedenle eğitimlerine lisans eğitimini eklemek için Dikey Geçiş Sınavı’na katılarak, yeterli puan almaları durumunda aşağıda belirttiğimiz lisans programlarına devam edebilirler.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde süt ve besi hayvancılığı bölümü fazlasıyla tercih edilen ön lisans bölümleri arasındadır. Bu bölümden mezun olan kişiler pek çok hayvancılık faaliyeti verilen alanlarda kendilerine çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca bölüm mezunları kendi işini yapma imkanına da sahiptir. Büyükbaş ya da küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak, iyi kazançlar elde etmek mümkündür. Son yıllarda sağlıklı beslenmeye önem veren kişilerin sayısı oldukça arttığı için bu alanda iş geliştirme olanakları da çeşitlenmektedir. Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü mezunların çalışma alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı,

 •  Büyükbaş Hayvancılık İşletmeleri,

 •  Küçükbaş Hayvancılık İşletmeleri,

 •  İlgili Bakanlığa Bağlı Müdürlükler,

 •  Belediyeler,

 •  Özel Süt Ve Besi Hayvancılığı İşletmeleri,

 •  Hıfzıssıhha Enstitüleri,

 •  Kendi İş Yerleri,

 •  İlçe Tarım Müdürlükleri,

 •  Özel Sektör İşletmeleri,

 • Sağlık İl Müdürlükleri.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümü mezunları için özellikle son yıllarda iş çeşitliği artış göstermiştir. Dolayısı ile iş alanlarının genişlemesi beraberinde iş çeşitliliği de yaratmıştır. Kamu ve özel sektörde rahatlıkla iş bulabilen ön lisans bölümleri arasında yer alır. Kendi işini yapmayı seçen bölüm mezunları ile karşılaşmakta mümkündür.

Bölümden mezun olan öğrenciler kariyer yaşamlarına hazır olacak teknik bilgi ile yetiştirilmiş olurlar. Süt ve besi hayvancılığı bölümünü tamamlayan mezun bireyler iş yaşamlarını veteriner hekimlere yardımcılık ve hayvanların bakımını yapmayı seçerek devam ettirebilir. Ayrıca hayvan besisi sağlamak ve hayvan hastalıklarına karşı ihtiyaç duyulan önlemleri almak gibi önemli görevlerde rol alırlar.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünden mezun olan bireylere Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Teknikeri unvanı uygun görülür. Bu bölümün teknikerlerinin iş imkanlarına göre görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Süt hayvanlarının ırkını geliştirici araştırma yapmak veya geliştirme faaliyetleri içinde bulunmak.

 • Hayvanların hemen hemen her çeşit bakım işiyle birebir ilgilenmek ve hayvan beslenmesinden sorumlu olmak.

 • Çiftliklerin veya ağılların düzenlenmesini sağlamaktan sorumludurlar.

 • Hayvan hastalıkları ile mücadele etme aşamasında üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirirler.

 • Hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünlerinin satışını sağlamakla ilgili işleyişin bir parçasıdırlar.

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünü tercih listesine ekleyecek adaylar ilk olarak kariyer yaşamlarında yol gösterici olacak hangi dersleri göreceğini merak eder. Eğitim süresince alacakları dersler, meslek yaşamlarında başarılı birer uzman olmalarını sağlayacak tüm bilgileri içermektedir.

Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünde birçok dersten 4 dönem süresince sorumlu olacak olan öğrenciler aynı zamanda staj yapmakla da yükümlüdürler. Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünden mezun olanlar Süt ve Besi Hayvancılığı teknikeri unvanı alır. Süt ve Besi Hayvancılığı bölümünü tercih eden adayların 2 yıl içinde karşılaşacakları dersler şu şekildedir.

 • Büyükbaş Hayvan Yetiştirme,

 • Hayvan Besleme,

 • Yem Bitkileri Üretimi,

 • Genetik ve Hayvan Islahı,

 • Hayvancılıkta Sağlık Koruma,

 • Tarım Ekonomisi,

 • Yem Analiz ve Değerlendirme Teknikleri

 • Hayvan Hastalıkları,

 • Organik Tarım İlkeleri ve Mevzuat,

 • Hayvansal Ürünler ve Teknolojisi,

Süt ve Besi Hayvancılığı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2021 YKS üniversite adayları aşağıdaki listeden 2020 taban puanları ve Süt ve Besi Hayvancılığı başarı sıralamaları hakkında bilgi sahibi olabilir. Aşağıda listelediğimiz bilgiler ilk 4 eğitim kurumunun sıralamalarını içermektedir. Yazımızda listelediğimiz puanlar ve başarı sıralamaları bu sene yerleşen adaylara ait olup, ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan bilgilerdir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
EGE ÜNİVERSİTESİSüt ve Besi Hayvancılığı208,741661441005
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİSüt ve Besi Hayvancılığı202,979991528462
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİSüt ve Besi Hayvancılığı199,169251586495
DİCLE ÜNİVERSİTESİSüt ve Besi Hayvancılığı198,969291589520
süt ve besi hayvancılığı süt ve besi hayvancılığı teknikeri süt ürünleri büyükbaş hayvan küçükbaş hayvan süt ve besi hayvancılığı bölümü süt ve besi hayvancılığı bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Süt Teknolojisi Bölümü
Bölümler

Süt Teknolojisi Bölümü

17 Kasım 2020
Vejetaryen Ve Vegan Beslenme
Popüler Yazılar

Vejetaryen Ve Vegan Beslenme

10 Temmuz 2019
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209