AnasayfaBlogSunum Teknikleri Neler İçerir?
Sunum Teknikleri

Sunum Teknikleri Neler İçerir?

21 Kasım 2019
Sunum Teknikleri Neler İçerir?

İş ve özel hayatta hedefe giden yolda sürekli iletişim halinde olunuyor. Sunum teknikleri etkili bir şekilde kullanılarak anlatılmak istenen hedefe kısa zamanda ulaşım sağlanıyor. Örneğin; iş hayatında daha fazla satış yapma ihtiyacı hissedilen bir ürün ya da yeni bir hizmet tanıtılıyor olabilir. Ya da bir alanın riskleri konusunda personeli etkili bir şekilde bilgilendirmek gereken durumlar söz konusu olabilir. 

Bu alandaki bilgilendirme şirket için önemli durumları ortaya çıkarabiliyor. Böyle ve daha farklı alanlarda sunum teknikleri bilgilerinden yararlanarak ihtiyaç hissedilen durumlar olabiliyor. Anlatılmak istenen bir konunun açık bir şekilde dinleyiciye aktarılabilmesinin yolu etkili bir sunumdan geçiyor. Etkili bir sunumun içeriği önem taşıyor. “Sunum teknikleri neler içerir?” konusunda merak edilen cevaplar aşağıda yer alıyor.

Sunumun Amacı Nedir?

Etkili bir sunumun mutlaka bir amacı olması gerekiyor. Giriş bölümünde izleyiciye sunumun amacı anlatılıyor. Neden böyle bir sunuma gerek olduğu izleyiciye aktarılıyor. İlginin en yüksek seviyede olduğu aşama giriş kısmı oluyor. Sunum teknikleri doğru belirlenmemiş amacı olan bir sunuma etkili bir şekilde hizmet etmeyebiliyor.

Sunum İçeriği ve Tasarımı Nasıl Olmalı?

Etkili bir sunumda amaç belirlendikten sonra anlatılmak istenen konunun detaylarına yer veriliyor. Gelişme kısmında dinleyicinin ilgisinin devam edeceği bir anlatım yer alıyor. Sonuç kısmı anlatmak istenilen konunun özünü izleyiciye aktarıyor. Aktarılacak metin ile sunumda yer alan metin genellikle aynı uzunlukta olmuyor. Sunumun hafızalardaki kalıcılığını arttırmak için anahtar kelimelere yer veriliyor. 

Anahtar kelimelere yer verilerek yapılan sade bir anlatım sunum teknikleri içinde önemli özelliklerden biridir. Her bir sunum sayfasında kısa yazılar yer alıyor. Anlatım dili hitap edilen tüm kitlenin anlayabileceği bir sadelikte oluyor. Sunum teknikleri özelliklerinin önemli yanlarından biri de tasarımı oluyor. Harf büyüklükleri ve renkleri, sunum arka planı, görselleri birbiriyle uyum içinde olan sunumlar dikkat çekiyor. Kısa cümleler içeren sunumlar izleyiciye aktarılma konusunda daha başarılı oluyor. 

Yazıları destekleyen görsellerin akılda kalıcılığı arttırması ve dinleyicinin konudan kopmamasını sağlaması sunum başarısına hizmet ediyor. Başarılı bir sunum içerisinde iyi ve doğru kullanılmış görseller önem taşıyor. Amacı destekleyen ve içeriğe hizmet eden her türlü resim, karikatür, tanınmış kişi, nesne görsel olarak sunum içerisinde kullanılabiliyor. Özelleştirilmiş bir şekilde izleyiciye sunulan slaytlar sunumu özel kılıyor.

Sunucunun Sunum Teknikleri İçindeki Yeri Nedir?

Sunum teknikleri, sunum için yapılacak her bir aşamayı içine alıyor. Sunucunun bolca prova yapması sunumun akışı açısından önem arz ediyor. Ezberden uzak doğal bir akışta gerçekleşen sunum izleyicinin ilgisini yüksek seviyede topluyor. İlgiyi üzerinde tutan bir sunucu sunum teknikleriyle beraber işleyen dişli çark gibi işlev görüyor. Biri olmadan diğerinin başarılı olması mümkün olmuyor. Sunan kişinin hem sunumun görselliğine hem de kendi dış görünüşüne önem vermesi sunum görselliğini zenginleştiriyor. 

Beden dilini ve ses tonunu doğru bir şekilde kullanmak ve yaratıcı örnekler vererek sunumu güçlendirmek anlatıcının elinde oluyor. İzleyicinin gözlerine bakan, el ve mimik hareketlerini doğru kullanan bir sunucu genellikle başarılı oluyor. Etkili bir sunucu için önemli olan karşındakilerin ne anladığıdır. Anlatılmak istenen konunun en iyi şekilde izleyiciye aktarılmasını sunum teknikleri sağlıyor. 

Sunumun sonunda dinleyicilerin soru sormasına izin vererek ve akılda kalan soruları izleyicide can sıkıntısına yol açmadan cevaplayabiliyor olması gerekiyor. Konuyla alakalı gelebilecek her türlü soruya hazırlıklı olmalıdır. Anlatıcının ne sunduğu konusunda eksikleri olmadan bütün sunum teknikleri işlevlerinden yararlanması gerekiyor.

Sunum teknikleri her aşamayı bütün olarak uyum içinde ele alarak, iyi hazırlanmış görsellere ve örneklere yer vererek, iyi bir tasarım ve iyi bir anlatıcı ile izleyiciye aktarılan yüksek oranda verimlilik sağlayan araçtır. Bu teknikler yararlanılarak yapılacak olan sunumlar doğrultusunda başarı kaçınılmaz olacaktır.

Yazar: Kübra Özkan

beden dili etkili sunum ses tonu sunum sunum teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Sık Yapılan Sunum Hataları
Sunum Teknikleri

En Sık Yapılan Sunum Hataları

24 Ocak 2022
Etkili Bir Sunum İçin Psikolojik Teknikler
Sunum Teknikleri

Etkili Bir Sunum İçin Psikolojik Teknikler

17 Kasım 2021
Etkili Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
Etkileyici Sunum Teknikleri
Sunum Teknikleri

Etkileyici Sunum Teknikleri

30 Ağustos 2021