AnasayfaBlogStres ve Yaşlanma Karşıtı 5 Sır
Stres Yönetimi

Stres ve Yaşlanma Karşıtı 5 Sır

12 Kasım 2019
Stres ve Yaşlanma Karşıtı 5 Sır

“En iyi liseyi kazanırsam her şey mükemmel olacak, en iyi üniversiteye yerleşirsem çok mutlu ve başarılı olacağım, ah bi’ terfi alsam da maaşıma zam gelse...” Hayatın hemen hemen her evresinde belirli hedefler koyarız. Bu hedefleri gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışırız. Ve günler haftaları, haftalar da ayları ve yılları kovalarken zaman biz farkında olmadan son sürat hızla akıp gitmektedir.

Peki bu zaman dilimlerinde neler yaşarız? Nelerle mücadele eder, neleri aşarız? Yaşımız ilerledikçe bu sorgulamaları daha sık yaparız. Bu koşuşturma içerisinde yeri geldi üzüldük, yeri geldi sevindik. Bazen dinlendik bazen stres yaşadık. Her ne yaşarsak yaşayalım zamanın hızlı geçtiği su götürmez bir gerçek. Zamanın hızla aktığı hayatı daha verimli, daha mutlu ve stressiz yaşamak artık mümkün. Stres ve yaşlanma karşıtı öneriler nelerdir? Hayatta daha sağlıklı ve huzurlu olabilmek için stres ile nasıl başa çıkabiliriz? 

Stresle Başa Çıkma Yolları

1- Zihni Aktif Tutun

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü hepimiz biliriz. Bu söz bize, zihnimizin ve bedenimizin birbirine bağlı olduğunu, sağlıklarının birbiriyle ilişkili olduğunu anımsatır. Zihnimizi aktif tutmak, sürekli bir şeylerle meşgul olmak genç kalma açısından önemlidir. Böylece zihninizi daha genç tutarak yaşlanma sürecinizi yavaşlatacak sağlıklı bir yaşam tarzına geçebilirsiniz. 

Fiziksel egzersizler gibi zihinsel egzersizler de önemlidir. Fiziksel olarak hareket etmediğimizde bedenimiz nasıl olumsuz etkileniyorsa, zihinsel egzersiz eksikliği de bizim açımızdan olumsuzdur. Çünkü nöronlarımızın  ve sinirsel bağlantılarımızın bozulmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise çevremizde olan bitenlere karşı duyarsızlaşızlaşma ve çevremize verdiğimiz tepkilerde azalma yaşanır. Bundan dolayı zihni aktif tutmak önemlidir.

Zihni aktif tutmak için sık sık okumak, yeni bilgiler edinmek, başka insanlarla etkileşime girmek, oyun oynamak, yabancı dil öğrenmek beyin için son derece iyi gelen şeylerdir. Yeni ve farklı bilgiler ile karşı karşıya kalan beynimiz yeni bağlantılar yaratır, canlanır. Zihin ile etkileşimde bulunarak yeni bir uyaran sunarız ve depresyona girmemiz önlenebilir. 

Yeni bilgiler edinmek ve yeni deneyimler yaşamak için eğitimlerin önemi yadsınamaz. Enstitü tarafından verilen sertifikalı online eğitimler sayesinde yeni şeyler öğrenebilir, zihninizi en iyi şekilde aktif tutabilirsiniz.

2- Sağlıklı Ömrün Katili Stres 

Çevrenize şöyle bir baktığınızda bazı insanların olduğundan daha yaşlı göründüğüne şahit olmuşsunuzdur. Yapılan araştırmalara göre stres, erken yaşlanma nedenlerinden biridir. Çünkü stres, öfke, üzüntü gibi kriz anlarında bedenimiz çok daha hızlı yıpranmaktadır. Amerikan Stres Enstitüsü, bu yıpranma sürecini araştırdı ve buna göre, çoğu sağlık sorununun stres kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır.

3- Farkındalık Yaratın

Gereğinden fazla stres, yalnızca endişe ve kaygıya neden olmakla kalmaz. Öte yandan sindirim sistemimizden cildimize kadar tüm bedeni olumsuz etkileyen bir duygudur. Bunun önüne geçebilmek için stresin bize verdiği zarardan kaçınmalıyız. Uzmanlar, bu konuda farkındalık üzerine pratikler yapmamızı önermekte. 

Dış dünyadan gelen her bilgiyi almak yerine yalnızca gerekli olanları almalıyız. Zihnimizi çalıştırmak kadar dinlendirebilmek de önemlidir. Gün içerisinde gözlerinizi kapatıp hiçbir şey düşünmeden kafanızı boşaltmak, dinlenmek zihninizi tazelenmiş ve yenilenmiş hissettirir. Böylece stresi kontrol altına alabilir, daha sağlıklı yaşayabiliriz.

4- Hareket Edin, Beslenmenize Dikkat Edin

Bugün baktığımız zaman, dünyada oturarak geçirilen günlerin artması ile obezite, yüksek tansiyon gibi sayısız hastalıkla karşı karşı karşıya kalıyoruz. Evimizde ya da iş yerimizde oturarak fazla zaman geçirmek kas ve solunum zindeliğini azaltıyor. Öte yandan dengesiz beslenme, kalp-damar rahatsızlıkları, kemik erimesi gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor. Günlük yaşamınıza yeni rutinler ve basit alışkanlıklar ekleyerek hem ruhsal hem de fiziksel açıdan daha iyi hissedebilirsiniz. Stres ile başa çıkmada hareket en önemli etkendir.

  • İşe yürüyerek gidin ya da gün içerisinde en az 20 dakika yürüyüş yapın.

  • Asansör kullanmak yerine bacaklarınızı kullanın. Kaslarınız, duruşunuz, solumunuz için faydalı olacaktır.

  • Düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem verin. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamalısınız.

  • Abur cubur ve sağlıksız yiyecekler yerine meyve tüketmeye özen gösterin.

  • Paketli hazır gıdalardan uzak durmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır.

  • Televizyonu hayatınızdan çıkarmanız size büyük katkı sağlayacak. Saatlerinizi televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okumak, araştırma yapmak ya da hobiniz ile ilgilenmek çok daha iyi hissettirecektir.

5-Uykunuzu İyi Alın

Uykusuzluk, hayat kalitemizi nasıl etkiliyor? Stres ve yaşlanma karşıtı formüllerden belki de en gerekli olanı en sona bıraktım. Yapılan araştırmalara göre günde en az 7-8 saat uyumak dinlenebilmemiz açısından önemlidir. Uykunuzu iyi almadığınız günlerde daha aksi ve mutsuz, stresli hissedersiniz. Uykusuzluk konusunda ısrarcı olur ve bu konuya gereken önemi vermezseniz depresyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi pek çok olumsuz sağlık durumları ile karşı karşıya kalırsınız.

Bonus: Sizi üzen, mutsuz eden hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Alternatif bulana kadar belki tahammül edilebilir ancak bu süreçte yaşanan stres sizi olumsuz etkileyecektir. Bunun önüne geçebilmek ve kendinizi kontrol edebilmek için Stresle Başa Çıkmayı öğrenebilirsiniz.

stres yaşlanma karşıtı stres yönetimi eğitim kişisel gelişim enstitü
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Belirtileri Nelerdir?
Stres Yönetimi

Stres Belirtileri Nelerdir?

19 Şubat 2021
Toksik Stres Ve İnsan Hayatına Etkisi
Stres Yönetimi

Toksik Stres Ve İnsan Hayatına Etkisi

27 Mayıs 2019
Stres ve Stresi Yönetme Yolları
Stres Yönetimi

Stres ve Stresi Yönetme Yolları

20 Ağustos 2019