AnasayfaBlogSosyal Medya Pazarlamasında Yapay Zeka
Video

Sosyal Medya Pazarlamasında Yapay Zeka

23 Aralık 2021
Sosyal Medya Pazarlamasında Yapay Zeka

Yapay Zeka son zamanlarda inanılmaz derecede popüler bir konu. Pek çok insan bunun hakkında bilgi edinmek istiyor çünkü bunun yaşama ve çalışma şeklimizi değiştireceğini biliyor. Hatta değiştiğini farkedenler bile var.

Popülaritedeki bu artışın nedeni, daha önce mümkün olmayan şeyleri artık yapay zeka ile yapabilimemiz. Yapay zeka teknolojisindeki bu büyük gelişmelerden kaynaklanıyor.

Yapay zekanın birçok pratik uygulaması var, ancak size daha fazla takipçi, beğeni ve paylaşım kazandıracak daha iyi pazarlama kampanyalarına sahip olmanıza yardımcı olmak için sosyal medya kanallarında nasıl kullanılacağını anlatacağım.

Sosyal medya yapay zeka sistemleriyle doludur ve aslında bazen bir savaşın içinde olduğumuzu düşünüyoruz. Sosyal medya şirketleri sürekli yeni yapay zeka geliştiriyor ve biz içeriklerimizi bunlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Ama aslında yapay zeka bizim lehimize çalışıyor. 

Sosyal medya ağları, daha önce beğendiğimiz veya paylaştığımız şeylere dayalı olarak içeriği bizim için hedefler ve bunun için yapay zeka kullanır. Bu ne demek? İlgisiz gönderiler görmek yerine ilgi alanlarınızla ilgili daha fazla şey göreceğiniz anlamına gelir - en sevdiğiniz markaların gönderileri de dahil.

Yani sosyal medya uzmanlarının yapması gereken şey ne? Yapay zekaya göre içerik oluşturmak mı? yoksa yapay zekanın insanların ilgisini sizin içeriğinize yöneltmesi mi? Elbette böyle bir şey beklemeyin.

Tüm işi yapay zekanın sizin için  yapmasını beklemeyin. İnsanların gönderilerinizi görmesini istiyorsanız, o zaman gönderilerinizi buna göre uyarlamanız gerekir. Çiçek veya kedi resimleri paylaşarak sosyal medyada gönderilerin popüler olmasını beklemeyin. Elbette kedi veya başka görseller paylaşabilirsiniz ama bunu başka şeylerle birleştirin. İşte o zaman insanların gönderilerinizi atlamak yerine sizinle ilgilenmesi çok daha olasıdır. 

Yapay zekanın amacı sosyal medyayı insanların ilgi alanlarıyla daha alakalı hale getirmektir 

Bu içerikte yapay zekanın sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmek için nasıl kullanılabileceğine dair üç önemli yönü ele alacağız:

1. Daha iyi içerik oluşturmak için yapay zeka nasıl kullanılıyor?

2. Sosyal medyada en doğru zamanda paylaşım yapmak için yapay zeka nasıl kullanılabilir?

3. Yapay zeka, sosyal medya influencer pazarlaması için nasıl kullanılıyor?

Bu konuda uzmanlaşmak istiyorsanız ve gerçekten bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız öncelikle Enstitüde yer alan sosyal medya uzmanlığı eğitimimi öneririm. O eğitimde çok daha kapsamlı ve derinlemesine bilgiler veriyorum. Bu videoda ise yine çok işinize yarayacak teknikleri anlatacağım. Daha iyi içerik üretmek için yapay zekanın nasıl kullanılabileceğini anlatacağım..

Gittikçe daha fazla insan sosyal medyayı kullanıyor ve dijital pazarlama ajansları, markalar ve şirketler gönderilerini insanlara ulaştırmakta sorun yaşıyor. Kullanıcı sayısı artınca daha fazla insana ulaşmanız gerekiyor normalde ama o iş öyle değil. Kullanıcı sayısı artınca yapay zeka sistemleri de gelişiyor ve sizin ulaşabildiğiniz kişi sayısı düşüyor. Bunun için bu sistemleri anlamalı ve kendinizi bu yönde geliştirmelisiniz.

Bunun da ötesinde, ürün veya hizmetinizi sosyal medya ortamında tanıtmak ve binlerce içerik üreticinin arasından sıyrılmak daha da zorlaşıyor.

Peki bir sosyal medya uzmanı ne yapmalı? Bu günden güne artan içerik üreticilerle nasıl rekabet etmeli?

Tabii ki harika bir pazarlama kampanyasıyla!

Ancak bunun için harika içeriğe sahip olmanız gerekir. Ve bu üstün kaliteli içeriği oluşturmanın en iyi yolu da yapay zeka kullanmaktır.

Bununla ne demek istiyorum? Size iki örnek vereceğim:

Yapay zeka, sizin için otomatik olarak sosyal medyada paylaşım yapmak için nasıl kullanılabilir?

Öncelikle, parmağınızı bile kıpırdatmadan, sosyal medya profillerinize otomatik olarak paylaşım yapabilme imkanına bir göz atalım. Bunun spam olarak değerlendirilmemesi ve olumsuz sonuçlara yol açmaması için, doğal dil üretimi (NLG) denen şey kullanılıyor. Bu, sanki bir insan tarafından yazılmış gibi görünen, ancak aslında tamamen bilgisayar tarafından oluşturulmuş cümleler ve paragraflar oluşturmak anlamına gelir.

NLG, blog ve sosyal medya pazarlaması alanında çok kullanışlı bir araçtır, çünkü hedef kitleniz için değerli olan içeriği sık sık ve daha fazla oluşturmanıza yazmanıza olanak tanır.

Başka bir deyişle, NLG ile tüm bu içeriği manuel olarak kendiniz oluşturmak zorunda kalmadan en az iki kat daha fazla gönderi paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, belirli sosyal medya platformlarında ne tür gönderilerin iyi çalıştığı ve ne zaman yayınlanması gerektiği konusunda yapay zekayı programlamak.

Örneğin, bir Facebook sayfanız varsa, Yapay zeka destekli bir bot, hedef kitle analizlerinize bakabilir ve takipçilerinizin kim olduğunu ve neyle ilgilendiğini bulabilir. Ardından, bu verilere dayanarak, bot her gün özellikle bu tür takipçilere yönelik yeni bir gönderi yayınlayabilir.

Daha iyi başlıklar oluşturmak için yapay zeka nasıl kullanılıyor?

Sosyal medya için yapay zekayı kullanmanın bir başka yolu da başlık oluşturucu adı verilen bir araç kullanmaktır. Bu araç, mevcut herhangi bir gönderi başlığınızı alır ve duygusal bir bakış açısıyla analiz eder, böylece, içinde kullanılan kelimelere bağlı olarak başlığınızın ne kadar olumlu veya olumsuz olduğu konusunda geri bildirim alırsınız. Diğer anlamda bu araç, hedef kitlenizin başlığınızdaki ifadelerden rahatsız olup olmayacağını size söyleyebilir.

İnsanların dikkatini çekmek ve yazdıklarınızı okumaları için artık bu başlığı kullanabilirsiniz!

Ne yazık ki, her pazarlama kampanyası başarılı değil, o yüzden sosyal medya pazarlama kampanyanızı geliştirmek için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Sosyal medyadaki en büyük sorunlarda biri, insanların gönderilerinizi görüp görmeyecekelri veya okuyacaklarını önceden bilmemenizdir. Çünkü her şey gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Bunun da ötesinde, birinin bağlantınıza tıklayıp tıklamayacağını belirleyen şey sadece başlık değil. Çok daha fazla değişken vard.  Paylaştığınız içeriğin türünü, onu kimin ve neden yayınladığını ve ayrıca gönderileriyi hangi gün ve saatte yayınladığınıza göre değişiyor

Tüm bu değişkenleri tahmin edebilmek için yapay zekaya ihtiyaç var. Özellikle, Hootsuite gibi şirketler, olay akışı işleme adı verilen bir yaklaşım kullanır. Bu ne demek? Sosyal medya hesabınızın geçmiş deneyimlere dayanarak hangi gönderilerin başarılı olabileceğini anlamak için tüm farklı değişkenleri bir algoritmayla oluşturmalarıdır.

Sosyal medyada harika gönderiler oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken şeyi artık biliyorsunuz.

sosyal medya yapay zeka
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219