AnasayfaBlogSosyal Medya Nasıl Etkin Kullanılır?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Nasıl Etkin Kullanılır?

31 Ekim 2020
Bir grup insan bir araya toplanmış telefonlarına bakıyor. Bazıları gülüyor ve bir kişinin elinde tuttuğu mavi bir telefona bakıyor. Gri şapkalı ve kocaman gülümseyen bir kadın cep telefonuna bakıyor. Başka bir adam başı arkada ve ağzı açık bir şekilde gülerken, başka bir kişi dikdörtgen bir cihaz tutuyor. Hepsi rahat bir atmosferde, birlikte geçirdikleri zamanın tadını çıkarıyor.
Sosyal Medya PlatformuEn Etkili Paylaşım ZamanıÖneriler
FacebookÇarşamba, 13:00/16:00 arasıÖzgün ve markaya ait içerikler paylaşılmalı, paylaşımlar doğru zamanda yapılmalıdır.
TwitterPazartesi-Perşembe, 13:00/15:00 arasıEn çok etkileşim saat 17:00'te olduğundan, bu saatteki paylaşımlar dikkate alınmalıdır.
LinkedInSalı-Perşembe, 07:00/09:00 ve 17:00/18:00 arasıSosyal ağ tabanlı bu platformda, iş dünyası ile ilgili içerikler paylaşılmalı ve etkileşime açık olunmalıdır.
InstagramPazartesi, 15:00/16:00 arasıKaliteli ve amacını anlatan görseller ile kullanıcıların ilgisini çekmeli, özgün ve etkileyici içerikler oluşturulmalıdır.
Ortak Öneriler--Kullanıcılar ve marka arasındaki iletişim çok önemli olduğundan, hedef kitlenin taleplerine ve geri bildirimlerine hızlı yanıt verilmelidir.
----Dikkat çekici ve kaliteli görseller kullanılıp, özgün içerikler paylaşılarak hedef kitle ile güven bağı kurulmalıdır.
----Strateji ve hedef kitlenin belirlenmesinin yanı sıra hedef kitleye neler sunulacağı ve hangi sosyal medya ağlarının kullanılacağı net bir şekilde belirlenmelidir.
----Paylaşım sıklığına dengeli olmalı ve kullanıcı türüne göre belirlenmelidir; çok fazla veya çok az paylaşım kullanıcıları sıkabilir.
----Kullanıcıların güvendiği markalar, tanıtımlarında destek sağlayabilir, bu da markanın güvenilirliğini ve etkileşimini artırabilir.
----Her sosyal medya platformunun hedef kitlesine ve özelliklerine göre farklı stratejiler geliştirilmeli, platformların kendine özgü paylaşım zamanlarına dikkat edilmelidir.

Çok uzun zamandır dijital çağdayız. Bu sebeple, günümüzde birçok kişi veya markalar sosyal medyayı aktif kullanmaktadırlar. Bilgiye daha hızlı erişilen sosyal medyada, kullanıcılar; içerikleri, haberleri, fotoğrafları, makaleleri haber ya da blog sitelerine girmeye gerek kalmadan görebiliyorlar.Hatta yorumlarını rahatlıkla paylaşabiliyorlar.

Dijtal çağda içerik çok önemlidir, özellikle sosyal medyada. Kampanyalar, reklamlar ve ilgi çeken içerikler, büyük bir hızla, binlerce kullanıcıya ulaşmaktadır. Markalar ve kurumlar için bu, büyük avantajdır. Böylece, hedef kitleye ulaşmaları daha kolay olmaktadır.

Büyük ilgi gösterilen sosyal medya gittikçe gelişiyor ve hızla yayılıyor. Büyük sosyal medya ağları da, farklı uygulamalar ve özellikler katarak, kullanıcıların ilgisini çekiyorlar ve kullanımlarını arttırıyorlar. Sosyal medyanın aktif ve etkin kullanımını kolaylaştırıyorlar. Böylelikle, kullanıcılar kendilerine uygun sosyal medya ağlarını tercih edebiliyorlar.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

İnsanlar, sosyal medyada çok fazla vakit geçirdiğinden, sosyal medyanın kullanımının doğru olması da çok önemli olmaktadır.Markalar da, kişilerde bilinirliliklerini arttırmak, doğru hedef kitleye ulaşmak istemekteler. Ama bunun içinde, strateji belirlemeleri ve sosyal medyayı etkin yönetmeleri gerekmektedir.

 • Firma, kişi ya da kişiler, markalaşma sürecinde olduklarında, müşterileri ile sosyal medya üzerinden tanışmak istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerini bilemezler. Bunun için öncelikli olarak birkaç soruya cevap verilmesi gerekmektedir.

Hedef kitle kim?

Ulaşılan hedef kitleye ne sunuluyor? Ürün ya da hizmet mi?

Hedef kitle ile iletişimde kullanılacak sosyal medya ağları hangileri?

 • Bu sorulara doğru cevaplar vererek iyi bir strateji geliştirebilinir. Sonrasında paylaşılan içeriklere dikkat edilmelidir. Sosyal medyada ulaşmak istenilen kişilerin işlerine yarayacak içeriklerin mutlaka faydası olacaktır. Böylelikle takipçiler, markanın sosyal medya hesaplarını daha çok ziyaret etmek isteyeceklerdir.

 • Kesinlikle içerikler, markaya ait, özgün olmalı ve taklit edilmemelidir. Bu durum, hedef kitleye, markanın samimiyeti konusunda fikir verir.

 • Birkaç sosyal medya hesaplarında yer alınıyorsa, mutlaka doğru zamanda paylaşım yapılmasına dikkat edilmelidir. Doğru yer ve doğru zaman. Bu iki kavram, sosyal medyayı etkin kullanmada çok önemlidir. Etkileşimi arttırmak için hangi sosyal medya ağında, hangi saatlerde olunmalı konusuna uyum sağlanmalıdır:

Facebook

 1. En ideal paylaşım günü çarşambadır. Pazartesi ve salı günlerinde yapılan paylaşımlarda ise etkileşim oranlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. En kötü günler ise, cuma ve cumartesi günleridir. Bu iki günde insanlar, paylaşımları daha az beğenmektedirler.

 2. 13.00 en çok içerik paylaşım yapılan saat ama 15.00’de yapılan paylaşımların da en çok tıklanma aldığı görülmüştür.

 3. En uygun 13.00/16.00 arası paylaşım zamanıdır.

 4. En kötü paylaşım zamanları ise, 24.00/08.00 ile 08.00/12.00 arasıdır.

Twitter

 1. Paylaşım yapmak için en uygun gün pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe’dir.

 2. En kötü günler ise cuma ve cumartesidir.

 3. Gün içinde paylaşım yapmak için 13.00/15.00 saatleri arasın en ideal saatlerdir.

 4. RT en çok yapılan saat ise 17.00’dir.

 5. 24.00/09.00 ve 20.00/24.00 saatleri arası ise tweet atmak için en kötü zamanlardır. 

Linkedin

 1. İş dünyasına özel bir sosyal ağ olan Linkedin’de; salı, çarşamba ve perşembe günleri paylaşım için uygun günlerdir.

 2. Paylaşımlara etkileşimin olduğu saatler ise, 07.00/09.00 ve 17.00/18.00 arasıdır.

 3. 24.00/06.00 ve 22.00/24.00 arası paylaşım için en kötü zamanlardır.

 4. Paylaşım saatleri açısından, 07.00’dan sonra ve hafta içi tercih edilmelidir.

İnstagram

 1. En çok kullanılan sosyal medya ağıdır. Sadece görsel paylaşımlar yapılabilinir. En çok beğeni alan paylaşımların yapıldığı gün pazartesidir.

 2. Günlük olarak paylaşım saatleri ise 15.00/16.00 arası idealdir. Bu saat aralığı, insanların işten uzaklaştıkları zamandır.

 3. Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların özgün, amacına uygun içerikler olmasının yanı sıra hedef kitleye güven vermesi de önemlidir. Ama bu güven sadece içerikler ile aktarılmaz. Kullanıcıların güvendiği önemli insanlar, markanın tanıtımında destek olabilirler. Böylelikle, paylaşıma verilen tepki daha da artacak ve önemli olacaktır.

 4. Paylaşımlarda kullanıcıların dikkatini çekmek, kaliteli ve iyi bir görsel paylaşımı ile olmaktadır. Abartısız, postun amacını anlatan, çarpıcı ve bir o kadar da ilk izlenimi sağlayan fotoğraflar hazırlanması gerekmektedir.

 5. Sosyal medya hesaplarında paylaşım sıklıklarına dikkat edilmelidir, dengeli olunmalıdır. Bu denge, deneyerek kurulabilinir. Günde bir, üç ya da beş post yayınlandığında, hangi paylaşımların etkileşim aldığı tespit edilerek, doğru sayı bulunur. Böylelikle hem güncel hem kalıcı olunacaktır.

 6. Sosyal medya hesaplarında kullanıcılar ile marka arasındaki iletişim çok önemlidir. Hedef kitlenin paylaşımlara, verilen hizmete ya da satılan ürüne yaptıkları yorumlara yani geri bildirimlere özenli ve saygılı dönüşler yapmak gerekmektedir. Yorumlara verilen hızlı cevaplar da takipçiler için dikkat çekicidir. Geri bildirimlerinde olumsuz yorumlar yapan, memnun kalmayan takipçiler, marka hakkında kötü izlenimlerini hızla yayarlar. Tam tersi, her şekilde memnun kalan takipçiler ise marka açısından bir referans olurlar. En etkili reklam müşterilerin olumlu yorumlarıdır.

 7. Bazı markaların, kişi ya da kuruluşların, sosyal medya hesaplarında, var olan takipçilerini memnun etmek ve yeni takipçiler kazanmak için çeşitli etkinlikler yaptıkları görülmektedir. Bu etkinlikler, genellikle çekilişle hediye vermek uygulaması ile olmaktadır. Çekiliş ile hedef kitleden çok iyi geri dönüşler alındığı kanıtlanmıştır.

 8. Paylaşımlarda devamlı, markanın ya da firmanın tanıtımını yani reklamlarını yapmak hedef kitleye itici gelmektedir. Zamanlamayı iyi ayarlayarak, takipçileri bilgilendirecek paylaşımlar yapılması etkileşim açısından oldukça yararlıdır.

 9. Haftalık olarak paylaşım yapılacak içerikler önceden planlanmalıdır. Sürdürebilir ve tutarlı olmak için planlama yapmak en iyi araçtır. Hazırlıksız yakalanılan durumlarda planlanmış postlar ihtiyaca kolaylıkla cevap verecektir. Başarılı olmanın önemi, planlı olmaktan geçer.

 10. Sosyal medya hesaplarında kişi, kuruluş ya da markaların profillerinde doğru bilgiler kullanması gerekir. Amaç, iletişim bilgileri ve özel hashtaglar hedef kitlenin güvenini kazanmada çok etkili olmaktadır.

 11. Pazarlamacılar arasında Adobe’nin yaptığı anket ile ankete katılanların % 67’si paylaşımlarda hashtag kullanmanın öneminden bahsetmiştir. Çünkü; insanlara ulaşmada yararlı bir uygulama olduğu gibi hedef kitlenin markayı keşfetmesini de sağlar. Hashtag kullanırken şunlara dikkat edilmelidir.

 • İçerikle ilgili olan hashtaglari bulunması,

 • Hedef kitlenin kullandığı ilgi gören, trend olan hashtagları tercih edilmesi,

 • Marka ile ilgili yapılan yorumları incelemesi,

 • Marka kendine özgü hashtaglari bulması.

Sosyal Medyada Neler Yapılmamalıdır?

Özel paylaşımlar yapılırken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Özellikle çocuklarla ilgili paylaşımlar, iyi niyetli olmayan insanlar tarafından kullanılacağından kesinlikle çocuklarla ilgili bilgiler paylaşılmamalıdır. Yapılan repost paylaşımlara da özen gösterilmelidir.İncelemeden yapılan bu paylaşımlar, amaca uygun olmayan paylaşımlar olabilir.

Bazı kişiler, sosyal medya hesaplarında kendilerini oldukları gibi göstermeyebiliyorlar. Olabildiğince gerçeğe yakın paylaşımlar yapılması gerekir. Başka hesapların postları incelenmeden, acele ile beğenilmemelidir. Doğruluğuna inanılan içerikler paylaşılabilinir.

Facebook, Çarşamba, 13:00/16:00 arası, Özgün ve markaya ait içerikler paylaşılmalı, paylaşımlar doğru zamanda yapılmalıdır, Twitter, Pazartesi-Perşembe, 13:00/15:00 arası, En çok etkileşim saat 17:00'te olduğundan, bu saatteki paylaşımlar dikkate alınmalıdır, LinkedIn, Salı-Perşembe, 07:00/09:00 ve 17:00/18:00 arası, Sosyal ağ tabanlı bu platformda, iş dünyası ile ilgili içerikler paylaşılmalı ve etkileşime açık olunmalıdır, Instagram, Pazartesi, 15:00/16:00 arası, Kaliteli ve amacını anlatan görseller ile kullanıcıların ilgisini çekmeli, özgün ve etkileyici içerikler oluşturulmalıdır, Ortak Öneriler, --, Kullanıcılar ve marka arasındaki iletişim çok önemli olduğundan, hedef kitlenin taleplerine ve geri bildirimlerine hızlı yanıt verilmelidir, --, --, Dikkat çekici ve kaliteli görseller kullanılıp, özgün içerikler paylaşılarak hedef kitle ile güven bağı kurulmalıdır, --, --, Strateji ve hedef kitlenin belirlenmesinin yanı sıra hedef kitleye neler sunulacağı ve hangi sosyal medya ağlarının kullanılacağı net bir şekilde belirlenmelidir, --, --, Paylaşım sıklığına dengeli olmalı ve kullanıcı türüne göre belirlenmelidir; çok fazla veya çok az paylaşım kullanıcıları sıkabilir, --, --, Kullanıcıların güvendiği markalar, tanıtımlarında destek sağlayabilir, bu da markanın güvenilirliğini ve etkileşimini artırabilir, --, --, Her sosyal medya platformunun hedef kitlesine ve özelliklerine göre farklı stratejiler geliştirilmeli, platformların kendine özgü paylaşım zamanlarına dikkat edilmelidir
Sosyal medya twitter facebook instagram linkedin sosyal medyanın etkin kullanımı
Görüntüdeki kadın kameraya ışıl ışıl gülümsüyor. Yüzü neşe ve memnuniyetle ışıldıyor. Açık tenli, uzun siyah saçlı ve sıcak bir gülümsemesi var. Gözleri kapalı ve başı hafifçe eğik. Beyaz bir üst ve siyah bir etek giyiyor ve ellerini nazikçe kucağına koymuş. Duruşu rahat ve kendinden emin. Arka plan yumuşak gri bir renktedir. Görüntü huzur ve mutluluk hissi yayıyor. Kadının neşesi bulaşıcı ve davetkâr, izleyiciye rahatlık ve neşe duygusu hissettiriyor.
Figen Atasaral
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu olan Figen Atasaral, uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra home Office olarak yeni bir düzene geçti. Reklam, Etkinlik ve Organizasyon, Pazarlama alanlarında danışmanlık yapmakta. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalar yapan bir platform kurucusu. Yazmayı seven Figen Geri artık İstanbul İşletme Enstitü’sünde blog yazarlığı yapıyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860