AnasayfaBlogSosyal Medya Nasıl Etkin Kullanılır?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Nasıl Etkin Kullanılır?

31 Ekim 2020
Sosyal Medya Nasıl Etkin Kullanılır?

Çok uzun zamandır dijital çağdayız. Bu sebeple, günümüzde birçok kişi veya markalar sosyal medyayı aktif kullanmaktadırlar. Bilgiye daha hızlı erişilen sosyal medyada, kullanıcılar; içerikleri, haberleri, fotoğrafları, makaleleri haber ya da blog sitelerine girmeye gerek kalmadan görebiliyorlar.Hatta yorumlarını rahatlıkla paylaşabiliyorlar.

Dijtal çağda içerik çok önemlidir, özellikle sosyal medyada. Kampanyalar, reklamlar ve ilgi çeken içerikler, büyük bir hızla, binlerce kullanıcıya ulaşmaktadır. Markalar ve kurumlar için bu, büyük avantajdır. Böylece, hedef kitleye ulaşmaları daha kolay olmaktadır.

Büyük ilgi gösterilen sosyal medya gittikçe gelişiyor ve hızla yayılıyor. Büyük sosyal medya ağları da, farklı uygulamalar ve özellikler katarak, kullanıcıların ilgisini çekiyorlar ve kullanımlarını arttırıyorlar. Sosyal medyanın aktif ve etkin kullanımını kolaylaştırıyorlar. Böylelikle, kullanıcılar kendilerine uygun sosyal medya ağlarını tercih edebiliyorlar.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

İnsanlar, sosyal medyada çok fazla vakit geçirdiğinden, sosyal medyanın kullanımının doğru olması da çok önemli olmaktadır.Markalar da, kişilerde bilinirliliklerini arttırmak, doğru hedef kitleye ulaşmak istemekteler. Ama bunun içinde, strateji belirlemeleri ve sosyal medyayı etkin yönetmeleri gerekmektedir.

 • Firma, kişi ya da kişiler, markalaşma sürecinde olduklarında, müşterileri ile sosyal medya üzerinden tanışmak istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerini bilemezler. Bunun için öncelikli olarak birkaç soruya cevap verilmesi gerekmektedir.

Hedef kitle kim?

Ulaşılan hedef kitleye ne sunuluyor? Ürün ya da hizmet mi?

Hedef kitle ile iletişimde kullanılacak sosyal medya ağları hangileri?

 • Bu sorulara doğru cevaplar vererek iyi bir strateji geliştirebilinir. Sonrasında paylaşılan içeriklere dikkat edilmelidir. Sosyal medyada ulaşmak istenilen kişilerin işlerine yarayacak içeriklerin mutlaka faydası olacaktır. Böylelikle takipçiler, markanın sosyal medya hesaplarını daha çok ziyaret etmek isteyeceklerdir.

 • Kesinlikle içerikler, markaya ait, özgün olmalı ve taklit edilmemelidir. Bu durum, hedef kitleye, markanın samimiyeti konusunda fikir verir.

 • Birkaç sosyal medya hesaplarında yer alınıyorsa, mutlaka doğru zamanda paylaşım yapılmasına dikkat edilmelidir. Doğru yer ve doğru zaman. Bu iki kavram, sosyal medyayı etkin kullanmada çok önemlidir. Etkileşimi arttırmak için hangi sosyal medya ağında, hangi saatlerde olunmalı konusuna uyum sağlanmalıdır:

Facebook

 1. En ideal paylaşım günü çarşambadır. Pazartesi ve salı günlerinde yapılan paylaşımlarda ise etkileşim oranlarının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. En kötü günler ise, cuma ve cumartesi günleridir. Bu iki günde insanlar, paylaşımları daha az beğenmektedirler.

 2. 13.00 en çok içerik paylaşım yapılan saat ama 15.00’de yapılan paylaşımların da en çok tıklanma aldığı görülmüştür.

 3. En uygun 13.00/16.00 arası paylaşım zamanıdır.

 4. En kötü paylaşım zamanları ise, 24.00/08.00 ile 08.00/12.00 arasıdır.

Twitter

 1. Paylaşım yapmak için en uygun gün pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe’dir.

 2. En kötü günler ise cuma ve cumartesidir.

 3. Gün içinde paylaşım yapmak için 13.00/15.00 saatleri arasın en ideal saatlerdir.

 4. RT en çok yapılan saat ise 17.00’dir.

 5. 24.00/09.00 ve 20.00/24.00 saatleri arası ise tweet atmak için en kötü zamanlardır. 

Linkedin

 1. İş dünyasına özel bir sosyal ağ olan Linkedin’de; salı, çarşamba ve perşembe günleri paylaşım için uygun günlerdir.

 2. Paylaşımlara etkileşimin olduğu saatler ise, 07.00/09.00 ve 17.00/18.00 arasıdır.

 3. 24.00/06.00 ve 22.00/24.00 arası paylaşım için en kötü zamanlardır.

 4. Paylaşım saatleri açısından, 07.00’dan sonra ve hafta içi tercih edilmelidir.

İnstagram

 1. En çok kullanılan sosyal medya ağıdır. Sadece görsel paylaşımlar yapılabilinir. En çok beğeni alan paylaşımların yapıldığı gün pazartesidir.

 2. Günlük olarak paylaşım saatleri ise 15.00/16.00 arası idealdir. Bu saat aralığı, insanların işten uzaklaştıkları zamandır.

 3. Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların özgün, amacına uygun içerikler olmasının yanı sıra hedef kitleye güven vermesi de önemlidir. Ama bu güven sadece içerikler ile aktarılmaz. Kullanıcıların güvendiği önemli insanlar, markanın tanıtımında destek olabilirler. Böylelikle, paylaşıma verilen tepki daha da artacak ve önemli olacaktır.

 4. Paylaşımlarda kullanıcıların dikkatini çekmek, kaliteli ve iyi bir görsel paylaşımı ile olmaktadır. Abartısız, postun amacını anlatan, çarpıcı ve bir o kadar da ilk izlenimi sağlayan fotoğraflar hazırlanması gerekmektedir.

 5. Sosyal medya hesaplarında paylaşım sıklıklarına dikkat edilmelidir, dengeli olunmalıdır. Bu denge, deneyerek kurulabilinir. Günde bir, üç ya da beş post yayınlandığında, hangi paylaşımların etkileşim aldığı tespit edilerek, doğru sayı bulunur. Böylelikle hem güncel hem kalıcı olunacaktır.

 6. Sosyal medya hesaplarında kullanıcılar ile marka arasındaki iletişim çok önemlidir. Hedef kitlenin paylaşımlara, verilen hizmete ya da satılan ürüne yaptıkları yorumlara yani geri bildirimlere özenli ve saygılı dönüşler yapmak gerekmektedir. Yorumlara verilen hızlı cevaplar da takipçiler için dikkat çekicidir. Geri bildirimlerinde olumsuz yorumlar yapan, memnun kalmayan takipçiler, marka hakkında kötü izlenimlerini hızla yayarlar. Tam tersi, her şekilde memnun kalan takipçiler ise marka açısından bir referans olurlar. En etkili reklam müşterilerin olumlu yorumlarıdır.

 7. Bazı markaların, kişi ya da kuruluşların, sosyal medya hesaplarında, var olan takipçilerini memnun etmek ve yeni takipçiler kazanmak için çeşitli etkinlikler yaptıkları görülmektedir. Bu etkinlikler, genellikle çekilişle hediye vermek uygulaması ile olmaktadır. Çekiliş ile hedef kitleden çok iyi geri dönüşler alındığı kanıtlanmıştır.

 8. Paylaşımlarda devamlı, markanın ya da firmanın tanıtımını yani reklamlarını yapmak hedef kitleye itici gelmektedir. Zamanlamayı iyi ayarlayarak, takipçileri bilgilendirecek paylaşımlar yapılması etkileşim açısından oldukça yararlıdır.

 9. Haftalık olarak paylaşım yapılacak içerikler önceden planlanmalıdır. Sürdürebilir ve tutarlı olmak için planlama yapmak en iyi araçtır. Hazırlıksız yakalanılan durumlarda planlanmış postlar ihtiyaca kolaylıkla cevap verecektir. Başarılı olmanın önemi, planlı olmaktan geçer.

 10. Sosyal medya hesaplarında kişi, kuruluş ya da markaların profillerinde doğru bilgiler kullanması gerekir. Amaç, iletişim bilgileri ve özel hashtaglar hedef kitlenin güvenini kazanmada çok etkili olmaktadır.

 11. Pazarlamacılar arasında Adobe’nin yaptığı anket ile ankete katılanların % 67’si paylaşımlarda hashtag kullanmanın öneminden bahsetmiştir. Çünkü; insanlara ulaşmada yararlı bir uygulama olduğu gibi hedef kitlenin markayı keşfetmesini de sağlar. Hashtag kullanırken şunlara dikkat edilmelidir.

 • İçerikle ilgili olan hashtaglari bulunması,

 • Hedef kitlenin kullandığı ilgi gören, trend olan hashtagları tercih edilmesi,

 • Marka ile ilgili yapılan yorumları incelemesi,

 • Marka kendine özgü hashtaglari bulması.

Sosyal Medyada Neler Yapılmamalıdır?

Özel paylaşımlar yapılırken mutlaka dikkatli olunmalıdır. Özellikle çocuklarla ilgili paylaşımlar, iyi niyetli olmayan insanlar tarafından kullanılacağından kesinlikle çocuklarla ilgili bilgiler paylaşılmamalıdır. Yapılan repost paylaşımlara da özen gösterilmelidir.İncelemeden yapılan bu paylaşımlar, amaca uygun olmayan paylaşımlar olabilir.

Bazı kişiler, sosyal medya hesaplarında kendilerini oldukları gibi göstermeyebiliyorlar. Olabildiğince gerçeğe yakın paylaşımlar yapılması gerekir. Başka hesapların postları incelenmeden, acele ile beğenilmemelidir. Doğruluğuna inanılan içerikler paylaşılabilinir.

Sosyal medya twitter facebook instagram linkedin sosyal medyanın etkin kullanımı
Figen Atasaral
Figen Atasaral
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu olan Figen Atasaral, uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra home Office olarak yeni bir düzene geçti. Reklam, Etkinlik ve Organizasyon, Pazarlama alanlarında danışmanlık yapmakta. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalar yapan bir platform kurucusu. Yazmayı seven Figen Geri artık İstanbul İşletme Enstitü’sünde blog yazarlığı yapıyor. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259