Close
Mobil Menu Bars

Son 20 Yılın En Yaratıcı Sloganları

30 Mayıs 2020, 12717 defa okundu.
Son 20 Yılın En Yaratıcı Sloganları
yaratıcı sloganlar, yaratıcı reklam sloganları, en iyi sloganlar, reklam sloganları, en iyi slogan örnekleri

Sloganı eşsiz kılan sizce nedir? Markanın olmazsa olmazı olan slogan unutulmazlar arasına nasıl girebiliyor? Yaratıcı sloganlar nasıl başarılı olarak karşımıza çıkıyor?
Markayı marka yapan en önemli argümanların başında slogan gelir. Sloganlar markanın ana kimliğini oluşturur.

Uzun yıllar markanın ismiyle beraber anılacak olan sloganı etkili şekilde kullanmak son derece önemlidir. Marka bilinirliği oluşturmanın en kısa yolunu slogan olarak görebiliriz. Slogan kullanımı artık bir marka haline gelmesinin önünü açar. Yani bir marka gibi insanların dilinde pelesenk olmasını sağlar.

Yaratıcı Sloganlar

En iyi sloganlar, basit ve yalın kelimelerden meydana gelir. Yaratıcı sloganlar, vurucu cümlelerden oluşur. Sloganları oluşturan cümlelerde en fazla 10 kelime yer alır. Hatta birçok başarılı sloganlar 2, 3 ya da 4 kelimeden oluşur. Önemli olan kısa kelimelerle vurucu bir slogan ortaya çıkarmak. 

Günümüzde reklam sloganları alanında en başarılı örnekleri veriyor. Markanın reklam yüzünü slogan daha iyi belirginleştirir. Şimdi son yıllarda öne çıkan sloganları sizlerle paylaşacağım. En iyi slogan örnekleri belki sizlere de bir fikir olarak yardımcı olur.

yaratıcı sloganlar, yaratıcı reklam sloganları, en iyi sloganlar, reklam sloganları, en iyi slogan örnekleri

Son Yıllarda Öne Çıkan Birbirinden İlginç Sloganlar

Nike – Sadece Yap

Yaratıcı sloganlar listesinin ilk sırasında bir spor giyim markası var. Nike markasının çıkardığı ‘’Just Do It’’ sloganı en popüler yaratıcı reklam sloganları arasına girmiştir. ‘’Sadece yap’’ sloganı marka ile iyi şekilde bütünleşmiş ve herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Sloganın ortaya çıkışının ise ilginç bir hikayesi vardır: Gary Gilmore bir suça karışmıştır. Suç sonrası polislere yakalanır. Ve polisler zanlıdan son sözlerini söylemesini ister. Gary Gilmore işte tam bu anda ‘’Hadi Yapalım’’ sözünü kullanılır. Nike markasına bu söz bir ilham kaynağı our.

Apple – Farklı Düşün

‘’Think Different’’ sloganı markanın en büyük değişikliğine sebep olmuştur. Büyük bir değişim gösteren marka tarihinin en büyük slogan furyasına imza atmıştır. Sloganın asıl vurgulandığı yerde ise Gandhi, Bob Dylan ve Albert Einstein kişilerine yer vermesi olmuştur. Apple’ın çıkardığı slogan sonrası değerinde artış gözlemlenmiştir. Forbes, kampanyanın olduğu sıralarda Apple şirketinin hisse senedeninin 3 katına çıktığını söylemiştir.

L’Oreal – Çünkü Buna Değersin

En iyi yaratıcı sloganlar arasında gösterilebilir. Son yılların en bilindik sloganları arasındadır. Sloganın diğer bir özelliği de kadın bakış açısıyla ilk üretilmiş slogan olmasıdır. Sloganın ortaya çıkmasıyla beraber büyük ses getirmiştir. Akılda kalıcı slogan olması sayesinde en iyi slogan örnekleri arasında gösterilmeyi hak etmiştir.

Coco Cola – Bir Kola Paylaş

Dünyanın en çok tüketilen meşrubat içeceği olan Coco – Cola, reklamlarıyla da kendinden söz ettirebiliyor. Dünyanın en iyi markalarından biri olsa da reklam bütçesinden kaçınmamaktadır. ‘’Share a Coke with’’ yani ‘’Bir Kola Paylaş’’ sloganıyla başarılı bir reklam süreci yürüttü. Kampanya süresi boyunca 250 popüler isimi şişelerde kişiselleştirildi.

Kit Kat – Mola Ver Kit Katla

Dünyanın en iyi sloganları arasında Kit Kat markası da gösterilmektedir. ‘’Break a Have a Kit Kat’’ İngilizce aksanıyla ortaya çıkan slogan son zamanların başarılı sloganları arasına girmiştir. Sloganda yer alan mola verme anlamı 11’de sabah çayı manasını taşımaktadır. Bu düşünceyle yola çıkan slogan daha sonrasında daha esnek bir kavram olmuştur.

Panasonic – Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya

Herkesin bildiği üzere Panasonic bir elektronik şirketidir. Dünyanın birçok ülkesinde halen popüler kimliğini sürdürüyor. Şirket 100. yılda farklı bir vizyon çalışması yürüttü. Bu vizyonun adına ise ‘’Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya’’ koydu. Geleceğe dönük bir slogan ile müşterilerin karşısına çıktı. Bu çıkış kullanıcılara olumlu şekilde yansıdı. Sloganın ana teması insanların her alanda daha rahat yaşam sürmesi vurgulandı. Ayrıca firma çevresel faaliyetlere de yardım ettiği birçok kesim tarafından bilinir.

yaratıcı sloganlar, yaratıcı reklam sloganları, en iyi sloganlar, reklam sloganları, en iyi slogan örnekleri

Disney – Dünyanın En Mutlu Yeri

Yaratıcı sloganlar arasına Disney şirketini almasak elbette olmaz. Fazla deneyim ve tecrübeden sonra Disney şirketi adına yakışır bir slogan ortaya çıkardı. Gerçekten adı ile bağdaşan bir slogan üreten firma takdiri hak etti. ‘’Dünyanın en mutlu yeri’’ adı altında bir tema park oluşturdu. Çizgi film karakterleriyle 7’den 70’ herkesin sevgisini zaten kazanmıştı. Ancak şirket müşteri kitlesini daha fazla geliştirmeyi de sürdürdü. Yaptığı tema park ile dünyanın en mutlu yerini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Visa – Olmak İstediğiniz Her Yerde

Akıllıca düşünülmüş bir slogan ile daha karşı karşıyayız. Son 20 yıla damgasını vurmuş bir marka sloganı. Birçok kredi kartının yanında gördüğümüz Visa, insanlara verdiği mesajla hakkını fazlasıyla veriyor. ‘’Olmak istediğiniz her yerde’’ vurgusuyla adeta müşterilerine güçlü mesaj veriyor. Markanın asıl söylemek istediği dünyanın neresinde olursanız olun, elektronik ve mobil ödeme yapabileceğini belirtiyor. Şirket slogan ile birlikte köklü bir değişime giderek logosunda da devrim yaptı. Kısacası ödeme sistemi yeni bir yüze kavuştu.

Nokia – İnsanları Birbirine Bağlar

Yıllarca kullandığımız bir telefon markasını da listede görmemek olmaz. Apple, Samsung ve diğer markalar yokken sadece Nokia vardı. Ve Nokia dediğimiz zaman aklımıza direkt olarak ‘’Connecting People’’ gelirdi. Dilimize yer edinmiş bu sözcüğün anlamı ise, ‘’İnsanları Birbirine Bağlar’’ şeklindedir. Yıllarca telefonların açılışında ve reklamlarda hep bu sloganı duyardık. Güçlü bir PR çalışmasının sonucunu şirket olumlu şekilde almıştı. Uzun yıllar geçmesine rağmen Nokia’nın sloganı kullanıcılar tarafından halen unutulmadı.

McDonald’s – Seviyorum

Aslında McDonald’s şirketinin iki tane güçlü sloganı vardır. Birisi ‘’Seviyorum’’ diğeri ise ‘’McDonald’s gibisi yok’’ Her iki sloganda şirketin gelişmesinde büyük rol oynadı. Her iki sloganda adeta yıllara meydan okudu. ‘’Seviyorum’’ sloganı ‘’İ’m Lovin İt’’ İngilizce kelimesinden gelmektedir. Slogan fast food zincirinin en önemli ayaklarından birini oluşturdu.

Levis – Kalite Asla Stilden Çıkmaz
En iyi slogan örnekleri arasında bir giyim firması da yer almaktadır. Uluslararası çağa hizmet veren Levis şirketi en popüler sloganını oluşturdu. Firma, ‘’kalite asla stilden çıkmaz’’ adı altında büyük bir sükse oluşturdu. Markanın ismiyle bağdaşan slogan pantolonun kalitesini ortaya çıkardı. Levis, ciddi reklam çalışması sayesinde satışlarda yükseliş gösterdi.

yaratıcı sloganlar, yaratıcı reklam sloganları, en iyi sloganlar, reklam sloganları, en iyi slogan örnekleri

FedEx – Yarın Olmadığında
Bir markanın verdiği slogan bu kadar mı yakışır, demeyin. Kargo şirketi olan FedEx, ortaya çıkardığı slogan ile markanın kimliğini ortaya koymuş. Kurye hizmetinde yarın olmadan ürünlerin aynı günde işleneceği mesajını iyi şekilde vermiş. Yaratıcı sloganlar içinde gayet başarılı olan marka, günde ortalama 14 milyon kargo teslimi yapıyor. Bütün bu başarısının altında sloganın olduğunu görebiliyoruz. 

Yaratıcı sloganlar nasıl ortaya çıkıyor?

Yaratıcı sloganlar belli bir zaman geçtikten sonra kendini belli ediyor. Belki de ortaya çıkan bir sloganı sizler beğenmeyeceksiniz. Ama zamanla herkes alışacak. Ve herkesin dilinden düşmeyecek.

Başarılı slogan nasıl oluşturulur?

İyi bir slogan oluşturmanın en başı markanın kimliğini yansıtmasından geçer. Markaya uygun sloganlar seçilmelidir. Basit ve sade kelimelerle insanların daha çabuk akılda kalması sağlanmalıdır.

En iyi yaratıcı slogan örnekleri hangisidir?

Yukarıda birçok yaratıcı sloganı verdik. Ancak son sırada bulunan kargo şirketi hepsinden biraz daha öne çıkıyor. Verdiği slogan ile işi resmen bağdaştırıyor.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!