AnasayfaBlogSon 20 Yılın En Yaratıcı Sloganları
İş Hayatı

Son 20 Yılın En Yaratıcı Sloganları

30 Mayıs 2020
Son 20 Yılın En Yaratıcı Sloganları

Sloganı eşsiz kılan sizce nedir? Markanın olmazsa olmazı olan slogan unutulmazlar arasına nasıl girebiliyor? Yaratıcı sloganlar nasıl başarılı olarak karşımıza çıkıyor?

Markayı marka yapan en önemli argümanların başında slogan gelir. Sloganlar markanın ana kimliğini oluşturur.

Uzun yıllar markanın ismiyle beraber anılacak olan sloganı etkili şekilde kullanmak son derece önemlidir. Marka bilinirliği oluşturmanın en kısa yolunu slogan olarak görebiliriz. Slogan kullanımı artık bir marka haline gelmesinin önünü açar. Yani bir marka gibi insanların dilinde pelesenk olmasını sağlar.

Yaratıcı Sloganlar

En iyi sloganlar, basit ve yalın kelimelerden meydana gelir. Yaratıcı sloganlar, vurucu cümlelerden oluşur. Sloganları oluşturan cümlelerde en fazla 10 kelime yer alır. Hatta birçok başarılı sloganlar 2, 3 ya da 4 kelimeden oluşur. Önemli olan kısa kelimelerle vurucu bir slogan ortaya çıkarmak. 

Günümüzde reklam sloganları alanında en başarılı örnekleri veriyor. Markanın reklam yüzünü slogan daha iyi belirginleştirir. Şimdi son yıllarda öne çıkan sloganları sizlerle paylaşacağım. En iyi slogan örnekleri belki sizlere de bir fikir olarak yardımcı olur.

Son Yıllarda Öne Çıkan Birbirinden İlginç Sloganlar

Nike – Sadece Yap

Yaratıcı sloganlar listesinin ilk sırasında bir spor giyim markası var. Nike markasının çıkardığı ‘’Just Do It’’ sloganı en popüler yaratıcı reklam sloganları arasına girmiştir. ‘’Sadece yap’’ sloganı marka ile iyi şekilde bütünleşmiş ve herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Sloganın ortaya çıkışının ise ilginç bir hikayesi vardır: Gary Gilmore bir suça karışmıştır. Suç sonrası polislere yakalanır. Ve polisler zanlıdan son sözlerini söylemesini ister. Gary Gilmore işte tam bu anda ‘’Hadi Yapalım’’ sözünü kullanılır. Nike markasına bu söz bir ilham kaynağı our.

Apple – Farklı Düşün

‘’Think Different’’ sloganı markanın en büyük değişikliğine sebep olmuştur. Büyük bir değişim gösteren marka tarihinin en büyük slogan furyasına imza atmıştır. Sloganın asıl vurgulandığı yerde ise Gandhi, Bob Dylan ve Albert Einstein kişilerine yer vermesi olmuştur. Apple’ın çıkardığı slogan sonrası değerinde artış gözlemlenmiştir. Forbes, kampanyanın olduğu sıralarda Apple şirketinin hisse senedeninin 3 katına çıktığını söylemiştir.

L’Oreal – Çünkü Buna Değersin

En iyi yaratıcı sloganlar arasında gösterilebilir. Son yılların en bilindik sloganları arasındadır. Sloganın diğer bir özelliği de kadın bakış açısıyla ilk üretilmiş slogan olmasıdır. Sloganın ortaya çıkmasıyla beraber büyük ses getirmiştir. Akılda kalıcı slogan olması sayesinde en iyi slogan örnekleri arasında gösterilmeyi hak etmiştir.

Coco Cola – Bir Kola Paylaş

Dünyanın en çok tüketilen meşrubat içeceği olan Coco – Cola, reklamlarıyla da kendinden söz ettirebiliyor. Dünyanın en iyi markalarından biri olsa da reklam bütçesinden kaçınmamaktadır. ‘’Share a Coke with’’ yani ‘’Bir Kola Paylaş’’ sloganıyla başarılı bir reklam süreci yürüttü. Kampanya süresi boyunca 250 popüler isimi şişelerde kişiselleştirildi.

Kit Kat – Mola Ver Kit Katla

Dünyanın en iyi sloganları arasında Kit Kat markası da gösterilmektedir. ‘’Break a Have a Kit Kat’’ İngilizce aksanıyla ortaya çıkan slogan son zamanların başarılı sloganları arasına girmiştir. Sloganda yer alan mola verme anlamı 11’de sabah çayı manasını taşımaktadır. Bu düşünceyle yola çıkan slogan daha sonrasında daha esnek bir kavram olmuştur.

Panasonic – Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya

Herkesin bildiği üzere Panasonic bir elektronik şirketidir. Dünyanın birçok ülkesinde halen popüler kimliğini sürdürüyor. Şirket 100. yılda farklı bir vizyon çalışması yürüttü. Bu vizyonun adına ise ‘’Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya’’ koydu. Geleceğe dönük bir slogan ile müşterilerin karşısına çıktı. Bu çıkış kullanıcılara olumlu şekilde yansıdı. Sloganın ana teması insanların her alanda daha rahat yaşam sürmesi vurgulandı. Ayrıca firma çevresel faaliyetlere de yardım ettiği birçok kesim tarafından bilinir.

Disney – Dünyanın En Mutlu Yeri

Yaratıcı sloganlar arasına Disney şirketini almasak elbette olmaz. Fazla deneyim ve tecrübeden sonra Disney şirketi adına yakışır bir slogan ortaya çıkardı. Gerçekten adı ile bağdaşan bir slogan üreten firma takdiri hak etti. ‘’Dünyanın en mutlu yeri’’ adı altında bir tema park oluşturdu. Çizgi film karakterleriyle 7’den 70’ herkesin sevgisini zaten kazanmıştı. Ancak şirket müşteri kitlesini daha fazla geliştirmeyi de sürdürdü. Yaptığı tema park ile dünyanın en mutlu yerini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Visa – Olmak İstediğiniz Her Yerde

Akıllıca düşünülmüş bir slogan ile daha karşı karşıyayız. Son 20 yıla damgasını vurmuş bir marka sloganı. Birçok kredi kartının yanında gördüğümüz Visa, insanlara verdiği mesajla hakkını fazlasıyla veriyor. ‘’Olmak istediğiniz her yerde’’ vurgusuyla adeta müşterilerine güçlü mesaj veriyor. Markanın asıl söylemek istediği dünyanın neresinde olursanız olun, elektronik ve mobil ödeme yapabileceğini belirtiyor. Şirket slogan ile birlikte köklü bir değişime giderek logosunda da devrim yaptı. Kısacası ödeme sistemi yeni bir yüze kavuştu.

Nokia – İnsanları Birbirine Bağlar

Yıllarca kullandığımız bir telefon markasını da listede görmemek olmaz. Apple, Samsung ve diğer markalar yokken sadece Nokia vardı. Ve Nokia dediğimiz zaman aklımıza direkt olarak ‘’Connecting People’’ gelirdi. Dilimize yer edinmiş bu sözcüğün anlamı ise, ‘’İnsanları Birbirine Bağlar’’ şeklindedir. Yıllarca telefonların açılışında ve reklamlarda hep bu sloganı duyardık. Güçlü bir PR çalışmasının sonucunu şirket olumlu şekilde almıştı. Uzun yıllar geçmesine rağmen Nokia’nın sloganı kullanıcılar tarafından halen unutulmadı.

McDonald’s – Seviyorum

Aslında McDonald’s şirketinin iki tane güçlü sloganı vardır. Birisi ‘’Seviyorum’’ diğeri ise ‘’McDonald’s gibisi yok’’ Her iki sloganda şirketin gelişmesinde büyük rol oynadı. Her iki sloganda adeta yıllara meydan okudu. ‘’Seviyorum’’ sloganı ‘’İ’m Lovin İt’’ İngilizce kelimesinden gelmektedir. Slogan fast food zincirinin en önemli ayaklarından birini oluşturdu.

Levis – Kalite Asla Stilden Çıkmaz
En iyi slogan örnekleri arasında bir giyim firması da yer almaktadır. Uluslararası çağa hizmet veren Levis şirketi en popüler sloganını oluşturdu. Firma, ‘’kalite asla stilden çıkmaz’’ adı altında büyük bir sükse oluşturdu. Markanın ismiyle bağdaşan slogan pantolonun kalitesini ortaya çıkardı. Levis, ciddi reklam çalışması sayesinde satışlarda yükseliş gösterdi.

FedEx – Yarın Olmadığında
Bir markanın verdiği slogan bu kadar mı yakışır, demeyin. Kargo şirketi olan FedEx, ortaya çıkardığı slogan ile markanın kimliğini ortaya koymuş. Kurye hizmetinde yarın olmadan ürünlerin aynı günde işleneceği mesajını iyi şekilde vermiş. Yaratıcı sloganlar içinde gayet başarılı olan marka, günde ortalama 14 milyon kargo teslimi yapıyor. Bütün bu başarısının altında sloganın olduğunu görebiliyoruz. 

yaratıcı sloganlar yaratıcı reklam sloganları en iyi sloganlar reklam sloganları en iyi slogan örnekleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Etkili Slogan Örnekleri
Satış - Pazarlama

En Etkili Slogan Örnekleri

19 Mayıs 2020
Marka Değeri İçin Sloganın Önemi
Markalaşma

Marka Değeri İçin Sloganın Önemi

08 Mayıs 2019
Harika Tasarıma Sahip 5 Marka Logosu
İş Hayatı

Harika Tasarıma Sahip 5 Marka Logosu

11 Haziran 2020
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259