Close
Mobil Menu Bars

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü (MYO)

03 Eylül 2020, 671 defa okundu.
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü (MYO)
sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü, kabin memuru, sivil havacılık kabin hizmetleri taban puanları, sivil havacılık, ön lisans

Dünyada ve ülkemizde sivil havacılık hizmetine yönelik mesleklerin revaçta olduğunu görüyoruz. Bu mesleklerden biri de ülkemizde gittikçe popüler olan kabin memurluğudur. Kabin memuru; yolcuların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan, yolculara gerekli uyarıları yapan ve genel olarak kalbinden sorumlu personeldir. Mesleği bu kadar popüler yapan bir neden de alınan maaş aralığının fazla olmasıdır. Bu etkenin göz önünde olması ve sivil havacılığın yükselen değeri bu alana yönelik bölümleri de öne çıkarmaktadır. Bu bölümlerden biri de sivil havacılık kabin hizmetleridir. Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü, 2 yıllık eğitim sunan en önemli ve gözde havacılık alanlarından biridir. Bölüm, ön lisans programlarından biri olarak en çok tercih edilen alanların da başında gelmektedir.

Sivil havacılığa yönelik ilgi ve merak, bu alanla ilgili bölümleri de popüler hâle getirebiliyor. Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü de sivil havacılığa yönelik ilginizi tatmin eden alanlardan biridir. Bölüm, uçuş sektörünün yükselen değerinin farkında olarak bölüm mezunlarına çeşitli imkânları sunmaktadır. Sektörün en önemli mesleklerinden biri olan kabin memurluğuna giden yolu açan sivil havacılık kabin hizmetleri bölümünü, biraz daha yakından tanıyalım. 

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümü Nedir?

2 yıllık bir ön lisans programı olan kabin hizmetleri bölümü, öncelikle kabin memuru yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Her ne kadar kabin memuru olabilmek için bölümü okumak ön şart olmasa da bu alanda eğitim görmek, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü; TYT puanını esas alan, üniversitelerin MYO bünyesinde pratik eğitim sunan bir programdır. Havacılık sektörünün tanımaya ve hizmet alanını deneyimleme fırsatı sunan bölüm, insan ilişkilerini yönetebilen, iletişim becerilerini kullanabilen personeller yetiştirme hedefindedir. 

Sivil havacılık kabin hizmetine yönelik pratik ve uygulamalı bilgilerin bulunduğu bölüm, çoğunlukla özel üniversitelerde yer almaktadır. Bölümle ilgili bir başka özellik ise DGS imkânıyla ilgili lisans bölümlerine geçiş hakkınızın olmasıdır. İlgili lisans bölümlerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü, yolcuların kabin içinde güvenli ve tedbirli olmalarına yönelik uygulamalı becerileri konu edinir. Bir kabin memurunun yolcularla nasıl iletişim kurması, ekip çalışmasına nasıl ayak uyduracağı gibi konular, eğitim boyunca öğretilir. 2 yıllık eğitim süresini tamamlayan mezunlar, kabin memuru alımlarına başvurabileceği gibi DGS yoluyla ilgili lisans bölümlerini de okuyup farklı iş alanlarına yönelmektedirler. Mezunların iş imkânlarına yönelik bir diğer başlığımızı okuyarak daha geniş bilgiler edinebilirsiniz. 

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Kabin memuru ya da host/hostes olabilmek adına sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü, en uygun alanlardan biridir. Genellikle kabin memuru alımlarında bir bölüm adı geçmese de bu alanda bir öğrenim görmek, ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Havacılık sektörünün öneminin uzun yıllar devam edeceği düşünüldüğünde sivil havacılık bölümlerinin de iş imkanlarının ciddi bir azalmaya gitmeyeceği de aşikardır. Mezunların geneli kabin memurluğu alanını tercih etse de bu işin bazı kriterlerini de bilmek gerekiyor.

Kabin Memuru Olma Şartları

 • Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı Bulunmama.
 • Kadınlar için 160 cm ile 180 cm, Erkekler için en az 170 ile 190 cm aralığında boya sahip olma .
 • Sağlık Kurumlarından uçuşa elverişli olduklarına yönelik rapor alma.
 • Kabin memuru üniforması giyildikten sonra vücudun görünen yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmaması.
 • Renk körü olmamak.
 • İngilizce bilmek
 • En az lise mezunu olma.

Pek çok havacılık şirketi İngilizce dilini kullanabilme şartını önemsemektedir. Bunun yanında ikinci bir yabancı dil yetkinliği de kabin memurluğu için bir avantaj sağlamaktadır. Her ne kadar bölüm kabin memuru yetiştirme amacını taşısa da bölüm mezunları, havacılık işletme ve şirketlerinde de farklı departmanlarda çalışabiliyor. Yine 4 yıllık lisans havacılık işletme ve turizm işletmeciliği gibi bölümleri de bitirerek havacılık işletmesinine yönelik bilgilerinizi artırabilirsiniz. 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümü, uygulamalı bilgilere dayalı eğitim içeriklerine sahiptir. 2 yıllık eğitimde; etkili iletişimi kullanabilme, havacılık terimleri ve havacılık sektörünü tanımaya yönelik dersler yer almaktadır. Yine İngilizce dilini akıcı olarak konuşabilmeye yönelik derslerle beraber seçmeli ders kapsamında ikinci yabancı dil içerikleri de vardır. Aynı zamanda pek çok üniversitede staj uygulaması da ders yerine geçmektedir. Bölümde uygulamalı bilgilerin yanı sıra imaj ve kişisel zarafete yönelik dersler de vardır. Genel itibariyle ise dersler şu şekildedir:

 • Havacılık Terminolojisi
 • Sivil Havacılığa Giriş
 • Uçak ve Uçuş Bilgisi
 • Havacılıkta Etkili İletişim Teknikleri
 • İngilizce Konuşma Becerileri
 • Diksiyon
 • Uçuş Güvenliği
 • Kabinde İlk Yardım
 • Temel Bilgi Teknolojileri
 • Normal Emniyet Usulleri
 • Yolcu Hizmetleri
 • Kabin Kaynak Yönetimi
 • Organizasyon ve Sorumluluklar
 • İkram ve Servis Teknikleri
 • Kişisel Bakım ve İmaj Yönetimi

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümü, TYT puanı ile alım yaptığından, öğrencinin bu alandaki taban puanı ve sıralaması ele alınır. Sivil havacılığının bu alanına yönelik eğitim, hem devlet hem de özel üniversiteler tarafından verilmektedir. Bununla birlikte sivil havacılık kabin hizmetleri  taban puanları en yüksek üniversiteler, özel üniversiteler olmaktadır. Yine pek çok üniversitede burs, yarı yarıya burs ve ikinci öğretim seçenekleri vardır. Özel üniversitelerin burslu seçenekli taban puanları nispeten daha yüksek olurken devlet üniversitelerindeki puanlar düşmektedir.  Sivil havacılık kabin hizmetleri taban puanları ve sıralamaları açısından ilk 5'te yer alan üniversiteleri inceleyebilirsiniz.

​​Türk Hava Kurumu Üniversitesi Burslu Ankara Puan 329- Sıralama 261.542

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Burslu İzmir Puan 326- Sıralama 270.263

İzmir Ekonomi Üniversitesi Burslu Puan 321- Sıralama 295.265

İstanbul Okan Üniversitesi Burslu Puan 318-  Sıralama 305.945

İstanbul Bilgi Üniversitesi Burslu Puan 318-  Sıralama 306.589

Devlet Üniversiteleri açısından ilk 5'te yer alan üniversiteler ise şu şekildedir:

İstanbul Üniversitesi Sıralama 448.313

Eskişehir Teknik Üniversitesi Sıralama 493.916

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sıralama 518. 481

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi Sıralama 577.871

Uşak Üniversitesi Sıralama 672.167

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümü Nedir?

Bölüm 2 yıllık eğitim sunan sivil havacılığın gözde alanlarından biridir. Temel olarak kabinden sorumlu olan kabin memurları yetiştiren bölüm, TYT puanıyla öğrenci almaktadır. Bölümde; sivil havacılığa yönelik terimler ile kabin hizmetlerinin yolculara nasıl sunulması gerektiğiyle ilgili uygulamalı bilgiler yer almaktadır.

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm mezunlarının çoğu kabin memuru olmaktadır. Havayolu şirketleri ve işletmelerinde; kabin memuru olarak çalışan mezunlar, DGS yoluyla da farklı havacılık departmanlarında çalışabiliyorlar. Yine kabin memuru olabilmek için belli başlı şartları da taşımak gerekiyor. 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Sivil havacılık kabin hizmetleri mezunu biri, kabin memuru şartlarını sağladıktan sonra gerekli mülakat ve eğitime tabii tutulur ve kabinde görev alır. Kabin memuru olarak yolcuların çeşitli ihtiyaçlarını karşılar ve yolcuların güvenliğinden sorumlu olur. Kabin memuru, pilot ile koordineli olarak iletişim kurar ve gerekli bilgileri de yolculara iletir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!