AnasayfaBlogSık Kullanılan Atasözleri ve Anlamları
Kişisel Gelişim

Sık Kullanılan Atasözleri ve Anlamları

05 Şubat 2020
Sık Kullanılan Atasözleri ve Anlamları

Geçmişten günümüze değin kullanılan atasözleri pek çok durum esnasında kullandığımız, olayları gerçek ifadelerle anlatmaya yarayan sözcükler topluluğudur. Ders vermek veya öğüt vermek amacıyla kullanılırlar. Adı üzerinde olan, atasözleri '' büyüklerin'' sözüdür. Neredeyse hepsi anonimdir. Söyleyeni belli olmasa da tecrübeleri ile konuya nokta atışı yapmayı başaran sözler icat etmişlerdir.

Sıklıkla kullandığımız atasözleri, günlük hayatın vazgeçilmezidir. Yaşanan her olay için bir atasözünün olması daha fazla kullanmamıza da olanak sağlar. Her sorunun ya da her olayın illa bir atasözleri ile cevabı vardır. Atasözleri gelişi güzel kullanmamak gerekir. Olur olmadık her yerde atasözleri kullanılmaz. Atasözleri ve anlamları anlayarak veya bilerek kullanıldığında bir sonuca varılır.

Atasözleri Nedir?

Atasözü nedir? Sorusuna verilebilecek en güzel cevap; öğüt içeren sözler yanıtını verebiliriz. Ayrıca atasözleri, özlü söz veya kısa söylenmesi gereken sözler olarak da bilinir. Atasözleri yaşanılan olay sonrası kısa bir şekilde tamamlamasıdır. Atasözleri herkesin bildiği gibi öyle hemen çıkan sözlerden oluşmamıştır. Zamanla yaşanılan olaylarla birlikte gelişen süreçte atasözleri gelmiştir. Uzun deneyimlerin ardından ve halkın büyük çoğunluğu tarafından benimsenen kalıplaşmış sözler dizesidir.

Atasözleri, bulunduğu toplumun kültür, inanç, düşünce ve duygu yapısını gösterir ya da yansıtır. Atasözü, Türkçede darb – ı mesel, sav ve irsal – i mesel olarak da bilinir. Atasözü yüzyıllar önce belli bir süzgeçten geçerek günümüze kadar ulaşmıştır. Atasözleri sadece bir millete ait değildir. Her milletin veya ırkın, ulusun kendine ait özlü sözleri vardır. Atasözü sadece bir kültür, inanç veya düşünce için kullanılmaz. Aynı zamanda halkın ortak dil zevkini de ortaya çıkarır. Türkçede, biçim ve anlam özellikleri olmak üzere atasözleri ikiye ayrılır.

Biçim özellikleri: Roman, şiir, deneme ve öykü gibi yazıların bir araya gelmesiyle oluşan türlerdir. Biçim özelliklerinde atasözü en fazla iki kelimeden oluşur. Bu tarzda yapılan atasözlerinde duygu ve düşünce tek bir cümleye sığdırılır. Bireyden bireye değişmeyen ve herkes tarafından benimsenen özlü sözlerdir. Toplumun ortak malıdır.

Anlam özellikleri: Atasözleri ve anlamları bir yaşam felsefesi gibidir. Dünya üzerinde bulunan insanların yaşadığı duygular hemen hemen aynı yaşanır. Yani evrensel gibidir. Bu sebeple bazı duygu yüklü olan atasözleri evrensel olarak kabul edilir. Atasözleri ve anlamları bu özellikler bakımından ortak sayılabilir. Kullanıldığı anlam bakımından evrensel olarak gözükür.

Deyimler Nedir?

Deyimler, gerçek anlamı dışında mecazen kullanılan cümleler olarak bilinir. Abartılı veya gerçek anlamı dışında kullanılan kelimelerden oluşur. Deyimler de atasözleri gibi kalıplaşmıştır. Atasözleri ve deyimler ortak buluştuğu nokta ise kısa ve özlü olmasıdır. Atasözleri anlamları, gerçek manada anlaşılırken, deyimlerde daha çok mecazen kullanılır. Atasözleri ve anlamları genelde bir öğüt ya da ders vermek için kullanılır. Deyimler de ise böyle bir zorunluluk yoktur. Daha çok olayı ve kavramları ilgi çekici hale getirmektedir.

En Çok Kullandığımız Atasözleri ve Anlamları

Türkçede yüzlerce atasözleri yer alsa da aralarında bazılarını oldukça fazla kullanıyoruz. Atasözleri, adeta hayatımızın bir parçası haline geldi. Yerinde ve zamanında kullanıldığında gerçek manada anlatmak istediğimizi kısa ve özlü şekilde sunmuş oluyoruz. Atasözleri ve anlamları ne manaya geldiğini bilerek kullanmak daha da önemli. Bu şekilde kullandığımızda daha etkili olur.

 • Acele işe şeytan karışır: Belki de en çok kullanılan atasözlerinden biridir. Acele davranma gibi durumlarda bu atasözü kullanılır. Yaptığımız işlerde acele edersek hata riski ortaya çıkar ve aksilik çıkabilir. Anlamlarına gelmektedir.

 • Abanın kıymeti yağmurda bilinir: Hiç değerini bilmediğimiz veya unuttuğumuz eşyaların zamanı geldiğinde kıymetlendiği ifadeler için kullanılır.

 • Acemi katı kapı önünde yük indirir: İşi alan kişi profesyonel şekilde çalışma yapmaz. İşi yarıda bırakır. Üstüne birde işten sıyrılıp kaçar.

 • Acı patlıcan kırağı çalmaz: Zorluk gören kişiler her şeyin üstesinden gelir. Önceden zorluk gördüğü için yine bir zorlukla karşılaşsa da hemen pes etmez ve mücadele verir.

 • Ağaç yaprağıyla güzeldir: Olumlu ve mutluluk anlarında herkesle paylaşma isteği duyulur

 • Besle kargayı oysun gözünü: İnsanlara iyilik yaparsınız ve yardım edersiniz. Ama iyilik yaptığınız kişi bunun kıymetini bilmez ve siz karşı gelebilir ya da ihanet eder.

 • Boş çuval ayakta durmaz: Bir yere tutunamayan, bir işi beceremeyenler için bu atasözü kullanılır.

 • Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar: İyi bir karaktere sahip olan bireyler önlerine engel çıksa da kötülüklerle karşılaşsalar da her zaman iyilikle ve güzellikle olayları karşılar.

 • Büyük lokma ye büyük söz söyleme: Her ağzımıza geleni söylememek gerekir. Söylenilen gibi her şey doğru çıkmayabilir. Büyük laf ederek büyümeyiz.

 • Can çıkmayınca huy çıkmaz: Bir insanın huyu neyse o şekilde aynı kalır. Değiştirmeye kalkışsanız bile değişmez. Hep aynı kalır.

 • Damlaya damlaya göl olur: Birikim yapmak için az paraya sahip olabilirsiniz. Ancak azar azar biriktirince daha sonrasında çoğalır. Günümüzde oldukça yaygın kullanılan atasözleri ve anlamları olarak bilinir.

 • Denize düşen yılana sarılır: Hiç sevmediğimiz kişileri bile zor zaman arar oluruz. Bir işimiz düştüğünde aramızın iyi olmadığı kişiye bile başvururuz.

 • Dikensiz gül olmaz: İyi ve güzel olan şeylerin içinde illa ufak tefek sıkıntılarda olabilir.

 • Esirgenen göze çöp batar: Daha çok bir eşya alınırken söylenir. Üzerinde çok dururuz ve aman bir şey olmasın diye uğraşırız. Ancak ters teper ve bazen başına gelmeyen kalmaz.

 • Fare çıktığı deliği bilir: Bazı insanlar yaptıkları işleri önceden hesaplar. Halk tarafından bir tepki geldiğinde ne diyeceklerini önceden saptar.

 • Gün doğmadan neler doğar: Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemiz gerekir. Beklenmedik anda karşımıza bir şeyler çıkarabilir.

 • Hazıra dağ dayanmaz: kenarda olan parayı harca harca eninde sonunda biter.

 • Huylu huyundan vazgeçmez: Kişinin taşıdığı bir huy ne ise aynı şekilde devam eder, değiştiremezsiniz.

 • İyilik eden iyilik bulur: İyilik eden kişiler onun karşılığında er ya da geç bir iyilik görür.

 • Sabrın sonu selamettir: Bir derdi sıkıntısı olan kişi eninde sonunda sabrederse tüm dertlerinde kurtulabilir.

 • Minareyi çalan kılıfını hazırlar: Hırsızlık yapan, birinin eşyasını çalan yakalanmamak için önlemini daha önceden almıştır.

 • Laf ile peynir gemisi yürümez: Sürekli konuşmak ile bir yere varılmaz. Konuşmaktan çok icraat yapmak gerekir.

 • Ne ekersen onu biçersin: Hayatta ne yaparsınız onun karşılığını görürsünüz.

 • Öfkeyle kalkan zararla oturur: Birden parlayan insanlar daha sonradan pişman olabilir. Aniden öfkelenince birilerin canını yakabilir veya kırabilir.

 • Zahmetsiz rahmet olmaz: Bir iş veya bir şey başarmak için sıkıntılardan geçmek gerekir. O yol için çaba göstermek gerekir. Emek harcamadan ulaşılmaz.

Atasözleri ve anlamları ile ilgili en çok kullanılanları sıraladık. Anlamları bilerek yerinden kullanmak şimdi sizler için daha kolay olacaktır.

atasözleri atasözleri ve anlamları atasözleri anlamları en güzel atasözleri atasözü nedir atasözleri ve deyimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Edebi Sanatlar Nelerdir?
Nedir?

Edebi Sanatlar Nelerdir?

04 Şubat 2020
En Güzel İngilizce Atasözleri ve Anlamları
Yabancı Dil Eğitimi

En Güzel İngilizce Atasözleri ve Anlamları

09 Mart 2020
Empati ile İlgili Sözler
Nedir?

Empati ile İlgili Sözler

27 Ocak 2021
Anonim Ne Demek?
Ne Demek?

Anonim Nedir? Ne Demek?

20 Ağustos 2021