AnasayfaBlogSERP Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

SERP Dijital Pazarlama Nedir?

05 Şubat 2021
SERP Dijital Pazarlama Nedir?

İşletmenizin adını Google'a yazdığınızda, işletmenizin arama sonuçlarının ilk sayfasında bulunmadığını fark ettiğinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu noktada, diğer işletmelerin bunu nasıl başardığını, neleri daha iyi yapabileceğinizi ve bu anahtar kelimeden elde edilecek tahmin edilen trafik hacminin maliyet ve çabaya değip değmeyeceğini anlamak işletmenize fayda sağlayacaktır. Kısacası, arama sonuçlarını analiz etmek günümüzde her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. 

Bir taraftan da arama motorları, arama ve bulma deneyimini her bir kullanıcıya göre özelleştirmek için çalışmaktadır. Örneğin aynı arama motorunu kullansanız bile aynı sonuçları nadiren iki kez görürsünüz. Tüm bu farklı sonuçlar, arama algoritmalarının da yerinde saymayıp sürekli kendini değiştirip dönüştürdüğünü göstermektedir.

SERP Dijital Pazarlama Nedir?

SERP, arama motoru sonuç sayfası anlamına gelen bir kısaltmadır. Başka bir deyişle kullanıcıların bir web tarayıcısında bir şey aradıktan sonra ulaştıkları sonuçlar sayfasıdır. Kullanıcıların sorgularına bakarak, bu sayfa videolar, resimler, haber makaleleri, ürünler, geleneksel web siteleri ve hatta belirli yanıtlar gibi çeşitli özellikler içerebilir. Tüm bu özelliklerin de dijital pazarlamanın bir parçası olduğuna göre SERP de dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır. 

Google'a bir şeyler yazarsınız veya söylersiniz ve SERP geri aldığınız şeydir. SERP'ler tipik olarak iki tür içerik içerir.

Bu içerik kategorileri ücretli sonuçlar ve organik sonuçlardır.

Organik Sonuçlar Nelerdir?

Organik sonuçlar, belirli bir arama için genel olarak en iyi ve en alakalı sonuçlar olarak Google'ın algoritması tarafından belirlenen yerleşimlerdir.

Organik sonuçlar, aynı zamanda arama motorunun algoritmasının bir sonucu olarak görünen web sayfalarının listeleridir. Genellikle SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu uzmanları, web içeriğini ve web sitelerini organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme konusunda uzmanlaşmıştır.

Bazı SERP’ler, önemli ölçüde daha fazla organik sonuç içerir. Üç ana internet araması türü vardır:

  • Bilgilendirici aramalar

  • Gezinme aramaları

  • İşlemsel aramalar

Bilgilendirici aramalar, kullanıcının belirli bir konu hakkında bilgi bulmayı umduğu aramalardır. Bazı arama sorgularının ticari amacı çok düşük olduğundan, böyle bir SERP'ye reklam veya diğer türden ücretli sonuçlar yerleştirmek pek mantıklı olmaz. Bu arama sorgusunu kullanan araştırmacıların büyük çoğunluğu bir şey satın almak istemeyen kişilerdir. Bu nedenle SERP'de yalnızca bilgilendirici sonuçlar görüntülenir.

Gezinme sorguları, kullanıcının arama yoluyla belirli bir web sitesini bulmayı umduğu sorulardır. Bu, belirli bir web sitesini arayan, URL'sini artık hatırlayamadıkları bir web sitesini bulmaya çalışan veya başka bir tür gezinme hedefi olan kişiler için geçerli olabilir.

Son olarak, işlemsel aramalar, ücretli sonuçların SERP'de gösterilme olasılığının en yüksek olduğu aramalardır. İşlem aramalarının yüksek ticari amacı vardır ve işlemsel SERP'lere yol açan arama sorguları, "satın al" gibi anahtar kelimeler ve bir satın alma yapmak için güçlü bir istek olduğunu gösteren diğer terimleri içerebilir.

Organik SEO aracılığıyla en iyi sonuçları elde etmek zaman ve özveri gerektirir. Ama sonuçlarını göz önünde bulundurduğumuzda buna değer. Organik SEO’nun avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Organik içerikler genel olarak daha fazla tıklama oluşturma eğilimindedir. Google'daki ilk 5 organik liste, tüm tıklamaların% 67,6'sını oluşturur.

  • İçerik alaka düzeyi nedeniyle, organik sonuçlar üst sıralarda daha uzun süre kalma eğilimindedir

  • Çoğu kişi organik listelemeleri tıklamayı tercih ettiğinden, kullanıcılarda daha fazla güven oluşturur

Ücretli Sonuçlar Nelerdir? 

Organik sonuçların aksine ücretli sonuçlar, bir reklam veren tarafından görüntülenmek üzere ödenen sonuçlardır. Geçmişte, ücretli sonuçlar neredeyse yalnızca, tipik olarak organik sonuçların yukarısında ve sağında gösterilen küçük, metin tabanlı reklamlarla sınırlıydı. Ancak günümüzde, ücretli sonuçlar çok çeşitli biçimler almaya başlarken reklam verenlerin ihtiyaçlarını karşılayan düzinelerce reklam biçimi haline gelmiştir.

Ücretli sonuçlar, Google Ads üzerinden anahtar kelimelere teklif veren reklam verenlerden alınmıştır. Google Ads, reklam alaka düzeyini hesaba katsa da, bunların yerleşimi esasen en yüksek teklifi verene gider.

Arama Motoru Sonuç Sayfaları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kullanıcı, genellikle anahtar kelimeler olarak bilinen belirli terimleri ve tümceleri kullanarak arama sorgusunu girer. Bu işlemler üzerine arama motoru onlara bir SERP sunmuş olur. Aynı arama motorunda aynı anahtar kelimeleri veya arama sorgularını kullanarak gerçekleştirilen arama sorguları için bile her SERP benzersizdir. Bunun sebebi, neredeyse tüm arama motorlarının, arama terimleri dışında kullanıcının fiziksel konumu, tarama geçmişi ve sosyal ayarlar gibi çok çeşitli faktörlere dayalı sonuçlar sunması ve her kullanıcının deneyimini özelleştirmesidir.

Arama motoru sonuç sayfalarının görünümü, kullanıcılarına daha sezgisel ve duyarlı bir deneyim sunmak isterler. Bunun için Google, Bing ve diğer arama motoru sağlayıcıları sürekli değişim halindedir. Arama alanında ortaya çıkan ve hızla gelişen bu teknolojiler de günümüzün SERP'lerinin eski görünüş olarak büyük ölçüde farklı olduğu anlamına gelir.

SERP’lerin Satıştaki Rolü Nedir?

Sektöre veya konulara bağlı olarak, artık Google yalnızca bir arama motoru değil, bir satış kolaylaştırıcısına da dönüşmektedir. Amacı, kendisini satış sürecine dahil etmek ve arama yapanı son ödeme aşamasına kadar Google üzerinde tutmaktır. Google'ın bir şirket olarak başarısı, arama yapanlara mümkün olan en doğru, sorunsuz kullanıcı dostu deneyimi sağlamaya bağlıdır. Geçmişte bu, kullanıcılara sorguları için en iyi web sayfaları listesini sunmak anlamına geliyordu.

Örneğin otel rezervasyonu yaptırmak isteyen birisinin süreçlerini ele alalım. Diyelim ki Bodrum’da bir otel ayırtmak istiyorsunuz. Google SERP, odanızı ayırtmanız için size arama sayfasında bir alan (widget) sağlıyor. Dahası, sonuçları doğrudan SERP'lerde (arama sonuç sayfasında) filtrelemenize de izin veriyor. Tarihleri giriyorsunuz ve girdiğiniz özelliklerle en iyi eşleşmeye, en düşük fiyata veya en yüksek puana göre sıralayabiliyor. Konuk sayısını belirleme, müşteri yorumlarda göre derecelendirme gibi tercihleri de aynı sayfadan yapabiliyorsunuz. 

Aynı zamanda otel seçeneklerinizin harita görünümüne ulaşıp haritadaki yerini bulabiliyorsunuz. Böylelikle etkileşim kurmak daha kolay hale geliyor. İstediğiniz konum, tarih ve fiyat aralığındaki otele ulaşana kadar sizi arama sayfasında tutuyor ve tüm seçenekleri gözden geçirmenizi sağlıyor. Ardından odanı ayırt butonuna tıklayarak ile sonuca ulaşabiliyorsunuz.

Son ödeme gerçek otel alanında da gerçekleşebiliyor, ancak işlemin% 90'ı Google SERP'de gerçekleşmiş oluyor. Sonuç olarak SERP, satış için işin zor kısmını arama sonuçları sayfası yapmış oluyor.

SERP arama motoru organik web dijital pazarlama SERP dijital pazarlama
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119