AnasayfaBlogSen Hala Erasmus Yapmadın Mı?
Yurtdışında Eğitim

Sen Hala Erasmus Yapmadın Mı?

04 Nisan 2021
Sen Hala Erasmus Yapmadın Mı?

Sosyal medyada her gün birilerinin uçak biletiyle başka bir ülkeye gittiğini görüyoruz. Yurt dışına gitmek, gezip görmek bazen çoğu öğrenci için bir hayalden öteye geçmiyor ne yazık ki. Bu çok can sıkıcı değil mi? Keşke şuan Eyfel Kulesinin önünde benim de bir fotoğrafım olsa.

Günümüzde imkanlar bu kadar geliştirilmişken kariyerimizi farklı bir noktaya getirmek, dilimizi geliştirmek, farklı kültürler keşfetmek bu kadar zorlayıcı olmamalı. Öğrencilerin bu zamanlarda en çok başvurduğu eğitim seçenekleri arasında yer alan erasmus plus faaliyetinden bahsedeceğim.

Üniversitede öğrenci olan her kişinin yararlandığı bir program bu faaliyet. Mezun olana kadar istediğiniz bir dönem gidebiliyorsunuz. Her öğrenci en fazla 1 yıl gidebiliyor. Her okulda farklı işleyişle erasmus ile yurt dışına gidebilirsiniz. Bir yabancı dil sınavına girersin, dönem ortalaman alınır ve bunların ortalaması ile okulunda bir sıralamaya girersin.

Üniversite hayatının bir dönemini farklı bir ülkede, bir üniversitede geçirmek kendi kişisel gelişimin içinde oldukça güzel bir fırsat. Üstelik gittiğin ülkede dil desteği de sağlanıyor yani yabancı dilini bir üst seviyeye çıkarabilirsin. Bu programdan hibeli ve hibesiz olarak iki şekilde yararlanabilirsin. Bu da okul başarı puanı ve dil sınavındaki aldığın sonuca göre sıralanıyor. Böyle bir fırsat varken ayrıca öğrenci vizesi ile ücretsiz vize alma imkanın da varken neden gitmeyesin ki?

Biraz gerçeklere geldiğimizde gitmek için bir şart yok mu diyebilirsiniz. Evet bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunların en temeli de vize almak. Sınavı geçtiniz ve ortalamanız yaklaşık olarak 2.50’nin üzerinde. Şimdi vize almanız gerekiyor. Gideceğiniz ülkenin Türkiye’deki konsolosluklarına başvurarak vizeyi aldıktan sonra zaten diğer kısımlar oldukça kolay. Okul uçak biletinizi ve kalacak yerinizi karşılamıyor. Onları da kendiniz halletmeniz gerekecek. Ancak gideceğiniz üniversitenin kendi yurtlarında konaklama imkanı var elbette. Bunu onlarla iletişime geçerek faaliyete gitmeden ayarlayabilirsiniz.

Erasmus Programını Kapsayan Avrupa Ülkeleri

Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Avusturya, Polonya, Romanya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, Norveç, Kıbrıs, Yunanistan, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya,

Bu faaliyet yalnızca Avrupa Birliği ülkelerini kapsıyor. Yani AB ülkelerinden birini seçiyorsunuz. Bu ülkelerde kendi aralarında hayat pahalılıklarına göre ayrılıyor. Hibeler de o şekilde veriliyor. Pahalı bir şehre gidecekseniz daha fazla hibe alabiliyorsunuz. Eğer ben mezun oldum ve geç kaldım diyorsanız hayır yanılıyorsunuz. Bu faaliyetin bir de staj programı var.

Erasmus stajı faaliyetine gelecek olursam bu programda aynı şekilde bir sınava giriyorsun ve okulunun kendi sistemine göre bir sıralamaya giriyorsun. Bu her üniversitede değişiklik gösteriyor. Bu noktada stajını kendin bulman gerekiyor. Bunun için internette oldukça fazla staj bulma siteleri var merak etme. Tabi okulundaki danışman öğretmenlerinden yardım alarak işini kolaylaştırabilirsin.

Ülke konusunda kararsız olan öğrenciler genellikle kendi bölümüne uygun şehirleri tercih etmekte. Örneğin ben işletme öğrencisiyim. Uluslararası şirketlerin fazla olduğu gelişmiş ülkeleri tercih etmem daha olasıdır. Bu yazın iki ay Avrupa’da bir ülkede çalışarak geçirmek düşüncesi seni heyecanlandırıyor eminim.

Erasmus Yurt Dışına Çıkmanın En Ekonomik Yolu

Yurt dışına hepimiz çıkmak istiyoruz ancak bunun maliyetleri oldukça fazla olabilir. Bu noktada erasmus programı yurt dışına çıkmanın en ekonomik yolu. Bunu deneyimleyip ileride hem özgeçmişini süslemek her şeyden önce farklı kültürleri keşfetmek, farklı diller öğrenmek ve eğlenmek her öğrencinin mutlaka yaşaması gereken bir deneyim. Bu yazı umarım seni harekete geçirir ve dilediğin bir ülkede, olmak istediğin şehirde hem eğitim alırken gezeceğin, hem de kendini çok güzel bir şekilde geliştireceğin süper bir dönem geçirirsin.

Erasmus Nedir?

Erasmus, üniversitede öğrenci olan her kişinin yararlandığı bir program bu faaliyet. Mezun olana kadar istediğiniz bir dönem gidebiliyorsunuz. Her öğrenci en fazla 1 yıl gidebiliyor. Her okulda farklı işleyişle erasmus ile yurt dışına gidebilirsiniz.

Erasmus Staj Programı Nedir?

Mezun oldum ve geç kaldım diyorsanız hayır yanılıyorsunuz. Bu faaliyetin bir de staj programı var. Erasmus stajı faaliyetine gelecek olursam bu programda aynı şekilde bir sınava giriyorsun ve okulunun kendi sistemine göre bir sıralamaya giriyorsun. Bu her üniversitede değişiklik gösteriyor. Bu noktada stajını kendin bulman gerekiyor.

Erasmus Programını Kapsayan Avrupa Ülkeleri Hangileridir?

Erasmus yalnızca Avrupa Birliği ülkelerini kapsıyor. Yani AB ülkelerinden birini seçiyorsunuz. Bu ülkelerde kendi aralarında hayat pahalılıklarına göre ayrılıyor. Hibeler de o şekilde veriliyor. Pahalı bir şehre gidecekseniz daha fazla hibe alabiliyorsunuz. Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda ve Letonya bu ülkelerden bazıları.

YAZAR: SÜHEYLA TAŞ

erasmus erasmus programı erasmus programı ülkeleri erasmus plus erasmus nedir Sen Hala Erasmus Yapmadın Mı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?
Yurt Dışında Eğitim

Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?

05 Mayıs 2021
Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı
Yurt Dışında Eğitim

Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı

03 Mart 2021
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299