AnasayfaBlogSektörel Bir Şirketin Vizyonu Ne Olmalı?
İş Hayatı

Sektörel Bir Şirketin Vizyonu Ne Olmalı?

03 Ekim 2018
Sektörel Bir Şirketin Vizyonu Ne Olmalı?

Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte ülkemizdeki özel şirketlerin kurumsal olma yolunda vizyonlarını geliştirebiliyor olması gerekmektedir.

Mevcut Durum Değerlendirmesi

Kısa ve uzun vadede önüne büyük hedefler koyan ve sektörel olarak dünyada hatırı sayılır bir noktada olmak isteyen şirketlerin hedeflerini gerçekleştirmeye başlamadan önceki aşaması mevcut durum değerlendirmesi olmalıdır. Bu da ancak yönetiminin şirketin yönetim biçimini öz eleştirisi ile mümkündür. Sektörde dünyadaki ve ülkemizdeki konumunu iyi değerlendirmeli, doğru yorumlayabilmeli gelecek planlamalarını sağlam temeller üzerine kurmalıdır.

Doğru Planlama

Mevcut durum değerlendirmesini başarılı bir şekilde yapan şirket  ikinci aşamada doğru kişilerle ve doğru parametreler ışığında uzun ve kısa vadede planlamasını yapabilir. Vizyonunu geleceğin şirketi olmak olarak belirleyen yönetim, doğru ARGE yatırımlarıyla ve devlet desteğiyle hedeflerine çok daha kolay ulaşabilir.

Bu noktada şirketin yönetimi için doğru bir vizyon olmazsa olmazdır çünkü açık fikirli olmak, şirketin diğer çalışanlarının görüşlerine saygı duymak ve değer vermek hedeflere ulaşmak adına doğru bir planlamanın en önemli adımlarındandır. Zira şirketin geleceği adına sadece yönetimin düşüncesi değil, çalışanlar arasında ortak fikirlerle alınacak kararlar şirketin ne kadar doğru bir yolda ilerleyeceğinin habercisidir.

Uygulama

Mevcut durum değerlendirmesini ve planlamasını başarılı bir şekilde yapan yönetiminin belki de en önemli sınavı teoride düşünülenleri uygulamaya koymaktır. Örneğin üretim sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikanın  mevcut durumda uzun yıllardır üretimde süregelen tek düzeliği kaldırabilmeli, planlanan yeni programları üretimde uygulayabiliyor olmalıdır. Bunun için belki de personel azaltmaya ya da duruma göre personel artırmaya gidebilmelidir.

Eğitim

Geleceğin şirketi olma yolunda belki de en önemli etmenlerden birisi de kurum içi eğitime çok önem verilmesi gerektiğidir. Hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin hem düzenli, çalışkan, ahlaklı bireylerle çalışabilmek hem de alanında uzman kişiler yetiştirebilmek adına kurum içi eğitim çok büyük önem arz etmektedir.

Reklam

Açık bir vizyona sahip olan, büyüme hedeflerini belirlemiş, yenilikçi,  çalışanına değer veren şirketin belki de son aşamada gerçekleştirmesi gereken en önemli şey, hizmet vereceği alanda diğer tüm rakipleriyle yarışabileceği doğru bir reklam politikasıyla adını tüm dünyaya duyurabilmektir.

Sektörel Bir Şirketin Vizyonu Ne Olmalı?iş hayatıkurumsal şirkette çalışmak sektör yazıları
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Performans Değerlendirmenin Önemi
Performans Değerlendirme

Performans Değerlendirmenin Önemi

28 Eylül 2018
Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?
İşletme Yönetimi

Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?

30 Ocak 2020