AnasayfaBlogSayısal Veriler Işığında İnsan ve Sağlığının Önemi
Kişisel Gelişim

Sayısal Veriler Işığında İnsan ve Sağlığının Önemi

05 Ekim 2021
Sayısal Veriler Işığında İnsan ve Sağlığının Önemi

Dünya, tüm canlıların nefes alabildikleri ortak yaşam alanıdır. Hayat boyunca her gün çeşitli sayısal verilerle insanlar karşı karşıya kalmaktadır. Peki yaşam döngüsü içersinde ki insanlığın istatiksel serüveni nasıl gerçekleşmektedir? Bir göz atmaya ne dersiniz?

Dünya üzerinde 7.897.726.805 insan yaşamaktadır. Bu yıl 106.550.500 insan doğarken, 44.732.514 insan ölmüştür. 7 milyar insanın hayatta çeşiti rollerle hayatını idame etmektir.Peki bu yaşam serüveninde kendimize ne denli değer vermekteyiz,bir düşünelim. Kainatta en değerli canlı olduğumuzu ve ruhumuzun ehemmiyetini unutmamak gerekir. 

İmam-ı Gazali'nin ifade ettiği gibi:
"Bedenine değil, kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır! Çünkü kişi; bedeni kadar değil,ruhu kadar insandır."

Gelişim ve başarı kavramlarının temelinde ruhsal durumun etkisi doğrudan insanı etkileyen bir faktördür. İnsan hastalıklarının özünde ruhsal bozukluklar ve insanın manevi olarak negatif enerjiye yenik düşmesi yatar. Sağlığımıza dikkat etmenin başlıca yolu; hayat enerjimizi ve ruhsal durumumuzu her daim yüksek tutmaktır.

Dünya Sağlık Örgütü Sağlık Verileri

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre depresyon, kalp hastalıklarının ardından en yaygın sağlık sorunudur.

"Sağlık, insanın fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi açıdan iyi olması hâlidir." (Dünya Sağlık Örgütü-World Health Organization)

Sağlık hayat kalitemizi doğrudan etkileyen bir unsurdur.Dünya genelinde sağlık istatistikleri aşağıda ki gibidir.
05.10.2021 itibariyle Sağlık açısından Verilere Baktığımızda:

  • 43.072.266 HIV/AIDS bulaşmış kişi sayısı

  • 9.872.499 Bu yıl bulaşıcı hastalıktan ölen sayısı

  • 6.245.893 Bu yıl Kanserin sebep olduğu ölüm sayısı

  • 3.801.750 Bu yıl sigaranın sebep olduğu ölüm sayısı

  • 1.902.077 Bu yıl Alkolün sebep olduğu ölüm sayısı

  • 1.278.446 Bu yıl HIV/AIDS sebep olduğu ölüm sayısı

  • 1.273.957 Bu yıl trafik kazalarında ölen sayısı

  • 815.520 Bu yıl intihar sayısı

Görüldüğü gibi insan çeşitli verilerle ve sebeplerle hayatını kaybetmektedir. Bu  verilerin içinde olmak istemiyorsak bize emanet olan sağlığımıza hayat boyu dikkat etmek durumunda ve sağlımıza önem vermeliyiz. Yaşam, öğretilen, anlatılan, gösterilenler gibi ilerlerde değil, yaşanan her anda. Her an her saniye kendine değer ver, kendini önemse ve kendini sev. Unutma ki yaratılanların en şerefli ve değerli varlığı insandır. Geçmişin olumsuzluklarını bir kenara bırakmalı, kendimize olan sevgiyi perçinleyip, beşeri kucaklamalı insan. Ebedi olmayan  şu dünya yaşamında olumsuzlukara takılıp kalmaktansa, geleceğe insanca bakabilmek ve mutlu olabilmektir yaşamak.

Şair Yunus Emre'nin dediği gibi:

"Dünya bir pencereydi

Her gelen baktı gitti."

Hayatta en değerli varlık insandır.İnsan, hemcinsine ve kendine olan değeri kaybetmemelidir. İnsanları itibarsızlaştırmak, aşağılamak insanların kalplerini kırmak yani kötülük yapmak kolay bir eylemdir. Çağımızda fark yaratmanın yolu insan kazanabilmek ve kendimizin insan olduğunun farkına varıp,insança yaşayabilmektir. Kısa olan hayat akışında, insan ve sağlık kavramları önemlilik seviyesi yüksek olgulardır. Yaşam akış döngüsünde mentalitemizi pozitif yönlü olarak belirlediğimizde, oluşabilecek sorunlara karşı daha net ve yapıcı çözümler bulabiliriz. Etrafımızda nice sağlık sorunu yaşayan insanlar var. Onlarla iletişime geçilse; tek istedikleri şifa bulmak olacaktır. Ama bizler toplum olarak bazı şeyleri kaybetmeden, değerini bilememekteyiz. Dünyaya sağlıklı başladığımız her gün mutlu olmamızı gerektiren bir sebeptir. Bizler mutlu olabilmek için olgulara muhtaç değiliz.Küçük şeylerden mutlu olabilmeyi öğrenebilirse insan sağlık sorunları başta olmak üzere hayatın her alanında ve anında yaşadığının farkına varacaktır.

O zaman hayatımızın bakış açısını değişirmekle başlayalım. Sağlık kaybedilmeden, mutluluklar ertelenmeden hayatı yakalayalım. Hayatın her alanında yaşadığımız zorluklara karşı, sabır mekanizmamızı geliştirip hayata olumlu bakabilmeyi hiçbir şeyin sağlığımızdan önemli olmadığını ve hayat serüvenini bir kez yaşadığımızı aklımızdan çıkarmayalım.

dünya sağlık örgütü insan ve sağlık sağlık insan sağlığı sağlıklı yaşam
Ferdi Altunbaş
Ferdi Altunbaş
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı ve başarılı olma, motivasyon, kişisel gelişim gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.