AnasayfaBlogSahne ve Dekor Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü (MYO)

25 Şubat 2020
Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü (MYO)

Kültür sanat, eğlence gibi görsel sanatların yer aldığı sektörlerde uzun yıllardır kullanılan dekorasyon tasarımı gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Günümüzde tiyatro, müzikal veya konser gibi alanların dışında da artık ihtiyaç duyulmaya başlanan sahne ve dekor tasarımı bölümü nedir, sahne ve dekor tasarımcısı kimdir öncelikle detaylı inceleyelim.

Teknik ve görsel gerekliliklerin hepsine birden sahne tasarımı denir. Sanatın da önemli bir dalı olan sahne tasarımının ayrılmaz bir parçası olan tüm bu kavramları birbirinden bağımsız düşünmem mümkün değildir. Sahne ve dekor tasarımcısı ise; tiyatro, opera, sinema ve müzikal gibi gösterilerde dekorlarının yapımından mağazalarda, fuarlarda reyon, vitrin ve sergi standı düzenlenmelerinde kullanılacak dekorun tasarımına ve kurulumuna kadar geniş bir yelpazede görev alan kişidir. Tüm bunları bir arada düşünen, organize eden kişi yani sahne tasarımcısının alanı oldukça geniştir. Örneğin iyi bir sahne tasarımcısının gerektiğinde bir ressam kadar renklere hakim olması veya gerektiğinde mimari bilgiye de sahip olması gereklidir. Yaşadığı ülkenin ve dünyanın sorunlarına duyarlı olmak zorunda olan bir sahne tasarımcısından kendi kültürel birikiminden de örnekler koyabiliyor olması beklenir. 

Tanıtım etkinlikleri, fuarlar gibi farklı sektörlerde pazarlama amaçlı etkinliklerde de görmeye başladığımız dekor tasarımı kavramı ile günümüzde dekorları hazırlayan nitelikli elemanlara daha çok ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Sahne ve dekor tasarımcısına duyulan ihtiyaç da bu noktada günden güne artmaktadır. Sinema, tiyatro, opera, bale, müzikal gibi gösteri sanatlarının sahneye konulması için olmazsa olmaz dekor kavramının yanında kostüm, aksesuar, ışık, efekt gibi düzenlemelerinin yapılması da büyük önem taşır.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Nedir?

Sahne ve Dekor Tasarımı bir önlisans programıdır ve bölümün amacı öğrencilerin meslek ve sektör hayatları içerisinde sahnedeki dekor ve çeşitli materyalleri en iyi şekilde tanımaları ve aktif bir şekilde öğrendiklerini uygulamaları öğretilir. Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu'nda yer alan sahne ve dekor tasarımı bölümü 2005 -2006 öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlamıştır. 

Öğrencilerin aldıkları eğitimlerin yanında sektörde içinde yer aldıkları projelerdeki faaliyetleri ile öğrencilerden projelere fayda sağlamaları beklenir. Sahne ve Dekor Tasarımı bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, estetik bakış açısına sahip olma ve içinde bulundukları projelerde kendi bakış açıları ve özgün yorumları yaratabilmeleri aranan başlıca özellikler arasındadır.

Tasarım Bölümü altında yer alan Sahne ve Dekor Tasarımı Programında, genel kültür ve sanat kültürü içeren teorik dersler yer almaktadır. Bu dersler diğer programlar ile ortaktır ancak sahne ve dekor tasarımı alanına yönelik dersler ayrılmaktadır. Üçüncü yarıyıldan itibaren alana yönelik teorik ve uygulamalı dersler çeşitlenmektedir. Uygulamalı derslerdeki amaç; öğrencilerin tercihlerine göre uzmanlaşmalarının sağlanmasıdır. Ayrıca farklı alanlara uyum sağlayabilmeleri, yeteneklerine göre uzmanlaşmaları ve takım ruhunun geliştirilmesi için çeşitli derslerle müfredatları zenginleştirilmiştir.

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir? 

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü dekor elemanlarını sahne tasarımı içerisinde kullanabilen, görsel algılama yeteneği gelişmiş yardımcı sahne ve dekor tasarımcıları ve uygulayıcıları yetiştirmeyi amaçlar. Eğitimin süresince öğrencilerine temel sanat bilgisinin yanı sıra desen, renk ve biçim bilgisini uygulayabilecekleri sahne ve dekor tasarım projelerine katılma imkanı tanır. Mezun olduklarında Yardımcı Sahne ve Dekor Tasarımcısı unvanı alırlar. Sahne ve Dekor Tasarımı bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

 • Tasarım Kuramları, Temel Tasarım İlkeleri

 • Görsel Algı,

 • Çoklu Ortam Uygulamaları,

 • Malzeme bilgisi ve tasarım,

 • Form - Geometri, 

 • Web Bilgisi,

 • Analitik Desen,

 • 3 Boyut Görselleştirme,

 • Desen Bilgisi,

 • Ölçek ve İnsan,

 • Perspektif,

 • Genel Sanat Tarihi,

 • Fuar Tasarımı,

 • Sahne ve Dekor Tasarımı

 • Spor Kültürü,

 • Müzik Kültürü,

 • Çevre Koruma,

 • Mobilya Tasarımı,

 • Vitrin Tasarımı,

 • Televizyon Dekor Tasarımı başta olmak üzere, birçok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Sahne ve Dekor Tasarımı Önlisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Aynı zamanda Dikey Geçiş Sınavı (DGS) aracılığıyla adaylar 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı kazanmaya çalışırlar ve 2 yıllık bir önlisans bölümü olan Sahne ve Dekor Tasarımı bölümünden mezun olan adayların dikey geçiş sınavı ile geçiş yapabileceği, Sahne ve Dekor Tasarımı DGS bölümleri şunlardır:

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sahne ve dekor tasarımcısı görevli olduğu alanda tek başına çalışmaz, kostüm tasarımcısı ile işbirliği içerisinde çalışır. Mekanın özelliği ve etkinliğin konusuna göre yapılan tasarıma yardımcı ve alternatif önerilerinde bulunabilmesi gereklidir. Eğer ortaya konulan tiyatro vb bir eser varsa tasarıma başlamadan önce o eser hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin eserde geçen zaman ve mekanla alakalı tarihsel bilgi ışığında sahne ve dekorla alakalı ögeleri tasarlaması gerekir. Tasarlanan modeller için gerekli malzeme araştırmasının yapılması, temini ve dekora uyarlanmasından da sorumludur. 

Hatta tasarımları bilgisayar ortamına aktarmak, teknik detaylarını çözmek sahne ve dekor tasarımcısının görevleri arasındadır. Sahne ve dekor tasarımcısından tasarlanan dekorun montajı, demontajı, paketlenmesi, taşınması, depolanması gibi tüm süreci kapsayan konularda da işe hakim olması beklenir. 

Sahne ve Dekor Tasarımı Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

 Sahne ve Dekor Tasarımcıları, genellikle Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde, özel tiyatrolarda, televizyon kanallarında, müzik ve film sektöründe, reklam şirketlerinde, moda sektöründe, büyük market ve mağazalarda vitrin ve reyon tasarımlarında, festival, konser,müzikal gibi gösteri uygulamalarında çalışabilirler. 

sahne dekor tasarım sanat tiyatro görsel
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Oyunculuk Eğitimi
4.9
(12)

Oyunculuk Eğitimi

12 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
312169
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
269134
Bir Atölye Yaratmak Eğitimi
Sibel CurcialiSibel Curciali
390250