Close
Mobil Menu Bars

Ruhsal Gelişimin Yolu : Reiki

09 Temmuz 2019, 2208 defa okundu.
Ruhsal Gelişimin Yolu : Reiki
reiki, kişisel gelişim, sevgi, ruhsal gelişim, eğitim, çakra, manevi boyut, ilahi aydınlanma, motivasyon, meditasyon,

İnsanlar aldıkları eğitim doğrultusunda kendilerini belirli bir noktaya kadar geliştirebilir. İçlerinde var olan potansiyeli ortaya koymak da kişisel gelişimin özüdür. İnsanlar bu gelişim ile birlikte hem sosyo ekonomik statülerinin kademe atlamasını hem de ruhsal gelişimlerinin hızlanmasını sağlar.

Kişisel Gelişim Yolu Bitmez

Kişisel gelişim konuları çok geniş olmakla beraber hiç bitmeyen bir yoldur. Her bir birey için gelişimin alanları ya da izlediği yol çok farklı ya da benzersizdir. Kişi kendinde eksik gördüğü yönlerinin üstüne giderek yol haritasını kendisi belirlemiş olur. Kişisel gelişim ve ruhsal gelişim birbirlerini besleyen iki gelişim hareketidir. 

Ruhsal Gelişim

Ruhsal gelişim ile kişi kendini bulmaya başladıkça farkındalıkları artar. Böylece zihinsel gelişimlerini de sağlayarak dünyaya daha geniş ve farklı bir açıdan bakarak gelişimin yollarını çeşitlendirmeye çalışır. Ruhsal gelişim, ruhun şifalanması, kişinin kendini bulması ve farkındalıklarının artmasıdır. Son yıllarda ruhsal gelişim için çok etkili bir motivasyon yöntemi meditasyon çok rağbet görmekte. Bunun yanı sıra ibadet, zikir gibi şifalandırıcı tekniklerin yanında bir de sevgi dolu yol denilen Reiki vardır.

Reiki Nedir?

Reiki, 19. yüzyılda, Japonya'da, budist Dr. Mikao Uusi tarafından keşfedilmiş enerji aktarımı ile şifalanma ve şifalandırma tekniğidir. Kelime anlamı Ruhsal Yaşam Enerjisi olan reiki Avrupa'da ise Evrensel Yaşam Enerjisi diye çevrilmiştir. Reiki özkaynaktan gelen ve insanın tekamülünü tamamlamasını sağlayan bir öğretidir. Kişi ruh ve vücut dengesizliğini ve negatif enerji bloklarını Reiki ile çözebilir. Ruhsal ve fiziksel iyileşme süreci başlamış olur.

Teknik olarak Reiki, Reiki Master'ın öğrencisine inisiye yoluyla transfer edilir. Halk diliyle de el vermiş olur. Bu şekilde kişi Reiki'ye uyumlanır ve kullanmaya başlar. Elleri ile kendisini ve başkalarını enerji gönderimi ile şifalandırabilir. İnisiye esnasında konsantrasyon gerekmez, inanmak da şart değildir. İnanmasanız da Reiki sizi şifalandırmaya başlar. Reiki'nin bilinci vardır ve o yöneleneceği alanı bilir. Bir kez inisiye olmak ömür boyu kullanıma yeter.

Bedendeki Enerji Merkezi: Çakra ve Seviyeleri Neler?

Reiki'nin, 1-2-3a-3b olmak üzere 4 seviyeden oluşur. 4. seviye masterlık seviyesidir. Her bir seviyenin inisiyesinden sonra kişinin pişmesi ve tekamülünü artırması gerekir. Bedenimizde önemli enerji merkezleri vardır ve bunlara çakra denir. Kök çakra, mide(sakral) çakrası, güneş (solar) çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, üçüncü göz çakrası ve tepe (taç) çakra olmak üzere 7 adet çakra noktamız vardır. 

Her bir çakranın temsil ettiği konular ve renkleri vardır. Reiki inisiyesi almış kişi meditasyon ile bu çakra noktalarına enerji gönderir. Elini hangi çakra noktasına koyduysa o çakranın renginde ışık gönderdiğini imgeler. Bu meditasyonlar ile fiziksel iyileşmelerimiz de başlar. Ayrıca meditasyonlar esnasında kişi kendisinin hayata gelme sebebini sorgular ve böylelikle artan farkındalık sayesinde kişisel gelişimine de başlamış olur. Kendi benliğine ulaşması ve içindeki potansiyel enerjinin açığa çıkmasıyla da hem ruhsal hem de kişisel gelişme sağlar.

İlahi Aydınlanma Nedir?

Türkiye'deki en ünlü Reiki Master İsmail Bülbül ise Reiki'nin bir ilahi aydınlanma olduğunu söylemekte. Kişi kendi özüne gerçek sevgiye yani yaratıcıya ulaşarak ilahi bir nurlanma yaşar. Dünya'ya bakışı değişir ve maddi dünyadan manevi boyuta ulaşır. Teslimiyet, affetmek, kabullenmek, olgunlaşmak sevgi yolunda dizili olan taşlardır. Bu yollardan geçen kişi içinde barındırdığı hırs, kin, öfke, başaramama korkusu, kabul görmeme korkusu, kıskançlık gibi duygulardan arınarak kişisel gelişimde çok büyük bir adım atarak kendini bulur ve kabul görür.

Yazar: Zeliha Demirci
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Mehmet Hür
16 Aralık 2019
5.0

Reikiyi hep merak etmişimdir