AnasayfaBlogRekreasyon Bölümü Nedir?
Bölümler

Rekreasyon Bölümü Nedir?

20 Kasım 2020
Rekreasyon Bölümü Nedir?

Rekreasyon kelime anlamı olarak; bireyin yaşamına canlılık getirmesi, hayatına yenilik katması, boş vakitlerinde yeni uğraşlar edinerek aktivite yapmasıdır. İnsanların hemen hemen hepsi aktif ve yoğun bir yaşam sürer, olumsuz çevre koşulları da eklendiğinde bu durum zamanla ruh halini olumsuz yönde etkilemektedir. Ruh sağlığını korumak, rutinden kurtulmak bireylerin en temel ihtiyaçlarındandır.

Günlük koşuşturmaca içinde nefes alma ihtiyacının doğması ile birlikte boş zamanların değerlendirilmesi isteği gelişir. Bireyler boş zamanını dilediği gibi değerlendirebilmek için kendi kendine kalma veya grup olarak aktiviteler içinde bulunma eylemine geçecektir. Rekreasyon faaliyetleri açık alan veya kapalı alan olarak ikiye ayrılır. Trekking, kamp yapmak, kaya ve buz tırmanışları, motosiklet gezisi, snowboard, arkeolojik geziler, kültürel geziler, su kayağı, müze ziyaretleri, sinema ve tiyatro rekreasyon faaliyetlerine örneklerdir.

Rekreasyon Bölümü Nedir?

Rekreasyon; fiziksel, sosyal ve zihinsel, ruh sağlığını iyileştirerek yaşam kalitesini nasıl artıracağınızı keşfetmeye yardımcı olacak çalışmaların bütününe verilen addır. Her çeşit ve zevke sahip insan için spor, sağlık, sosyal etkinliğin nasıl planlanması gerektiğini, yönetim ve sunum süreçlerini rekreasyon bölümü sayesinde öğrenmek mümkündür.

Bu mesleği seçmek isteyenler, Spor Bilimleri Fakültesi içinde yer alan rekreasyon bölümünü tercih edebilir. 4 yıllık lisans bölümü olarak “Rekreasyon” tercihinde bulunabilir. Rekreasyon bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Eğer tercihiniz rekreasyon organizasyonlarını tümünü kontrol etmek üzereyse o zaman üniversitelerde Turizm Fakültesi içinde yer alan 4 yıllık lisans bölümü olan rekreasyon yönetimi bölümünü tercih edebilirsiniz.

Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlardan ilk sırada yer alan iletişim yönlerinin kuvvetli olmasıdır. İkna yeteneği güçlü kişiler için uygun bir meslek seçimidir. Bunlar dışında; duyarlı olmak, sabırlı davranmak, anlayışlı olmak, hoşgörü ile yaklaşmak, fikirlerini açık bir şekilde ifade edebilmek oldukça önemlidir. Özgüveni yüksek, ekip çalışmasına uyum sağlayabilen adayların meslek yaşamlarında daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Rekreasyon İş İmkanları Nelerdir?

Rekreasyon mezunları özel ve kamu kurumlarında almış olduğu eğitimi uygulama şansı elde eder. Kamu alanında çalışmalarını devam ettirmek isteyen mezunlar Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan geçerli puan ile başvuru yapmaları gerekir. Başvuruları açık olan pozisyona göre dikkat alınacaktır.

Rekreasyon mezunları almış oldukları eğitime ek olarak pedagoji formasyonu alma şartlarını yerine getirerek, beden eğitimi öğretmenliği yapabilir. Eğitimleri süresince gördükleri; anatomi, antrenman bilgisi, egzersiz fizyolojisi ve beslenme gibi dersler sayesinde kişisel spor eğitmenliği yapabilir hatta yaşam koçluğu gibi alanlarda kariyerlerine yön verme şansı elde edebilir. Rekreasyon mezunlarının çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

 • Turizm alanında; aktiviteler ve eğlence organizasyonları içinde yer alırlar. Su sporu organizasyonları ve liderliği yapabilirler. Kara sporu aktivite organizasyonları içinde yer alabilir, liderlik yapabilirler. Dans festivalleri, müzik, halk oyunları, eğlence ve sergi organizasyonları içinde yer alabilir.

 • Diğer çalışma alanlarına örnekler Kuruluşlarda ise; Belediyelerde toplum için organizasyon düzenlemesi içinde görev alır. Sağlık kuruluşlarında reaktif aktivite gerçekleştirmek üzere liderlik görevini üstlenir. İş sektörü, gençlik ve spor işleri, üniversiteler gibi tüm kurumlarda çalışarak organizasyonlar içinde yer alabilirler.

Rekreasyon Mezunları Ne İş Yapar?

Rekreasyon bölümü; iyi tasarlanmış rekreasyon programlarının faaliyetlerini ve nasıl teşvik edebileceğini bir topluluğun kültürel dokusundaki rolünü öğretir. Rekreasyon mezunlarının ne iş yaptığını inceleyelim.

 • Özel sektörde kendi işini kurabilirler. Kendi firmalarında bireylere veya kurumlara Rekreasyon hizmetleri kapsayan paket programlar veya tek ürün hizmeti sunabilirler. Öğretmenlik yapabilir; lise, ilkokul ve dengi okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği görevini yürütebilirler. Öğretmenlik yapma şartlarını yerine getirmeleri gerekir.

 • Lisans eğitimi sırasında takım sporları veya bireysel sporlardan diledikleri bir branşta uzmanlık eğitimi alabilirler. Böylece mezun olduklarında antrenörlük belgesi almaya hak kazanırlar. Kurumlarda antrenör olarak çalışabilirler.

 • Yüksek lisans ve doktora eğitimi tamamlayarak akademik kariyer yapabilir, üniversitelerde araştırma görevlisi, akademisyen unvanlarına sahip olabilirler.

 • KPSS’ndan alınan yeterli sonuçla Gençlik ve Spor İl ve İlçe teşkilatlarında memur olarak görev alabilirler.

 • Spor salonları, halk eğitim merkezleri, kültür ve sanat merkezleri, turizm işletmeleri gibi rekreasyon işletmelerinde eğitmen ve yönetici olarak çalışabilirler.

Rekreasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Rekreasyon bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler; bir çok alanda iş imkanı elde edebilecekleri geniş bir yelpazeye sahip olacakları bir eğitim alırlar. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için bölüm mezuniyet şartlarını yerine getirmesi gerekir. Aynı zamanda mesleki gelişimleri için ve teorik olan dersleri uygulamada görmeleri için deneyim elde etmelerine fırsat sunan zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylatan mezunların daha sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine iletmeleri gerekir. 8 dönem boyunca pek çok dersten sorumlu olacaklardır. Öğrencilerin eğitim yaşamı boyunca karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • Spor Rekreasyonu,

 • Turizm Rekreasyonu,

 • Boş Zaman Sosyolojisi,

 • Terapatik Rekreasyon,

 • Ritim ve Dans,

 • Ticari Rekreasyon,

 • Antrenman Bilimi,

 • Egzersiz Fizyolojisi,

 • Beslenme,

Rekreasyon Bölümü Taban Puan ve Sıralama

2020 YKS’ye katılan üniversite adayları aşağıda yer alan tablodan rekreasyon 2020 taban puanları ve 2020 Rekreasyon başarı sıralamalar hakkında bilgi edinebilir. Aşağıda paylaştığımız sıralama 4 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Sayfamızda paylaştığımız puanlar bu sene yerleşen adayların puanları ve sıralamaları olup verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

Üniversite Bölüm Taban Puan Sıralama Gazi ÜniversitesiRekreasyon 259,24118461662Kocaeli Üniversitesi Rekreasyon244,80896578299Sakarya Uygulamalı Bilimler Üni. Rekreasyon235,94485663028Kocaeli Üniversitesi Rekreasyon (İÖ) 233,65026684961

rekreasyon sosyal etkinlik spor sağlık KPSS
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.