AnasayfaBlogReferans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorular
Referans Mektubu

Referans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorular

02 Ocak 2017
Referans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorular

İster bir adayın referanslarını kontrol eden bir işveren olun, ister bir referans kontrolünde sorulan soruları bilmek isteyen bir aday, iş başvurusu yapan adayların referanslarını kontrol etmek için kullanılan standart sorular vardır.

Referans Kontrolü Yaparken Sorulan Sorular Neler?

Bir iş teklifi yapmadan önce, işverenler ya da işe alım uzmanları referansları büyük ihtimalle kontrol ederler. Eski işyerlerimiz işe başlama ve ayrılma günü ve maaş bilgisinden fazla bilgi vermeyi sevmez. Ancak yeni başvuru yaptığımız yer iş performansımızı, iş etiğimizi, işe olan katılımımızı, tavrımızı ve bir şirket için önemli olabilecek diğer tüm kriterleri öğrenmek ister. Dolayısıyla geniş bir araştırma söz konusudur. Yalnızca önceki işverenimizi değil, önceki işverenlere ek olarak, referans olarak verdiğiniz insanlarla da iletişime geçilebilir.

Basit Referans Kontrolü Soruları

 • Şirketiniz için (isminiz) ne zaman çalıştı? İşe başlama ve ayrılma tarihlerini doğrulayabilir misiniz?

 • Şirketten ne zaman ayrıldı?

 • Neden şirketten ayrıldı?

 • Başlangıçtaki ve ayrılmadan önceki maaşı ne kadardı?

 • Pozisyonu neydi? İş sorumluluklarını tanımlayabilir misiniz?

 • Özgeçmişini kısaca gözden geçirebilir miyiz? İş unvanı ve iş tanımı çalıştığı pozisyonla eşleşiyor mu?

 • İşe gelmediği gün sayısı çok mu? Sık olarak geç kalır mıydı? İş performansını etkileyen ve sizin farkında olduğunuz herhangi bir problemi var mı?

 • Yönetimle ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinir mi?

 • ‘’İsminiz’’ şirketinizde çalışırken terfi aldı mı?

 • ‘’İsminiz’’ diğer çalışanlara süpervizörlük yaptı mı? Ne kadar etkin bir şekilde? Bu çalışanlarla konuşacak olsam, sizce onun yönetim şeklini nasıl tanımlarlar?

 • Problemlerle nasıl başa çıkardı? Peki ya baskı veya stres?

 • Onun performansını değerlendirdiniz mi? Zayıf ve güçlü noktalarından bahsedebilir misiniz? Performans değerlendirmesi sırasında ihtiyaç olarak görülen bir gelişme var mıydı?

 • Sizin şirketinizde çalışırken ulaştığı en büyük başarı neydi?

 • Fırsat olsaydı onu tekrar işe alır mıydınız?

 • Size alım yaptığımız pozisyonu tanımlasam, bana onun bu pozisyon için iyi olup olmadığını söyleyebilir misiniz?

 • Bu bireyin çalışma deneyimini bir takım üyesi olarak tanımlayabilir misiniz?

 • Benim sormadığım ama sizin benimle paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

Örnek Referans Kontrol Mektubu 

Bazı işverenler referansları yazılı olarak kontrol ederler ki referanslara dair ellerinde kayıtları bulunsun. Eski işverene bu mektubu göndererek yazılı talepte bulunabilirler. Aşağıda eski işverene gönderilecek olan referans kontrol mektubunun bir örneği mevcut: Konu: Mehmet Çelik için Referans Sayın İK Yetkilisi. Yukarıda ismi verilen aday Ufuk Çizgisi Grafik Tasarım Ltd. Şti. de çalışmak için başvuruda bulunda. İş başvurusunda, sizi referans olarak gösterdi. Eğer sağlayabilirseniz, adayın çalışma geçmişine, eğitim geçmişine ve kişisel özelliklerine veya işe uygunluğuna dair bilgiye ihtiyacımız var. Bu bilgiler bizim bilinçli ve doğru bir alım yapma kararı almamızı sağlayabileceğinden dolayı lütfen bu sorulara en iyi şekilde cevap verin. Vereceğiniz herhangi bir bilgi tamamen gizli kalacaktır. İstediğimiz bilgiyi paylaşmanıza yetki veren belge aday tarafından imzalanmıştır ve bir kopyası ekte sunulmuştur. Aşağıdaki sorulara cevap vermenizi rica ederiz.

 • Mehmet'i ne kadardır tanıyorsunuz?

 • Aday ile olan ilişkinizin doğası nedir?

 • Mehmet'in bu pozisyon için neden iyi bir aday olduğunu düşünüyorsunuz?

 • Lütfen onun bu pozisyon için uygun olduğunu size düşündüren herhangi bir spesifik özellik veya karakteristiğini veya bu pozisyonda başarı göstereceğine dair nedenleri listeleyin.

 • Mehmet'in bu işi yapmasından etmekten alıkoyabilecek herhangi bir neden biliyor musunuz?

 • Performansının tatmin edici olmamasına sebep olabilecek herhangi bir neden biliyor musunuz?

İsim: İmza: ____________________ Tarih: ___/___/___ Bu sorulara cevap vererek göstermiş olduğunuz işbirliği için teşekkür ederiz. Hızlı cevabınız için müteşekkiriz. Saygılarımla, Ahmet Öztürk İnsan Kaynakları Yöneticisi Ufuk Çizgisi Grafik Tasarım Ltd. Şti.

Adaylar İçin İpuçları Neler?

Eski işvereninizin sizin hakkınızda ne söyleyeceğini kontrol edemezsiniz ama kişisel referanslarınızın cevaplarının sizinkilerle eşleştiğinden emin olabilirsiniz ve konu iş geçmişi ve yeteneklerinize geldiğinde aynı sayfada olduğunuzdan emin olursunuz .

Referans Kontrolü Yaparken Sorulması Gereken Sorularreferans kontrolü referans kontrolü nasıl yapılır referans kontrol etmek referans soruları reference control
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Referans İsterken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Referans Mektubu

Referans İsterken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

05 Şubat 2019
Mülakatlarda Referans Önemli mi?
Referans Mektubu

Mülakatlarda Referans Önemli mi?

01 Ağustos 2017
referans mektubu nasıl yazılır?
İnsan Kaynakları

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

01 Mart 2022
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
264134
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
290150